هی مگ مگ پوتین مگ مگ پوتین

شهر اژیه دارای آب وهوای بری خشک و از لحاظ اقلیم شناسی قبلی خشک می باشد و به علت مجاورت با کویر دارای شرایط کویری یعنی تابستانهای گرم و زمستانهای سرد است ، رطوبت نسبی در اواخر ساعات شب و صبحها بیشتر از سایر ساعات شبانه روز است وقبل از طلوع آفتاب به حداکثر و بعد از ظهر به حداقل میرسد ، ماههای مرداد و شهریور به عنوان خشکترین ایام سال که تقریباً هیچگونه بارندگی وجود ندارد0 جهت وزش بادهای غالب نیز ازغرب به شرق میباشد. رودخانه پا قلعه از دره جنوبی این کوه میگذرد. از هر مادی تعدادی جوی جدا میشود و از هر جوی تعدادی جدول جدا میشود، جدولها درواقع جویهای کوچکی هستند که از جوی اصلی جدا میشوند، جوی اصلی از مادی و مادی از رودخانه جدا میشود.

اژیه یکی از شهرهای منطقه شرق اصفهان است که مناسبترین کانون طبیعی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی این محدوده شناخته میشود. رودخانه زاینده رود که از سلسله جبال زاگرس سرچشمه میگیرد پس از مصفا نمودن شهر اصفهان راهی دیار شرق میگردد و اولین شهری که زاینده رود از وسط آن میگذرد شهر اژیه است. 16- وضعیت شهرداری و سال تأسیس : شهرداری اژیه در سال 1375 تأسیس و ساختمان آن در ورودی شهر واقع در بلوار بسیج جنب حاشیه رودخانه زاینده رود می باشد. مدیر کل مدیریت بحران استان درباره وضعیت این بلوار و چرایی ریزش آن میگوید: عدم رعایت بستر و حریم رودخانه در صدور مجوزهای ساخت و ساز، بی توجهی به حریم و بستر رودخانه و طرح تفصیلی و عدم رعایت اصول فنی شهرسازی در ساخت و سازها درسالهای گذشته باعث این بحران شده است.

از نظر وضعیت اقتصادی با توجه به وجود رودخانه زاینده رود و زمینهای حاصلخیز شغل اغلب مردم این شهر کشاورزی و دامداری است و گرچه زمینه مستعد تولید هر گونه محصولی است ولی عمده محصولات کشاورزی شهر اژیه شامل گندم ، جو ، چغندر قند ، پنبه و علوفه میباشد بطوریکه در سال 1374 این شهر از نظر تولید و تحویل گندم به سیلو در سراسر کشور مقام اول را کسب نمود 0 صنایع دستی و قالیبافی یکی دیگر از منابع درآمدی مردم این شهر میباشد.

با توجه به وضعیت آب و هوائی ووجود رودخانه زاینده رود و همچنین نوع خاک منطقه طبق بررسیهای به عمل آمده بیشتر به کشت گونه های غیر مثمر از قبیل کاج . در این مورد که از چه زمانی در قلعه مرج زندگی و تمدن جریان داشته آگاهی چندانی نداریم،ولی برخی از شرق شناسان مانند دکتر ویتریش هوف آلمانی اعتقاد دارند سابقه زندگی در این قلعه به دوران پیش از تاریخ و انسان های نخستین باز میگردد.

رودخانه مرزی ارس نقش مهمی در شکلگیری تمدن و شهرهای مسیر داشته و تاثیرات جغرافیایی و اقیلمی آن بر منطقه کاملا مشهود است. از آثار و اشیای بازمانده می توان دریافت که زندگی و تمدن تا قرن هابعد از اسلام نیزدراین قلعه ادامه داشته است. سلمان فارسی یکی از چهره های درخشان اسلام و یکی از یاران صدیق رسول اکرم (ص) است که بعضی از مورخین زادگاه آن حضرت را جی رویدشت اصفهان می دانند و این ادعا بسیار قرین به حقیقت است زیرا آثاری به این نام در اژیه وجود دارد. قدمت اژیه به ماقبل از اسلام بر میگردد و در بعضی از کتب تاریخی مسطور است که سلمان فارسی در این شهر متولد شده است.

اَرَس(در ترکی آذربایجانی:آراز) نام رودخانهای نسبتاً پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته، از مرز ترکیه نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا میریزد. اژیه یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران با تسمیه ی تاریخی است. در دهه 1980، یکی از بازیگران مطرح و اصلی سینمای استرالیا بود و در فیلمهای بسیاری ایفای نقش کرد.

«إنَّ الرَّجُلَ یرتجفُ مِن شِدّةِ البَرد» (الشارنی، 1397: 15): «این مرد از سرما به خود لرزید» (سبزیان پور و وکیلی، 1397: 12)؛ مترجم شدّت را در ترجمه نیاورده و به عبارت «سرما» بسنده کرده است درحالی که به خود لرزیدن در اثر سرما معمولی حاصل نمیشود و باید سرمای شدیدی باشد که شخص بلرزد؛ بنابراین، به نظر بهتر بود در ترجمه بیان میشد. حوزه آبریز اژیه درواقع حوزه دشت رودشت است 0 حوزه آبریز رودشت از ناحیه غربی و از ارتفاعات کوه زرد و کوه باریکه در غرب شهرضا و مهیار ، کوه محمد نوجوان ، کوه خورشید ، کوه سنگ زیره در جنوب و کوه شاهکوه در کلاه قاضی و میان کوه در شمال شروع و به ناحیه اژیه می رسد0 و دارای دو مسیل اصلی در محدوده اژیه به هم نزدیک و در صورت بارندگی شدید امکان وقوع سیل در منطقه وجود دارد.

بر فراز و دامنه های این کوه آثاری چون بازمانده های قلعه و دژهای دره غربی شرقی،راه پله ها و کتیبه های سنگی،آب انبار،چاه برف و خانه هایی به سبک خانه های روستای میمند به چشم می آید. روند رو به افزایش رسوب گذاری، افزایش واحدهای صنعتی و کشت و صنعت ها، افزایش جمعیت و بالطبع زیادتر شدن پساب های صنعتی، شهری و کشاورزی و در نتیجه آلوده تر شدن این رسوبات پتانسیل آلودگی کارون را بالا برده و خطر مسمومیت های ناشی از غلظت بیش از حد عناصر آلاینده روبه فزونی می نهد.

از آنجا که از قدیم الایام همواره علما و بزرگانی چند در اژیه می زیسته و مردم را ارشاد می نمودند مردم این شهر از فرهنگ غنی اسلامی و قرآنی برخوردار و آشنا و آگاه به مسائل روز بوده و هستند. اژیه در اصل ((ژی )) به معنای تالاب آبگیر و زمین گود بوده و معرب آن جی میباشد که هنوز در زبان محلی مردم شرق اصفهان باهر دو نام ( ژی ، جی ) تلفظ میشود و در کتب تاریخی و لغت نامه دهخدا به مناسبتهای مختلف از جی زیاد نام برده شده است.

غرق شدن در رودخانه: غرق شدن و شناور ماندن روی سطح آن، اینکه رودخانه فرد را با خود ببرد و به عبارتی همرنگ جماعت باشد یا گذشتن از روی رودخانه که به تحولی در زندگی و حتی مرگ اشاره میکند. زیباست فقط حیف از روستایی به این زیبایی که در این همه ریخت و پاش و سیم و فلز محصور شده آنقدر سیم و فلز و تیربرق در همه جا هست که حتی با فتوشاپ هم نمیشود آنها را محو کرد شما در ذهنتان روستا را بدون این سیمها تصور کنید یعنی بروید به چهل پنجاه سال قبل!

دیدگاهتان را بنویسید