پاسخ سوالات درس به درس علوم دوم ابتدایی

مجتمع عرش با کاربری تجاری-تفریحی از اهمیت زیادی برای اهالی برخوردار است. مجموعه ورزشی شهدای دارآباد در شمال خیابان سباری به سمت دارآباد محیطی بسیار عالی برای دوستداران ورزش اهالی محله است. در این محله ساختمانهای لوکس و مدرن زیادی به چشم میخورد. همچنین یاد بگیر که به مانند رودخانه هیچوقت به عقب بازنگردی، گذشته مربوط به گذشته است، حال و آینده را بنگر. در همین طبیعت رودخانه ای وجود دارد که هیچ وقت برعکس نمی شود و هیچوقت مسیرش را باز نمی گردد. منظور از بهشت همون طبیعته، طبیعت زیبایی که خدا خلق کرده و ما هر روز با کارهای مختلف مون یه صدمه ای به اون وارد میکنیم.

وقتی به دل طبیعت می روی و رودخانه را مینگری که چگونه جریان دارد و زلال است بیشتر به زیبایی خلقت خدا پی میبری، به اینکه چقدر جهان را زیبا و منظم آفریده. سرشک، با بهرهگیری از طبیعت، اشعاری زیبا در قالبی کنایی و نمادین میآفرینند و از این طریق سخن و هدف خود را به گوشِ هوشِ همگان میرسانند. این مردم اگر طبیعت زیبا باشد زیبایی اش را از بین میبرند تا منفعتی برای خود بسازند و رودخانه هم اگر زلال باشد سنگ هایی از میان خودش بر می چینند و به سوی خودش پرتاب میکنند و این کار در نهایت زلالی رودخانه را هم خواهد گرفت.

منطقۀ جغرافیایی فرهنگی هورامان واقع در غرب ایران از جمله مناطق روستایی به حساب میآید که در آن توانایی انسان در رویارویی با طبیعت کوهستانی و تعامل با آن متجلی شده است. همچنین نمایشگاه دائمی نقشه واقع در انتهای خیابان سباری برای علاقه مندان به تاریخ و نقشه و جغرافیا وجود دارد. تاریخ مطالعه برای ایجاد سد به سال 1973 باز میگردد، هنگامی که تیمهای مهندسی از برزیل و پاراگوئه به دنبال یافتنِ مکانی مناسب برای استفاده از انرژی عظیمِ آب رودخانة پارانا در قلب آمریکای جنوبی، به نقطهای به نام ایتایپو رسیدند که با فاصلهای اندک، پس از محلِ الحاقِ رودخانه ایگواسو به پارانا قرار دارد.

بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا مثل استانبول و لندن و پاریس و نیویورک رودخانه های عظیمی دارند ولی تهران و شهرهای بزرگ ما به استثنای اصفهان قدیم رودخانه ای آنچنانی ندارند تا آب به لایه های زیر زمینی برسد و در سال های خشکسالی بتوان از آب های زیر زمینی استفاده کرد. به این منظور نمونه های ماهی با دستگاه الکتروشوکر و بزرگ بی مهرگان کفزی به کمک سوربر سمپلر صید گردید. در واقع از یك نقطه به بعد آب شیرین با آب شور در هم می آمیزد و غالبا وجود تالوگ منتفی میشود .

در غرب این محله حصار بوعلی و دزاشیب، در جنوب آن محله فرمانیه و آراج، در شرق آن محله دارآباد و در غرب آن محله کاشانک واقع شده است. این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شدهاست. و در روستاي رود آباد در يازده كيلومتري جنوب غربی سمیرم، رودخانه سمیرم به آن اضافه ميشود. در بخش شمال غربی ایران نیز در ارس سد مشترکی ساخته شده و برق مشترک و آبیاری مشترکی انجام می شود و به این صورت نیست که رودخانه ارس تماما متعلق به ایران باشد، البته آنجا هم درگیر خشکسالی ها شده و به نظر می رسد در مورد آنجا هم نمی توانیم روی آب منطقه حساب کنیم.

بررسی تغییرات این شاخص نشان دهنده روند صعودی شدید در منطقه اهر و در بازه مورد مطالعه است. با توجه به سابقۀ مذهبی مردم ایران در طول تاریخ، یکی از اعتقادات رایجی که همواره توسط حکومتها تقویت شده است، اعتقاد به مقدسبودن پادشاه و ارتباط او با خداوند است. رود زاب کوچک، یکی دیگر از رودهای ایران است که در غرب ایران جاری ست. رودخانه ارمند از معروفترین و محبوبترین رودهای ایران برای رفتینگ هیجانی است. رودخانههای مخصوص رفتینگ مشخصات خاصی دارند؟ Mani و Parthasarathy (2006) عقیده دارند که تنوع گونهای گیاهی در جنگلهای حارهای، اغلب متمرکز بر گونههای درختی است تا سایر شکلهای رویشی، زیرا تنوع گونهای درختان بخش مهمی از تنوع اکوسیستم جنگلی و پایه و اساس کل تنوع زیستی در جنگلهای حارهای است.

اجاره آپارتمان در آجودانیه مانند سایر مناطق بالای شهر گران بوده و به امکانات رفاهی ملک بستگی دارد. یعنی اگر انسانی دلی پاک نداشته باشد، دلی داشته باشد که نفرت و کینه در آن جان گرفته مانند روخانه و طبیعتی مرده خواهد بود. در زندگی ام همیشه جریان داشته باش چرا که تو هستی که من هستم و اگر نباشی چیزی جز نیستی از من باقی نمی ماند. در طبیعتت همیشه خوبی بروید، عشق جوانه بزند و مهربانی شکوفا شود و در رودخانه ات هم همواره همین حس ها جریان داشته باشند. چه چیزی و چه نکاتی باید رعایت می شد تا امروز با خشکسالی ها روبرو نباشیم؟

اولین وجود گاماروس در ارتفاعات لاکانشهر توسط آقایان موسی پور ونویریان در سال 1398 گزارش شد. بیش از چهل سال پیش که من در ژنو سوییس درس می خواندم، در لندن موسسه ای تحقیقاتی کتاب کوچکی در حدود 50 تا 60 صفحه در رابطه با جنگ آب در منطقه خاورمیانه چاپ کرده بودند به نظر می آید چالش آب فرامرزی است و تنها مساله داخل نیست. حجم آبی که در هر سال به وسیله گردش آب در طبیعت فراهم می شود، در حدود ۴۰۰۰۰ کیلومتر مکعب است.

به طبیعت بنگر که چگونه در همان فرصت کوتاهی که دارد عرض اندام کرده و تمام زیبایی اش را به رخ میکشد و به رودخانه بنگر که چطور با همون فرصت اندک زلالی و زیبایی اش زبانزد همگان شده. اما میون تمام این آدما، اونایی پیروز واقعی هستند که بتونن با وجود اون مشکلات نهایت لذت رو از زندگی ببرن. اما موضوع جدیدی نیست. از گذشته های دور نیز بخشی از آب کارون در پایین دست هدر می رفت و تصمیم گرفته شده بود بخشی از این آب ها را از طریق تونل به مرکز بیاورند که معمولا به طرف اصفهان و زاینده رود می رفت و امروز هم بخشی از این کار در حال انجام است و کار چندان عجیب و غریبی نیست.

ولی در همان منطقه هم بهترین آب، آب برفی بود که ذوب می شد و بهترین آب شیرین بود که می آمد ولی امروز به این صورت نیست و توده های برف ناپدید شده است و آبی است که کیفیت بالایی ندارد. بدين منظور از روش لئوپولد استفاده شد که بر اساس آن 46 عامل مؤثر به سه دسته عوامل فيزيکي، زيست شناختي و انساني تقسيم شد و به صورت ميداني به هر عامل بين 1 تا 5 امتياز داده شد. اگه تو جزو این دسته از آدما هستی و هنوزم اسم این کار رو تفریح میذاری، باید بگم که تو تفریح نمیکنی، تو قاتل تموم اون حیوون ها هستی.

کاش این رسم شکسته بشه چون اون طبیعت و رودخونه هم دقیقا مثل ما انسان ها جون دارن و ما با این کار جونشون رو میگیریم. خودت را مانند یک طبیعت و قلبت را مانند یک رودخانه فرض کن. در یک جمعبندی کلی میتوان گفت که زن،درخت و مارنماد زندگی و حیات هستند. امروزه، در مطالعات تعيين كيفيت آب، بررسي حضور درشت بي مهرگان كفزي به عنوان شاخص هاي مكمل براي روش هاي شيميايي تشخيص آلودگي ها شناخته شده است. با فنون جدید و تکنیک های جدید و با سد سازی ها به راحتی می توان رود ها را مهار کرد و دیگر راهی جز دیپلماسی وجود ندارد وگرنه به تنش های مرزی کشور های همجوار می انجامد.

سد یاکیرتا که بر روی همین رودخانه و در مرز مشترک بین پاراگوئه و آرژانتین ساخته شده است، دیگر نیروگاه برقی آبی پاراگوئه است که این کشور را به بزرگترین صادرکننده نیروی برقی آبی تبدیل کرده است. از زندگی ات به زیباترین شکل استفاده ببر و غصه روزگار را نخور. نمی توان جلوی قانون روزگار را گرفت اما می توان از همان فرصتی که هست نهایت لذت را برد. هر دوی این ها را می توان در وجود انسان دید.

آیا می توان گفت طرح های توسعه در ایران آینده محور نبود؟ در این انیمیشن خواهیم دید: «فاکسی روباهی است که در یک بیشه در کنار مزارع انسان ها به همراه همسرش زندگی می کند. از لحاظ نوع مسیر: رودخانه ها با مسیر مستقیم، پیچان، شریانی، از همدیگر مشخص می شوند. این عمل در نواحی گرم و خشک و گیاهانی که بر اساس ویژگی گونه ای دارای تبخیر شدید می باشند، به سرعت اتفاق می افتد میزان مصرف آب در گیاهان مختلف متفاوت است برای مثال برای تولید هر گرم ماده خشک در سوزنی برگها ۵۰ گرم آب و در سبزهای برگی ۲۵۰۰ گرم آب مصرف می شود بطورکلی، برای بیشتر گیاهان، این مقدار بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم می باشد.

سد هایی جدید ساخته شد که برای تولید برق و مهار آب بود تا آب را در پایین دست برای کشت بهاره و پاییزه تامین کند. رودخانه نکا همچنین با آبخیزی به مساحت حدود ۱,۹۲۲ کیلومتر مربع، نقش بسزایی در تولید آب آشامیدنی و کشاورزی شهرستان دارد. نوشتههای او در این اثر، شخصیت وارسته، آگاه، متعهد، عارفمسلک و هوشیار در همه زمینههای معرفتی و تاریخی و بیدار نسبت به سیاستهای عصر کنونی او را نشان میدهد. همچنین رویا پارک آجودانیه اولین موزه خطای دید ایران است که به شما امکان میدهد در سرزمین رویاها سفر کنید. ضمن اینکه رابطۀ متغیرهای تحصیلات، استفاده از وسایل ارتباط جمعی، نوگرایی، پایگاه اقتصادی ـ اجتماعی با گرایش به خرافات، معکوس و معنیدار بوده است.

براساس مبانی نظری جامعهشناسی خرافات، جامعهشناسان رویکردهای مختلفی در این حوزه ارائه میدهند. آسیبپذیریم چون رویکردهای ما هنوز بر این مبنا است که میخواهیم به نوعی طبیعت را مهار کنیم تا بتوانیم در شهرها و کارخانهها و شهرکهای صنعتی و… برای بعضی از آدمها دوست داری خلاف طبیعت باشی، دوست داری خلاف جریان رودخانه شنا کنی، دوست داری هر کاری کنی تا آنها را به دست آوری. برای تأمین آب چنین نیروگاهی، هنگامی که جریان متوسط نهر کمتر از نیاز نیروگاه باشد، یک نظام آب سطحی فقط نیازمند ظرفیت ذخیره سازی کافی برای پر شدن است.

دیدگاهتان را بنویسید