هیدروپلیتیک رودخانه مرزی اترک و تأثیر آن بر روابط ایران و ترکمنستان

این باغ در زمینی به وسعت ۸ هزار متر مربع قرار گرفته که به باغ لاله های گچسر معروف شده، این باغ در روستای گرماب در کیلومتر ۵۲ جاده چالوس از توابع گچسر جنب رستوران نوفل لوشاتو واقع شده و در آن ۶۰۰ هزار شاخه گل لاله روییده و نمای زیبایی به این محل هدیه کرده، طبیعت رویایی و زیبای باغ لاله را می توان با چشم اندازهایی چون کوه های البرز، رودخانه کرج و پوشش گیاهی منحصر به فرد چالوس، از جاذبه های گردشگری کشور نام برد که مشتاقان و گردشگران ایرانی و خارجی بیشماری تاکنون از این مجموعه دیدن کرده اند.

زیبایی این باغ در نوع خود در کل کشور بی نظیر بوده و آرامش کاملی را به انسان هدیه می دهد و برای گذراندن یک روز آرامش بخش گزینه ی خوبی می باشد. اعتماد السلطنه در کتاب خاطرات خود – این باره می نویسد هر سال در یک روز معین ناصرالدین شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می انداخت. ناصرالدین شاه در شهرستانک هرسال مراسم آشپزان به راه می انداخت. این جاده از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می شود جاده ای با قدمت بیش از نیم قرن که همچون گوهری درخشان بر تارک زیبایی های طبیعت این منطقه می درخشد، جاده ای در سلسله جبال البرز با پیچ و خم های متعدد در دل کوه و زیبایی های بکر طبیعی تا سفری خیال انگیز را برای مسافران خود رقم زند.

آبشار زیبایی را میتوان در فاصله ۷۰۰ متری ضلع شمال شرق روستای کرکبود و در میان درهای عمیق که از شمال غرب به طرف جنوب شرق آب آن جریان دارد، یافت که به «آبشار کر» معروف است. به همین دلیل، در خان چهارم، زن جادوگر برای به دام انداختن او بزمی آراسته است. تولید ناخالص داخلی به قیمتهای ثابت در کشور پاراگوئه رشد ۵.۴ درصدی داشته است. تایمز با عبور از شهرهای آکسفورد، ریدینگ و ویندزور، در انتها به دریای شمال میریزد. این آب پس از اینكه از هفت تپه عبور می كند به چغازنبیل می رسد ولی به دلیل اینكه آب كرخه پس از گذر از دشت خوزستان گل آلود است آب را در حوضچه های ته نشینی بزرگ و كوچكی می ریخته اند و با گذر از تنبوشه ها و استفاده از قوانین منسوب به فیثاغورث ، آب را تصفیه كرده و گل آنرا جدا می كردند.

بنابراین شاه ایلامی اونتش-نپیریشه دستور به ساخت كانالی به طول 45 كیلومتر می دهد تا آب رود كرخه را كه هم سطح زمین چغازنبیل بوده، به چغازنبیل برسانند. اونتاش ناپیریشا شاه ایلام ( عیلام ) در قرن سیزده پیش از میلاد معبد چغازنبیل را برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شهر شوش، بنا کرد و در حمله سپاه خونریز آشور ناپال به همراه تمدن ایلامی ویران شد. این نیایشگاه توسط اونتاش گال (پیرامون ۱۲۵۰ پ.م.)، پادشاه بزرگ ایلام باستان و برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شهر شوش، ساخته شده است. این پدیده بسیار زیبا در جهان کم نظیر است و خواندن این متن نمی تواند لذت دیدن این صحنه را به شما منتقل کند، پس حتما باید به این ساحل بروید تا بعد از حدود 2 ساعت انتظار شاهد آمدن این الماسهای درخشان به ساحل باشید.

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در ادامه با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید. از دوست خود انتظار نداشته باشید انسان کاملی باشد. را همراه خود برای ما می آورد. حضور در دنیای پاک گلها تو را از زندگی صرف مادی می رهاند و به وسعت آرامشی ژرف دعوت می کند. استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همچنین خاک حاصلخیز دامنه های البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده و دلیل آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسیع و در حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده است. مکان جغرافیایی زیگورات چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی منطقه باستانی هفتتپه است که از جاده شوش به اهواز قابل دسترسی است.

طول این دریاچه در زمان تکمیل بودن ظرفیت آب پشت سد به مسافتی بالغ بر ۵۵۰۰ متر می رسد این دریاچه محیط مناسبی. کرج پس از تهران بزرگترین شهر مهاجرپذیر ایران است و با توجه به جوان بودن آن نسبت به سایر شهرهای بزرگ ایران، به عنوان یکی از کلان شهرهای جدید کشور به شمار می آید. سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرو تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا است طبیعت زیبای پیرامون این سد یکی از مهمترین گردشگاه های تهران و کرج محسوب می گردد که هم در فصل سرما و هم در فصلهای دیگر پذیرای گردشگران می باشد.

این قصر در و منطقه ای بسیار زیبا و در سینه کش کوه ساخته شده است و رودخانه ای سرازیر از کنار این قصر میگذرد و امروزه پناهگاه و استراحتگاهی برای کوهنوردان مسیر و گردشگران روستای شهرستانک می باشد . امروزه از این قصر ویرانه ای بیشتر نمانده است. چهار گوشه این بنای عظیم درست در جهت یكی از جهات چهارگانه جغرافیایی بنا شده اند و این نشان می دهد آنها شمال، جنوب، شرق و غرب را به خوبی می شناخته اند. برای انواع ورزش های آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت است در ضمن دریاچه امیرکبیر یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهیگیری فراهم آورده است .سد امیر کبیر(سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سد هاست اولین سد چند منظوره ایران محسوب می گردد.

سیلاب به عنوان یکی از بالایای طبیعی آثار جبران ناپذیری بر بخشهای مختلف جامعه وارد میسازد. کمی بعد از شهر کرج به طرف جاده زیبای چالوس، خداوند رنگین کمانی بر روی زمین گسترانده و آن را با لاله های خوش قامت و ظریفش آراسته است . بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه نه آسفالته ۱۰ کیلومتری ای است که از جاده کرج – چالوس، نرسیده به گچسر منشعب شده و به شهرستانک منتهی می شود. سمت چپ ادامه مسیر شمال است و سمت راست، شما را به روستای شهرستانک میرساند. غواصی شاید اولین تفریح دریایی نباشد که موقع صحبت از هیجان بازیها و سرگرمیهای آبی به ذهنتان برسد اما بدون شک متفاوتترین آنها خواهد بود.

شاید که دلیل هرمی بودن این نیایشگاه ها به این خاطر بوده است که پله پله به سمت آسمان و بعد به خداوند می توان نزدیک تر شد، این شیوه از ساخت زیگورات ها از ۴۲۰۰ سال پیش هم مرسوم بوده است. دلیل آن تا كنون مشخص نشده است. مترجم گاهی در ترجمه، خود را پایبند به اسلوب متن اصلی و ملزم به انتقال همان اسلوب به متن ترجمه میداند و گاهی هم شیوههای بیانی و ظرافتهای زبانی متن مقصد را در اولویت قرار میدهد؛ بنابراین، ترجمۀ ارائه شده از داستان یعقوب الشارونی با توجه به نظریۀ گارسس قابل قبول است، امّا بهترین ترجمه آن استکه خواننده بوی ترجمه را از متن احساس نکند و فرآیند ترجمه را از یاد ببرد.

اتاقهای طبقه اول با ورودی های طاق داری به ارتفاع 4 متر به هم راه داشته اند ولی اتاقهای طبقه دوم از هم مستقل هستند و هر اتاق تنها از طریق پلكان خود قابل دسترسی است. اگر بخواهیم درباره ی معماری سازه ی چغازنبیل بگوییم باید گفت که در آن دوران آجر تنها المانی نبوده که در ساخت این بناها به کار می رفته است و بسیاری از افراد تصور می کنند که از آجر فقط برای پر کردن جرزهای دیوار و یا به عنوان المان هایی جدا کننده استفاده می شده است در حالی که آجر یکی از اصلی ترین المان ها و یک عنصر کامل بوده است و از آن در دیگر بناهای تاریخی ایران مثل تپه های سیلک کاشان هم استفاده شده است.

