مهم ترین رودهای جهان

عباس بدخشان اظهار داشت: با پیگیریهایی که انجام شد مجوز احداث ۲ بیمارستان ۶۰۰ و ۴۷۶ تختخوابی در استان دریافت شده و تاکنون با ۳ سرمایهگذار بخش خصوصی برای مشارکت در پروژههای بخش بهداشت و درمان از جمله شهرک سلامت و تامین تجهیزات پزشکی مذاکره شده است. استاندار گلستان گفت: در مجموع ۴۵۰ کیلومتر رودخانههای استان گلستان شامل اترک، قره سو و گرگانرود سالهاست که لایروبی نشده است. جذب آب باران، ایدهی قدیمی است که شاید حالا زمان آن باشد.

اوروگوئه درپاسخ این ادعا میگفت كه از زمان وصول به استقلال ، همانطور كه آرژانتین دارای حق حاكمیت بر یك قسمت از رودخانه و مصب آن است وی نیز به عنوان دولت ساحلی ریودولاپلاتا بر آن حع حاكمیت دارد . این رودخانه و کشور آرژانتین هردو نام خود را از «نقره» میگیرند. قرارداد 1840 میان فرانسه و باد از این گونه است . این پارک، زیستگاه گونه های گیاهی خطرناک است. آنچه در این داستان اهمیت دارد، نه پیرنگ مرسوم و مبتنی بر کنش و کشمکش بیرونی، بلکه حالات ذهنی راوی است و اگر رویدادی بیرونی هم توصیف میشود، صرفاً برای نشان دادن دنیای درون و حالات ذهنی و تلاطم­های عاطفی راوی است (پاینده، 1391: 131). تداعیهای مکرر، خواننده را به کندوکاو در گذشتۀ شخصیت داستان وامی­دارد.

در قضیه كمیرال دو دولت ساحلی در باره توصیف تغییر شكل حاصل در رودخانه ((ریوگراند )) با هم توافق نداشتند و در نتیجه برای اجرای عهد نامهْ مربوط به این مسائل اختلاف پیدا كردند . در 1911 این مساله حل گردید و دو دولت به توافق رسیدند كه در جابجایی های بستر رود ، مرز ، تالوگ جدید را همراهی كند و بدین ترتیب برای هر یك از دو طرف وجود ساحل رودخانه تضمین شده باشد . جان گری معتقد است که این داستان نتیجه تقابل دو سبک زندگی است: زندگی مردم بینالنهرین که به صورت کشاورزی و یکجانشینی زندگی میکنند و عبرانیان که گلهدار و کوچرو بودند.

جابجای تالوگ در نتیجه مرز ما را با عدم ثبات دائمی مرز مواجه میسازد . مازندران دارای رودخانه دائمی ست، که از کوههای داراب کوه و سرکوه که از ارتفاعات البرز هستند، سرچشمه میگیرد به نام رودخانه تجن که غایت این رود به دریای خزر میریزد. در این هنگام گاوی را می آورند، که خویشاوندان نزدیک فرد متوفی آن را احاطه می کنند. اگر جسم کدری را مقابل نور قرار دهیم پشت آن جسم فضای تاریکی به وجود می آید که به آن سایه می گویند اما اگر جسم شفافی را در مقابل نور قرار دهیم نور از جسم عبور کرده و سایه تشکیل شده به سختی دیده می شود .

نخستين كشتي كه از اين آبراهه ساخت بشر عبور كرد ، كشتي كريستوبال بود. آرژانتین معتقد بود كه بر تمامی رودخانه ، به استثنای حاشیه ای به عرض سه میل دریایی كه وصل به ساحل اوروگوئه ، كشور مزبور یكی از استانهای آرژانتین بوده و بنابر این دولت آرژانتین تنها كشور ساحلی ریودولاپلاتا محسوب میشده و بدین اعتبار به نحو مستمر حق حاكمیت خود را بر تمامی رودخانه اعمال كرده است .

که آن را تا حدی از مرز سه کشور، آرژانتین، برزیل و پاراگوئه را تشکیل میدهد. این سد، اولین و بزرگ ترین سد نیروگاهی برق – آبی در جهان است که در میان مرز برزیل و پاراگوئه واقع شده است. نکته مهم که در رودخانه یانگ تسه قابل ذکر می باشد احداث بزرگترین سد و نیروگاه برق آبی جهان در این رود است. به نظر می­رسد با توجه به روند صعودی شدید این شاخص که در ابتدای دوره مورد مطالعه در قلمرو خوب براساس جدول1 (شولر) برای شرب انسان قرار داشته و اکنون به بازه قابل قبول رسیده و طبق پیش­بینی­های انجام شده با ادامه یا تشدید روند افزایشی SO4 در دهه­های آتی مقادیر این شاخص به قلمرو نامناسب وارد شود که مصرف آن برای انسان زیانبار خواهد شد و احتمال این که مصرف این آب در آینده مشکلات بهداشتی را در این زمینه ایجاد کند، وجود دارد (شکل3).

نحوهْ عمل نشان میدهد كه دولتها در هر مورد به راه حل خاصی رسیده اند و مسائل عمومی تحدید حدود نیز دو صورت حل وفصل گردیده اند . اكنون باید دید طرز عمل دولتها چگونه است . عهدنامه 28 آوریل 1924 بین فنلاند و نروژ نیز راه حل مشابهی را در خصوص جریان آب تشكیل دهنده مرز میان این دو دولت پیش بینی كرده است البته این طرز عمل با نظرات دكترین متناظر نیست . رودخانه پاراگوئه این مرکز در مرکز آمریکای جنوبی واقع شده است و بخشی از خاک برزیل ، بولیوی ، پاراگوئه و آرژانتین را پوشش می دهد.

از مهم ترین شاخه های رودخانه باهو کلات می توان به: رودهای کتجو، سرکور، نسکند، شیرکور، مچ کور، نلینت، سو رواشان، پشین و کستک اشاره کرد. استفاده خردمندانه از آب بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که آب به همه میرسد و برای نسل های آینده ما نیز به میزان کافی دردسترس است. رزقی جهرمی، ز.، نصراصفهانی، م.، محمدی، ج.، قاسمی، ا.، 1398. بررسی میزان تاثیر فازهای پدیده نوسان مادن جولیان بر بارش و رواناب سه رودخانه مهم استان فارس. در شعبه اصلی مصب رودخانه ((سه گوویا )) و در بالا دست رودخانه تا ملتقایی كه به نام (( پوته كا )) ( یا بودگا ) است ، مرز بایستی بدون انقطاع بر اساس و اگوآدا ( یاتالوگ ) باشد .

یکی از جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی در شهر فوزدوایگواسو، منطقه ای است که با نام “سرزمین سه مرز” معروف شده است. به عقیده توریست ها و گردشگران، جاذبه های گردشگری شهر فوزدوایگواسو می تواند یکی از عجایب هفتگانه جهان باشد. برای بازدید از این جاذبه گردشگری، راهنمای تور برای توریست ها در مسجد وجود دارد. زمرّدی، 1382: 136و 102) «در نجد نام بزرگ­ترین رود مرکزی، زنده یا زاینده رود است و حوزۀ آن از قدیم گیه (gaga) (جی) نام داشته با مفهوم زندگی.» (قرشی، 1380: 142) به این ترتیب این رودخانه هم زنده است و هم زندگی­بخش.

این عهدنامه به تنظم مسایلی پرداخت كه ناظر به تغییرات مسیر این رودخانه و متضمن این بود كه علیرغم هرگونه تغییر بعدی مرز تالوگ همراه با رودخانه ریوگراند حركت خواهد كرد به شرط آن كه تغییر مذكور طبیعی و تدریجی ( رسوب و فرسایش ) باشد ، نه ترك ناگهانی بستر كنونی رودخانه و ایجاد بسترجدید ( از جا كنده شدن ) بین سالهای 1852 و 1907 ریوگراند به طرف جنوب جابجا شد و میان بستر قدیم و جدید رودخانه زمینی به نام كامیزال به وجود آمد پس از مذاكرات بی سر انجام در خصوص تعیین كامیزال به امریكا یا مكزیك این دو كشور قضیه را در برابر كمیسیون مختلط داوری مطرح كردند .

با توجه به خصیصه تغییر شكلهای حادث اكثریت اعضا كمیسیون تصمیم گرفتن كه آن قسمت از كامیزال را كه میان محل قدیم رودخانه در 1852 و محل جدید آن در 1864 قرار دارد به اتازونی بدهند و آنچه را از 1864 به بعد تشكیل شده است به مكزیك وا گذارند . مثل همان اتفاقی که در زمینه اقتصاد یک خانواده رخ دهد و چنانچه میان دخلوخرج، توازنی منطقی حکمفرما نباشد، منجر به ورشکستگی میشود، در حوضه زایندهرود هم این تعادل بههمخورده است وازدید کنشگران محیطزیست، گره مشکل، برداشتهای غیرمجاز در مناطق بالادست رودخانه و توسعه ناپایدار و بارگذاری بیشازحد صنایع است که موازنه و تناسب را میان دخلوخرج رودخانه مختل کرده است.

کمکم این ارواح خصلت الههبودن پیدا کرده و مورد پرستش قرار میگیرند. 2 ـ مورد دوم قضیه رودخانه (( ریودولاپلاتا )) است ، كه از پیوستن (( پارانا )) و (( اوروگوئه )) تشكیل میشود . جابجایی تدریجی حاصل در مسیر آب رودخانه , عموما پدیده ای دو جانبه است ,یعنی در یكی از دو ساحل رسوباتی پدید می آید و در ساحل دیگر فرسایش حاصل میشود در اینجا دكترین حقوق بین الملل و رویه قضایی قبول كرده اند كه مرز با رودخانه ها جابجا میشود . تعریف سوم ، مسلماَ دقیقتر ونصفانه تر است ، زیرا در خصوص معبری كه جهت كشتیرانی مساعدتر است برای ساحل نشینان حقوق مساوی قایل میشود .

از این رو به جای مطرح كردن بی قید و شرط خط وسط المیاه برای رودخانه غیر قابل كشتیرانی و تالوگ برای رودخانه قابل كشتیرانی ، به نظر ما میبایست این روشها را فقط وسائل و ابزار فنی تحدید حدود منصفانه رودخانه ما بین دو ساحل نشین تلقی كرد . درنهایت آنچه متعلق به اتحاد نفس و بدن است، توسط قوه عاقله حتی اگر با قوه تخیل و تصور نیز همراه گردد، بسیار مبهم قابل شناخت است.

غالباَ دكترین تاكید میكند خط مرزی در رودخانه های غیر قابل كشتی رانی بایستی منطبق بر خط وسط المیاه باشد و در رودخانه های قابل كشتیرانی مرز ، خط تالوگ را همراهی نماید . در مقابل خطوط متنوع مرزی ـ مرز در یكی از دو ساحل ، خط وسط المیاه ، و تالوگ و روشهای دیگر ـ این مطلب را به كرسی می نشانند كه در این جا نیز همانند زمینه های دیگر تحدید حدود خصوصا حدود دریایی مفهوم انصاف مبنای قاعده حقوقی است .

در واقع این مطلب را احراز كردیم كه خط تالوگ و یا خط وسط المیاه مستقل از قابلیت كشتیرانی رودخانه یا عدم قابلیت آن انتخاب شده است . یعنی راه حلها گوناگون است بنظر ما وسط پل و تونل كه مستقل از مرز بر روی رودخانه است , منصفانه ترین مرز زمینی را تشكیل میدهند . بعلاوه این سئوال مطرح میشود كه در صورت تغییر مرز رودخانه ای یعنی خط وسط المیاء یا تالوگ مرز موجود بر روی پل چه صورتی پیدا میكند ؟ به هر حال اصل تساوی در تحدید حدود دریایی نقشی محدود دارد ، زیرا محاكم قضایی بین المللی از (( بازسازی طبیعت پرهیز دارند )) به عكس هنگام تحدید حدید حدود رودخانه ای ، اصل تساوی دو دولت ساحلی جای عمده ای را اشغال میكند .

دیدگاهتان را بنویسید