مهمترین رودهای ایران

آنچه سد هاوور را از ديگر سد ها متمايز مي کند اين است که اين سد از بلوک هاي سيماني و يا ستون هاي عمودي ساخته شده که اين بلوک ها داراي سايز هاي متفاوتي است مثلا در ديواره مخالف جريان آب سد سايز اين بلوک ها 60 فوت مربع است و در ديواره موافق جريان آب سد سايز بلوک ها 25 فوت مربع است. بيشتر ماشينهاي حفر تونلي كه در اين پروژه مورد استفاده قرار گرفتند دو برابر يك زمين فوتبال درازا داشتند و قادر بودند روزي 250 فوت تونل حفر كنند.

پس از فابر چندين طرح ديگر از سوي مهندسان ارائه شد اما آنها هم همگي غيرعملي بودند تا اينكه در قرن بيستم و پس از پايان جنگ جهاني دوم، مهندسان به اين باور رسيدند كه فناوريهاي جديد دنيا آنها را قادر خواهد ساخت تا بالاخره انگليس را به قاره متصل كنند. به همین علت طوبی هم تلافی آزار و اذیت­های سلطان را بر سر عیصو درمی­آورد و در همان کودکی روح و جان وی را می­آزارد به طوری که عواقب آن در بزرگ­سالی به صورت بدذاتی و شرارت عیصو بروز می­کند و او را تا مرز جنون می­کشاند.

خوآن مانوئل دروساس دیکتاتور آرژانتین این شهر را بارها محاصره کرد. وی ادامه داد:از شهروندان می خواهیم این ماهی ها را در رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها رها نکنند زیرا به گونه های مهاجم تبدیل می شوند و به محیط زیست آسیب وارد خواهند کرد. در کل تلخی این نوشیدنی بیشتر به قهوه می زند و در کل مردم آمریکای جنوبی از چای ماته بیشتر از قهوه استقبال می کنند.

به دليل وجود اين سد در سالهاي 1980 و 1990 هنگامي که کل قاره آفريقا دچار قحطي و خشکسالي شده بود کشور مصر دچار هيچ مشکلي در رابطه با کمبود آب نشد و در موارد بسياري از سيلاب هاي عظيم و غير منتظره ايي که پيش مي آمد در امان ماند. هرچند شنيدن نام چين به عنوان محل احداث اين سد به دليل پهناور بودن و داشتن بيشترين جمعيت جهان چندان تعجبآور نيست، اما بررسي مقايسهاي بعضي از مشخصات اين سد و نيروگاهش با آنچه که درخصوص ساير سدها و نيروگاهها شنيدهايم و همچنين دقت در بعضي از اطلاعات جانبي مربوط به چين واقعاً باعث شگفتي ميشود.

سد ایتایپو در سال 1994 از سوی انجمت مهندسی عمران آمریکا به عنوان یکی از عجیب هفتگانه دنیای مدرن انتخاب شد. در سال 1534، كارلوس اول پادشاه اسپانيا دستور داد تا اولين طرح ساخت كانال و امكان تحقق آن بررسي شود، البته سه قرن گذشت تا ساخت كانال آغاز شود. ساخت این آبراه 77 کیلومتری با مشکلات زیادی همراه بود که از مهمترین آنها شیوع بیماریهایی مانند مالاریا و تبزرد و رانشهای شدید زمین بود.

هر چند این بازی با نتیجه ۲ بر ۰ به نفع کلمبیا تمام شد و اروگوئه حذف شد، اما تصاویری که از هوادران اروگوئه در ذهن مردم جهان شکل بست، در نوع خود جالب بود. مردم اروگوئه به جای مصرف قهوه در کشور خود از نوشیدنی سنتی به نام ماته استفاده می کنند. مردم اروگوئه اما مردمی نبودند که آرام بنشینند و هر تجاوز و غارت و استعمار جدیدی را تماشا و تحمل کنند بنابراین در نیمه اول این قرن انقلاب عمومی این سرزمین را فراگرفت. سال ۱۸۲۵ یک مبارز انقلابی به نام خوان آنتونیو لاوالیا، با هدف آزادی و استقلال رهبری خیزش های مردمی را در این سرزمین بر عهده گرفت و این انقلاب سال ۱۸۲۸ به پیروزی رسید و برای همیشه از برزیل جدا شد.

سال بعد آمريكا حقوق و دارايي هاي شركت كانال سازي فرانسه را به قيمت 40 ميليون دلار خريد و كار ساخت را آغاز كرد. هدف از ساخت اين سد تنها سامان دهي به سيلاب هاي سالانه رود نيل نيست بلکه هدف اصلي ايجاد يک درياچه پشت سد به منظور فراهم آوردن ذخاير آبي براي جلوگيري از قحطي و کمبود آب در مواقع خشکسالي، مي باشد. با آبگيري کامل اين سد، درياچهاي به طول 660 کيلومتر (بيش از 15 برابر فاصله تهران – کرج) و عرض حداقل يک کيلومتر در انتهاي درياچه ايجاد ميشود که باعث توسعه خط حمل و نقل آبي و کشتيراني و افزايش ظرفيت حمل بار در رودخانه يانگتسه از 10 ميليون تن به 50 ميليون تن خواهد شد.

اين مسائل در طول قرنها، روياي اتصال به قاره را در ذهن انگليسيها پروراند تا اينكه در قرن نوزدهم، مهندسي فرانسوي به نام آلبرت متيوفابر ايجاد تونلي بين انگليس و فرانسه را پيشنهاد كرد. اسپانیایی ها طی معاهده ای به نام توردسیلاس ادعای مالکیت این ناحیه را داشتند اما پرتغالی ها منطقه تحت استعمار ساکرامنتو را در این نقطه ایجاد کردند. این رودخانه که از کوه های علی خانی، داراب کوه و سرکوه، از ناحیه کوهستانی هزار جریب در دامنه های شمالی رشته کوه های البرز سرچشمه می گیرد، پس از عبور از شرق ساری در نزدیک روستای خزرآباد به دریای خزر می پیوندد.

رود اترک، از نظر مساحتی پنجمین رود بزرگ ایران به شمار می آید که براساس قرداد آخال بخشی از این رود در ناحیه چات، در سال ۱۸۸۱ میلادی، مرز رسمی ایران و اتحادیه شوروی در آن زمان شد و در سال ۱۹۲۶ میلادی به موجب قردادی مقرر شد حداقل ٪۵۰ این رود وارد خاک ترکمنستان شود. افزايش شمار اين پناه جويان بالاخره در سال 2002 دولت انگليس را مجبور كرد تا براي مقابله با مهاجرت غيرقانوني آنها تدابيري بيانديشد.

برخي از اين پناه جويان طول تونل را با پاي پياده طي ميكنند اما بيشتر آنها خود را در كانتينرها و محفظههاي باري كه توسط قطار حمل مي شوند پنهان مي كنند. 10 سال بعد پروژه با صرف هزينه اي معادل 387 ميليون دلار به اتمام رسيد. تا سال ۱۸۶۰ این منطقه مشترکاً متعلق به برزیل و پاراگوئه بود، اما پس از جنگ با پاراگوئه، آبشار ها به عنوان قلمرو برزیل شناخته شدند. مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک با بیان اینکه براساس قرارداد بین ایران و افغانستان درمورد رودخانه هیرمند توافق شده که حدود ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب در سال نرمال از این رودخانه به ایران جریان یابد، گفت: علاوه بر این در چارچوب معاهده ۱۳۵۱ هیرمند پیشبینی شده که کمیته مشترکی از دو کشور تحت عنوان کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند تشکیل شود که اولین جلسه آن در سال ۱۳۸۳ برگزار شده و در طی ۱۵ سال اخیر ۲۰ جلسه به تناوب در شهرهای تهران و زابل در ایران و کابل و زرنج در افغانستان برگزار شده است.

مدیر امور منابع آب شیروان گفت: لایروبی رودخانه اترک در محدوده شهر شیروان تا پایان سال به اتمام می رسد. این کشور با برنامه ریزی دقیقی که در صنعت دامی خود داشته، می خواهد در آینده ای نزدیک، به یکی از ده کشور بزرگ جهان در زمینه صادرات محصولات دامی تبدیل شود. جغرافیا و برنامه ریزی. سازمان برنامه و بودجه تجمیع خطی انجام داده و سیاستها و ملاحظات بالادستی حکومت را هم در آن اعمال کرده و برنامه توسعه را ارائه میکند.

معاون معاهدات مرزبانی استان گلستان در تشریح خبر فوق اظهارکرد: در راستای اجرای تدابیر ابلاغی فرمانده مرزبانی ناجا و تبیین برنامه های سال جدید، جلسه تعاملی با شجاع شفیعی، مسئول کمیته رودخانه های مرزی شرکت آب منطقه ای استان جهت حفظ و نگهداری از رودخانه مرزی اترک برگزار شد. رودخانه يانگ تسه (Yangtze river) که سد سه دره بر روي آن ساخته ميشود، با 6300 کيلومتر طول (حدود 3 برابر فاصله اروميه تا زاهدان) و حجم آورد سالانه 950 ميليارد مترمکعب (حدود 7 برابر کل آورد همه رودخانههاي ايران که 135 ميليارد مترمکعب در سال است)، يکي از بزرگترين رودخانههاي جهان است که به لحاظ سيلهاي مخرب در رتبه اول جهان قرار ميگيرد.

بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعه در سه رودخانه تجن، ارس و بابلرود، به ترتیب میانگین وزن کل؛ 65/7، 90/4 و 97/5 گرم، میانگین طول کل 28/80، 37/75 و 96/76 میلی­متر، طول چنگالی 76/73، 18/69 و 40/71 میلی­متر و طول استاندارد 83/63، 50/60 و 86/62 میلی­متر به دست آمد. وجود طبیعت غنی منطقه ارسباران در جنوب رودخانه ارس و منطقه کیامکی در کناره رود ارس یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه به شمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید