نقد سریال رودخانه برفی – رها ماهرو

رودخانه بشار از رودخانههای جنوبی شرقی بویراحمد علیا سرچشمه میگیرد سرچشمه اصلی این رود نهرهای گنجگون تیز آب و تنگ سرخ است. طول رودخانه خرسان 230 كیلومتر و ارتفاع سرچشمه آن از سطح دریا 2900 متر است. گفتنی است که از ابتدای سال جاری تاکنون این موارد یازدهمین مورد غرق شدگی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمدی که دریا ندارد، بوده است. وی با تاکید بر پرهیز از عادیانگاری به جهت تکرار تخلفات در حوزه حقوق بیتالمال و تغییر غیرمجاز کاربری اراضی عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون در لواسانات ۲۲۶ تغییر کاربری، منتهی به موقوفی تعقیب و مشمول مرور زمان شدهاست، به عبارت دیگر چشمان دستگاههای متولی در لواسانات بر ۲۲۶ مورد تغییر کاربری بسته بوده و پس از گذشت مهلت قانونی منتهی به موقوفی تعقیب شده و اکنون نیز اقدام به طرح دعوای حقوقی نکردهاند.

وی ضمن اشاره به ضرورت راهاندازی سامانه «پنجره واحد» برای ساماندهی واگذاری اراضی اظهار کرد: در بخشنامهای که اخیراً از سوی دادگستری کل استان تهران صادر شد، تاکید شده که دستگاههای متولی مکلفند تا در اسرع وقت با اتخاذ تدابیر فوری و قانونی، نسبت به راهاندازی سامانه یاد شده اقدام کنند و باید تمامی نقشههای واگذاری در این سامانه بارگذاری شود تا ضمن توسعه «نظارتهای سیستمی»، مساله شفافیت نیز بهطور صحیح اعمال شود. وی با اشاره به کوتاهیهای دستگاههای متولی اراضی در زمینه طرح دعوای حقوقی خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که دستگاههای متولی در قبال میزان قابل توجه تغییرکاربریهای اراضی زراعی و باغات، تا چه میزان در خصوص این موارد دادخواست خلع ید و رفع تصرف دادهاست؟

۴ کیلومتر مانده به فشم، یک دور راهی است که مسیر سمت چپ به اوشان، باغ گل، ایگل، آهار و شکرآب منتهی میشود. این یک مزیت ایران است. رودخانه بشار علاوه بر تمامی ویژگی ها و مزیت هایش چالشی جدی هم برای توسعه شهر یاسوج محسوب می شود. چگونه با وجود ممنوعیت بارگذاری بر حوضه زایندهرود باز هم شاهد اجرای طرحهای انتقال بین حوضهای از زایندهرود به خارج از حوضه هستیم؟ چرا اساساً اجازه داده میشود تا دیوارکشی و ساخت و ساز بهطور غیرمجاز انجام شود تا پس از آن دستگاه قضائی ورود و نسبت به تخریب اقدام کند؟ در آن زمان همه این تصور را داشتند که سیل درس بزرگی به تصرف کنندگان ، مال باختگان و مسئولانی که مجوز این تصرفها را صادر کرده ، داده است.

القاصی تاکید کرد: تخریب بسیاری از بناها و ویلاهای مجلل، حاصل عدم اقدام بهموقع دستگاههای متولی و نهادهای مسئول در قبال صیانت از حقوق بیتالمال و حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات است و امروز باید با صرف هزینه نسبت به تخریب این بناها اقدام و رفع تصرف شود. رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: تاکید بر این است که دستگاههای متولی و مردم همکاری لازم را برای اجرای طرح حدنگار در مورد اراضی زراعی داشته باشند تا با تثبیت مالکیتها زمینه سواستفادهها و رفع تصرفات از بین برود. القاصی با بیان اینکه بهرهگیری از هوش مصنوعی برای رصد و پایش اراضی با هدف پیشگیری از وقوع جرم از جمله برنامههای اولویت داری است که در دستور کار شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران است، اظهار کرد: اجرای کامل طرح حدنگار نسبت به اراضی ملی، منابع طبیعی و اراضی زراعی مورد تاکید است که البته نسبت به اراضی ملی و منابع طبیعی پیشرفتهای بسیار خوبی صورت گرفته و بر اساس گزارش ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص بیش از ۹۰ درصد از این اراضی طرح حدنگار اجرا شدهاست.

سرکاراتی در مقالهای که با عنوان آب حیات به طور کامل به اسطورۀ اسکندر و آب حیات پرداخته و روایات متفاوت آن را مورد بررسی قرار دادهاست. کاریکاتورهای متنوعی در این موزه دیده میشود فضای داخلی موزه نیز بسیار جذاب طراحی شده است در اطراف این موزه به طور کلی فضای پیاده روی زیادی دیده میشود و مردم علاقه زیادی به پیاده روی دارند. رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به دستورات و تأکیدات ریاست قوه قضائیه در خصوص صیانت از اراضی ملی، منابع طبیعی و مقابله با تغییرات غیرمجاز کاربری اراضی گفت: ابتکار عمل ریاست قوه قضائیه در این زمینه که امروز در سراسر کشور به تمامی بخشها تسری پیدا کرده، از قوه قضائیه آغاز شد و در اولین اقدام، ساختمان مربوط به قوه قضائیه در استان البرز بهلحاظ اینکه خلاف قانون بود، با دستور ریاست قوه قضائیه تخریب و کاربری آن اراضی به حالت اولیه اعاده شد و در اختیار مردم قرار گرفت.

سریال رودخانه برفی در 39 قسمت 45 دقیقه ای از فردا یک شنبه 25 تیر، هر روز ساعت 10 صبح از شبکه یک پخش خواهد شد. علی القاصی در دیدار با کارکنان قضائی و اداری حوزه قضائی لواسانات و مسئولان و نمایندگان دستگاههای متولی در حوزه حفظ حقوق بیتالمال و صیانت از اراضی ملی، منابع طبیعی، زراعی و حریم و بستر رودخانهها و با حضور جعفر دارابخانی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران ضمن تبریک اعیاد گذشته و پیشرو و گرامیداشت ولادت اباعبدالله الحسین (ع)، حضرت ابوالفضلالعباس (ع)، امام سجاد (ع) و حضرت، ولی عصر (عج) گفت: اعضای حاضر در این نشست، یک مسئولیت جمعی و مشترک را در قبال حقوق عامه، مردم، انفال و صیانت از حقوق بیتالمال و برخورد با جرایم مربوط به این حوزه بر عهده دارند.

در هر زمینی که این شریانهای حیات بخش جریان بیابند به آن زمین سبزی و طراوت و زندگی میبخشند. در این بخش ، Paraná دره های فعال و مرده را ارائه می دهد. رود ارمند در فاصله دو ساعتی مرکز شهر قرار گرفته است و برای رفتن به آن و شرکت در تور رفتینگ باید خود را به روستای دره یاس برسانید. برخی متولیان امر هم با این عنوان که معیشت مردم به دلیل کرونا دچار مشکل شده چشم روی همه چیز بستند. اما سال آبی ۱۴۰۰ هیچ شباهتی به دو سال قبل و حتی دهه گذشته نداشت و این روزها کمبود آب و قطع برق کشته کشاورزان را تهدید می کند و آن دلسوزی ها حالا خسارتی چندین برابر به بار آورده است.از سویی حتی آب شرب استان با مشکل روبروست.

القاصی در ادامه عنوان کرد: به اشخاصی که بهطور غیرمجاز و بدون رعایت تشریفات قانونی اقدام به تغییرکاربری اراضی کردهاند و یا اقدام به تصرف اراضی ملی نمودهاند، هشدار داده میشود، داوطلبانه نسبت به رفع تصرف و آزادسازی اراضی اقدام کنند تا نیازی به ورود قوه قهریه و نهادهای متولی نباشد. مدیرعامل سازمان آتش نشانی یاسوج بیان کرد: غواصان آتش نشانی پی از حدود ۵ دقیقه پس از رسیدن در محل جسد را از آب بیرون کشیدند و تحویل عوامل اورژانس دادند اما بعلت زیاد مانده در آب علائم حیاتی نداشت و جان خود را از دست داده بود. هاشم یوسفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: ساعت ۱۸ و ۵۰ دقیقه امروز پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ طی تماس عوامل اورژانس ۱۱۵ با آتش نشانی یاسوج مبنی بر غرق شدگی داشته ایم.

این رود در مسیر خود از شهر یاسوج عبور میکند. پس از عبور از شمال شرقى منطقه و پس از ورود به رودخانه خرسان، در پوزهٔ شمالى دنا، از شمال مناطق بوير احمد سفلى و طيبى گذشته، با نام بارز به رود کارون مىپيوندد و به سوى خليج فارس سرازير مىشود. این ارواح در مراحل پیشرفتهتر بهصورت خدایان و چندگانهپرستی (polytheism) جلوهگر شدند و نهایتا به یگانهپرستی و توحید(monotheism) رسیدند. مریم خانم و آقا محمد و همسرم کمی منطقه را زباله روبی کردند و من هم ناهار را آماده می کردم تا کمی این جسم را هم دریابیم.زیر سایه درختی، بالای تپه ای، دور سفره ای، نشستیم و ناهار را خوردیم و با هم شاد بودیم.

ماشین های زیادی برای استراحت توقف می کردند. پس به فکر توقف در جایی مناسب افتادیم. القاصی با بیان اینکه آثار و تبعات خسارات ناشی از تصرف اراضی ملی بهخصوص در حریم و بستر رودخانهها برای مدتها باقی خواهد ماند، گفت: قانونگذار در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی و در ماده ۵۶ قانون تعیین تکلیف اراضی، جنگلها و مراتع، منابع طبیعی را موظف کرده تا راسا و بدون دستور قضائی ورود کند و نسبت به خلع ید از اراضی متصرفی اقدام نماید؛ البته دستگاه قضائی و دستگاههای انتظامی و امنیتی نیز موظفند تا نظم و امنیت را در محل برای انجام وظیفه دستگاه متولی مورد اشاره، برقرار کنند.

وی با بیان اینکه خلاءهای نظارتی گذشته در زمان نشاء و کشت محصولات آب بر حاشیه رودخانه بشار یاسوج سبب واردآمدن خسارتهایی به این رودخانه شده است ادامه داد: نبود مدیریت مناسب در حوزه کشاورزی و ارائه مجوزهایی برای کشتهای پر آب و غیر اصولی در حاشیه رودخانه بشار موجب وارد آمدن آسیب جدی به این رودخانه شده است. در سری جدید به دلیل اضافه شدن هنرپیشههای مهمان، گویندگان جدید هم به گروه ملحق شدند. انتظار و توقع مردم از دستگاه قضائی رسیدگی «بهموقع» و «عادلانه» است و طولانی شدن فرایند رسیدگی خسارت و ضرر بههمراه دارد و این وظیفه قضات و کارکنان اداری است که از این خسارت و ضرر جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید