محله پونک تهران ؛ پرطرفدارترین محله مسکونی منطقه 5 – وبلاگ زومیلا

ارزیابی میزان آلودگی فلزات سنگین در آب رودخانه بهشت آباد. از دوران یورش اسکندر مقدونی (در ۳۳۰ ق.م.) به بعد: Prophthasia/پروفتازیا؛ -از سدۀ اول پیش از میلاد به بعد: Phra/فرا، جزئی از سرزمین هریوه (یونانی باستان/لاتین: Aria) بوده و در مسیر جادۀ زمینی از شام به هند واقع بوده؛ -از دوران ساسانیان تا اکنون: فراه، سنگری مهم در مرزهای شرقی شاهنشاهی ساسانیان شمرده میشده و آنطور که از نام فراخکَر-پیروز پیداست، احتمالا توسط پیروز یکم، شاهنشاه ساسانی (شاهنشاهی: ۴۵۹-۴۸۴ میلادی) دوباره آباد شده. تخاری جوزجان ریشه: جوزجان مُعرب نام پارسی گوزگان یا گوزگانان است. به زبان اوستایی: باخذی/Bāxδī، در بخشهای ۶ و ۷ فرگرد یکم از وندیداد اوستا در عبارت Bāxδīm srīrąm ərəδβō.drafšąm بهمعنای “بلخ زیبا با درفشهای برافراشته” آمدهاست؛ – به زبان پارسی باستان: باختریش/Bāxtriš، در سنگنوشتههای هخامنشی؛ – به زبان یونانی: بَکتریانه/Βακτριανή (نام سرزمین باختر)؛ نام شهر بلخ: بَکترا/Βάκτρα؛ – به زبان لاتین: بَکتریانا/Bactriana یا بطور اختصار بَکتریا/Bactria.

چلاو نام دهستانی است در 30 کیلومتری جنوب شرقی آمل و در شرق جاده هراز که منطقه ای جنگلی با طبیعتی بکر است و بیشتر اوقات سال در این منطقه بارندگی است . در ادامه مطلب با این شگفتیهای طبیعت بکر ایران بیشتر آشنا شوید. غَزنَوی (کاربرد قدیمی) غور ریشه: در فرهنگ انجمنآرای ناصری بهنقل از فرهنگ آنَنْدراج آمده: بیشتر بلاد آن کوهستان است و از این رو آن را غور غرجستان و غرشستان گویند؛ زیرا که در لغت آنان غرجستان کوهستان است. زمانی، رودخانه ای بود که خیلی تنها و ترش رو بود.

معنی: آنها کیفهایشان را برمیدارند؛ از پیاده رو می روند و برای عبور امن از گذرگاه پیاده عبور میکنند. دایکندی زابل ریشه: احتمالا برگرفته از نام زُنبیل (تشابه زابُل و زُنبیل شاید اتفاقی باشد.)، رجوع شود به کابلشاهان، لقب فرمانروایان پیرو هفتالیان جنوبی؛ بهنظر میرسد مناطق مرتفع زابلستان پایتخت تابستانی آنها بودهباشد. این درخواست در سایت کارزار خطاب به آقای ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران ارائه شده است و مردم در این درخواست مطرح کردهاند که بعد از انتخاب ایشان به عنوان رییس جمهور امید به زندگی در سیستان افزایش یافت و مردم به بهتر شدن اوضاع امید داشتند که آنها را فراموش نخواهند کرد.

دو کشور در سال 1351 معاهده ای به منظور چگونگی تقسیم آب رودخانه هیرمند امضا کردند که افغانستان در ابتدا به واسطه کودتا و مشکلات داخلی، نتوانست آن را به تصویب رساند و سال ها بعد که آن را تصو یب کرد به بها نه خشکسا لی و فراهم نبودن شر ایط میدانی، از اجرای آن سر باز زد ، به گونه ای که می توان ادعا کرد معاهده مزبور گره ای در مسیر احقاق حق ایران باز نکرده است. این جنگلها از نظر مسافت به تهران نزدیک است و یکی از بهترین مناطق طبیعی ایران به حساب میآید. تِگینآباد: -در منابع پیش از اسلام، در سنگنوشتههای هخامنشی از نام Harauvatiš/هَرَووَتیش (یونانی باستان: Ἀραχωσία/اَراخوزیا یا Ἀραχῶται/اَراخوتای) یاد شده که سرزمینی در پیرامون قندهار امروزی بوده و یکی از ساتراپیهای شرقی هخامنشیان شمرده میشده.

فرادا پایتخت ساتراپی زَرَنکه (به یونانی باستان/لاتین: Drangiana/درَنگیانا)، یکی از ساتراپیهای هخامنشیان بوده. گذررودخانه مانند گذر لحظات زندگی هرچه را که در راه خود باشد باخودباشد باخود میبرد و تنها نشانههایی از خود به جا میگذارد.گذر رودخانه به ما یادآور میشود که زندگی نیز مانند رودخانه در حال گذر است و منتظر ما نمیمانند و میگذرد. سوزاندن جسد به گونه ای باید انجام شود که بخشی از استخوان های فرد درگذشته باقی بماند تا در مرحله ی بعد با خاکستر به رودخانه افکنده شود. اما پس از کاوشهای باستانشناسی هیئت باستانشناسی فرانسه در افغانستان (در فولادی، کَکرَک، شهرِ غُلغُله و شهر ضحاک) بین سالهای ۱۹۲۲ و ۱۹۳۰ بود که بامیان به روی جهانگردان گشوده شد.

در این حال غضب خود را متوجه تیگران کرده شهر آرتاکساتا را، که پایتخت ارمنستان بود، گرفت و این دولت را مجبور کرد خسارتی به مبلغ ششهزار تالان (380000 ریال) بپردازد. وی به چاه های حریمی به عنوان سومین عامل ایجادکننده بحران حوضه زاینده رود اشاره ای کرد و توضیح داد: شرکت آب منطقه ای در مناطق حریم رودخانه که حفر چاه ممنوع بوده است، مجوز احداث چاه های حریمی را صادر کرده است.

از رودخانه های عریض به راحتی عبور می کنند و با نگاهی آمیخته از غرور و بی تفاوتی به آنطرف رودخانه می رسند. ۴. برخی نیز این نام را برگرفته از منطقهای در رُخَج بنام Gandutava/گَندوتاوا میدانند؛ که در سنگنوشته بیستون از نبردی در آن منطقه بین ساتراپ هخامنشی آنجا و شورشیان علیه داریوش بزرگ یاد شدهاست. در منابع اسلامی، بویژه تا پیش از حملۀ مغول از نام قندهار بجز در معدودی منابع جغرافیایی به زبان عربی (همچون ابن خردادبه، ص. عهدنامه 28 آوریل 1924 بین فنلاند و نروژ نیز راه حل مشابهی را در خصوص جریان آب تشكیل دهنده مرز میان این دو دولت پیش بینی كرده است البته این طرز عمل با نظرات دكترین متناظر نیست .

تغذیه مصنوعی عملیاتی است که با استفاده از متدها و روش های مختلف، می توان آب های موجود در سفره های آب زیرزمینی را در شرایط خاص افزایش داد. بسیاری از مفسران قرآن، حاشیه رود ارس در دشت مغان را سرزمین آبا و اجدادی قم «رس» می دانند. به باور هنری والتر بیلیو (Bellew)، نویسندۀ بریتانوی، این سرزمین شامل تمامی ولایت امروزی قندهار میشده که در پی یورش هفتالیان در سدۀ پنجم میلادی گسترش پیدا کرده بود.

بر این باور است که نام قندهار در منابع بین سدههای دهم و دوازدهم میلادی تقریبا ناپدید شده، و در آن دوره پَنجوائی، مرکز اداری، و تِگینآباد دو شهر عمده در رُخَج بودند. سَمَنگانی غزنی ریشه: نام غزنه تلفظی در زبانهای ایرانی شرقی است از واژه گَنزَک که در زبانهای ایرانی قدیم به معنای گنجه (“گنج”) بودهاست و نام غزنه پس از روی دادن جایگشت آوایی گنزک/گزنک به شکل کنونی در آمدهاست. واژۀ درست غزنین به نون آخر است و غزنه یا غزنی تلفظ عامه میباشد. نتایج بدست آمده نشان داده که ساختار گروههای تغذیهای در ایستگاههای مختلف در طی سال متغیر میباشد.

در منابع اسلامی نام رُخَج (یا رُخُد، یا همان اَراخوزیا در منابع یونانی/رومی) است که برای سرزمین پیرامون قندهار امروزی استفاده میشده. فاریابی فَراه ریشه: برگرفته از نام شهر فرادا (به یونانی باستان/لاتین: Phrada)، با پیشینۀ تاریخیِ هزاره اول (پیش از میلاد). درۀ بامیان جزئی از قلمرو خوارزمشاهیان بود تا اینکه چنگیزخان برای انتقام از قتل نواسهاش شهر را بکلی ویران کرده و باشندگان آن را قتلعام کرد. جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۰، بالغ بر ۱٬۳۴۸٬۲۸۸ بود.

۸صبح، کابل: به دنبال نشر گزارشها مبنی بر سقوط مرکز ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به دست گروه طالبان، وزارتهای داخله و دفاع ملی اعلام کردهاند که خبر سقوط این ولسوالی صحت ندارد. هر چقدر سکه به نور نزدیک باشد گرمای بیشتری دریافت می کند . کافیست تا بار سفرتان را بسته و هر چه زودتر برای تولد دوباره روح تان راهی بلوردکان شوید. پس از این کشتار و ویرانگری توسط سپاهیان مغول، بامیان سالیان دراز همچنان متروکه باقی ماند و همین موقعیت مهم جغرافیایی آن بود تا توانست دوباره جان تازه گرفته و دارای سکنه شود. بابُر فرمانروای گورکانی بامیان را جایی زیبا توصیف کرده، اما در دورۀ اورنگزیب، حاکم دیگر گورکانی، بامیان دوباره آسیب دید و ویرانگریهای اورنگزیب شامل به توپ بستن تندیس بودای بزرگ ۵۵ متری میشد.

را بعید نمیداند. احتمال اینکه نام تگینآباد برگرفته از نام سبکتگین، نخستین فرمانروای غزنوی، که آن منطقه را در سال ۸۹۰ میلادی فتح کرده، باشد رد شده، چون اشارۀ استخری به تگینآباد پیش از ظهور سبگتگین بوده. ۱. برگرفته از نام گندهارا، نام سرزمین و دولتی در روزگار باستان که شامل حوزۀ جنوبی رود کابل میشده. بزرگراههای بزرگ، پونک را با تقسیم بندی به سه مرز شمالی، جنوبی و غربی از نواحی مختلف دیگر جدا کرده اند.

رودخانه اترک از دامنه های جنوبی ارتفاعات هزار مسجد در حدفاصل شهرستان های قوچان و چناران سرچشمه می گیرد و پس از عبور از محدوده شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی وبخش های میانی شهرستان های فاروج، شیروان، بجنورد و مانه و سملقان در خراسان شمالی به شرق استان گلستان وارد شده و در نهایت به تالاب های حاشیه دریای خزر(تالاب آلاگل) می ریزد. “وقتی از کنار کارون میگذرم لهله کارون خرابم میکند”؛ این را شهروندی میگفت که در میان رودخانه قدم میزد. در امتداد رودخانه سفیدرود باغهای انبوه زیتون قرار گرفتهاند، که با قایقرانی بر روی این رودخانه در حالیکه وزش باد خنک و مطبوع گرمای تابستان را با خود میبرد میتوان محو تماشای دورنمای درختان همیشه سبز زیتون در ارتفاعات، صخرههای بلند در کنار دشت های حاصلخیز و شالیزارهای برنج بود و گذر زمان را در طول مسیر اصلا احساس نکرد.

تشخیص روتاویروس انسانی گروه A در نمونه های فاضلاب شهری, فاضلاب بیمارستانی و آب رودخانه در استان البرز به روش الایزا. به غیر از این ها که گفتیم در این هفت طبقه این امکانات هم هست و از آن لذت خواهی برد: سه استخر مجزا برای آقایان، بانوان و استخر VIP، سرسره دوقلو (به ارتفاع ۱۸متر)، چاله فضایی (به ارتفاع ۱۷ متر)، استخر موج بزرگ، سرسره آهسته (به ارتفاع ۱۵ متر)، رودخانه ای دور تا دور مجموعه با طول ۱۷۰ متر بهمراه دو تونل سنگی، سرسره پیچ (به ارتفاع ۱۸متر)، چشمه جوشان آب که از دل سنگهای غار بیرون می زند، سرسره سرعت (به ارتفاع ۱۸متر) و آبشاری خروشان با بیش از ۱۸ متر ارتفاع که تمامی این خدمات با بهترین کیفیت ارائه می شوند.

در قرون وسطي مرز عبارت از دو خط در دو طرف رودخانه بود و منطقه اي را كه همان رودخانه باشد در بر ميگرفت . مرکب است از پنج و هیر بمعنی کوه. «محفوری» منسوب به «محفور» و به معنی بساط و فرش بافته شده در محفور است یا نوعی از قالی که بهترین آن را در ارمنیه می بافته اند (رک دهخدا، 1384: ذیل محفوری). صاحب حشو از پنبه: قباء پنبه دار. ز – آبهایی که پروانه استفاده از آن به علل قانونی لغو شده باشد. گرویدن باشندگان بامیان به آیین اسلام روندی تدریجی بود. یعقوب لیث صفاری معبدی بزرگ در بامیان را ویران کرد، با اینحال باشندگان بومی بامیان تا آمدن غزنویان هنوز به اسلام نگرویده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید