فرصت ها و تهدیدهای اقتصادی جنگ اوکراین برای ایران چیست؟

همزمان با آغاز چهارمین هفتۀ جنگ اوکراین، سازمان ملل هشدار داد که تداوم درگیریهای خونین باعث خواهد شد که بخش قابل توجهی از این کشور دچار فقری گسترده شود. بیش از ۳۶ هزار شهید دانشآموز در کشور داریم که دربرهههای حساس و سرنوشت ساز کشور نقش آفرینی کردند و حماسه آفریدند. با در نظر گرفتن وضعیت چین، پنتاگون در حال برنامهریزی برای بهبود زیرساختها در برخی مناطق اقیانوس آرام از جمله گوآم است. جنگ جهانی اول که با نام جنگ بزرگ نیز شناخته میشود یک نبرد جهانی بود که از ماه اوت ۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد.

جنگ در اتیوپی در نوامبر ۲۰۲۰ درگرفت زمانی که آبی احمد، نخستوزیر نیروهای فدرال را به تیگرای فرستاد تا بر مقامات محلی زیر نظر “جبهه خلق آزادسازی تیگرای” مسلط شوند، زیرا این گروه را متهم به حمله به مقرهای ارتش اتیوپی کرده بود. به گزارش خبرگزاری موج، عملیات نظامی ارتش روسیه با در دست گرفتن کنترل مناطقی از اوکراین که از پنجشنبه ۵ اسفند آغاز شده است، برای بیست و دومین روز متوالی ادامه یافته است. ایران همچنین با فعال کردن نیروهای مردمی در یمن، عراق و سوریه و کمک مستشاری به دولتهای عراق و سوریه و به کارگیری توان روسیه در سوریه، به دفاع هیبریدی پرداخته است.

در علوم نظامي از واژه هايي مانند جنگ رواني يا عمليات رواني استفاده مي شود و در علوم سياسي مي توان به واژه هايي چون براندازي نرم، تهديد نرم، انقلاب مخملين و اخيراً به واژه انقلاب رنگين اشاره كرد.در تمامي اصطلاحات بالا هدف مشترك تحميل اراده گروهي بر گروه ديگر بدون استفاده از راه هاي نظامي است. 7- كاربرد تهديد سخت در رويكرد امنيتي جديد عمدتاً مترادف با فروپاشي نظامهاي سياسي- امنيتي مخالف يا معارض است، در حالي كه كاربرد تهديد نرم در رويكردهاي امنيتي جديد عليه نظامهاي سياسي مخالف يا معارض، مترادف با فرهنگسازي و نهادسازي در چارچوب انديشه و الگوهاي رفتاري نظامهاي ليبرال و دموكراسي تلقي ميشود.

در نتیجه مقاومت مردم و نیروهای مسلح ایران در برابر تجاوز ارتش عراق که موجب شد عراق را در دستیابی به اهدافش ناکام بگذارد و رژیم بعث عراق را با بدهیهای فراوان و ارتش تهدیدزا مواجه کند، صدام را به باتلاق جنگی دیگر کشاند که او را تا آستانه سقوط پیش برد. قبل از پایان ۲۰۲۱ و در آستانه سال نو، کشتاری در ایالت کایا رخ داد به طوریکه شورشیان حامی دموکراسی و نیروهای ارتش درگیر شدند و در نتیجه آن ۳۰ تن کشته شدند که دو تن از آنها کارمند امداد رسان بودند. ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان تلاش میکند انصارالله در یمن را تضعیف کند؛ اما این تلاشها به نتیجه نرسیده است در حالیکه به نظر میرسد عربستان که در این جنگ دست دارد خیالی برای پایان دادن سریع جنگ ندارد.

چند ماه بعد از بررسی، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به این نتیجه رسید که تمرکز جهانی نیروهای آمریکایی نیاز فوری به اصلاحات گسترده ندارد به رغم اینکه تحلیل بیشتری در استحکامات در آسیا و اقیانوس آرام اجرا خواهد شد. ۱۷- تکرار: برای زنده نگه داشتن اثر یک پیام با تکرار زمان بندی شده، سعی میکنند این موضوع تا زمانی که مورد نیاز هست زنده بماند. جنگ و صلح رمانی از لئو تولستوی است که اولین بار بین سال های ۱۸۶۵ تا …

بازی های جنگ جهانی PC با حال و هوای خاص خود طرفداران ویژه خود را دارند. شاید نتوان این نسخه از اساسین کرید را برترین بازی جنگ جهانی اول نامید؛ اما با این وجود در این بازی سازندگان برای بازیبازها این قابلیت را فراهم کردهاند که یک روایت داستانی ویژه و مختص جنگ جهانی اول را تجربه کنند. دیداری که چهارشنبه شب ساعت ۲۲.۳۰ به وقت تهران برگزار خواهد شد و برنده در بازی نهایی باید به مصاف پیروز بازی بیلبائو و اتلتیکو مادرید برود.

این نظر نمىتواند درست باشد؛ زیرا بررسیهاى به عمل آمده نشان مىدهد که مواد غذایى موجود در زمین، براى تغذیه پانصد برابر جمعیت فعلى کافى است.(44) دیگر آن که، تلاش در جهت دستیابى به فضاى بیشتر به منظور بهرهمندى از امکانات افزونتر منجر به جنگ مىشود. این در حالی است که تنشها بین سه طرف در آبهای خلیج فارس و دیگر نقاط افزایش یافته و اگر مذاکرات هستهای به شکست بینجامد تنشها به درگیریهایی خارج از کنترل در زمین، یا در دریا یا فضای سایبری منجر میشود. دولت آمریکا قصد دارد این کشور قدرت مسلط بر منطقه اقیانوس آرام و هند باقی بماند و تایوان همچنان از اهمیت زیادی برای منافع آمریکا برخوردار است، در آن سو چین فعالیتهای نظامی خود را در نزدیکی تایوان افزایش داده است.

انتظار میرود که طالبان نتواند حقوق کارمندان را پرداخت کند و بحران اقتصادی کشور افزایش یابد و خطر گرسنگی با توقف کمکها افزایش یابد؛ مسالهای که احتمالا نزاع در این کشور را شعله ور کند. همچنین آتش بس در کشور اعلام نشده و ناظران قبل از صحبت درباره پایان درگیری موضعی با اطمینان در این باره ندارند. در مقابل انصارالله درگیری را به خاک عربستان کشانده و همچنان موشکهای بالستیک و پهپادها را به مناطق سعودی و دیگر یمن شلیک میکند و سعودیها مدعی مقابله با آنها میشوند، کشورهای عربی و بینالمللی نیز بر پایبندی به آتشبس اصرار دارند. بیشتر مبارزات دوران طاغوت را نیز دانشآموزان در سالهای ۵۶ و ۵۷ با شرکت در تظاهرات، تجمعات و همایشها انجام دادند که بیشتر این دانش آموزان را دبیرستانیها و دانش آموزان مقاطع راهنمایی تشکیل میدادند، این دلاوریها ادامه داشت تا به دوران جنگ تحمیلی رسید و این بزرگ مردان کوچک از ایثار و شجاعت و شهادت دست بر نداشتند و عرصه را برای تاختن دشمن تنگ کردند و پا به پای سرداران و فرماندهان جنگیدند تا خاک وطن را حفظ کنند.

اسلام براى جلوگيرى از جنگ، كه ضايعات روحى، روانى، جانى و مالى فراوانى به همراه دارد، به مسلمانان سفارش مى كند كه آنچنان قوى و نيرومند باشند تا دشمن خيال حمله به آنها را هم نداشته باشد، و در عين حال عزّت و آبرو و اعتبار آنان حفظ شود. كليه اعضاى كنوانسيونها و پروتكل اول، بايد به هم پيوستن مجدد خانوادههايى را كه اعضاى آنها از هم جدا شدهاند تسهيل كرده و كار سازمانهاى بشردوستانه دخيل در اين وظيفه را ترويج كنند.

کارل فون کلازویتس، در باره جنگ، ج۱، ص۱۴، جی.جی. کارل فون کلازویتس، در باره جنگ، ج۱، ص۱۹، جی.جی. از جمله «بیلی باد» و «تایپی» که هر دو در فضایی دریایی و همینطور پیرامون موضوعات اخلاقی اتفاق میافتند. جنگ و صلح یکی از بزرگترین آثار ادبیات روس و جهان ، نوشته لئو تولستوی است … دانلود کتابهای صوتی (mp3) برخی از آثار ادبیات روسی – (با لینک مستقیم) … مجموعه آثار ایوان بونین برای چاپ و خواندن (با فرمت pdf و حجم ۳۰ مگ) …. رمان های جنگ و صلح و آنا کارنینا جایگاه او را در بالاترین رده ادبیات داستانی جهان تثبیت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید