10 روستای زیبا اطراف تهران برای سفری یک روزه

دریاچه نمک در بیشتر مواقع سال خشک و پوشیده از نمک بوده و در ماههای بارندگی ارتفاع آب این دریاچه در برخی مناطق به 2 سانتیمتر میرسد اما پس از تابش خورشید، به سرعت تبخیر میشود. روستای فیلبند بهدلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد، به بام مازندران معروف شده است؛ به همین دلیل در بیشتر مواقع غرق در مه است و باران لطیفی فضای آن را پر میکند. این کانال برای حل مشکلات خشکسالی و کم آبی ترکمنستان احداث شده و از جمله بزرگترین پروژه های عمرانی داخلی شوروی سابق بشمار میرود. در ماههای مختلف سال خصوصأ ماههای بحرانی سال که نیاز آبی بالامی باشد در صد تأمین آب سد و رودخانه زاینده رود از طریق استان چهارمحال و بختیاری به 99.97 درصد در خرداد81- 80 و 90- 89 رسیده است.

البته ما انسانها ، خود ، قادریم که آشامیدنی بودن آبی را ارزیابی کنیم؛ مثلاً از آب شور دریا و یا آبهای بدبوی باتلاق ها استفاده نمیکنیم. دریاچه نمک از قدیمالایام برای تأمین نمک طعام مورد بهرهبرداری بوده است. دریاچه سد زایندهرود زیستگاه ماهیانی همچون انواع قزلآلای رنگین کمان، کپور و زرد میباشد و افراد بسیاری برای ماهیگیری به این منطقه مراجعه مینمایند. اطراف این دریاچه محیط مناسبی برای گذران اوقات فراغت و ماهیگیری میباشد. سوال: چرا آب دریاها برای آشامیدن، کشاورزی، و شست و شو مناسب نیستند؟

به گفته او در برخی از حوضههای مرزی در موضوعات جدیدی با محور آب و محیط زیست، نیازمند توسعه رژیم حقوقی دوجانبه، سه جانبه و یا منطقهای هستیم که از این جمله میتوان به حقابه زیستمحیطی تالابهای بینالمللی هامون، همکاری ۴جانبه در حوضه ارس، همکاری ۳ جانبه در حوضه هریرود و همکاری در موضوع گرد و غبار با کشورهای حوضه دجله و فرات اشاره کرد. این تالاب در 167 کیلومتری جنوب شرق اصفهان در مجاورت شهر ورزنه و در ارتفاع 1470 متری از سطح دریا واقع شده است.

اسفندماه سال 83 یعنی چند ماه قبل از شروع به کار آقای احمدینژاد متأسفانه مصوبهای در مجلس تصویب میشود که مدیریت یکپارچه حوضههای آبریز به مدیریت استانی تبدیل شود. جنگلهای استان چهارمحال و بختیاری از نظر جغرافیایی جزو جنگلهای غرب و جنوب غرب ایران به شمار میروند که به صورت نواری از كوههای بازفت (شهرستان کوهرنگ) شروع و به ارتفاعات فلارد (شهرستان لردگان) ختم میشوند و 5 کانون عمده جنگلی را در مناطق بازفت، اردل، لردگان، دوراهان و فلارد تشکیل میدهند. گردشگری به عنوان صنعتی نوپا در سالهای اخیر تاثیرات زیادی را بر وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهان داشته است (1). در دهـههـای اخیر اهمیت گردشگــری در سطح بینالمللی هم از لحاظ گردشگران و هم از لحاظ درآمد ارزی همواره و به طور بی سابقهای در حال افزایش بودهاست(2).

این معبد یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شهر فوزدوایگواسواست. آبشار کر و دو چشمه گوهر و اشک جز زیباترین بخش های روستای کرکبود هستند که هوش از سر هر گردشگری می پراند. این رود، پس از عبور از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم، در منطقهای به نام گتوند وارد دشت خوزستان میشود. شرایط ویژه رودخانه زاینده رود به گونهای است که از سراب رودخانه (ارتفاعات زردکوه بختیاری) لغایت دریاچه سد در محدوده جغرافیایی استان چ و ب می باشد و محدوده سد، دریاچه سد و سد تنظیمی انحرافی سد زاینده رود در استان اصفهان و بعد از سد تنظیمی انحرافی مجددأ رودخانه وارد استان چ و ب شده و پس از طی مسیری چند بعد از روستای چم خرم و چم نار وارد استان اصفهان می گردد.

منطقه ۶ یکی از مناطق نسبتاً قدیمی شهر تهران به حساب میآید که در مرکز شهر قرار دارد. با توجه به کمبود آب در پایاب (استان اصفهان) و بروز نوسانات شدید خشکسالیها، رشد جمعیت، نیاز به تأمین آب بیشتری برای رودخانه بدون اضافه نمودن ظرفیتهای بیشتر و مضاف بر تقاضاهای موجود (قبل از سال 1333) احساس می شد که مسئولین امر حتی فبل از زمان دانشمند بزرگ شیخ بهایی، اقدام به انتقال آب از حوضه کارون به حوضه زاینده رود توسط برشی که در کوه کارکنان کوهرنگ ایجاد نمودهاند بودند که متعاقبأ تونل شماره یک کوهرنگ در سال 1333 با انتقال حدود 270 میلیون مترمکعب در سال به بهره برداری رسید.

در سال ۲۰۰۵، شرکت سوئیسی سیستم ساده اما مبتکرانهای ارائه کرد (لوله پلاستیکی به طول ۲۲ سانتیمتر و قطر سه سانتیمتر) که مانند نی نوشابه استفاده میشد و برای از بینبردن آلودگیهای آب مؤثر بود. «ومکروا و مکرالله والله خیرالماکرین» (آل عمران/54) و (یهود و دشمنان مسیح برای نابودی او و آیینش) نقشه کشیدند و خداوند (بر حفظ او و آیینش) چارهجویی کرد و خداوند بهترین چارهجویان است. این جنبه رازآمیز را در تبدیل شدن عصای موسی به مار و باطل نمودن سحر ساحران میتوان مشاهده کرد. حجم مخزن این سد در بیشترین میزان 1470 میلیون مترمکعب و حجم مفید آن 1090 میلیون مترمکعب میباشد.

سد گلپایگان اولین سد مخزنی خاکی و اولین سد مدرن ایران است که عملیات ساخت آن در سال 1326 خورشیدی آغاز و در سال 1336 به بهرهبرداری رسید. در این بخش، به معرفی برخی از شناختهشدهترین شنهای مورد استفاده در پروژههای مختلف از نظر عنوان، ابعاد، ماده سازنده و منشا تشکیل میپردازیم. سابقه و قدمت تاریخی فریدن بر اساس برخی اسناد موجود و قرائن کشفشده به زمان هخامنشیان بر میگردد که کتب تاریخی حکایت از آبادانی این سرزمین و مرکزیت تمدن مادها در آن دادند و شاهراه ارتباطی مهم باستانی بین شوش و فارس بوده است.

بهتر است بدانید، طول رود سن حدود ۷۸۰ کیلومتر است و یکی از طولانیترین رودهای فرانسه محسوب میشود که از بورگاندی سرچشمه گرفته، در شمال غربی فرانسه جریان دارد و پس از گذر از شهر پاریس به کانال مانش یا انگلیس میریزد. از طرفی آن زمانی که خبری از احداث تونلهای متعدد، سد مخزنی (ذخیرهای) کارخانجات صنعتی، شهرکهای اقماری، شبکههای آبیاری مدرن، سیستم های آبیاری نوین و انتقال آب به استانهای همجوار نبود، بروزخشکسالیهای مفرط و طولانی مدت باعث زوال و نابودی تمدنهای بزرگ و نابودی حیات در منطقه شده است.

بلندترین نقطه جزیره در حدود 824 متر ارتفاع دارد که با توجه به ارتفاع 788 متری نمکزار مجاور آن، در حدود 36 متر از سطح کویر بالاتر است. در این تحقیق ضمن اشاره به کلیاتی از قابلیتهای نرم افزار rivercad مدل شبیه سازی جریان برای رودخانه پلاسجان به طول 60 کیلومتر در استان اصفهان تهیه و اجرا و پروفیل سطح آب برای تعیین حریم و بستر و پهنه بندی سیلاب مشخص گردید. با استفاده از این نرم افزار و قابلیتهای فراوان آن مهندس طراح دیگر نیاز به صرف مدت زمان طولانی به منظور تهیه فایل ورودی داده ها (استخراج مقاطع عرضی از روی نقشه توپوگرافی) و ارائه فایل خروجی (انتقال نتایج پس از شبیه سازی جریان بر روی نقشه های توپوگرافی) نداشته و کاربر به سادگی مقاطع عرضی را مستقیما از خطوط تراز نقشه توپوگرافی در محیط برنامه autocad در فواصل دلخواه استخراج نموده و نهایتا پس از اجرای آنالیز پروفیل سطح آب، قادر به نمایش دقیق و تفسیر و تجزیه و تحلیل سریع آن می باشد.

این سد بر روی رودخانه اناربار (قمرود) ساخته شده و دارای 57 متر ارتفاع از سطح زمین میباشد. در آنجا امکاناتی برای قایقرانی و اسکی روی آب وجود دارد. آبشارها و دشتهای پرگل و مراتع سبز تنوع گیاهان، به خصوص گیاهان دارویی و جذبه وجود عشایر و ورزشهای زمستانی و پیستهای اسکی این منطقه را در استان اصفهان متمایز میکند. تالاب بینالمللی گاوخونی: تالاب گاوخونی که باتلاق گاوخونی نیز نامیده میشود، تالابی است در استان اصفهان که مقصد نهایی رودخانه زایندهرود میباشد. نادر قاضیپور، نماینده اورمیه هم تصریح کرده است: رهاسازی پسابهای ارمنستان به رودخانه آراز صحت دارد. اگر می خواهید سنگ های غول پیگیری که به شکل انسان درآمده اند را ببینید، حتما سری به وستای وردیج بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید