نقد سریال رودخانه برفی – رها ماهرو

«MC۱» یکی ازکانالهای آب کشاورزی است که از سد حمیدیه در ۳۵ کیلومتری شهر اهواز، سرچشمه میگیرد و بعد از گذشت از دشت آزادگان در انتها به منطقه «قیصریه» میرسد که محل آبگیری ایستگاه پمپاژ آب شرب شهرستانهای آبادان، خرمشهر و شادگان است. سیلاب باران بر روی زمین های كشاورزی اطراف جایگاه CNG شهر دامنه نیز جریان پیدا كرد. یعنی از نظر خانوارها با احداث سد میزان داراییهای طبیعی نیز کاهش پیدا کرده است.

از اهداف پژوهش حاضر میتوان به این موارد اشاره کرد: تعیین مناطق متأثر از طرح، شناسایی افراد و گروههای جمعیتی متأثر از طرح، شناسایی پیامدهای مثبت و منفی طرح، شناسایی آثار و پیامدهای مؤثر بر سرمایههای اجتماعی، فرهنگی، مالی، فیزیکی و انسانی احداث سد بر سکونتگاههای متأثر و بهویژه روستاهای پاییندست و حاشیة دریاچة سد و ارائۀ راهکارهای مناسب برای کاهش پیامدهای منفی و تقویت پیامدهای مثبت اجرای طرح. وی عنوان کرد: مخاطبان در سری دوم شاهد ماجراهایی هستند که در مزرعه مت مک گرگور اتفاق میافتد. وی درباره تغییر برخی از گویندگان توضیح داد: نقش کاتلین همسر مت مک گرگور را شهلا ناظریان میگفت، اما بهدلیل بیماریاش نمیتوانست با ما همکاری کند و خانم زهره شکوفنده در سری جدید، این نقش را میگوید.

کیخسرو چند بار آزمون گذر از آب را به جای میآورد. وضعیت رودخانه کارون با آنهمه کبکبه و دبدبه به جایی رسیده که مردم اهواز در میان آن قدم میزنند، ماشینهای سنگین در بسترش خاکبرداری میکنند، کشاورزان کف آن را محل کشت کردهاند و البته قایقها میان گل و لایش گیر میکنند؛ عجیب نیست اگر چند وقت دیگر هم اتوبانش کنند، بالاخره هیچ که نباشد طول و عرض خوبی دارد! 4.آگاهي دادن به مردم روستا در ایجاد انگيزه براي قدم برداشتن در امور پيشرفت.

او دین را همچون دیگر رسوم و خرافاتی که مردم مایل نیستند، آنها را در دوران مدرن کنار بگذارند، تفسیر میکند. مسوولان محلی هشدار داده اند مردم تا پایان مساعد شدن وضعیت جوی در خانه بمانند و از سفرهای غیر ضروری به اطراف شهرها و حاشیه رودخانه ها پرهیز كنند همچنین اخبار و توصیه ها را از طریق رسانه های رسمی و شبكه های اجتماعی معتبر دنبال كنند. روستاي گشنيزجان داراي سابقه ي زياد است،اين موضوع را اسناد و قراردادهاي بر جاي مانده ثابت مي كند.طبق آمار سال( 1383) 2665نفر بوده،كه داراي جمعيت جوان مي باشد.و از نظر زبان مردم گشنيزجان ترك زبان هستند.

به عبارت دیگر، اسلوب و شیوه این سبک به لحاظ فرمالیستی به شاعران توانایی آفریدن صور خیال جدید را میبخشد. رئیس وایکینگ (Viking) ، در این باره می گوید: “در طول سال گذشته ، ما دائماً از مهمانان خود می شنیدیم که فرانسه را در بالای لیست سفرهای خود قرار داده اند ، بنابراین ما خوشحالیم که کشتی های رودخانه ای ما بار دیگر در این مقصد دوست داشتنی حرکت می کنند و معتقدم مهمانان ما از این روش جدید زیبا برای کشف ” شهر نور ” بسیار خوشحال خواهند شد. از روش آناليز منطقه اي براي محاسبه رسوب رودخانه ها در محل ورود به دريا استفاده شد.

رودخانه شهر برف انبار فریدونشهر سیلابی شد و رودخانه در روستای بیجگرد فریدونشهر نیز طغیان كرد كه توسط نیروهای شركت تعاونی دهیاریهای فریدونشهر به خارج روستا هدایت شد. كه در جنوب شهر داران و در غرب شهرستان چادگان و در 140 كيلو متري استان اصفهان واقع است. اوج مهاجرت به اصفهان در دهه 60 بعد از شروع جنگ بوده است. روستاي گشنيزجان جزء پاداتاك باستان بوده و يكي از آبادترين نقاط ايران محصوب مي شده است به طوري كه از نوشته ي مورخي بر مي آيد.آخرين پادشاه هخامنشي براي گرد آوري سپاه به اين منطقه امده و طبق نوشته مورخين اسكندر در تعقيب داريوش به اين منطقه آمده و اينجا را تصخير كرده و در اقامت اسكندر در اين محل روايات مختلف است اما از نفوذ آن در اين خطه همين بس كه روستايي را كه اكنون به صورت دهي در ضلع شمالي گشنيزجان به نام آن نامگذاري شده و هنوز هم به اسكندري معروف است پايه گذاري كرده است اما آنچه كه مشهور است آن است كه در اين محل پاراتاك به طور كلي از بين رفته.بنا بر نوشته مورخين چون مردم اين نواحي مشكلاتي براي اشرف افغان درست مي كردند اشرف افغان به اينجا حمله كرده و در اين حمله حمه ي ابنيه وعمارات را ويران ساخته و بعد از حمله ي افغان و سرماي شديد اين منطقه بعضي از مردم خانه هاي مخروبه را رها كرده و به جائي ديگر رفته اند و افرادي هم كه در اين روستا ماندند شروع به ساختن روستا نمودند و بنا بر گفته بزرگان و مؤلف كتاب سرزمين و مردم ايران روستاي گشنيزجان در قبل از انقلاب اسلامي يكي از روستاهاي مطرح اين منطقه بوده از تمام امكانات آن زمان از جمله برق، آب آشاميدني لوله كشي شده،درمانگاه، مخابرات، برخوردار بوده ولي بعد از انقلاب اسلامي در اثر تفرقه بين مردم و عدم توجه مسؤلين اين منطقه علاوه بر اين كه باعث پيشرفت روستا نشده باعث عقب افتادگي روستا و مهاجرت بي رويه مردم به شهرهاي بزرگ شده است.

كمترين ميزان بارندگي برف در فروردين ماه است برف در اين منطقه خصوصآ در ارتفاعات بيش از شش ماه ماندگار است و همين برف منبع تغذيه اي براي آبهاي زير زميني و سطحي منطقه مي باشد، جمع كل برف در سال به طور متوسط 138سانتي متر مي باشد. چون در اين بخش طوفان هاي سخت و گرد بادهاي شديد به ندرت مي وزد و از جانب ديگر رطوبت هوا نسبآ بالاست صرفآ چهار ماه از سال به علت سرماي شديد بسيار سخت و فاقد مطلوبيت زندگي است و در يقيه سال زندگي پر تلاش و نسبآ راحتي را مي توان داشت.مهاجرين اوليه روستا نيز نه تنها وجود آب كافي براي زراعت و كشت و كار را شرط امكان خويش يافتند، بلكه دقت مورد نظر در مورد امكان زندگي مطوب نيز ماههاي سال داشته اند با توجه به اين كه به طور متوسط 5/4 ماه از هر سال در روستاي گشنيزجان ريزش برف وجود دارد ميزان بارندگي و امكانات بالقوه نسبآ بالايي را در جهت توسعه كشاورزي منطقه در بر دارد .

اگر سوال و یا تجربهای از پارک ساحلی آفتاب مشهد دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز به اشتراک بگذارید. با تصویب ستاد بحران شهرستان چادگان و در جهت كاهش فشار سیلاب بر روی پل تاریخی اورگان در زمان حاضر دست اندركاران بخش فنی ستاد بحران چادگان اعم از فرمانداری، بخشداری چنارود، آب منطقه ای و میراث فرهنگی در طوفان شدید و در شرایط جوی نامناسب در حال احداث كانال فرعی در بستر زاینده رود و در جوار پل اورگان جهت تخلیه سیلاب اضافی زاینده رود در محور ورودی پل و نجات این پل تاریخی هستند.

پل فلاورجان: از پلهاي قديمي زاينده رود است كه در روستاي ورگان قرار دارد. از نظر موقعيت عمومي گشنيزجان در قسمت جنوب غربي شهر رزوه و در 20 كيلو متري غرب چادگان و 145 كيلو متري اصفهان قرار دارد و از طرف شمال به روستاي اسكندري و از طرف شمال غرب به روستاي سينگرد و از طرف غرب به روستاي عادگان و از طرف جنوب غربي به روستاي كميتك و از طرف جنوب به روستاي مشهد كاوه محدود مي شود و رشته كوه قرا داغ در قسمت شرق آق داغ در قسمت غرب گشنيزجان قرار دارد.

وضعیت پل تاریخی اورگان چادگان در وضعیت هشدار قرار گرفته است، همچنین امكان تخریب پل سودجان در نزدیكی پل اورگان چادگان وجود دارد به طوری كه از اهالی و گردشگران درخواست شده سریعتر این محل را ترك و از تردد و اسكان اطراف آن خودداری كنند. در گذشته از این پل استفاده تجاری میشد و به همین دلیل آن را با نام پل ترانزیتی نیز میشناسند. امیدواریم هر رستورانی را که انتخاب کردید، با حال خوش و دل سیر به ادامه ی مسیرتان بپردازید. یعنی در تعبیر خواب رودخانه پر از ماهی خود تنها به یک مورد اکتفا نکنید بلکه تمامی نکات و موارد موجود در خواب را بررسی کنید سپس به تعبیر خواب خود بپردازید.

در ادامه سری مطالب دانستنیها قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و علت شوری آب دریا را به زبان کودکانه و علمی بررسی کنیم با ما همراه باشید. برآورد دقیق میران خسارت ها در دست بررسی است. رنگ ملات گچ پس از مصرف وخشک شدن سفید رنگ می شود و این سفیدی به ساختمان جلوه خوبی می دهد و در نتیجه یکی از بهترین اندود های ساختمانی می باشد. این بارش ها موجب وارد آمدن خسارت به چندین منزل مسكونی و فرو ریختن دیوار خانه های قدیمی، سقوط تابلوها و قطع درختان در غرب استان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید