70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مولوی خیرالله خیرخواه»، عضو ارشد مذاکره کننده طالبان در جریان سفر چندی پیش نمایندگان طالبان به تهران و شرکت در مذاکرات بین الافغانی، به سؤالات شبکه پرس تی وی درباره مواضع طالبان درخصوص موضوعات مهمی چون داعش، حقوق زنان، حقوق شیعیان افغانستان، روابط با همسایگان و سیاست های حکمرانی این گروه در صورت تسلط بر افغانستان و تشکیل حکومت فراگیر پاسخ داد. به گزارش فارس، مسیر پر پیچ و خم رودخانه هیرمند که حرکت خود را رشته کوههای هندوکش در کشور افغانستان آغاز میکند و در انتها به تالاب هامون واقع در مرز سیاسی ایران و افغانستان ختم میشود، به عنوان نمادی از صلح و صفا بین دو کشور دوست و همسایه در منطقه سیستان بزرگ به حساب میآید.

ساعات کاری مجموعه در روزهای فرد از ساعت ۱۲ ظهر تا ۹ شب است که پنجشنبه و جمعهها دو ساعت زودتر یعنی از ساعت ۱۰ صبح شروع به کار میکند. وقتی آب سیستان وابسته به خارج از مرزهاست ایران و افغانستان سالهاست بر سر میزان آب مورد استفاده طرفین از رودخانههای هیرمند و فراهرود اختلاف دارند. به گزارش ایسنا، محمد سرگزی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس، خطاب به وزیر امور خارجه با یادآوری این توصیف که سیستان به مثابه تنگه احد جمهوری اسلامی ایران است سوال کرد: آقای ظریف برنامه و دیپلماسی وزارتخانه شما در طول سالیان گذشته درخصوص پیگیری حقابه رودخانه هیرمند که حیات و معیشت بیش از یک میلیون نفر از ساکنین تنگه احد جمهوری اسلامی به آن وابسته است و دریاچه هامون و جلوگیری از احداث سدهای نامتعارف بر روی رودخانه هیرمند چه بوده است؟

وی که به پرسشهای چالشی محسن اسلامزاده، پژوهشگر و مستندساز ایرانی به عنوان مجری برنامه «چهره به چهره» شبکه پرس تی وی پاسخ می داد، درباره نگاه طالبان به داعش گفت: طالبان از زمان مواجهه با داعش تاکنون، شهدای زیادی داده داست. او که به پرسشهای چالشی محسن اسلامزاده، پژوهشگر و مستندساز ایرانی به عنوان مجری برنامه «چهره به چهره» شبکه پرس تی وی پاسخ می داد، درباره نگاه طالبان به داعش گفت: طالبان از زمان مواجهه با داعش تاکنون، شهدای زیادی داده داست.

وی ادامه داد: یک گام جلوتر از این برنامه مربوط به پهنههایی است که امکان تاسیس دارد کع آنرا مشخص کردهایم و همینطور دستور العمل سیستمهای آب شیرین کنها تعیین شده است. وی بیان کرد: تمامی رودهای غربی افغانستان وضعیتی سیلابی به خود گرفته و برخی از آنها مانند خوسپاس رود به تالاب هامون پوزک ریختهاند و همچنین یک سوم هامون صابوری در کشور افغانستان آبگیری شده و به علت شدت وزش باد بخشی از این سیلاب از شمال منطقه سیستان وارد تالاب هامون صابوری ایران شده و تا محدوده تختک درد دل پخش شده است. پونَک یکی از محله های شمال شهر تهران است که بخشی از آن در منطقه ۵ شهرداری و بخشی دیگر در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار گرفته است.

از طرف دیگر بحرانهای زیست محیطی همچون بحران ریز گردها که منشأ آن در برخی موارد کشورهای همسایه هستند، بحث آبهای مشترک ایران با کشورهای همسایه و سیاستهای آبی این کشورها که پیامدهای آنها در کشور ما به خوبی دیده می شود، موضوع هیدروپلیتیک(نقش آب در رفتارهای سیاسی) را از جمله مباحث جدی عرصه سیاست خارجی کشور ساخته است. این رودخانه از ارتفاعات شمالی کوه فلسکه در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است و به بند گلستان میریزد.

برای حذف آرسنیک از آب ، از نانو بلورهای مغناطیسی به عنوان هسته اصلی سیستم های تصفیه جدید مورد استفاده قرار می گیرد علت استفاده از این نانوها این است که سطوح معدنی آهنی تمایل شدیدی به جذب آرسنیک از خود نشان می دهد و همچنین با انتخاب اندازه مناسب می توان به راحتی این ذرات مغناطیسی را از آب جذب و جدا کرد. ماسه از ذرات مواد معدنی که سنگ ها را به وجود می آورند ، نیز درست می شود .

گاماروس­های آب شیرین معمولاً در آب های جاری که سرعت کم و خطی دارند در فضای موجود در زیرگیاهان، زیر سنگ ها و خلاصه مکان هایی که محل زیست انواع حشرات و یا مواد غذایی در حال پوسیده هستند به عنوان منابع غذایی به وفور دیده می شوند(21). علاوه بر این، افزایش جمعیت و رشد برنامههای توسعه محور در این منطقه مصرف آب را افزایش داده و به تبع آن مسئله حقآبه ایران از هیرمند بیش از پیش اهمیت یافته است. اين خطوط را خطوط اختياري مي نامند ، چون مطابق ضوابط جغرافيايي يا هندسي ياد شده ترسيم نميشوند، دلايل اين طرز كار متعدد است از جمله : وجود جزاير ، جريانهاي آب و سراشيبيهاي تند در رودخانه را مد نظر قرار ميدهند .

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، وزارت نیرو؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو در نخستین کنفرانس ویدئو کنفراسی روئینتنسازی سیستان که با هدف اصلاح الگوی توسعه و ارتقای وضعیت اقتصادی- اجتماعی و محیطزیستی منطقه سیستان برگزار میشود، اظهارداشت: اصلیترین منبع موجود، بحث شیرینسازی و انتقال آب از دریای عمان است که میتواند نیازهای آبی ضروری و نیز تقاضاهای با صرفه اقتصادی، شامل نیازهای صنعت را در کریدور شرق کشور از چابهار تا سرخس تامین کند. در نزديكي پاسگاه سيه رود كه ميان جلفا و خدا آفرين قرار گرفته درطي سالهاي طولاني بستر خود را در دره يك كوهستان صخره اي ، بقدري پائين برده كه بشكل يك ديواره كاملا عمودي با ژرفاي خيلي زياد درآمده بطوريكه اين بستر بصورت يك پرتگاه خيلي خطرناك مي باشد و مجراي ژرف ارس در اين ناحيه به اسم (جاموش بغان بندي) كه به فارسي يعني بندي كه گاومييش را خفه مي كند ناميده مي شود كه داراي چشم انداز بسيار زيبايي مي باشد.

بدنه این انشای زیبا : گذر رودخانه همچون گذر لحظات زندگی هرچه را که در راه خود باشد با خود می برد و تنها نشانه هایی از خود به جا می گذارد. فدا حسین مالکی در واکنش به سخنان اخیر سخنگوی طالبان درباره ایران حقابه رودخانه هیرمند و دریاچه بین المللی هامون در فضای مجازی، گفت: آقای مجاهد گفته است طالبان تشنه همکاری های تجاری و سیاسی با ایران است ، بله این موضوع سخن تازه ای نیست ، دنیا هم به خوبی بر موقعیت استراتژیک و ممتاز جمهوری اسلامی ایران واقف است.

علیرضا قاسمی روز چهارشنبه در گفتوگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تا زمانی که تالابها پرآب بود روستاهای سیستان و بلوچستان گرفتار کم آبی نبود اما هماینک شاهد خشکی آنها هستیم و با توجه به فشار خشکسالی و مشکلات عدیده وضعیت آبی منطقه باید تلاشها برای دریافت حقابه هیرمند به عنوان حق مردم ایران بیشتر شود. بر اساس این پیشنهاد الحاقی دولت مکلف است در سال ۱۴۰۰ جهت تثبیت، استمرار و افزایش حقآبه ایران از رودخانه هیرمند اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چهارچوب اعتبارات مصوب به عمل آورد. قایقرانی در بیابان عجیب است.

خشکسالی باعث قایقرانی در بیابان شده است. مطالعه اين فرآيند در طبيعت با توجه به وجود متغييرهاي فراوان و شرايط غير قابل كنترل امري بسيار دشوار است. هامون خشکیده و به گل نشستن قایق ها باعث تصویر قایقرانی در بیابان شد. تصویر قایقرانی در بیابان در سیستان است. سیستان و بلوچستان سرزمین فرصتهای از دست رفته و طرحهای نیمه تمام است. بعد از چراغ قرمز دست راست وارد خیابان شهید طاهری شده و آن را نیز تا انتها بیایید. به اصفهان که رسیدید از هر که سراغی از زایندهرود بگیرید، به شما میگوید به انتهای خیابان چهارباغ برو.

“میخواهیم برویم جایی که خبری از دود و ماشین و آدمیزاد نباشد.” این جمله بسیاری از عاشقان مناطق بکر است، آنهایی که از شلوغی و سرو صدا به تنگ آمدهاند و دنبال جاهایی هستند که خبری از سروصدا در آنها نیست و کمتر گردشگری را میتوان در اطرافشان دید. بیشتر آبهای روی زمین آبهای شوردریاها و اقیانوسها هستند و انسان نمی تواند آنها را بخورد و یا برای کشاورزی استفاده کند. کیفیت رودخانه دز برای مصرف شرب نامناسب و برای کشاورزی وضعیت مناسب است. تالاب هامون هم به عنوان هفتمین تالاب آب شیرین دنیا در شرایط ترسالی حدود ۵۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و از سه هامون «پوزک»، «صابوری» و «هیرمند» تشکیل شده است.

رودخانه هیرمند و دریاچه هامون دو شاهرگ حیاتی منطقه سیستان به شمار می­روند. روستای خوش آب و هوا و مسیحینشین خوردین در پاییز سال ١٣۴٠ توسط گروهی از مهندسان آمریکایی با رویای ساخت تهرانی مدرن، تبدیل به شهرکی شد که به دلیل شباهت شهرسازیاش با مدل های آمریکایی، شهرک غرب نام گرفت که بعد از پیروزی انقلاب، به شهرک قدس تغییر نام داد.شهرک غرب یا شهرک قدس، یک منطقه لوکس و مدرن و از محلههای اعیاننشین شهر تهران است که در شمال غربی پایتخت و در محدوده منطقه ۲ شهرداری قرار گرفته است.این منطقه به دلیل داشتن شهرسازی مدرن، خیابانکشیهای عریض و استاندارد، تراکم جمعیت پایین، آبوهوای پاکیزه، امکانات رفاهی، خانههای ویلایی با معماری متفاوت و دسترسی آسان به شریانهای اتوبانی شهر، به یکی از گرانقیمتترین مناطق مسکونی تهران بدل شده است.شهرک غرب دارای هفت فاز مسکونی است.

داده های تاریخی کشور پاراگوئه نشان میدهد که اصول پیشرفته مالیاتی میتواند یک بخش مهم از پیشرفت اقتصادی باشد یعنی افرادی که دارای پیش بینی های ارزشمند مالی هستند و وضعیت تقویم اقتصادی را به خوبی پیش برده اند میتوانند شرایط را به نفع خود به پیشرفت بالایی برسانند. وی با بیان اینکه در شرایط فعلی و کمبود ذخایر آبی، حوضههای آبریز مختلف، میزان متفاوتی از حقآبه را دریافت کردهاند، گفت: تالابهای شادگان و هورالعظیم به طور کامل حقآبهشان را دریافت کردهاند اما از طرف دیگر، تالابهایی نیز داریم که حدقال حقآبه را دریافت کردهاند. تالاب بینالمللی هامون از ۲ دهه پیش تاکنون در تقلای نفس کشیدن و زندگی بخشیدن به سرزمین پیرامونش است اما دریغ از قطرهای آب، در این شرایط هاموننشینان نیز روزگارشان سیاه میشود و به ناچار کولهبار محرومیت را بدوش کشیده و حاشیهنشینی در شهرها را برمیگزینند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ،تالاب هامون با وسعت حدود ۵۷۰ هزار هکتار یکی از مهمترین تالابهای بین المللی بوده که نقش مهمی در تعدیل آب و هوای منطقه و اشتغال جامعه بزرگی از مردم بومی را دارد. آنچه در شرق کشور درباره حقابه ایران از رودخانه هیرمند در سالهای اخیر رخداده نشان از ضعف در دیپلماسی آب دارد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: یکی از مصادیق این موضوع مسیر طلایی بندر بین المللی چابهار به افغانستان از طریق بازارچه های مرزی میلک-دو غارون است که تاثیر ایران را بر تجارت این کشور و آسیای میانه نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید