نقش کاربری اراضی در کیفیت آب رودخانه زاینده رود

مدت زمانی که در بعد خارجی داستان نمایان میشود، گویا ساعت محدودی است، اما بخش مهم و اصلی داستان در محدوۀ دیرند یا زمان پرکشش ذهن در جریان است. تهران مبله در لیست زیر نام ییلاق های اطراف تهران که برای سفر ها کوته مدت و حتی یک روزه مناسبند را آورده و نحوه دسترسی به آنها را نیز بیان کرده است. یکی از شهر های کوهستانی ایران، شهر تهران است. این ییلاقات را میتوان در اغلب شهرهای کوهستانی جست. برای رسیدن به این غار باید حدود دوساعت پیاده روی کنید که یک ساعت از آن را بادی در مسیری کوهستانی باشیب ملایم قدم بردارید.

غار بورینک دارای ارتفاع 3473متری است و طویل ترین غار استان تهران است در ورودی این غار تعداد 148 پله وجود دارد که شما را به درون غار هدایت میکنند. غار بورنیک طولانی ترین غار تهران و چهارمین غار ایران از نظر طول است. پس از آن به غار بورنیک خواهید رسید که دهانه ای تقریبا مثلثی شکل به ارتفاع 8 متر دارد و طی تحقیقات باستان شناسی مشخص شده که در گذشته های دور محل زندگی انسان های اولیه بوده است. سال گذشته میزان بارندگی در ۵۰ سال اخیر رکورد زده و این همه هم در ایران سد وجود داشته است حالا چه شده است که در ایران آب نیست؟

معنی: یک ساعت فکر کردن بهتر از هفتاد سال عبادت است. البته تنها در تابستان میتوان به رودخانه نمرود تن سپرد چرا که تنها در این فصل است که آب این رودخانه دمای مناسبی برای شنا کردن دارد. این روستا به لطف رودخانه نمرود روستای بسیار سرسبز و خوش آب و هوایی است که پر از درختان میوه و و میوه هایی است که به صورت خودرو در کنار بستر این رودخانه روییده اند.

پس اگر به هرانده سفر میکنید میتوانید این ماهی هارا تهیه کرده و در کنار رودخانه ی نمرود یک ماهی کبابی لذیذ طبخ کنید. این روستا به قدری زیباست که مقصد سفر بسیاری از عکاسان و علاقمندان به عکاسی طبیعت قرار میگیرد. هرانده مقصد بسیار خوبی برای سفر یک روزه از تهران است. روستای ییلاقی هرانده در فیروزکوه یکی دیگر از ییلاق های اطراف تهران است که در 120 کیلومتری شمال شرق این شهر واقع شده است. روستای شهرستانک از شمال به روستای کسیل و از جنوب به کن، سولقان و امامزاده داوود محدود می شود و از شرق به شکرآب و آهار و از غرب به سرک، لانیز و شلینک می رسد.

شهرستانک انواع و اقسام میوه ها را دارد اما در میان همه ی میوه ها زردآلوی این روستا بسیار معروف است و کیفیت آن زبانزد بسیاری از افراد است. ییلاق های اطراف تهران مانند دیگر ییللاق های ایران بسیار خنک و خوش آب و هستند. برخی از تهرانی ها نیز در این مناطق دارای ویلاهایی هستند که هر زمان که بخواهند بتوانندبه این ییلاق های خوش آب و هوای اطراف تهران پناه ببرند.

برخی نیز با مراجعه به این ییلاق ها کمپ کردن در طبیعت را ترجیح میدهند و گروهی در خانه ها و ویلاهایی که اجاره داده میشوند ساکنند. جابجايي تدريجي حاصل در مسير آب رودخانه , عموما پديده اي دو جانبه است ,يعني در يكي از دو ساحل رسوباتي پديد مي آيد و در ساحل ديگر فرسايش حاصل ميشود در اينجا دكترين حقوق بين الملل و رويه قضايي قبول كرده اند كه مرز با رودخانه ها جابجا ميشود . وی اضافه کرد: حدود هشت میلیارد مترمکعب بیلان منفی دشتهای استان اصفهان است و سالانه حدود 56 سانتیمتر سطح آب زیرزمینی در حوضه زایندهرود به طور متوسط افت میکند.

مرد پیش میآید. خودش را کرم کریمی معرفی میکند و میگوید نوجوان که بوده از بختیارآباد به خوزستان رفته و حالا چندسالی است که برگشته تا زمین آبا و اجدادیاش را آباد کند. دز رودخانهای است که از رشته کوه زاگرس میانی (در جنوب استان لرستان-الیگودرز)سرچشمه میگیردو چندین هزاره است که در اقتصاد شمال خوزستان نقشی بسیار مهم داشته و دارد. روستای هرانده یکی از ییلاق های بسیار نزدیک به پایتخت است که بافت کهن و قدیمی خود را حفظ کرده و هنوز میتوان در آن خانه ای کاهگلی و قدیمی را یافت.

تهران نیز در اطراف خود ییلاقات بسیار زیادی دارد چرا که تهران در نواحی البرز مرکزی قرار دارد و در اطراف خود ییلاق های زیادی دارد که تهرانی ها و کسانی که به این شهر سفر میکنند این ییلاق ها را برای تفریح انتخاب میکنند. این چشمه و رودخانه ی حاص از آن به این روستا طراوت خاصی بخشیده اند، به همین دلیل این روستا یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران است که گردشگران زیادی را در تابستان و بهار به سمت خود میخواند. این روستا پر از باغ های میوه است که اغلب درختان این باغ ها درختان سیب هستند به همین دلیل هرانده با سیب های سرخ و شیرنش در بین اکثر مردم تهران شناخته شده است.

اغلب افراد برای یکبار هم که شده از جاده چالوس عبور کرده اند و از زیبایی های خیره کننده ی این جاده با خبرند. هرچند که این روستا زیبایی های خاصی را در فصل پاییز نیز به نمایش میگذارند.در این فصل میتوانید اوج زیبایی فصل پاییز را تماشا کنید. از زیبایی های ان مسیر درختان زیبای چنار اطراف رودخانه و بوته های زرشک سیاه و زالزالک های وحشی هستند که تمام مسیر شمارا به حضورشان زیبا کرده اند. به هر حال عضو هرکدام از این گروه ها که باشید دانستن و شناسایی یلاق های اطراف تهران به شما کمک خواهد کرد که تابستان خنک تری را پست سر بگذارید.

روستای شهرستانک دارای قدمت 3000 ساله است از همین رو این روستا دارای ابنیه تاریخ بسیاری است که در کنار طبیعت بکری که دارد این روستا را به یکی از مقاصد مهم گردشگری در اطراف تهران تبدیل کرده است. این روست همانطور که گفته شد باغهای میوه محصولات متنوعی دارد که میتوانید این محصولات را از کشاورزان و بومیان این منطقه تهیه کنید و به عنوان سوغات با خودتان به تهران بیاورید. همچنين، ميزان درجه سميت فلزات سنگين با کاهش اندازه ذرات افزايش يافت.

اولا اینکه آب آشامیدنی با کلر و مواد شیمیایی ضدعفونی می شود و این در حالی است که آب آب معدنی بدون دخالت هیچ گونه مواد شیمیایی آماده و تصفیه می شود علاوه بر این املاح موجود در آب معدنی با توجه به بارش سالانه متغیر است و این باعث تحریک بیماری های کلیوی و گوارشی برای افراد می شود و مصرف بیش از اندازه آن برای بدن صحیح نیست. وی هدف از نصب گاردریل بر روی پل رودخانه اترک در محدوده شیرکوه این شهرستان را ایمنی، حفاظ، جلوگیری از حوادث ناخوشایند عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه مکان تفریحی کوهستان پارک شیرکوه در این مسیر قرار گرفته و شاهد تردد بسیاری هستیم نصب این پل امنیت بیشتر را به همراه دارد.

این طرح در سال ۸۴ توسطِ مجلس کد اجرایی خورد اما با روی کار آمدنِ دولتِ نهم متوقف شد. مجلس نمایندگان ۸۰ کرسی دارد و اعضای آن با رأی مردم برای هر ۵ سال یک بار تعیین صلاحیت صورت میگیرد. رودخانه ای که با گذر آن از میان کوه های سر به فلک کشیده، صحنه را تماشایی تر می کند. انسان ها نیز می توانند باعث شوند که آب سطحی از طریق آلودگی ” تلف شود” یا به عبارت دیگر غیر قابل استفاده گردد. به سلامت جانوران و گیاهان آسیب می رسد و باعث خشک شدن گیاهان و باعث کوتاه شدن عمر انسانها و حیوانات می شود.

این مسیر از کنار رودخانه میگذارد و تمام میسیر پاکوب و مشخص است، بنابراین نیاز به راهنما نخواهید داشت. علاوه بر این روستای برگ جهان نقطه شروع مسیر کوهنوردی و صعود قله ی سرسیاع غار است. اگر از ارتفاعات دامنه های این قله به روستای برگ جهان نگاهی بیندازید شیروانی های رنگارنگ خانه های این روستا را خواهید دید که در کنار درختان بلند و سرسبز تصویری زیبا خلق کرده اند. درخت ها بار دیگر سرسبز می شوند .

مهر ماه فصل مناسبی است تا سیب های سرخ روی درخت های این روستا را تماشا کنید. این روستا پر است از جاذبه های طبیعی گردشگری نظیر رودخانه ها، گندم زار ها، تپه تنگل خانه، غاری به نام زندان خانه لار و کوچه باغ های کاهگلی و زیبا همگی از دیدنی های این روستا هستند. برا رسیدن به این آبشار لازم است از کوچه باغ های زیبای این روستا عبور کنید تا به این آبشار زیبا و دیدنی برسید. غار بورنیک یکی از دیدنی های روستای هرانده است.

پس از گشت و گذار در کوچه باغهای برگ جهان به غار بورنیک میرسید. در این روستا میستوانید باغهای سیب متعددی را ببینید، برای این کار کافی است از میدان روستا به سمت راست بروید تا وارد کوچه باغهای این روستا شوید. اما با این حال اگر قصد دارید چند روزی را در این روستا بگذرانید میتوانید از خانه های سیمانی و کوچکی که در باغهای این روستا ساخته شده و اجاره داده میشوند استفاده کنید اما بهترین راه اقامت داشتن در روستای هرانده شب مانی در طبیعت و کمپ کردن در کنار رودخانه است.

دیدگاهتان را بنویسید