مرگ خاموش بزرگترین رودخانه شمالشرق کشور زیر سایه بی توجهیها – ایرنا

عمدتا فرسایش در قسمت­ هایی از خمیدگی ­ها که در تماس با آب است بیشترین تخریب را موجب می­ شود چون نیروی برشی زیادی در این مناطق وجود دارد. از نظر «تایلور» مرحله اولیه دین، اعتقاد به روح یا جوهر غیرمادی بود که انسان ابتدایی هم در انسان و هم در همه ارکان طبیعت میدیده است.(الیاده، 1375: 1، 109) اعتقاد به استقلال روح انسانی به این معنا که این روح در انسان با خواب یا مرگ از او جدا میشدهاست و معتقدات دینی و آداب و رسوم پیوسته با آنها، از همینجا نشات میگیرد.(Eliade ,1996: p.109) در تفکر «تایلور» جانمندگرایی نیز مانند همه مسائل و امور دیگر در طبیعت از الگوی تکامل و توسعه پیروی میکند.(پالس، 1389: 51) بشر اولیه ابتدا ارواح جزیی مانند درخت و رودخانه و غیره را میپذیرد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو (پاون)، در این حکم انتصاب، تدوین نقشه راه مدیریت حوضه آبریز، تدوین سیاستها و برنامههای مدیریت زنجیره آب، تهیه و تدوین آب قابل برنامهریزی در چارچوپ نظام نامهها و دستورالعملهای مربوطه، تدوین سیاستها و برنامههای تعادل بخشی منابع و مصارف، توسعه منابع آب، تامین مالی و بودجه، مدیریت حریم و بستر رودخانهها، اعمال مدیریت تقاضا و مصرف آب، انجام امور محوله از شورای عالی آب و نظارت بر اجرای مصوبات آن شورا مورد تاکید قرار گرفته است. قلعه اسرارآمیز آغشت در روستایی به همین نام در ۱۲ کیلومتری روستای برغان از توابع بخش چندار کردان، در شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد.

فاصله قلعه روستای آغشت تا مرکز شهر کرج ۲۶ کیلومتر است و شما برای رسیدن به آن باید حدود ۴۰ دقیقه رانندگی کنید. از مسیر سمت چپ دوراهی تا روستای برغان حدود ۱۰ کیلومتر فاصله است. قلعه آغشت قدمت تاریخی ندارد و از زمان ساخت آن تنها حدود ۱۰ سال گذشته است. به گزارش جماران، ایرنا نوشت: عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکت های آب منطقه ای استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار دارد.

برابر با مجموع تعداد رتبه­های بزرگتر از ردیف ni که بعد از آن قرار می­گیرد. این سد که در دوران پهلوی بر روی رودخانه پر آب دز ساخته شده است باعث به وجود آمدن دریاچه زیبایی با نام شهیون شده. در دوران پهلوی دوم و در سال 1338 ساخت این سد عظیم بتنی که در آنزمان ششمین سد مرتفع دنیا بود کلید خورد. خانواده کپور ماهیان نیز با 9 گونه و 99/96 درصد فراوانی، بالاترین درصد فراوانی ماهیان صیدشده را دارا بود. علاوه بر نیروگاه یکی از دلایل احداث سد دز آبیاری زمینهای پایین دست و کنترل سیلابهای بالادست بود.

پیش از ساخت این سد هر ساله و با وقوع سیلابها خسارتهای فراوانی به زمینهای کشاورزی آن حوالی وارد میشد که همین مساله یکی از دلایل ساخت دز شد. وی افزود: یکی از نگرانی و مشکلات این رودخانه رهاسازی فاضلاب انسانی و پساب شیمیایی کارخانه، برداشت بی رویه برای مصرف کشاورزی و کاهش آبدهی به علت خشکسالی است به لحاظ کمی کاهش آبدهی رودخانه باعث کاهش سهم حقابه بران و وقوع خشکسالی در حوزه کشاورزی، نارضایتی عمومی و افزایش تنش های اجتماعی و بعضا منجر به کاهش سطح مخازن سدهای تامین کننده آب شرب استان خواهد شد. برای کاهش کمبود آب در این مناطق، سیستمهایی مانند کندانسورهای مه (fog condensers) ایجاد شده است، اما به آبگیرهای بزرگ، منابع انرژی یا تأسیسات پیچیده نیاز دارند.

جمعیت روستای آغشت در سال ۱۳۳۰ شمسی ۳۰۰ نفر بود؛ این تعداد با گذشت زمان در سال ۱۳۷۵ به ۲۳۶ نفر کاهش یافت و امروز طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵، حدود ۷۷۰ نفر (۲۷۵ خانوار) در این روستا زندگی میکنند. گرمابه قدیمی آغشت یکی از دیدنیهای تاریخی این روستا است که قدمت آن به دهه ۴۰ شمسی بازمیگردد. در زمینه جاذبههای تاریخی هم بافت قدیمی شهر، پل قیمی دزفول از دوران ساسانیان، بازار قدیم، محوطه جندی شاپور، مسجد جامع و سازههای آبی مثل آسیاب آبیها و قناتها از مهمترین آثار نزدیک به سد و دریاچه هستند.

اما قرار نیست به همین بسنده کنیم و خواهیم گفت که دقیقا سد دز در کجاست و راههای دسترسی به آن چگونه است. J به نظر شما آیا مجبور می شویم روزی از ماشین بادی استفاده کنیم ؟ استخراج شن و ماسه منجر به تولید مقدار زیادی ذرات ریز و معلق در رودخانه می شود. چنانچه میزان استخراج شن و ماسه تقریباً با میزان انباشت نهشته ها برابری کند می تواند از بروز فرسایش جلوگیری کند. نتایج پژوهش بر اثرگذاری آلودگیهای شهری-روستایی (زهکشی آبهای سطحی، زباله و نخاله ساختمانی)، پسابهای صنعتی و کشاورزی و معادن شن و ماسه در آلودگی منابع آب و رسوب رودخانه تجن تأکید دارند.

نمونه برداری با استاندارد ۲۳۴۷ مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران توسط کارشناسان سازمان آب و برق خوزستان انجام شد. پاراگوئه با تشکر از سدهای نصب شده بر روی رودخانه پارانا ، چهارمین صادر کننده برق در سراسر جهان است که منابع ارزشمند را به کشورهای همسایه تأمین می کند. علاوه براین ها، رود کارون، با ورود به خرمشهر، دوشاخه شده و یکی از شاخه ها به اروندرود در مرز ایران و عراق می ریزد و دیگری با ادامه مسیر به خلیج فارس می پیوندد.

باطنی، ف.، فاخران اصفهانی، س.، سفیانیان، ع.، میرغفاری، ن.، 1395. اثر تغییرات الگوی مکانی سیمای سرزمین بر کیفیت آب رودخانه زاینده رود. علاوه بر آن شنا در قسمتهایی از آن به دلیل جریانهای آب، بسیار خطرناک است. در این مراسم بزرگان روستا بههمراه برخی از اهالی و جوانان در روزهای دوم و سوم فروردین سال جدید در کوچه پس کوچههای روستا راه میافتند و با دیگر ساکنان، حال و احوال میکنند و سال نو را تبریک میگویند. Ulnaria ulnaدر فصل بهار در ایستگاه اول تا سوم و پائیز و زمستان در ایستگاه دوم مشاهده شد.

مردم دورش جمع شدهاند تا از او شفا بگیرند. طبیعتگردی با تمام نواقصی که هنوز در شکل اجرایش دارد در سالهای اخیر کاملا جا افتادهاند و سد دز و دریاچه شهیون به یکی از محبوبترین مقاصد طبیعتگردی استان خوزستان تبدیل شدهاند. او در تهران سکونت دارد و این قلعه را بهدلیل علاقه و با بهرهگیری از ایدههای خلاقانه و عجیب خود و البته کمک یکی از معماران مشهور ایران ساخته است. افراد زیادی به سفر کردن علاقه دارند ولی پیدا کردن و انتخاب محل اقامت همیشه یکی از دغدغههای این افراد است. روستای پامنار در نزدیکی ریاچه یکی از نقاط دیدنی استان خوزستان است و برای کسانی که به زندگی و معماری روستایی به خصوص در جنوب ایران علاقه دارند، جذابیت بسیاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید