فراه – دانش

در کنار رودخانه ارم و بالاتر از آبشار لیدر صخره سنگی بزرگ طلایی رنگ واقع شده است و نیز به خاطر دره و مناظر اطراف از جذابیت ویژه ای برخوردار است . این رودخانه پس از سیراب نمودن روستای چهار موران با یک ریزآبه از شمال هم بستر شده و از طریق دامنه کوه کرّه به سوی عزیزآباد بالا روان میشود سپس به دره شمالی کوه کرّه و هفت چشمه وارد و پس از عبور از روستای کری به نام آب کری خوانده میشود، در 7 کیلومتری خاور جنوبی روستای مزبور به کارون میریزد. این رودخانه از چشمههای سراب واقع در دامنه شمالی کوه سالدارون در 42 کیلومتری شهرکرد سرچشمه گرفته طول آن 45 کیلومتر، ارتفاع سرچشمه 2500 متر، ارتفاع ریزشگاه 1910 متر و شیب متوسط آن 3.1 درصد است.

به خاطر قرارگیری این جنگل در منطقه استوایی، متوسط درجه حرارت در مرکز آن به ۳۰ درجه سانتیگراد و در غربیترین منطقه که خنکترین جای آمازون به حساب میآید، این دما به ۲۵ درجه سانتیگراد میرسد. ماههای ژوئن تا سپتامبر دمای هوا کاهش مییابد و به ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد میرسد. سنگ های رودخانه تولیدی افشار کمپانی در رنگ ها و سایز های مختلفی تولید و به فروش میرسد. برای مثال مدتی قبل یک گروه باستانشناس که با هلیکوپتر بر بالای جنگلهای آمازون مشغول گردش بودند، موفق شدند در یکی از بکرترین مناطق آمازون یک قبیله سرخپوست را شناسایی کنند.

جنگل های آمازون یکی از ترسناکترین جنگلهای دنیا به شمار میرود با مرکز مشاوره اصفهان تور همراه باشید تابیشتر بدانیم و لذت ببریم. برای رسیدن به این آبشار باید چند کیلومتری به شهر بهشهر مانده با دیدن تابلوی روستای پاسند در سمت راست جاده گرگان – ساری در اولین بریدگی جاده دور زده و بعد از گذر از ورودی روستا از ورودی دوم که ورودی جنگل پاسند می باشد از طریق جاده بسیار زیبا و جنگلی روستای پاسند پس از ۳۰ دقیقه به رودخانه (نکاء ) رسید و از این نقطه به بعد با پای پیاده در راستای خلاف جهت رودخانه (به سمت شرق) حرکت نمود – قسمتهائی از این مسیر از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا دو ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش است.

آن جسم را داخل یک ظرف به نام استوانه مدرج که نصف آن آب است می¬اندازیم. قسمتهائی از مسیر این آبشار از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا سه ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش شده است. بهعلاوه آفرودبازها نیز از رانندگی در این جاده جنگلی زیبا لذت فراوانی خواهند برد. اگه ازجنگل های آمازون خوشتون بیاد بی درنگ میتونم بگم از دیدن رودخانه آمازون لذت خواهید برید. به این معنی رودخانه به عنوان یك فضای بی طرف و گاه به عنوان ملك مشرك تلقی می شد .

آبشار اسپه او به صورت پلکانی و کاسه ای بوده و منظره بسیار بی نظیری دارد. همچنین نتایج محاسبه شاخص (IRWQI) بدترین و بهترین کیفیت آب با مقادیر 8 و 5/18 به ترتیب مربوط به نمونه های آذر و مرداد ماه برداشت شده از ایستگاه 1 به ترتیب بیانگر کیفیت خیلی بد و بد آب می باشند. نتایج نهایی برنامه نشان از دقت و کیفیت مطلوب همراه با زمان بندی انجام به مراتب کوتاهتر در مقایسه با سایر نرم افزارهای مرتبط در این زمینه است، که از آنجایی که این موضوع سهم بسزایی در صرفه جویی اقتصادی و زمانی دارد شایسته است بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

موضوع تخلیه زهآبهای کشاورزی بخصوص در پاییندست رودخانه کارون در منطقه اهواز در چندسال گذشته رودخانه کارون را با بحران جدی مواجه کرد ولی درحال حاضر با اقدامات انجام شده توسط اداره کل محیط زیست و مسئولین استان تا حدود زیادی مشکل برطرف شده و مسیر زهآبهای کشاورزی به اراضی بایر و دریا درحال انتقال است. دولت برزیل نیز این موضوع را بسیار مهم دانسته و از آن به عنوان کشفی بزرگ نام برد. دراین مطلب قصد داریم درمورد جنگل و رودخانه آمازون وشگفتی ها و رازهای آن بیشتر بدانیم وبا این جاذبه های طبیعی کشور برزیل بیشتر آشنا شویم.

در این مطلب قصد داریم تا به اتفاق گشتی در طبیعت اطراف تهران بزنیم و با شناختن مناطق بکر و دلچسب، آخر هفته های متنوعی را در خاطره ثبت کنیم. طبیعت بکر و حیوانات عجیب که درجنگل های آمازون ورودخانه آمازون میبینید مطمئنن تجربه ای است که دیگه تکرار نمیشه. این رودخانه های خاص مرکز توجه قرار گرفتند زیرا آنها منازعات مرتبط با آب را تجربه کرده بودند. اما به جز قبایل بومی که در دل جنگل زندگی میکنند و هیچ ارتباطی با دنیای بیرون ندارند، گروههای بومی دیگری نیز در شهرها و روستاهای اطراف زندگی میکنند که تعداد آنها تقریباً به ۲۰ میلیون نفر میرسد.

علاوه بر اینکه ممکن است خوش شانس باشید و یکی دو نفر از بازیگرهای محبوبتان را هم در یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران از نزدیک ملاقات کنید. بعضی از این قبایل جمعیتی حدود ۲۰۰ نفر دارند اما تعداد محدودی از این قبایل جمعیتشان تا ۳۰هزار نفر نیز میرسد. بعضی از این قبایل به دلیل چادرنشین بودن، مرتب محل زندگی خود را تغییر میدهند اما بیشتر آنها در خانههایی زندگی میکنند که سالها قبل به دست اجدادشان ساخته شده بود.

این جنگلها تا پیش از وورد اروپاییان، محل زندگی ۵ تا ۱۳ میلیون سرخپوست بودهاند که در هزار قبیله مختلف زندگی میکردهاند. این قبایل در تمام آمازون با یکدیگر متفاوت هستند یعنی تقریباً ۲۰۰ قبیله با فرهنگهای مختلف هستند که حتی زبان آنها با هم متفاوت است. در اين سازه عظيم 6 آسانسور تعبيه شده است كه سرعت هر كدام از آنها 6 متر بر ثانيه است. اما با توضیحاتی که پیزارو راجع به این منطقه داد بسیاری از محققان بعدها به آمازون رفته و در آن هنگام که این جنگلها به عنوان منطقه مسکونی بومیان آمریکا در کل دنیا شناخته شد.

فرانسیسکو پیزارو گونزالس اهل اسپانیا، یکی از کشورگشایان خونخوار دنیا بود که به قصد پیدا کردن شهر الدرادو که گفته میشد حتی پیادهروهای آن از طلا پوشیده شده است، پا به آمریکایجنوبی و آمازون نهاد که در آن زمان جزیی از قلمرو اینکاها بود و هیچ انسانی به جز افراد قبیله به آنجا نرفته بودند. دره زیبا و رودخانه ای پر آب با بستر سنگی ، همه ساله بسیاری از گردشگران را به سمت خودش می کشاند و در حدود ۲ کیلومتر بالاتر از روستای ارم در مسیر رودخانه آبشار معروف ((لیدر )) واقع شده که به خاطر پرخروش بودن آب و واقع شدن در میان جنگل و کوه و نیز چشمه هایی در اطراف ، یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان نکا را تشکیل داده است .

از میان این جزایر که در زبان محلی به نام «شام» شناخته می شوند، تعدادی متعلق به ایران و تعدادی متعلق به آذربایجان هستند. در مدخل دره مزبور روستای ده تولی را مشروب می کند و پس از آمیختن با یک ریزابه شرقی با آب دره دلی صفدر و سپس با رود وزگ مخلوط می شود و از طریق دره شرقی کوه خر کلون به سوی روستای کلگه جاری می شود. پس از عبور از روستای سر تنگ در 3کیلومتری روستای ده شیخ با آب دره آبزا در هم می آمیزد و بعد از عبور از روستا های ده کهنه و سر سور به روستای دوراه می رسد.

مورخان از ده ارم به کرات در کتب و نقشه های جغرافیایی یاد کرده اند ، در کتاب تاریخ تبرستان از اردشیر برزگر آمده (( ارم از منطقه چهاردانکه هزارجریب است و در دل کوهستان جای دارد از دهستان ترکارات و مورخان تبرستانی آن را جای نبرد فراشه ،سردارتازی ،با اسپهبد ونداد هرمز پاشاه سواد کوه به سال ۱۶۸ ق نوشته اند . مثلاً در طول روز ساحل دریا (خشکی) راحت¬تر از آب دریا گرم می¬شود و دمای آن از دمای آب بالاتر می¬رود. در جنگلهای مرطوب آمازون تقریباً هر روز باران سنگینی میبازد و به همین دلیل آمازون در تمام فصول سال هوایی گرم و مرطوب دارد.

دیدگاهتان را بنویسید