70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

بد نیست بدانید در هفتمین اجلاس آیسسکو در الجزایر مشهد به عنوان پابتخت فرهنگ اسلامی ایران انتخاب شد. مدرسه ی عباسقلی خان یکی از دیدنی های مشهد است که در سده ی 11 هجری قمری توسط عباسقلی خان که حاکم هرات بوده بنا شده است و یکی از آثار ثبت شده در آثار ملی ایران است. در دهه چهل خورشیدی انجمن آثار و مفاخر ایران تصمیم گرفت تا آرامگاهی در خور خیام بنا کند. بر پایه اوستا کوه مقدس ریوند در این منطقه قرار داشته که آتشکده آذربرزین مهر آتشکده ویژه طبقه کشاورزان و پیشه وران بر فراز این کوه ساخته شده بود.

در قسمتی که به نام تابستان نشین شناخته میشده نیز، اتاق های بادگیر و حوض آب سنتی را قرارداده اند تا آب خنک و باد در گردش فضای خانه را به تعادل برساند. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، وزارت نیرو؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو در نخستین کنفرانس ویدئو کنفراسی روئینتنسازی سیستان که با هدف اصلاح الگوی توسعه و ارتقای وضعیت اقتصادی- اجتماعی و محیطزیستی منطقه سیستان برگزار میشود، اظهارداشت: اصلیترین منبع موجود، بحث شیرینسازی و انتقال آب از دریای عمان است که میتواند نیازهای آبی ضروری و نیز تقاضاهای با صرفه اقتصادی، شامل نیازهای صنعت را در کریدور شرق کشور از چابهار تا سرخس تامین کند.

سومین فصل رمان، به توصیف هراس آور نویسنده از وضعیت زندگی در یک کشور ایده ئولوژی زده، فقیر، سنتی، آدمکش و عقب افتاده اختصاص دارد؛ کشوری که مردمش هم زیر تأثیر آموزه های جهنمی حزب، اندک اندک منش انسانی خود را از دست داده اند و به رُباتهایی دست آموز و بی اختیار تبدیل شده اند که حاضر نیستند حتی لحظه ای در باره ی سرنوشت تباه خود بیندیشند و چاره ای بجویند تا دست کم دریابند آنچه آنان میگذرانند، زندگی نیست؛ مُردن تدریجی است.

آثار تاریخی ارزشمندی چون کهن دژ نیشابور محله شادیاخ و آرمگاه های بزرگانی چون خیام و عطار موجب شده نیشابور در دوره معاصر دوباره مورد توجه دانشمندان باستان شناسان و گردشگران قرار بگیرد. نیشابور که از قرن پیش یکی از مراکز علم و دانش در کانون و مراکز اجتماع دانشمندان و نویسندگان آن دوران به شمار آمد. طرح هندسی سقف و دایره ده قسمتی کف آرامگاه به فراخور تبحر خیام در علم ریاضی و هندسه طراحی شده است. در این خانه ی تاریخی دو حیاط وجود دارد که نام یکی زمستان نشین و نام دیگری تابستان نشین است، در دل این دو حیاط چهار باغچه ی کوچک نیز وجود دارد.

پنجره فولاد امام رضا در بخش جنوبی صحن انقلاب اسلامی میباشد که از جنس فولاد و برنز است. یک کتاب رمان در دست چاپ با عنوان سرزمین سرمه نیز دارد. از نظر معماری این خانه اصطلاحا به شکل سه طرف ساخت درست شده است، یعنی دو ضلع نشیمن و یک ضلع غلام رو دارد که هر سه ضلع به هم متصل هستند. خانه داروغه از جذاب ترین دیدنی های مشهد واقع شده در خیابان نواب صفوی و هم رنگ با بافت اطراف حرم خود را نمایان کرده است. در دوره ملکشاه سلجوقی یکی از مدارس نظامیه در این شهر تاسیس شد.

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد آرامگاه خیام است. بیشتر ساختمان های تاریخی این مکان از دوره ی صفویه و مخصوصا زمان پادشاهی شاه طهماسب صفوی باقی مانده است. خانه ی داروغه یکی از جاذبه های مشهد و از بناها و تاریخی ترین دیدنی های مشهد مربوط به دوران قاجار است که به دستور یوسف خان هراتی در آن زمان ساخته شد. موارد ممنوعه در کشور ارمنستان شامل مسائل مختلفی است. ارس از طريق چند منشأ آلودگى فاضلاب صنعتى در ارمنستان آلوده مى شود اما «فعلاً» به وضعيت بحرانى نرسيده است.

این مدرسه که در خیابان نواب صفوی واقع شده از بناهای امام رضا می باشد. اختلافهای دبی حداکثر کمتر از اختلاف حجم سیلاب بوده بدین ترتیب میتوان بیان داشت که مدل در شبیه سازی دبی اوج دقت بیشتری نسبت به حجم سیلاب دارد. اولین و قدیمی ترین بنای موجود در حرم امام رضا مسجد بالاسر است. این بنای چهار ایوانی در دو طبقه ساخته شده است و مصالح به کار رفته در آن تماما آجر است. آب و هوای شهر مشهد بسیار متغیر و متفاوت است، اگرچه شهر مشهد آب و هوایی متغیر و معتدل دارد اما بیشترین بخش آن دارای آب و هوای سرد و خشک است و در بخش های کوه بینالود هوا کمی سردتر و مرطوب تر است.

این خانه با هزار و صدمتر مربع مساحت با سبک معماری شرقی و به خصوص ایرانی دارای بخش هایی چون طرح تراس در وسط، پله های دو طرفه و تزئینات کلی ساختمان میباشد، این جزئیات به علاوه ی کاشی های هفت رنگ و تزئینات چوبی زیر سقف ها و تندیس های قالبی گچی که به شکل سر انسان، شیر و فرشته های بالدار هستند کمی این بنا را شبیه به معماری روسی کرده است. شهرداری منطقه یک دارای ۱۰ ناحیه و ۲۶ محله شهری است. مقدار زمینهای آزاد این منطقه کم ولی بسیار باارزش و زیبا است.

من هم مثل مادرم نگران آینده بودم ولی برای من ـ که پسری سیزده ساله و تازه بالغ بودم ـ بدترین نشانه زمانی بروز کرد که اولین وعده ی غذایمان را در کره ی شمالی جلومان گذاشتند. حرم امام رضا در مرکز شهر مشهد مقدس قرار دارد. حرم امام هشتم شیعیان 12 مناره با معماری زیبای ایرانی دارد. این قسمت ابتدا با آجر های ایرانی که رنگ زرد داشتند ساخته شد و سپس با کاشی تزئین و کاشی کاری شد، سپس به دستور شاه طهماسب صفوی بدون آنکه تغییری در اصل بنا ایجاد شود گنبد را با خشت هایی از جنس طلا ساخت و گنبد طلایی ای که امروزه شاهد آن هستیم در آن زمان به جنس طلا تبدیل شد.

از دیگر بخش های شگفت انگیز این بنا میتوان به اتاق های بادگیر، سرداب، نانوایی دو طبقه ی آن، مطبخ، حوض آب جاری سنتی و غلام رو اشاره کرد. از مهم ترین بخش های این مکان زیارتی میتوان به مسجد بالاسر و مسجد جامع گوهرشاد اشاره کرد. قدیمی ترین بخش های حرم رضوی به دهه 610 هجری قمری می رسد که در زمان تیموریان در روند نوسازی بسیاری از بخش های مشهد و نیشابور این مکان نیز شاهد نوسازی و توسعه بود. حرم امام رضا 9 صحن دارد که بزرگترین آن صحن جامع رضوی می باشد که جایگاه آن جنوب حرم میباشد.

پوشش اول، گنبدخانه حرم است که به قبه معروف می باشد،پوشش دوم بر فراز آن قرار دارد و آن بخشی است که به نام گنبد میشناسیم. گنبدی که بیشتر از 2 قرن قدمت دارد و یکی از زیباترین نمادهای مذهبی جهان میباشد. آنچه درباره ی مشهد و دیدنی های مشهد و معرفی مشهد اهمیت دارد فرهنگ و هنر این شهر است. آنچه این مدرسه را بین دیدنی های مشهد مشهور ساخته معماری بی نظیر آن میباشد، بنایی مستطیلی با حجره هایی که دور تا دور ساختمان را گرفته اند و محل سکونت طلاب بوده اند، هر حجره غرفه ای مشرف به صحن مدرسه میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید