مهمترین رودهای ایران کدامند؟

در پی بارش شدید باران، برخی رودخانه های فصلی شهرستان نطنز جاری شده است. مربیان مجرب این مجموعه، با ارائه مدرک و صدور کارت بین المللی CMES شما را تبدیل به یک غواص حرفه ای می کنند تا در هر رشته مرتبط بتوانید مشغول به کار شوید. هر ساله قسمتهای شمالی پاکستان شمار زیادی جهانگرد خارجی را به خود جلب میکنند. از طرف دیگر گروه های طبیعت گرد اصفهانی معمولا برنامه های پیاده روی یک روزه ای برای پیمایش قسمتی از جنگل و بیشه های ساحلی زاینده رود را در حد فاصل روستاهای این مسیر مشخص میکنند و علاوه بر آن امکان قایق سواری در زاینده رود نیز وجود دارد.

یکی از بکرترینها که وجود هفت آبشار بر قشنگیهایش افزوده و گاهی همانطور که در کنارش نشستهاید اسبها از کنارتان رد میشوند و عیشان را تکمیل میکنند. وی مسئله حقابه ایران از رودخانه هیرمند را دارای قدمتی ۱۰۰ ساله دانست و ادامه داد: هیرمند از مکانی در نزدیکی شهر کابل سرچشمه میگیرد و وارد سدی به نام کجکی میشود و در واقع فاصله ۷۰۰ کیلومتری رودخانه از مرز ایران، محل اندازه گیری حقابه ایران است.

این دشت و دریاچه در کوهپایه دماوند واقع شده و فاصله لار تا تهران تقریبا ۱۰۰ کیلومتر و چیزی در حدود ۲ ساعت است. در هنگام عبور از این پل اگه به سمت راستتون نگاه کنید علاوه بر نمای زیبای زاینده رود و جنگل بیشه مجاور آن، چشم اندازی از یک پل قدیمی را میبینید که در فاصله نسبتا نزدیکی با پل جدید قرار دارد. Da فاصله خط میانی حوضه زهکشی تا کمربند فعال مئاندری حوضه (مسیر رود اصلی) و Dd فاصلۀ خط میانی حوضه و خط تقسیم آب است. این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی هورامان قرار گرفتهاست و منطقه هورامان را به دو بخش تقسیم نمودهاست.

در نتیجه نیروی وارده بر اثر تکتونیک بین سه زیرحوضه واقع است و به همین دلیل، در دو زیرحوضه ساحل راست و در یکی دیگر در چپ اثر کرده است. میزان تنوع حیات جانوری در این منطقه بالا است؛ وجود جانوران در خطر انقراض مانند سیاه خروس، مرال، قوچ ارمنی و پلنگ اهمیت حفاظت از این گونهها را دو چندان کرده است. برای حرکت در مسیر روستاهای ساحلی زاینده رود ابتدا میتونید از شهر باغبهادران شروع کنید، قبل از شهر باغبهادران نیز میتونید از مناطق گردشگری دیگه ای از حاشیه رود زاینده رود بازدید داشته باشید که به معرفی دو تا منطقه اکتفا میکنیم.

تمام مسیری که در این محور معرفی میشه دارای جاده آسفالت هست و میتوانید این مسیر گردشگری رابه صورت خانوادگی و با خودروی شخصی طی کنید. مجموعه پارک ساحلی آفتاب مشهد را باید در کنار سایر پارک های آبی و بهترین جاذبه های شهر مشهد، به عنوان یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مجموعه های آبی ایران به شما علاقه مندان معرفی کنیم. این ویژگی بیانکنندۀ دو وضعیت رسوبگذاری رودخانه در طی زمان است؛ یکی زمانی که رودخانهها مجبور به جریان در درههای عمیق نبودند و مخروطافکنههای وسیعی را از پیشانی کوهستان تا مرکز دشت، تشکیل دادهاند. زایندهرود یا زندهرود به معنی دهندهزندگی، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوههای زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش میرود و در نهایت به مانداب گاوخونی میریزد.زایندهرود یکی از بزرگترین رودخانههای ایران است که در مرکز کشور، یعنی استان اصفهان، از مغرب به مشرق جریان دارد.

چنین ویژگی­هایی بیانکنندۀ دو وضعیت متفاوت فرایندی در طی زمان است؛ یکی حاکمیت فرایند آلوویالی، یعنی مرحلهای که رودخانهها در درههای عمیق جریان ندارند و قادر به رسوبگذاری سطحی و ایجاد مخروطافکنههای بههمپیوسته هستند؛ دیگری حاکمیت فرایند فلوویالی، یعنی مرحلهای همانند شرایط کنونی که رودخانهها قادر به ایجاد مخروطافکنه نبودهاند و مجبور به عبور از درۀ عمیقی هستند و با حفظ شرایط توپوگرافیکی اولیه، به رودخانۀ زنجانرود متصل میشوند. محور گردشگری به مجموعه مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری متوالی و نسبتا نزدیک به یکدیگر گفته میشود که در یک برنامه یکی دو روزه میتوانید از آنها بازدید نمایید.

رودخانه لیلان چای از ارتفاعات جنوبی آذربایجان غربی و کوه های سهند آذربایجان شرقی سرچشمه میگیرد، رودخانه لیلان از دو شاخه اصلی بنام های بلوک آباد و سراجو چای که در محلی بنام روستای “کوسه صفر” بهم میرسند، تشکیل شده است. در روستای مارکده، پلی بر روی زاینده رود وجود دارد که به جاده ای منتهی میشه که به سمت بِن و بقیه نقاط چهارمحال بختیاری میرود. دهانه ساری رو و امتداد آن با دیواره بتنی که در تصویر دیده می شود .

رودخانه زاینده رود از محل سد زاینده رود یا همون سد چادگان در غرب اصفهان تا ادامه مسیر خودش یعنی شهر ورزنه در نزدیکی باتلاق گاوخونی در شرق اصفهان مسافتی حدود 300 کیلومتر را می پیماید و از این مقدار حدود 200 کیلومتر از اون مربوط به طول مسیر رودخانه در غرب اصفهان و حدود 100 کیلومتر آن مربوط به مسیر رودخانه از اصفهان تا شهر ورزنه، یعنی آخرین شهر ساحلی بر حاشیه زاینده رود در شرق اصفهان میشود. رودخانه جاجرود نقش بسزایی در تامین آب شرب و برق تهران دارد، به همین دلیل یکی از مهم ترین سدهای ایران، یعنی سد لتیان بر روی این رودخانه احداث شده است.

همچنین جهت شناسایی اثرات کیفی تغییرات شاخص­های مورد مطالعه از دیاگرام شولر استفاده شده است (جدول1). از رده­ی کرم­های نواری گونه­های Khawia armenica (Cholodkovsky, 1915) وSchyzocotyle acheilognathi (Yamaguti, 1934)جداسازی شد و از کرم­های خاربرسر گونه Pallisentis (Pallisentis) cholodkowskyi (Kostylew, 1928) Amin, 1985 شناسایی شد. یکی از حیرت انگیزترین گودالها، غار سنوته آنجلیتا است که در داخل آن یک رودخانه زیرآبی در جریان است. نیز میگذرد. این رودخانه نقش بسیار مهمی در منطقه مراغه دارد به شکلی که در فرهنگ و باور مردم رسوخ نموده، و در گذشته مراسمات خاصی چون مراسم ” کل دویوشدیرمک” و یا مراسم چهارشنبه سوری در حاشیه رودخانه لیلان برگذار میکردند.

به گزارش خبرگزاری رشد، فرماندهی پولیس ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس می گوید که جاییکه طی ۳ روز گذشته دستکم ۳۵۰ نیروی امنیتی محاصره شده با طالبان درگیر بودند، ظهر روز شنبه به دست طالبان سقوط کرد. خوب است بدانید که به دلیل صعبالعبور بودن مسیر، افرادی که دارای مشکلات جسمانی هستند و نمیتوانند پیاده این مسیر را طی کنند، میتوانند با کرایه کردن چهارپایان از این مسیر سخت عبور کنند. نمایش • بحث • ویرایش افغانستان دارای ۳۴ ولایت (استان) است. اگر سفرتان به سمت استانهای شمالی است و استان گلستان هم جزوی از این برنامه است، بهتر است کمی برای مسیر مستقیم تردید کنید و نیمنگاهی هم به این جاده داشته باشید.

البته تشویق مردم به خرید یک بازیِ شبیه سازیِ حمل محموله با داستانی غم انگیز، کاری سخت است، ولی اگر بازی هائی را که مرزهای ژانرها را نقض میکنند، به صبر شما پاداش میدهند، و از عجیب بودن ترسی ندارند، دوست دارید پس باید بدانید که بازی Death Stranding یک عنوان است که ارزش وقتتان را دارد، حتی اگر در میانه ی راه چندباری هم نا امیدتان کند. حال او آرزو دارد روزی نخستین ملکه گوگوریو شود ولی پس از ملاقات با فردی به نام اون دال احساسات تازهای را تجربه کرده که زندگی وی را تغییر داده و باعث سردرگمی او میشود.

محور گردشگری غرب اصفهان عمدتا یک محور طبیعت گردی است که در تمام فصول سال میتوانید زیبایی های رود، بیشه و جنگل های دست کاشت کنار رودخانه را در مسیر نیمه کوهستانی تماشا کنید. سرزمین­های شمال زنجان رود، دشت­های نسبتاً هموار، متشکل از یکسری رسوبات مخروطافکنه قدیمی بر روی رسوبات کنگلومرایی پلیوسن هستند که در امتداد سه زیرحوضۀ آبی سهرین، سارمساقلو و قره­چریان، که در بالاتر از پیشانی کوهستان، نسبت به سایر زیرحوضههای زنجانرود، وسعت بیشتری دارند، توسط درههای عریض و عمیق و مستقیم تجزیه شدهاند. این دریاچه در 45 کیلومتری غرب اصفهان، در حاشیه زاینده رود، منطقه لنجانان یا همان شهرک زاینده رود اصفهان، جایی در جنوب کارخانه ذوب آهن اصفهان و در حدفاصل زرین شهر و باغبهادارن قرار گرفته.

در اتوبان اصفهان- شهرکرد مابین ذوب آهن و باغبهادران به پل تازه سازی میرسیم که از روی زاینده رود میگذرد. مقادیر بیش از 50 عمل بالاآمدگی در ساحل راست و کمتر از 50 بالاآمدگی در ساحل چپ آبراهه اصلی را نشان میدهد (مقصودی و محمدنژاد آروق، 1390، 136). با این اوصاف در دو زیرحوضه سهرین و سارمساقلو بالاآمدگی در ساحل سمت راست واقع است و در زیرحوضه قرهچریان در ساحل چپ تکتونیک فعال است. نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس شهرک هما میباشد که دسترسی به این مکان را برای کاربران حملونقل عمومی آسان میسازد.

واضح آرشیو وب فارسی:برترینها: تهران شناسی همه چیز درباره شهرک غرب در سال ۱۳۴۰ «مجتمع مسکونی شهرک غرب» در شمال غربی تهران، با طراحی و معماری مهندسان آمریکایی و براساس مدل نمونه برجهای مسکونی ایالات متحده آمریکا ساخته و به همین دلیل نام این منطقه شهرک غرب شد. برای دسترسی به این ناحیه تفریحی باید در اتوبان اصفهان به شهرکرد، بعد از زرین شهر وارد جاده فرعی شوید که تابلو شهرک زاینده رود دارد. در فصل بهار هم، مقداری از برف ها و یخ کوه ها ذوب شده و از کوه ها به سمت پایین سرازیر می شوند.

هرچند کاربرد اولیه این دریاچه تامین آب کارخانه ذوب آهن بوده، ولی به تدریج به یک مکان گردشگری عمومی با امکانات تفریحی مانند قایق سواری و قلاب گیری با لانسر تبدیل شده است. طي نيم قرن اخير خصوصا در بهاربه شدت سيلابي شده و بسياري از کارشناسان محلي علت وقوع سيلاب هاي آن راتشديد ذوب برف ها و بارش ها نسبت مي دهند. رودخانه سورن بزرگترین رودیست که از انگلستان گذر کرده و 354 کیلومتر طول دارد. این رودخانه بعد از گذر از شهرستان مراغه و ملکان وارد شهرستان میاندوآب واقع در استان آذربایجان غربی میشود، جریان آب رودخانه لیلان شمال جنوبی بوده و در ادامه این رودخانه در میاندواب وارد زرینه رود میشود و در نتیجه به دریاچه ارومیه می ریزد.

دیدگاهتان را بنویسید