وزارت نیرو: عذر طرف افغان برای تحویل ندادن آب هیرمند به ایران پذیرفته نیست

امروز هر چند با وضعیت جدیدی در افغانستان روبهرو هستیم اما وجود فاکتورهایی مانند مرز مشترک نزدیک به هزار کیلومتری، نزدیکیهای فرهنگی و زبانی و وجود دوستانی در این خطه جغرافیایی که به جمهوری اسلامی نگاه ویژه داشته و از سوی دیگر سرنوشت آنها برای ما مهم است، سبب شده نشود راحت از کنار آن عبور کرد. سیاست جمهوری اسلامی ایران و بهویژه دولت سیزدهم مبتنی بر این است که تحریمها به حداقلیترین حالت اثرگذاری بر جامعه اقتصادی ایران برسد که در این چارچوب رهبر معظم انقلاب هم بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشتهاند، بنابراین اگر این مسیر در کنار خنثی سازی تحریم ها به صورت عینی و مصداقی مورد توجه قرار گیرد، قطعا تحریمهای اعمال شده در طول سالهای اخیر علیه کشورمان کمرنگ خواهد شد.

این مسئله هم برای ایران و هم برای طرف افغانستانی حائز اهمیت است و دو طرف باید مطمئن باشند که حقآبه داده و دریافت میشود. مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو تاکید کرد: این تجهیزات باید مدرن باشند تا اطمینان حاصل شود که حقآبهها منطبق بر مفاد معاهده ۱۳۵۱ رودخانه هیرمند تحویل ایران میشود. اما در رودخانههای درجه ۶ خطر بالاست و جریان شدید آب گاه منجر به مرگ قایقران میشود. پیش از این وزیر نیروی ایران گفته بود که پس از جلسات متعددی که با طرف افغان درباره حق آبه هیرمند داشتیم و به رغم پیگیری مداوم اما تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و امیدواریم که در روزهای آینده شاهد رهاسازی آب هیرمند باشیم.

وی همچنین از سفر وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در آینده به عنوان رئیس کمیسیون همکاریهای اقتصادی ایران و افغانستان به کابل خبر داد. «قاسم تقیزاده خامسی» معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیئت کمیساریای آب هیرمند گفت: در فضای بسیار دوستانه به نتایج خوبی رسیدیم و دو طرف تاکید دارند برنامه عملیاتی برای استفاده از آب رودخانه هیرمند طوری تنظیم شود که مردم دو کشور به ویژه ساکنان استانهای سیستان و بلوچستان ایران و نیمروز افغانستان از نتایج آن به خوبی بهرهمند شوند. علت مرگ این ماهی ۱.۵ متری در ساحل رود اگور در شمال مغولستان، این بود که یک قربانی یک متری هم نوع خود را خورده بود که در گلویش گیر کرد و او را خفه کرد.

نظر به این كه طرفین نتوانستند در كمسیون به توافق برسند مساله لاینحل ماند تا آنكه به سال 1842 دو دولت عهدنامه (( ویستر ـ آشبورتون )) را منعقد ساختند به موجب این عهدنامه در قسمت غربی خط منصف به عنوان مرز معین شد و در عین حال آزادی كشتی رانی هم پیش بینی گردید در قسمت شرقی نیز میانه معبر قابل كشتی رانی یعنی تالوگ به عنوان مرز تعیین گردید . رتبه امنیت در کشور ارمنستان به طور کلی ۲۵ اعلام شده است اینطور که مشخص است این کشور به طور رسمی و روتین رتبه بندی های مشخصی را برای ورود به بازار کار در نظر گرفته است و رتبه امنیت این کشور نیز رشد بهتری به نسبت سال های گذشته داشته است.

خشکسالی دوره ای است که بارندگی نسبت به میانگین دراز مدت کمتر باشد. پس از تهیه لایه­های مورد نیاز، ارتفاع رواناب و دبی حداکثر در روش شماره­ی منحنی به دست آمد. در مدخل دره مزبور روستای ده تولی را مشروب می کند و پس از آمیختن با یک ریزابه شرقی با آب دره دلی صفدر و سپس با رود وزگ مخلوط می شود و از طریق دره شرقی کوه خر کلون به سوی روستای کلگه جاری می شود.

حسین قنبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: دبی آب رودخانه گرگان رود در حوضه آبخیز ‘اوغان’ گالیكش به سمت شهر گنبدكاووس از 220 متر مكعب در ثانیه در روز گذشته، به تنها 20 متر مكعب درثانیه در روز جاری رسیده است. تعاریف مختلفی برای خشکسالی ارائه شده است بعنوان مثال خشکسالی عبارتست از کمبود بارش در دوره ای بلند مدت به نحوی که باعث کمبود رطوبت در خاک و سبب کاهش آبهای جاری شود و بدین طریق فعالیت های انسانی و حیات گیاهی و جانوری را بر هم زند ( 5 ) .

شاید هم دلیلش کوچه پس کوچههای آرام و باغهای زیبایش باشد. شاید بشود اسمش را گذاشت: مرامنامه. به دلیل وضعیت نامناسب بستر رودخانه اگر مثلا ۵۰ مترمکعب بر ثانیه آب رها سازی شود، شاید ۲۰ الی ۲۵ مترمکعب بر ثانیه به ایران برسد. وضعیت این رودخانه از نظر حقوقی چگونه است؟ ولیکن اختلاف اساسی بر سر نحوه تقسیم آب هیرمند و دیگر حقوق مربوط به این رودخانه بین المللی هنوز حل و فصل نشده است مساله سهمیه بندی آب، نحوه بهره برداری آن در منطقه دلتا همواره یکی از مهم ترین اختلافات مرزی ایران و افغانستان در سیستان بوده است این وضعیت با گذشت 129 سال و علیرغم انعقاد عهدنامه های متعدد همچنان پابرجاست.

بررسی مراحل ساخت و بهره برداری پروژه بر اساس نتایج حاصل از روش پاستاکیا نشان داد آثار مثبت طرح 61 درصد و آثار منفی آن برابر 7/31 درصد و 3/7 درصد آثار فاقد اثر بود. به گزارش فارس، وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان به اعتراض مقامات ایران درباره آب رود هلمند واکنش نشان داد. درک درست دیدگاه «تایلور» در مورد خاستگاه دین مبتنی بر تحلیل مبانی تفکر او درباره دین و فرهنگ بشری است. روز گذشته نیز «سعید خطیبزاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره اظهارات وزیر نیرو در مورد حق آبه هیرمند گفت: برای ما یکی از مهمترین سنجههای ارزیابی مسئولیت پذیری هیأت حاکمه فعلی افغانستان، موضوع حق آبه ایران است.

همچنین جلسه کمیساران آب نیز در افغانستان تشکیل شد و سه نوبت نیز به صورت تلفنی از مسئولان افغانی پیگیر حق آبه جمهوری اسلامی شدیم. در این نشست دو روزه، کمیساران آب ایران و افغانستان همچنین برای مطالعه در حوزههای آبی مشترک دو کشور گفتگو کردند. وی تاکید کرد: طرف افغان در بیان اعلام کردند که حقوق جمهوری اسلامی را به رسمیت می شناسیم و حتما رهاسازی آب انجام می شود اما تا این لحظه این کار صورت نگرفته و تذکرات لازم به آنها داده شده است. پانزده هزار نفر طي 7 سال، كار كندن تونل را انجام دادند و تمام مراحل ساخت بر عهده كنسرسيومي بين المللي متشكل از ده شركت مهندسي و پنج بانك بود.

پس از پايان تمام مراحل ساخت تونل، فرانسوا ميتران -رئيس جمهور وقت فرانسه- و اليزابت ملكه انگليس در تاريخ 6 مي 1994 در کاله فرانسه تونل را رسماً افتتاح كردند. این رودخانه از ولایتهای قندهار، هلمند و نیمروز میگذرد و به مرز مشترک ایران و افغانستان میرسد، بالاخره پس از طی مسافتی در حدود ۱۰۵۰ کیلومتر وارد دریاچه هامون میگردد. وی خاطرنشان کرد: پس از تهیه نقشهها، در گام بعد معاونان کمیسارهای دو کشور باید این نقشهها را تایید و مبادله کنند. وقتی دنبال شمال گردی متفاوت هستید، آماده کردن وسایلتان هم باید متفاوت باشد.

چیدانه به شما پیشنهاد می کند برای یک بار هم شده به این روستای بکر و سرسبز سفر کنید و از مواهب الهی در آن لذت ببرید و ایامی را به دور از دغدغه های شهر در کچه باغ های سبز آن قدم بزنید و از هوای پاک این روستا لذت ببرید. شما میتوانید یک دوربین با خود ببرید و هنگام نورپردازی، عکسهای زیبایی از نمای بالای تهران بگیرید. روز گذشته (چهارشنبه) در حالی گزارش نهایی دلایل مرگ دو میلیون ماهی در سد فشافویه تهران در مجلس شورای اسلامی قرائت شد که هزاران ماهی در رودخانه نهراب زابل به دلایل مختلف تلف شدند.

رشته کوه البرز در شمال تهران زمینه ای را ایجاد کرده که روستاهای بسیار زیادی در اطراف تهران ایجاد شود که قدمت برخی از آن ها به بیش از دو هزار سال نیز می رسد. مرزهای بینالمللی ایران و افغانستان در میان شاخه اصلی هیرمند، در سیستان سالهای زیادی است که مورد پذیرش دو همسایه قرار گرفته است؛ اما اختلافات زیادی بر سر چگونگی تقسیم آب هیرمند و دیگر حقوق مربوط به این رودخانه، هنوز حل نشده است. وزارت آب و انرژی طالبان همچنین افزوده که تیمهای فنی این وزارتخانه در حال کار بروی انجام و پایان دادن به این مشکل فنی هستند.

انجام طرحهای جمع آوری کشیهای غرق شده ولایروبی رودخانه، توسط دولت و سازمانهای دولتی بنام طرح لایروبی وساحل سازی کارون و کم عرض کردن و عمیق کردن رودخانه از جمله راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل است. وی افزود: بعد از تحویل نقشهها، لازم است کار طراحی و اجرای سازهها انجام شود که برای این کار بودجه مورد نیاز هم تامین شده است. ادعای رهبران طالبان مبنی بر دشمنی با آمریکا هم یک ادعای واهی است و مستندات فراوانی در این رابطه وجود دارد.

شکل پستی و بلندیهای سطح زمین نیز در مقدار آب رودخانه تاثیر دارد. ت – دریاچه غار علیصدر واقع در استان همدان به علت بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی از کف غار به وجود آمده است . در این تعریف واژه مستمر به تداوم حالت کمبود آب و کلمه غیر طبیعی به انحراف شاخص مورد نظر از شرایط طبیعی یا میانگین اطلاق می شود ( 5 ) . کمبود آب یکی از موانع موجود در راه توسعه کشاورزی و به تبع آن توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید