مناطق دنج اطراف تهران

رود نیل: طولانی ترین رودخانه آفریقا “سد رودخانه نیل آبی” باعث ایجاد کاسالا در مصر و اتیوپی می شود-مطالبی را که باید بدانید بخوانید. بنابر تأکیدات رئیس قوه قضاییه، مقرر شد که در هر قسمتی از مسیر رودخانه که به جهت موقعیت منطقه امکان داشته باشد، با رعایت مقررات قانونی و ضوابط زیست محیطی، تفرجگاه ساحلی برای استفاده عموم مردم ایجاد شود. رئیس کل دادگستری البرز افزود: با اجرای قانون به جای استفاده اختصاصی عدهای خاص از سواحل رودخانه که طی 70 سال اخیر رخ داده است، با دستور رئیس قوه قضاییه این امکان فراهم شده است تا عموم مردم بتوانند از حریم رودخانه کرج استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در هر منطقهای از رودخانه کرج که با توجه با شرایط محیطی امکان احداث تفرجگاه وجود داشته باشد، اقدامات لازم برای اینکه عموم مردم بتوانند از طبیعت و موهبت خدادادی استفاده کنند، انجام میشود، بیان کرد: حریم رودخانه کرج به جهت اینکه در منطقه کوهستانی قرار دارد و دارای شیب و ارتفاع میباشد این امکان وجود ندارد همه نقاطی که آزادسازی میشوند به تفرجگاه تبدیل شوند. پیش بینی می شود در صورت افزایش قیمت ذرت در برزیل، بخشی از دامپروران صنعتی که از ذرت برای تعلیف احشام خود استفاده می کنند، گوساله های خود را برای چرا به مراتع ببردند که این امر دوره پروار بندی را به طرز محسوسی افزایش می دهد.

رودخانه مکونگ مکونگ یک رودخانه مهم در جنوب شرقی آسیا است که از تبت ، استان یوننان چین ، برمه ، لائوس ، کامبوج ، تایلند و ویتنام می گذرد. مریخنورد «پشتکار» ناسا یک سال پس از فرود بر روی سیاره سرخ، آماده میشود تا بخش حساسی از ماموریت خود را آغاز کند؛ تحقیق درباره دلتای یک رودخانه باستانی که میلیاردها سال پیش بر سطح مریخ جریان داشته است. حالا 37 روز پس از دستور رئیس دستگاه و آزادسازی بخش زیادی از تصرفات حاشیه رودخانه کرج، در راستای اجرای بدون تبعیض قانون و بهرهمندی همه مردم از مواهب خدادادی، کلنگ ساخت اولین تفرجگاه عمومی «پارکرود» با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز به زمین زده شد.

پس از پیشگامی قوه قضاییه در تخریب کامل ساخت و ساز متعلق به خود، تصرفات دیگر نهادهای دولتی، حاکمیتی و نظامی و همچنین بخشی از تصرفات متعلق به افراد حقیقی در حریم و بستر رودخانه کرج تخریب شد؛ روندی که همچنان ادامه دارد. پس از پشت سر گذاشتن 70 کیلومتر به روستا و تنگه براق خواهید رسید. قلعه روستای آغشت یکی از دیدنیهای استان البرز در نزدیکی کرج و تهران است که در سالهای اخیر توجه گردشگران زیادی را به این منطقه جلب کرده است؛ قلعهای عجیب و سحرانگیز که بیننده را به یاد مجموعه فیلمهای هری پاتر و قلعه هاگوارتز میاندازد.

بعد از آزادسازی حریم رودخانه کرج، موضوع ساماندهی اراضی مطرح میشود که با توجه به مقررات، این کار بر عهده آب منطقهای قرار دارد. فاضلی هریکندی گفت: اراضی آزاد شده در حریم رودخانه کرج که در محدوده شهر کرج قرار دارد به مساحت 37 هزار متر مربع جهت احداث تفرجگاه در اختیار شهرداری قرار میگیرد، اما ساماندهی اراضی که خارج از محدوده شهر قرار دارد با وزارت راه و شهرسازی و وزارت گردشگری و میراث فرهنگی است و باید اقداماتی را جهت استفاده و دسترسی عمومی انجام دهند. هر چند در کشورهای پیشرفته به قدری کیفیت آب غیر شرب بالاست که میتوان از آن در پخت و پز استفاده کرد.

رئیس قوه قضاییه در این جلسه به ساخت و سازهای غیر قانونی در حاشیه رودخانه کرج اشاره کرد و گفت: کار جدی و همهجانبه را از این رودخانه شروع کنیم؛ دستگاههای حاکمیتی، عمومی و افراد عادی در بستر رودخانه و نه در حریم آن ساختوساز داشتهاند، باید در این مورد اقدامی یکپارچه و هماهنگ صورت گیرد. ضمناً با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن نزولات آسمانی در جنوب برزیل در طول فصل زراعی جاری، میزان بارش باران در خلال هفته های آتی تاثیر بسیار زیادی بر حجم برداشت محصول ذرت خواهد گذاشت. میزان تولید کنجاله سویا در کشورهای حوزه امریکای جنوبی و از جمله آرژانتین، برزیل، بولیوی، پاراگوئه و کلمبیا جمعا ًبالغ بر ۷۳.۶۰۹ میلیون تن است که برزیل با ۳۴.۹۰۰ میلیون تن و آرژانتین با ۳۳.۰۵۰ میلیون تن در زمره بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان این محصول در جهان هستند.

کاهش نسبی تولید و عرضه ذرت بر بخشی از اقتصاد دامپروی صنعتی برزیل که به مصرف ذرت دامی وابستگی دارد و معالا ًبر میزان تولید گوشت آن، که درحال حاضر به تبع بروز بحران کرونا از کاهش تقاضا رنج می برد، تاثیر منفی باز هم بیشتری خواهد گذاشت. این روند موقت که به منظور مقابله با اثرات بیماری کرونا و مبارزه با آن بصورت موقت به مرحله اجرا در آمده است باید مورد پذیرش مقامات کشور ویتنام و برخی دیگر از کشورها که فعلا ًدر این مورد سکوت پیشه کرده اند، نیز قرار گیرد.

دیگر اینکه مسیر دراز رودخانه سراشیبی بسیار تندی است. این رودخانه که تا بلخ و مزارشریف طول آن است بیش از 350 کیلومتر راه طی میکند و بنابراین در این مسیر طولانی صیقل میخورد و خالص میشود. این رودخانه از دامنه شمالی «کوه بابا» و «حصار» منبع میگیرد، بلخاب وقتی که به حوالی شهر بلخ (مزارشریف امروزه) میرسد، زمینهای اطراف خود را آبیاری مینماید و از جنوب غربی شهر تاریخی بلخ گذشته به شهر «آقچه» میرسد.

از بند امیر تا خود مزارشریف تقریباً زمین همواری وجود ندارد. این حوضچه ها به هنگام بارندگی از آب باران پر میشن. علاوه بر این با ارمنستان در زمینه کیفیت آب رودخانه ارس پایش مشترک داریم. متأسفانه امروزه به علت وجود منابع آلوده کننده آب، از کیفیت آب رودخانهها کاسته شده، به این علت باید قبل از استفاده از آب در مصارف مختلف کیفیت آن مورد بررسی قرار گیرد. ملکوتیان و مومنی (1391)، طی مقاله­ای با عنوان، بررسی کیفیت آب شرب بردسیر در سالهای 88-89، به این نتیجه رسیدند که:کیفیت میکروبی و شیمیایی آب در محدوده مورد مطالعه در حدود استاندارد بوده ولی حفظ و ارتقاء وضع موجود با توجه به شرایط و پتانسیل­های آلودگی در منطقه ضرورت داشته و پایشی مستمرمی طلبد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه اصل آزادسازی حریم رودخانهها به موجب قانون توزیع عادلانه آب و مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و رئیس قوه قضاییه هم به جهت مسائل زیست محیطی روی این موضوع تأکید دارد، گفت: در قانون این اختیار به آب منطقهای داده شده است تا مناطقی از حریم رودخانهها که آزادسازی شدهاند (به خصوص مناطقی که در محدوده مناطق شهری قرار دارند) را جهت احداث تفرجگاه و بوستان در اختیار شهرداریها قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید