نگاهي به تاريخچه پاكستان +تصاوير

سد لار سد لار در استان مازندران و در 75 کیلومتری شمال شرق تهران و 100 کیلومتری شهر آمل بین کوه های البرز زیر قله دماوند در ارتفاع 2531 متری از سطح دریا احداث گردیده. ماده واحده – موافقتنامه بین ایران و عراق راجع به استفاده از آب رودخانه های مرزی که در تاریخ 26 دسامبر 1975 (5 دی ماه 2534 شاهنشاهی ) در بغداد به امضا رسیده است و مشتمل بر یک مقدمه و هفت ماده می باشد تصویب و اجازه مبادله اسناد تصویب آن داده می شود. این رودخانه با طول بالغ بر ۱۴۰ کیلومتر از هزارجریب شروع می شود و پس از عبور از ساری در نزدیکی فرح آباد به دریای خزر می ریزد.

محض احتیاط زنجیر چرخ هم با خود همراه داشته باشید که در صورت بارش برف مشکلی برایتان به وجود نیاید. این چشمه که به طرف شرق جریان می یابد در طی راه با چشمه ای به نام چهل چشمه پیوند خورده و سپس در ناحیه فریدون، دو چشمه مهم دیگر به نام های خرسنگ و کدونگ با آن ملحق می شوند. در منطقه شمالی و شمال غربی دنا و اطراف سمیرم روخانه هایی مانند : ماربر، ونك، شمس آباد و حناكه همگي سرانجام ويكجابه رود خرسان ملحق مي شوند را تشکیل میدهند. تا اینجا توضیحات در مورد سر شاخه ها و رودهای تشکیل دهنده خرسان که درمنطقه سمیرم واقع شده اند.

در آخرين چهارشنبه سال مردم با درست كردن آتش و پريدن از روي آن و با خواندن شعرهايي همچون (غم برو شادي بيا محنت برو روزي بيا )شادي مي كنند . البته شهرت بیشتر آن بخاطر وجود سرزمین عجایب است که در طبقه بالای پاساژ تیراژه قرار دارد و برای تفریح کردن افرادی از سنین مختلف، و بخصوص کودکان مکان جذاب و جالبی است. شهر لاهور بیشتر اوقات باغ شهر خوانده میشود و نیز میراث امپراتوری مغولی هند در این شهر بر جای مانده است. سدهای سلیمانشاه سنقر، گاوشان، وحدت (قشلاق)، آزاد، سد آزادی در دالاهو و داریان پاوه بر روی سرشاخههای این رودخانه در ایران احداث شدهاند.

نقطه مزبور را با دایره سبز رنگ بر روی نقشه زير مشخص نموده ام . اگر تصمیم داشتید به این قله معروف سفر کنید حتما وسایل هایی که مربوط کوهستان است را با خودتان همراه کنید علاوه بر این لباس گرم را فراموش نکنید. در این زمان بگذارید آب زمین خشک شود یا آب اضافی کشت را قبل از برداشت برنج تخلیه کنید. پس طبق همین جوابیه اخیر که بر اساس عبارت ارسال کنندگان تنظیم شده «شَرَک الحَبْل» صحیح است به معنی دامهایی که در دشت و مزرعه برای شکار حیوانات پهن می گردد و «جفر» هم ظاهراً باید «حمل» یا «جمع» باشد.

فلزات سنگین از عوامل مهم آلودگی منابع آبی به شمار می رود. از پیوند رودخانههای میانهی شهر پرجمعیت شمال کشور یعنی رشت، ایجاد شده است، بیشترین آلودگی را به این تالاب مهم کشور، وارد کرده است. وجود فضاهای سبز در پیرامون رودخانه از جمله مهمترین فرصتهای ایجاد فضاهای ورزشی پراکنده و احداث فضاهای نمایشگاهی متمرکز گل و گیاه را به صورت دایمی و فصلی در خود دارد. جالب است بدانید سرسبزترین منطقه تهران منطقه ۳ است، که فضای سبز زیادی را در خود جای داده است. منطقه خلوت و کم ترددی است،در مسیر نیز تنها از چند روستا عبور خواهید کرد ، چنانچه حدود 60 کیلومتر از سمیرم دور شوید ، به پلی معروف به پل خرسان میرسید که تنها تقاطع جاده اصلی با یکی از رودهای اصلی تشکیل دهنده خرسان در نزدیکی میمند میباشد .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق، بعدها در عهدنامه «صلح ورسای» (١٩١٩) واژه «رودهای بینالمللی» برای نخستینبار جایگزین واژه «رودهای چند سرزمین» شد. سیروان مهمترین و معروفترین رودخانۀ ناحیۀ هورامان در استان کرمانشاه و سرچشمه در کردستان است و مسیر نسبتاً طولانی و پرپیچوخمی دارد. طول اترک در خراسان شمالی حدود 240 کیلومتر است که 53 درصد مساحت استان و 75 درصد جمعیت استان در حوضه آبریز این رودخانه قرار دارند. کاخ موزه گرگان که با نام کاخ سلطنتی گرگان نیز شناخته میشود، یکی از 12 کاخ سلسله پهلوی در کشور بوده است.

١. رودخانههای ملی: رودهایی که در داخل یک کشور جاری و در حکم قسمتی از قلمرو سرزمینی کشورها محسوب میشوند؛ مانند رودخانه سفیدرود در ایران و میسیسیپی در آمریکا. در این کتاب، پیامبر خیالی و برگزیده جبران در یک سخنرانی از همه چیز به عمق و زیبایی سخن میگوید و شگفتا که نام آن پیامبر محبوب حتی در ترجمه انگلیسی «المصطفی» است و علاوه بر مسیح، شباهت زیادی با پیامبر(ص) بویژه در سالهای جوانی و میانسالی دارد» (علیزاده، 1385-1384: 95). برخی این اثر را خودنگاره یا حدیث نفس شاعر میدانند. با فرو پاشی این کشور پهناور ، دولتهای مختلفی در بخش های گوناگون این کشور علم استقلال بر افراشته و مستقل گشته و بدین ترتیب کشور های جدیدی در صحنه بین المللی متولد گردیدند .

در این گزارش به تمامی رودهایی که در قلمرو بیش از یک کشور قرار دارند، رودخانه یا آبراهههای فرامرزی اطلاق شده است. حوزه آبخیز رودخانه کشکان در تقسیمبندی هیدرولوژی ایران جزئی از حوزه آبریز خلیج فارس به حساب میآید. مرداب اولی در حوالی جاده لاکان به نام جفت سلان، و مرداب دوم در نزدیکی پل چمار سرا و در پشت محله حافظ آباد قرار گرفته است. پس از عبور از کنار باغ محتشم و بیمارستان رازی و چمار سرا، به سوی روستای سیاه اسطلخ و جیر محله رفته و سرانجام به تالاب انزلی ختم میشود.

دیاله در همهٔ مسیر خود در سرزمین عراق به نام یکی از رودهای تشکیل دهندهٔ آن، سیروان نامیده میشود و نزدیک سلمان پاک در جنوب بغداد به دجله میریزد و دجله را به سوی غرب میراند و آن را به فرات نزدیک میسازد. حوزه آبریز کشکان با مساحت ۹۷۷۵/۶۶ کیلومتر مربع در ناحیه جنوب غربی ایران واقع شدهاست. دولت افغانستان هیچگاهی به قرارداد سال 1351 میان افغانستان و ایران در مورد آب هیرمند الحاق نکرده است. در این وضعیت رودخانه تحت حاکمیت دو دولت قرار میگیرد و خطی مرزی در رودخانه وجود ندارد، اما خود رودخانه مرزی است که قلمرو مشترک طرفین به حساب میآید (مانند عهدنامه مپن (Meppen) میان هلند و پروس).

٢. انتخاب یکی از دو ساحل رودخانه بهعنوان مرز: حاکمیت رودخانه با این روش به یک کشور منتقل شده و طرف دیگر هیچ کنترلی بر حاشیه آن ندارد؛ برای مثال از سال ١٧٩٧ مرز بین فرانسه و گینه پرتغال رودخانه «وینسنت-پینزن» تعیین شده یا به موجب عهدنامه «آندرینوپل» میان روسیه و ترکیه آبهای دانوب در اختیار روسیه قرار گرفته است. سیروان پس از طی مسیری در میان درۀ کوههای کوچکخرمال، شاهو و سالان وارد کردستان عراق شده و به دریاچه سد دربندیخان میریزد.

این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی هورامان قرار گرفتهاست و منطقه هورامان را به دو بخش تقسیم نمودهاست. روستای بلیران از طرف شمال به روستای کمدره، از طرف جنوب به جنگلها و کوه چلاو، از شرق به جنگل و رودخانه و از غرب نیز به جنگل و کوه متصل شده است؛ در واقع تقریباً از همه طرف به جنگل منتهی میشود. ماهیگیری در این سد نسبتا آسان بوده و اغلب ماهیگیران آماتور تهرانی ماهیگیری را از این سد شروع کرده اند. این نظریه با عنوان «حاکمیت سرزمینی مطلق»، نخستینبار ازسوی «هارمون دادستان وقت ایالت متحده آمریکا» در سال ١٨٩٥میلادی مطرح شد و چندین دهه اغلب دولتهای جهان آن را قبول داشتند.

به موجب این عهدنامه، رودخانه بینالمللی، رودخانهای است که بتوان در آن کشتیرانی کرد و بیش از یک کشور را به آبهای آزاد مرتبط میکند. ورود فلزات به آبهای طبیعی معمولا از محلهای تخلیه فاضلابهای شهری،کشاورزی و صنعتی صورت می گیرد. این یک بزرگراه آبی غیرمعمول در بیابان است و رودخانه نیجر را تا نزدیکی تیمباکتوی افسانه ای که یکی از دروازه های جهنم است می رساند. ↑ «استان لرستان». بایگانیشده از اصلی در ۱۴ فوریه ۲۰۱۵. بوشل این جمجمه را در اختیار پلیس لندن قرار داد و تحقیقات نشان داد هزاران سال از عمر آن می گذرد.

اگر فرض اول یعنی اعمال تبصره چهار ماده دو را بپذیریم، حقوق مکتسبه اشخاص که مطابق ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاک مصوب 1310 سند مالکیت گرفته اند چه می شود؟ ٢. رودهای بینالمللی: رودهایی که از داخل چند سرزمین عبور و دو یا چند کشور را از یکدیگر جدا میکنند، مانند دانوب و اروندرود و ارس. در طول این سالها اگرچه چند طرح انتقال آب از سرشاخههای کارون و دز به اسم زایندهرود منتقل شدهاست ولی وزارت نیرو بسیار بیش از آبی که منتقل کرده از زایندهرود تخصیص دادهاست؛ این انتقالها در عمل نه تنها آبی برای زاینده رود نداشت بلکه روز به روز بحران کمبود آب حوضه افزایش یافت!

ایرنا. ۱۳۹۸-۰۱-۱۲. دریافتشده در ۱۳۹۸-۰۱-۱۲. در حقیقت بین تمام جاذبههای پراهمیت چین، که بسیاری از آنها را در لیست میراث جهانی یونسکو میبینیم، جاذبههایی هم هستند که کمتر به آنها پرداخته شده، مثلا اینکه یکی از باریکترین شهرهای جهان در چین قرار دارد و به آن یانجین میگویند. یكی از مهمترین رودهای ایران كه علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اكوسیستمی قابلیت مهمی از نظر ماهیهای قابل صید دارد رودخانه ارس می باشد. این رودخانه از طرف جنوب وارد شهر رشت می شود. ٢. رودخانههایی که از خاک دو یا چند کشور عبور میکنند؛ برای مثال ميتوان از نیل و راین و ارس نام برد.

شیوههای تعیین مرز در رودخانههای بینالمللی: برای تعیین حد مرزی در رودهای بینالمللی از چند روش فنی استفاده میشود. این کنفرانس که بنا به دعوت جامعه ملل و در چارچوب معاهده ورسای منعقد شد، نقش بزرگی در تدوین و گسترش رژیم حقوقی کشتیرانی رودها داشت. درهرحال رودخانه بینالمللی، رودخانهای است که از سرزمین بیش از یک کشور میگذرد یا رودخانهای است که سرزمین دو کشور را از یکدیگر جدا میکند و حاکمیت دولتها بر این رودها مشترک است. رود دیاله از بههم آمیختن رودهای سیروان، زالم، و تنجهرو پدید میآید و جای پیوستن این رودها دوآوان نام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید