متن زیبا درباره رودخانه و طبیعت – تــــــــوپ تـــــــــاپ

بر روی آن ۳۲ پل قرار گرفته شده که هر کدام از آنها زیبایی های منحصر به فردی دارند. همچنین در قسمت های پیرامونی آبشار، حفرههایی طبیعی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از آن ها به فضای پشتی آبشار بروید و از مناظر خاص آن بهره مند شوید. در اطراف این ارتفاعات تپههای خشک و بی آب به چشم می خورد. کرکبود در فاصله 700 متری روستایی با همین نام قرار دارد و به سبب حجم بالا و سرعت آبی که دارد بسیار پرخروش و منحصر به فرد است. در قسمت پایینی آبشار کرکبود، حوضچههای کوچک پر آبی قرار دارد که برای شنا بسیار مناسب می باشند.

13- از انواع اهرم چه استفاده ای می شود؟ استفاده می شود یک آبشار به همین نام، که ارتفاع 33 متر می رسد. با گذر جریان آب از تنگه راین، مسیر رودخانه باریک شده و در دو سمت خود دره ای شیب دار را پدید می آورد. بالاخره راین مسیر خود را به سمت کشور آلمان پیش میگیرد تا خط مرزی بین این سرزمین با فرانسه را مشخص کند. • مشهور ترین بخش این رودخانه دره میانی راین در آلمان، واقع شده در بین شهرهای بینگن و بن است تا ایالتهای هسه و نوردراین – وستفالن و راینلاند- فالتس را با یکدیگر قطع کند.

• میگویند زیباترین قسمت دره راین، در جنوب شهر کوبلنز کنار قلعه ارن برانشتاین در تلاقی راین و موسل قرار دارد. قبل از اینکه بگوییم سفر “رود راین” از کجا شروع میشود، از چه کشورهایی میگذرد و خیلی از مطالب دیگر، میخواهیم یک مشخصات کلی از این رود در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با رود راین همراه ما باشید. اگر به ماهیگیری علاقه داشته باشید میتوانید چند ماهی کپور صید کنید و از منظره زیبای گلهای نیلوفر لذت ببرید. اگر بخواهیم مسیر کلی رود راین را بیان کنیم به این صورت است: این رود با گذشتن از کشورهای سوئیس، لیختن اشتاین، اتریش، آلمان، فرانسه و هلند، در نهایت به دریای شمال در شهر روتردام میریزد.

اگر توانایی پیاده روی شما بالا است حتما مسیر پیاده روی باغ کاج علیا را انتخاب کنید. مسیر رسیدن به آبشار طولانیست و باید خیلی پیاده روی کنید، حدود ۴۰ کیلومتر جاده خاکی را میتوانید با ماشین بروید (ماشین مناسب) و به امامزاده گزو که رسیدید ماشین را در پارکینگش پارک کنید و بقیه مسیر را که نیم ساعت است پیاده بروید. برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید. در سفر به این روستا و طالقان حتما مرجو خورش که غذای محلی این منطقه است میل کنید. جاذبههای طبیعی و امکانات رفاهی و تفریحی که در فشم وجود دارد، این منطقه را تبدیل به یک منطقه توریستی بکر برای تفریحات آخر هفته کرده است.

بعضی بر این باورند که در گذشته ای نه چندان دور با استفاده از تیغههایی در این حفره ها، اتاقکهای کوچکی ایجاد کرده اند تا نستعلیق نویسان در این نقاط بنشینند و به نوشتن قرآن و آثار ادبی مشغول شوند. اگرچه ایران همیشه ادعاهای طرف عراقی که شامل اقدام ایران مبنی بر کاهش آب ورودی به عراق را رد کرده است ولی ظاهراً به علت خشکسالیهای اخیر این مناقشه دارای ابعاد جدیتری است. مساحت جنگلهای استان چهارمحال و بختیاری حدود 330 هزار هکتار معادل 20 درصد از مساحت استان و 2/5 درصد از مساحت جنگلهای کشور برآورد شده است اما متأسفانه طی سالهای اخیر بر اثر وقوع آتشسوزیهای متعدد، خشکسالی، قاچاق گونههای در معرض خطر، قطع درختان به منظور تهیه هیزم و زغال، آلودگی بیسابقه هوا با حضور ریزگردهای داخلی و خارجی، خسارات جبرانناپذیری به خود دیده است.

در رودخانههای پیر معمولا شیب مجرای اصلی به یکصدم درصد و یا کمتر تقلیل مییابد. حالا رود کوچک ما در ابتدا راه به یک رودخانه وسیع تبدیل شده است تا به عنوان گذرگاه اصلی در حملونقل دریایی اروپا برای حمل کالاها و مواد خام به سایر نقاط مورد استفاده قرار گیرد. دماوند در ارتفاع ۱۹۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد و آب آن توسط چند رودخانه تامین میشود که هرکدام از جای خاصی سرچشمه میگیرند و بعد از پیوستن به یکدیگر رودخانه دماوند را تشکیل میدهند. به همین خاطر بخش هایی از آن جزء میراث جهانی محسوب شده است.

برخلاف ظاهر موضوع که صرفاً تاریخی به نظر میرسد، سعی بر آن است پس از ریشهیابی این خرافات و بیان قطعیتنداشتن و پذیرفتنینبودن آنها از منظر دین، جامعه، تعقل و تفکر، از سطح جامعۀ امروزی زدوده شوند. سریال رودخانه بکر به کارگردانی سو تنی در سال 2019 توسط کشور آمریکا در ژانر عاشقانه ساخته شده است.کالین لارنس و بنجامین هالینگوورث در آن حضور دارند. “کازاک های دن” در سواحل پایینی این رود سکونت دارد و تقریبا در تمامی جنگ های مهم کشور روسیه حضور داشت.

عکاسی از بخش های مختلف پل الکساندر سوم پاریس جذابیت های خاص خودش را دارد. تغییر حالت می دهدزیرا آبی که از چرخه ی آب کم می شود به صورت های مختلف دوباره به چرخه باز می گردد. این رود بخاطر داشتن صخره های رویایی، قلعه های گمراه کننده و رودهای روان کوه های سوئیس که از راه آلمان غربی به سمت دریای شمال می آیند، به راین قهرمان تبدیل شده است. عده ای نام این منطقه را به کبودی رنگ سنگهای روستا نسبت میدهند که جلوهای متفاوت به کوههای منطقه داده و برخی نیز عقیده دارند که در زمان های گذشته دو امامزاده به نامهای ابراهیم و زید در این روستا زندگی میکردند که دو اسب به نام کبود و کهر داشته اند و بعد از فوت دو برادر، نام روستا را کهروکبود و در گذشت زمان کرکبود نامیدند.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه کرمانشاه، رودخانه «آبژالان» در محدوده شهرستان جوانرود از توابع استان کرمانشاه قرار دارد. مي تواند منافع سياسي بسيار زيادي هم براي كشورمان داشته باشد از جمله اينكه افغانستان مي تواند با داشتن اهرم مهمي مانند تامين آب رهبري بسياري از معادلات منطقه را دست گيرد و وضعيت سياسي و اقتصادي خود را به صورت برجسته اي در منطقه نمايان سازد. جنگلهای شمال ایران با تنوع گونه­ای و ژنتیکی بالا و ارزشمند و حضور گونه­های منحصر به فرد، یکی از ارزشمندترین جنگلهای دنیا است و یک میراث کهن تاریخی به شمار میرود.

یکی از محورهای هشتگانه عملیات مهندسی رودخانه، «لایروبی» است. در رودخانههای جوان معمولا نه تنها نیازی به لایروبی نیست، بلکه با توجه به فرسایش شدید کف و دیوارههای رودخانه که نتیجه آن، عمیقتر و عریضتر شدن رودخانه است و تاسیسات درون رودخانه و اراضی کنار رودخانه را تهدید میکند، لازم است سازههای حفاظتکننده کف و دیواره مانند بریدهای عرضی و دیوارهسازی رودخانه در محلهای مورد نیاز ساخته شود. رودخانههای جوان، رودخانههایی هستند که در مناطق کوهستانی و با شیب تند جریان دارند، معمولا فرآیند فرسایش در آنها شدید است و از این رو، مقطع آنهـا در حـال تغییر همیشگی میباشد، در طول مسیر آنها آبشار، گوداب و حالت پلکانی مکرر وجود دارد و شیب آنها بیش از 10 درصد است.

رودخانه بالغ پایدار بوده و مقاطع عرضی در هر بازه آن قادر به حمل بار رسوبی ورودی به آن بازه است، شیب رودخانههای بالغ اغلب کمتر از دو درصد است. بسته به عواملی مانند درشت دانه، ریز دانه یا لجنی بودن رسوبات، عرض رودخانه، محل قرارگیری رودخانه در نقاط جمعیتی یا خارج از آن و مسائل دیگر، شیوه و هزینههای لایروبی تفاوت دارد. این روستا بهدلیل قرارگیری در ارتفاع بالاتر، آبوهوای خنکتری نسبت به وردیج دارد؛ بهطوری که در زمستان بسیاری از سکنه آن را ترک میکنند. مشکل تخلیه فاضلاب حاصل از فعالیتهای شستوشو بهویژه از روستای زایگان و شهر میگون بسیار چشمگیر است بهطوری که تقریباً هر کوچه دارای یک لوله خروجی پساب به رودخانه است.

نیروگاه برق آبی به منظور تأمین قسمتی از برق مورد نیاز شبکه احداث شده است .کار این نیروگاه شبانه روزی است و بده های متفاوتی را در بستر زاینده رود جاری می سازد و چون میزان آب خروجی از توربین ها در شبانه روز متغیر می باشد لذا سد تنظیم کننده در فاصله چهار کیلومتری پایاب سد اصلی بنا شده است تا بتوان بطور یکنواخت آب مورد نیار پایین دست سد را تأمین کرد.

آب این آبشار آهکی پنج متری، از ارتفاعات حصارچال مازندران سرچشمه می گیرد و پس از عبور از دره ای عمیق به رودخانه شاهرود میریزد. این اتفاق بار دیگر در سالهای 87 و 88 تکرار شد و هر بار تیتر مهم اخبار رسانهها گردید و تا امروز این روند تکرار و تکرار میشود و با هر بار قطعی آب زاینده رود سکوتی عمیق محدوده زاینده رود در اصفهان را فرامیگیرد و خبری از نشاط روزهای پر آبی در شهر نیست.

کرکبود آبشاری بسیار زیبا است که در میان دره ای عمیق با صخره های سی تا پنجاه متری، هیبت خود را به رخ می کشد. رود آر یک مکان مناسب برای قایق های بادی است که در پایان نزدیکی کوبلنتس به رود سن می پیوندد. نمی توان جلوی قانون روزگار را گرفت اما می توان از همان فرصتی که هست نهایت لذت را برد. البته که فقط دیده شدن اولیه را باید به حساب این موضوع گذاشت و نباید طبیعت زیبا و بکر برغان را هم نادیده گرفت. برخورد آب با صخره های مجاور آن منظره ای به غایت زیبا تشکیل میدهند و موجب خنکی هوای محدوده آبشار میشوند.

آبشار کرکبود، از جاذبه های گردشگری طالقان استان البرز و نزدیک تهران میباشد. آرامگاه امامزاده شاه محمد حنیفه که در ارتفاعات روستا واقع شده نیز به عنوان مکانی مقدس برای اهالی روستا و مردم طالقان میباشد. از صنایعدستی آن نیز میتوان به گلیم و قالیچه اشاره کرد. ما ابتدا درباره رود راین و زیبایی های آن صحبت کردیم و در انتها نیز به معرفی رودهای اصلی و پراهمیت قاره اروپا پرداختیم. راین در ابتدای رود کوچکی میباشد که از کوه های آلپ متولد میشود. بله نام آن، رود راین میباشد که منشا اصلی خود را از یخچال طبیعی راین والدهورن میگیرد، آن هم با داشتن ۳۵۳‚۳ متر ارتفاع از سطح دریا.

دیدگاهتان را بنویسید