نقش کاربری اراضی در کیفیت آب رودخانه زاینده رود

که این گرایش در خِرد انسانی وجود دارد.(Tylor,1920: p.11)مانند تأثیرگذاری روی شئ یا چیزی-مو یا ناخن – که مربوط به کسی است، برای اینکه روی خود او اثری ایجاد شود یا مانند شفادادن از طریق شباهت نمادین بین دو چیز، مثل رابطه یرقان-زردی- با طلا که برای درمان این بیماری توسط انسان ابتدایی کاربرد داشته است. روستای کردان در شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز یکی از روستاهای تفریحی و جاهای دیدنی اطراف تهران به حساب می آید.

اگر مایلید با جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز بیشتر آشنا شوید در ادامه مطلب با ما همراه باشید. این منطقه دارای یک رودخانه فصلی است که فقط زمستان ها آب در آن جاری میشود. برخی از درختان آن بیش از هزار سال عمر دارند. روستای تاریخی خور دو هزار سال قدمت دارد ، آب و هوای آن بسیار مطبوع و دل نشین است. در روستای کردان چندین مجموعه صنعتی نیز وجود دارد از قبیل: سیلوی سه هزار تنی گندم، کشتارگاه صنعتی گاو سلیمانی، شرکت سویا و شرکت سرنگ سازی هلال احمر ایران. در مطلب 4 مجموعه مهم آبی مشهد یعنی سرزمین موج های آبی، سرزمین موج های خروشان، پارک ساحلی آفتاب و پارک آبی ایرانیان مشهد را به همراه امکانات، مسیر دسترسی و نحوه تهیه بلیط معرفی خواهیم کرد.

هم چنین در مسیر رود آسیاب های آبی دزفول در چن نقطه وجود دارد که برای آرد کردن گندم در گذشته مورد استفاده بوده است. در انتهای دره آبنیک و در مجاورت تنگهای زیبا، آبشار یخی آبنیک قرار دارد که محل مناسبی برای تمرینات یخ نوردی در زمستان است. این روستا با زیبایی هایی که دارد نظر توریستان و گردشگران زیادی به خود جلب کرده است .یکی از زیبایی های روستای زرین دشت رودخانه حبله رود است که جاذبه شگفت انگیزی دارد، همچنین چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک در این منطقه قرار دارند که آب آن ها دارای خواص درمانی است.

روستای زرین دشت که در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان فیروزکوه و ۱۲۰ کیلومتری کلانشهر تهران واقع شده است از جمله مناطق بسیار زیبایی محسوب میشود که دیدن آن خالی لطف نیست. برای تعطیلات بد نیست با مناطق روستایی و ییلاقی اطراف تهران و طریقه دسترسی به آنها آشنا شویم. روستای دیگری که از مناطق سرسبز اطراف تهران به حساب می آید، روستای خور است. تهران، پایتخت ایران، شهری پرجنبوجوش است که جمعیت زیادی را در دل خود جای داده است. بسیاری از پایتخت نشینان در اواخر هفته دوست دارند به دور از هیاهوی و ترافیک به تفریح بپردازند.

این روستا با داشتن مناطق زیبا و جذاب، نظر گردشگران را به خود جلب نموده است و موجب شده است که همه ساله گردشگران بسیاری پا به این روستا گذاشته و از جاهای دیدنی آن بازدید نمایند. شما در تور برزیل می توانید از آبشارهای ایگواسو که از رودخانه ای به همین نام سرچشمه گرفته و در مرز استان میسیونز آرژانتین و استان پارانا بازدید کنید. در قلمرو تحديد حدود رودخانه اي قاعده حقوقي به اصل تساوي توسل جسته است .

توجه بین المللی به نیازهای کشورهای در حال توسعه متمرکز شده است. رودخانه کلارود (یا به گفته محلیها، رودخانه آبنیک) دارای طولی در حدود ۷ کیلومتر بوده که از ارتفاعات جانستون و خرسنگ سرچشمه گرفته و یکی از سرشاخههای رودخانه جاجرود محسوب میشود. وی با اشاره به طرحهای در دست مطالعه و اجرا برای انتقال آب از سرشاخههای رودخانههای خوزستان، تصریح کرد: طرح احداث تونل بهشت آباد با ظرفیت انتقال سالانه حدود یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب آب به زاینده رود، طرح انتقال آب از طریق تونل کوهرنگ سه به میزان 250 میلیون متر مکعب در سال، طرح انتقال آب به یزد با ظرفیت سالانه 300 میلیون متر مکعب آب، طرح انتقال آب به رفسنجان با ظرفیت سالانه انتقال 250 میلیون متر مکعب آب و طرح انتقال آب از رودخانه کرخه به ایلام با هدف انتقال 300 میلیون مترمکعب آب طرحهایی است که برای انتقال آب خوزستان در حال اجرا و یا مطالعه هستند.

دیگر موردی که باید در یک طرح انتقال مورد توجه ویژه قرار گیرد، توجیه طرح برای مردم مناطق دهنده و گیرنده آب است. در شمال رودخانه برگ جهان صخره رسویی بزرگی قرار دارد که از سطح زمین های جنوبی ۴۵ متر ارتفاع دارد و اطراف آن باغات روستا قرار گرفته است. روستای خور در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. آرامگاه امامزاده اسماعیل در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه ای به نام تنگل خان قرار دارد.

در طبیعت با آسودگی وفراغ بال میتوان به تماشای آسمان و زیباییهای پیرامونی پرداخت و در هوای پاکش نفس کشید. «حتَّی أنَّهُ لَم یَستَطِع أن یَنطِقَ بِحَرفٍ» (الشارونی، 1397: 15): «به گونهای زبانش بند آمد که نتوانست کلمهای حرف بزند» (سبزیانپور و وکیلی، 1397: 16)؛ در ترجمۀ عبارت فوق، مترجم پس از ذکر معنای «یَنطِقَ بِحَرفٍ» از کلمۀ زبانش بند آمد نیز استفاده کرده است در حالیکه معادل این کلمه در متن اصلی نیامده است که میتوان آن را افزایش تفسیری یا شرحگونه دانست. هوای این منطقه در مزه و شیرینی میوه جات آنقدر مؤثر است که نظیر آنرا در جاهای دیگر کمتر میتوان سراغ کرد.

تعيين وضعيت آب رودخانه جاجرود و لتيان به عنوان يكي از منابع مهم آبي شرب تهران بزرگ، با توجه به ويژگيها و تحولات جمعيتي در آن منطقه اهميت فراوان دارد. کمبود بارندگی به ویژه در بخشهای جنوبی و خاوری این حوضه، دیگر رودخانه های آن را از اهمیت انداخته و غالب آنها را به رودخانه های فصلی و خشکرود ها و مسیلهای چندی مبدل ساخته است. اطراف روستای وردیج دارای طبیعت زیبا و آب و هوای دل انگیزی است که میتواند مکان خوبی برای گذراندن وقت در تعطیلات بهاری و تابستانی باشد. این میتواند ایده خوبی برای سفر به کلمبیا باشد.

پیشنهاد میشود برای یک بارهم که شده به این روستا سفر کنید و از مواهب آن بهره مند شوید و اوقات و ساعات خوشی را به دور از هیاهوی شهر و در کوچه باغها و هوای پاک این روستا بگذرانید. در فصل بهار پیشنهاد میکنیم حتما به این روستا سفر کنید و از مواهب الهی و محصولات خوش رنگ و لعاب آن بهره ببرید. حتی می توانید یك سفر یك روزه برای گشت و گذار در رود مارن با قایق داشته باشید – این همان فعالیت تفریحی است كه انجام آن به فكر اكثر گردشگران خطور نمی كند.

دیدگاهتان را بنویسید