A Modernist Approach To The Novel Of Under The Devil’s Umbrella

تا اینکه پس از مدتی که شاید 4 تا 5 دقیقه به طول انجامید ماهی خودرا به جریان تند آنطرف رساند و تصمیم گرفت که سریعاً به پائین دست برود و من نگران همین بودم چون موانعی در راه من به پایین دست بود که نمی توانستم مستقیماً به آنجا رفته و کار را با او دنبال کنم، لذا سعی کردم مانع کارش شوم و اورا در حومه محلی که بودیم نگهدارم ، اما نشد و نخ پاره شد و ماهی پولکم را به یادگار برد .

هفته بعد دوباره و برای صید تروفه ای بهتر به همان رودخانه و قبل از آنجا به دریاچه ای رفتیم ، در آن دریاچه با همان چوب وچرخ هفته پیش ولی با قرقره دیگری که نخ 6 پوند ( 2.7 کیلو ) رویش ریخته بودم ماهیگیری کردم تا بتوانم پرتاب های دورتری داشته باشم که اتفاقاً ظرف بیش از 2 ساعت با وجود بکارگیری انواع پولک هایم و پرتاب های خیلی بلند فقط یکبار ماهی به پولک نوک زد و آن هم گریخت.

با اطمینانی که از قدرت وسلامت نخ خود داشتم توانستم در مدت کوتاهی شاید حدود 3 دقیقه آنرا به ساحل آورم ودر طول مبارزه هیچوقت نگذاشتم بیش از 15 متر از من فاصله بگیرد. دلیلش این است که تولید کنندگان نخ ترجیح میدهند که نخ ها را برروی دوک های با قطر بیشتر عرضه کنند و احتمالاً نخ هم که تازه از فرایند نهائی و تنظیم ضخامت در زنجیره تولید بیرون آمده شاید کمی هم گرم باشد که روی این دوک ها می پیچندشان و تا به دست منو شما برسد ، ماه ها وبلکه سالها طول میکشد وتازه معلوم نیست شما چه مدت پس از خرید آنرا به روی قرقره چرختان بریزید ، لذا نخ شکل فنری را به خود میگیرد که قطر داخلی حلقه های آن معمولاً خیلی بزرگتر از قطر قرقره شماست، در اینصورت نخ هروقت فرصتی پیدا کند و کمی اجازه حرکت آزاد را بیابد میخواهد به فرم قبلی خود در آید و اندازه حلقه های قبلی را به خود بگیرد ، در نتیجه چند حلقه آن از قرقره بیرون میریزد که اگر متوجه نشوید و دسته چرخ را بگردانید به درد سر بزرگی خواهید افتاد و مجبورید وقت طلائی ماهیگیری را به حل این مشکل اختصاص دهید.

راه دیگر این است که دوک نخ را با استفاده از چسب دوطرفه بر روی میز یا تخته بچسبانید و به طریقی که در شکل 3 می بینید اقدام کنید. توجه : در شکل های 2 و 3 جهت های گردش A , Bبه ترتیب مربوط اند به گردش کاسه چرخ ( نخ جمع کن ) و جهت باز شدن نخ. نصرالله استانکزی در مورد می گوید:”از نظر حقوقی آب به چند دسته تقسیم شده است، یک: آب های داخلی که در آن آب های زیر زمینی و سر زمینی هر دو شامل است. هر کشور حق دارد که در داخل قلمرو خود از این آب ها استفاده کند در صورتیکه قرارداد با دیگر کشور ها نداشته باشد. دولت ها هیچگاه نمی توانند که مسیر طبیعی آب ها و دریا ها را تغییر بدهند و یا با تهدید روبرو سازند. دوم: آب های ساحلی که مربوط به کشور های می شود که با بحر راه دارند، اما افغانستان از آن جمله نیست زیرا محاط به خشکه است. سوم: آب های بین المللی که تمام کشور ها از آن می تواند استفاده کنند، اما اقتصاد افغانستان فعلاٌ اجازه چنین کار را نمی دهد، لهذا افغانستان باید از منابع داخلی خود استفاده کند این در حالیست که متاسفانه روزانه از 65 تا 105 ملیون متر مکعب آب افغانستان ضایع می شود.”به گفتهء دفتر مطالعات ستراتیژیک افغانستان، ساختن بند های برق مانند، بند برق باغداری، بند برق گلبهار، بند برق دوم سروبی، بند برق شال و ساگی در کنر، بند های برق کامه و کامبیری بالای دریای کابل وجود دارند، اما ساختن این بند ها بر علاوه پول نیاز به زمان نیز دارد.یافته های دفتر مطالعات استراتیژیک افغانستان نشان می دهد که اعمار بند برق باغداری از شش تا هفت سال وقت را دربر خواهد گرفت، ساختن بند برق کنر حدود یازده سال و بند برق دوم سروبی ممکن است در پنج سال ساخته شود.

قدر مسلم این است که به ساحل آوردن ماهی 5 کیلوئی با نخی به کشش 2.7 کیلوکه احتمالاً ضخامتی حدود 0.20 میلیمتر دارد در رودخانه ای با جریان آب تند و کوهستانی کار بسیار مشکلی است اما در پهن آب یا دریاچه کار آسان تراست . در لغتنامه ی دهخدا آمده: فراه شهری است نزدیک به سبزوار هرات و از آنجاست ابونصر فراهی. کتاب آموزش استخراج شیمیایی طلا و نقره دارای 240 صفحه در قطع وزیری است که به دو صورت الکترونیکی و چاپی منتشر شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. با توجه به تحلیل و آمار ارائه شده، علیرغم اهمیت بسزای رودخانه هیرمند، سایر سرشاخههای حوضه آبریز هیرمند نیز نقش و تأثیر جدی در حیات سیستان و تالابهای بینالمللی هامون دارند که از جمله مهمترین آنها، زیر حوضه و رودخانه فراهرود است.

رودخانه مرزی هیرمند که از کوههای غرب کابل سرچشمه میگیرد و پس از پیمایش 1050 کیلومتر به تالآب هامون سرازیر میشود، یکی از موضوعات حقوقی بین ایران و افغانستان از زمان امضای عهدنامه پاریس 1857 تا کنون بوده است. من همان چوب وچرخ را که آماده پولک گردانی بود برداشتم و قصد داشتم قرقره با نخ 10 پوندی ام را که در کوله پشتی و به همراهم بود با آن تعویض کنم که متاسفانه تعلل کردم و با همان نخ 6 شروع به ماهیگیری کردم و البته پس از حدود 2 ساعت ماهیگیری نتیجه فقط در حد 3-2 ماهی 20 تا 25 سانتی بود ونه بیشتر.

در نقطه ای دیگر با لانسه دیگری یک ماهی بسیار زیبایDolly Varden دالی واردن به طول حدود 55 سانتیمتر گرفتم که چون طول آن کمتر از اندازه قانونی برای نگهداشتن در آن رودخانه ( 60 سانتیمتر ) بود آنرا رها کردم . در انتهای یک ماند آب ،جائی که آب با عمقی حدود 50 تا 80 سانت ودر بستری به عرض حدود 20 متر و نسبتاً تندجریان داشت، درهمان پرتاب اول ماهی رنگین کمان خوبی گرفتم .

زرتشت، فریدون، کیخسرو و رستم برای اثبات حقانیتشان باید از آب عبور میکردند و سالم رسیدنشان به آن سوی آب، در واقع اثبات این حقانیت بود. علاوه بر این، پل خواجو تنها نقش یک پل ارتباطی را دارا نبوده بلکه در مواقع لزوم از آن به عنوان سد یا آببند هم استفاده میشده است و به همین منظور در سال ۱۰۶۸ هجری قمری آب بندهایی نیز ایجاد شدند تا در صورت بسته شدن، باعث جمع شدن آب و تشکیل دریاچه در یک سوی پل شوند.

چند هفته پیش در یکی از رودخانه ها که همواره آب صاف و با درجه حرارت مناسب در طول سال دارد و برایم رودخانه کرج قسمت زیر سد را تداعی میکند مشغول ماهیگیری شدم . شاید 80 سانتیمتر طول داشت و فکر میکنم حدود5 کیلو هم بود.( ماهی های استیل هد خیلی بزرگ میشوند ، سال گذشته یکی از دوستان از همان نزدیکی ها و در رودخانه بزرگ اصلی، یک استیل هد صید کرد که طولش 103 سانتیمتر بود )دوستم را صدازدم و گفتم بیا ببین عجب ماهی گرفته ام.او هم سریع آمد و از نزدیک شاهد ماجرا شد.ماهی را با دقت تمام و با استفاده ازلگام چرخ اداره میکردم ولی این ماهی قدرتمند چیزی نبود که خسته شود.

بررسی کرد. از سوی دیگر، سبکشناسان هم در این زمینه توافقی با هم ندارند. رود کارون پس از رسیدن به شهر خرمشهر به دو شاخه تقسیم میشود، شاخه نخست از آبادان میگذرد و به سوی اروندرود در مرز ایران و عراق رفته، و پرآبترین دهانه یا بهمنشیر، مستقیم به خلیج فارس میریزد. هربار که با تمام تلاش آن را به نزدیک خودمان می آوردم ماهی ما را میدید ومانند یک اسب سرکش و با تمام نیرو به سمت جریان تند آب می گریخت ووقتی جلوی رفتنش را میگرفتم با یک پرش به بالا و خروج از سطح آب تا ارتفاع یک متری هم قدرت و بزرگی خودرا به رخ ما می کشید وهم مرا بیشتر نگران بیرون آمدن قلاب تک شاخه بدون خارپولکم و گسستن نخ میکرد .

ما تا منطقه کنگلک بالا آمده بودیم و این منطقه امن ترین جای اسکان قبل از پناهگاه سر چال بود و زدن کمپ در این منطقه نیز با خطر ریزش بهمن در تاریکی شب روبرو بود . یعنی اگر در حین به ساحل آوردن ماهی 5 بار از طریق لگام نخ آزاد کنیم بعد جمع کنیم نخ ما درقسمتی که مرتباً باز و بسته شده در هر حلقه روی قرقره 5 تاب خواهد برداشت به عبارت دیگر اگر چرخی داریم که دور آن 6.1 است و نخ آوری آن 100 سانتیمتر است و ما 15 متر از نخ مان را در گیر این کار کرده ایم ، پس در هر متر نخ 6.1×5 یعنی حدود 30 تاب خواهیم داشت و در طول 15 متر 450 تاب یعنی در هر 10 سانت 3 تاب.

دیدگاهتان را بنویسید