اما خوب است بدانید که بسیاری از بلندترین رودخانه های دنیا آنچنان عمق و پهنایی ندارند آنقدر که شاید بعضی اوقات این رودخانه ها فقط به درد روستاییانی بخورد که می خواهند ماهیگیری کنند یا لباس هایشان را در آب رودخانه بشویند و حمام کنند. 32)هر یک از خودروها چه سوختی مصرف می کنند ؟ هنگامی که یک فرد هندو مرگ خود را نزدیک می بیند، خویشاوندان را فراهم می آورد و با مهربانی با ایشان سخن می گوید. این جشنواره هرساله در بین روزهای ۱۰ الی ۲۷ اردیبهشت ماه در این محل برگزار می شود.

رود دز از نزدیكی چغازنبیل میگذرد ولی به دلیل اینكه این رود سطح دشت را فرسایش داده و بستر رودخانه در سطح پایین تری از سطح دشت است – در برخی مكانها 60 متر پایین تر – امكان استفاده از آب این رود برای اهالی منطقه وجود نداشت. در تمام طول بنا آبراههایی دیده می شود، شاید دلیل آنها حفاظت از بنا در مقابل بارانهای سیل آسای خوزستان است. جنگل و کوه در این منطقه زیبایی خاصی دارند. دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان بیان می کند: از ۲۸ رودخانه ای که به زاینده رود سرریز می شدند تنها رودخانه پلاسجان با حداقل آبی که به این رودخانه می ریزد، هنوز باقی است و بقیه رودخانه ها با طرح های آبخیزداری خشک شده اند.

چغازنبیل در 45 کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه در استان خوزستان واقع می باشد و شوش را به یکی از اماکن دیدنی و باستانی ایران تبدیل کرده است. یکی از جذابیتهای مهم این استان عبور جاده کرج – چالوس از این استان است که این جاده جزو زیباترین جاده های ایران بلکه دنیا می باشد که این ویژگی استان البرز را یکی از استانهای مطرح جهت گردشگری به شمار می آورد. زیگورات در زبان عیلامی به معنای نیایشگاه است و چغازنبیل واژه ای محلی به معنای زنبیل واژگون است و نام باستانی این بنا به شمار نمی آید بلکه این مکان نزد باستان شناسان به دور اونتاش معروف می باشد که به معنای قلعه اونتاش است البته در برخی متون میخی از این شهر با عنوان ال اونتاش به معنی شهر اونتاش نام برده شده است.

این بنا یکی از معدود بناهای تاریخی در کشور است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. در حال حاضر دبی آب رودخانه اترک با 120 متر مکعب بر ثانیه به سمت دریا در حرکت است. بنابر روایات مذهبی زرتشتیان، عالم از بدو خلقت روح تا پایان به دوازده دوره هزارساله تقسیم می شود که دهمین هزاره(هزاره هوشیدر) سپس (هزاره هوشیدرماه) و در آخر (هزاره سوشیانت) است. مردم شوش باستان عقیده داشتند این خدا از این مكان به آسمان میرود و سپس به زمین باز می گردد. به تقلید از این کتاب نصاب های فراوانی نوشته شده که ذکرشان مجالی دیگر می طلبد.

پس از پیشگامی قوه قضاییه در تخریب کامل ساخت و ساز متعلق به خود، تصرفات دیگر نهادهای دولتی، حاکمیتی و نظامی و همچنین بخشی از تصرفات متعلق به افراد حقیقی در حریم و بستر رودخانه کرج تخریب شد؛ روندی که همچنان ادامه دارد. در شمال غربی سه معبد دیگر به نامهای معبد ایشمكرب، اوبان و الهه كیریرشا وجود دارد كه هر كدام حیاط، نیایشگاه، اتاق وانبار دارند. آبرسانی به چغازنبیل یكی از شگفتیهای این معبد است. شاید این یكی از قدیمی ترین تصفیه خانه های آب ایران باشد. این شهرستان دارای روستاهای زیادی است و محصولات کشاورزی فراوانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید