0 تا 100 این تفریح جذاب را بشناسید! + عکس، آدرس و

به كشورهای جهان صادر شود. یكی دیگر از سرچشمههای معروف زایندهرود، «چشمة دیمه» است كه از نظر شرب و املاح، دارای سالمترین و عالیترین نوع آب در جهان است. اهداف زیادی در ساخت این پل دخیل بودهاند بطوریکه برخی از پژوهشگران و تاریخنگاران معتقدند که این پل بهمنظور مرتبط ساختن دو محله معروف شهر اصفهان که دروازه حسنآباد و خواجو را با راه شیراز و تخت فولاد که نام گورستانی مشهور در اصفهان است، متصل میکرده، ایجاد شد. آبشار زیبایی را میتوان در فاصله ۷۰۰ متری ضلع شمال شرق روستای کرکبود و در میان درهای عمیق که از شمال غرب به طرف جنوب شرق آب آن جریان دارد، یافت که به «آبشار کر» معروف است.

همچنین از آنجایی که قبل از ساخت پل خواجو، پل دیگری بهنام پل حسنبیگ یا بیگلربیگی وجود داشت که به دستور شاه عباس دوم تخریب شد، این پل به نام پل بیگلربیگی نیز شناخته میشود. قبل از سال ۱۰۶۰ هجری قمری که شاه عباس دوم صفوی دستور ساخت پل خواجو را صادر کرد، منابع تاریخی بیانگر این هستند که پل دیگری در همین قسمت از شهر اصفهان به نام پل حسن بیگ وجود داشته که طبق دستور شاه عباس دوم تخریب شده و پل خواجو بهعنوان یکی از زیباترین بناهای تاریخی ایران جایگزین آن شده است.

پل خواجو یکی از چندین پل اصفهان بر روی زایندهرود است که بهعنوان زیباترین پل اصفهان شناخته میشود. در مورد ابعاد و اندازههای پل خواجو، در گذشته افراد بسیاری اندازهگیریهایی انجام دادهاند و بیشتر آنها معتقد بودند که طول پل خواجو ۱۵۰ متر و پهنای آن ۱۴ متر است و دارای ۲۶ دهانه و ۲۱ جوی میباشد ولی اسناد و مدارک امروزی ثابت مینماید که طول این پل در حدود ۱۳۳ متر و پهنای آن چیزی حدود ۱۲ متر میباشد.

سرانجام شاه عباس شخصاً اقدام نمود، و به طرف سرچشمة زایندهرود حركت كرد ولی اجل او را مهلت نداد. این باغ چون به امر شاه­عباس بنا شده­بود، به باغ عباس­آباد و به واسطه­ی وسعتی که داشت، به هزارجریب نیز معروف­بوده­است. در باغ وسیع سعادت­آباد، قصرهایی وجود داشت که معروفترین آنها هفت­دست، عمارت آیینه­خانه و عمارت نمکدان بوده ­است. این ناحیه که در طرف جنوبی رودخانه است، از نظر آب و هوا از بهترین محلات است.

در عهدنامه بايد بطور همزمان سازماني ـ مثلا به صورت كميسيون تحديد حدود ـ ايجاد شود و اين كميسيون مسئول امر تحديد مرز باشد و ماموريت بازرسي و كنترل ادواري حالت فيزيكي رودخانه مرزي را به عهده بگيرد . این تونل به وسیله دریچههایی باز و بسته میشود. آب رودخانه زایندهرود پس از عبور از تونل مذكور هزاران هكتار زمین را مشروب كرده، پس از پیمودن 360 كیلومتر از راههای پرپیچ و خم و سرسبز و حاصلخیز، در 140 كیلومتری جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاوخونی میریزد. همچنین ساخت این پل باعث شد تا زرتشتیان که در محله آن طرف رودخانه سکنی داشتند، دیگر برای عبور از رودخانه زایندهرود از خیابان چهارباغ عبور نکرده و راه کوتاهتری را طی نمایند.

این رودخانه در كتب تاریخ و جغرافیا به نامهای زایندهرود، زندهرود، زندرود، زرینرود، زرینهرود، زن رود و زندكرود آمده است، زیرا آب آن در طول مسیر زایش كرده، تزاید مییابد. مسیر دسترسی فرتساسکا بسیار راحت است. رفتینگ یا همان قایق سواری هیجان انگیز در آب های خروشان بهترین گزینه ای است که در خصوص بازدید از زاینده رود می توانید انتخاب کنید. هردو دولت به همان قرارداد یا معاهده پیدا میکند.

بهتر است که بدانید این جانوران دارای دندان های بسیار قدرتمند و نیرومند و هم چنین فک قوی هستند و به راحتی می توانند یک طعمه را شکار کنند. این پل همهروزه بهخصوص زمانی که رودخانه پر از آب است، پذیرای گردشگرانی است که قصد دارند از کنار هم قرار گرفتن تاریخ و طبیعت لذت ببرند. همچنین توسط ۱۱ پله میتوان به کف رودخانه زایندهرود رسید و از دقت و ظرافت آجرکاریهای تراشخورده لذت برد. اما آبشار سوم که در واقع آبشار اصلی لت مال میباشد دارای ۳۵ متر ارتفاع بوده و به صورت پله مانپلکانی به پایین فرو میریزد.

در سال ۲۰۰۵ هند هزینه مالی اجراء این طرح را بر عهده گرفت و به کمک این کشور عملیات ساخت سد سلما مجددا از سر گرفته شد. در این جنگ بیست هزار نفر مقدونی تلف شد و زن غیر عقدی سلکوس که میستا نام داشت، اسیر گردید او را به بازار برده فروشی در شهر رُدس فرستادند، ولی چون خود را نامید رُدِسی ها او را شناختند و بازخریده نزد سلکوس روانه داشتند. شکی نبود، که بعض مقتولین بواسطهء حرص بی پایانی که برای غارت اموال مردم ابراز کرده بودند باعث این کشتار گشتند، ولی مردم بسیاری هم بی تقصیر قربانی حرص و طمع رومیهای غارتگر شدند.

در نتیجه، اگر چه بسیاری از رودهای ایران در این مطلب معرفی شد اما آب همیشه در ایران مسئلهای حیاتی بوده است. بسیاری از رودخانهها و آبراهههای طبیعی در نواحی کم شیب، شکل خاصی از آبراهه به نام پیچ و خم یا مئاندر را ایجاد میکنند. بعضی از مواد را باید با انجام تغییرهای فیزیکی و شیمیایی در مواد طبیعی به دست آورد. با توجه به اینکه ایران انتظار داشت دولت افغانستان به تعهداتش در مسئله حقابه ایران پایبند باشد اما به دلایل سیاسی که هم آمریکاییها و هم پاکستانیها در منطقه دنبال میکردند تلاش کردند باعث ایجاد یک چالش بین ایران و افغانستان شوند و این بیشتر بهواسطه برآورده شدن اهداف سیاسی بود تا اقتصادی.

این پل در بخش شرقی و غربی میان پل، دارایی بنایی با تزئینات نقاشی است که پادشاهان و درباریان از آن برای دیدن مسابقات شنا و قایقرانی استفاده میکردند. این پل در شرق سیوسه پل قرار دارد و علاوه بر معماری چشمنواز، نقاشیهای زیبایی را نیز به نمایش میگذارد و قسمت میانی آن همچون نگینی میدرخشد. در میانه و وسط پل بنایی برای اقامتگاه موقتی شاهان صفوی و خانواده در نظر گرفته شده بود که به نام بیگلربیگی شهرت یافته است. از رودخانه های مهّم حوزۀ آبریز دریای خزر می باشد که در شهرستانهای سوادکوه و قائم شهر واقع می باشد و آبهای ارتفاعات سوادکوه و فیروز کوه را جمع آوری و به دریای خزر می رساند.

مادی فرشادی: این مادی بالاتر از مادی نیاصرم از رودخانه جدا شده، محلههای چهارسو و شمسآباد را مشروب میسازد و سپس از محلة خواجو میگذرد و آب آن به یك چهارماب مادی نیاصرم میباشد. از این رودخانه، جهت مشروب ساختن باغها و عمارتها و كشتزارهای داخلی اصفهان، پنج شاخة بزرگ، جدا شده كه در گویش اصفهان به آنها«مادی» میگویند. رود سن بین لو هاور و هونفلور به کانال انگلیسی می ریزد. یافته های آنها نشان می دهد که، اگرچه این درست است که درگیری های انگشت شماری مرتبط با آب در حوضه های بین المللی وجود داشته است، در تقریبا 300 حوضه باقی مانده مشترک جهانی گزارشات به طور گسترده مثبت هستند.

شاید كلمة مادی مربوط به زمان مادها باشد به علت آنكه آب را از چاهها به صورت قنات به روی زمین آورده و جاری میساختند. این فایل بر اساس آخرین نسخه ی به روز شده ی رودخانه های و تغییرات محدوده ی استانها و دیگر اطلاعات مربوط می باشد. متأسفانه استفاده غیرمسئولانه از زباله های تولید شده در این موارد وجود دارد و در انتها در بستر رودخانه قرار می گیرند. بیشتر رودهای دائمی و پرآب ایران از کجا سرچشمه می گیرند؟

دیدگاهتان را بنویسید