عوامل مؤثر برتمایل به پرداخت بازدیدکنندگان و برآورد ارزش تفریحی منطقه جاجرود

اين چشمهها در شمال شرقي دهلران و به فاصله تقريبي 7 كيلومتري از آن در نزديكي ساختمان مخروبهي شركت نفت ودر منطقهاي دشتي در پاي دامنهي سياه كوه واقع شده است.از اين چشمهها قير به صورت روان همراه با آب از زمين ميجوشد و پس ازبه هم آميختن حوضچهي طبيعي سياهرنگي تشكيل ميدهد واز طريق يك راه خروجي از حوضچه جدا ميشود.آب خروجي از چشمهي مركزي سرد بوده واز چشمه اي كه در فاصلهي 700متري از چشمهي اصلي قرار دارد آب گرم گوگرد دار ميجوشد.اين چشمهها آبباريكهاي را به وجود ميآورندكه قير سيال را با خود حمل مي كنند،به نحوي كه نواحي اطراف اين چشمهها انباشته از قير است.آب چشمهها لكه هاي سبزي را دردل دشت مجاور سياه كوه به وجود آوردهاند كه نشان از وجود منابع آبي مذكور دارد.

دهلران در 200 کیلومتری شهر ایلام واقع است و بعلت نزدیک بودن با خوزستان و دشتهای کشور عراق دارای آب وهوای گرم می باشد.مردم دهلران ترکیبی از کورد،لر وعرب را تشکیل میدهند. این کاخ بسیار زیبا سبکی کلونیال یا به بیانی دیگر استعماری دارد که در مرکز ماله این شهر تاریخی قرار گرفته است.سلطان محمد شمس الدین در سال 1906 این کاخ را برای پسرش ساخت تا سکونتگاهی برای وی باشد.اما حکومتش پیش از وقوع این اتفاق سرنگون شد.پس از آن از ساختمان به عنوان سکونتگاه خصوصی و برای ریاست جمهوری مالدیو استفاده شد.چون ساختمان این کاربری را دارد متاسفانه نمی توان از داخل آن بازدید کرد.نمای بیرونی این کاخ نیز بسیار زیبا است و حتی از تماشای محیط بیرون کاخ نیز لذت بسیاری خواهید برد.این کاخ ارزش دیدن با تور مالدیو را دارد.

در داخل مقبره،دو قبر است که روی انها سنگ تا سنوات قبل نبشته ای وجود نداشته است.درختان چند ساله از نوع زبان گنجشک در حریم بنای امامزاده وجود دارد که همواره مورد احترام مردم می باشد.در اطراف ای نآرامگاه تپه باستانی و قبور تاریخی وجود دارد. مردم ملکشاهی به زبان کوردی تکلم میکنند بجز دهستان شوهان که به زبان لری تکلم میکنند. وقبلا جز شهرستان شیروان چرداول محسوب میشده است.زبان مردم این شهرستان کوردی است و در مناطق عرب رودبار عربی تکلم میکنند. هنوز عمر این شهرستان به 6 ماه نرسیده است. پل تاریخی روستای اورگان در شهرستان چادگان ۴۰کیلومتر بالاتر از سد زاینده رود ساخته شده است .

شهرستان ملکشاهیشهرستان ملکشاهی در 40 کیلومتری شهر ایلام واقع است. غار دروازه در کیلومتر 50 جاده ایلام- دره شهر قرار دارد.غار در پشته ارشت منطقه حفاظت شده کبیرکوه واقع است که جهت دسترسی به آن نیاز به راهنما وتجهیزات کوهنوردی وصخره نوردی میباشد. اين غار به عنوان يکي از غارهاي مهم ودست نخورده جهان به عنوان اولين غارخفاش و مورد توجه گردشگران و محققان ودانشمندان قرارداشته است. سنگ نوشته گلگل ملکشاهی در میان تنگه ای صخره ای در شمال روستای گل گل ملکشاهی ودر فاصله ی 25 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است.این اثر تاریخی بر روی صخره ی تنگه حک گردیده که مربوط به تمدن آشور بوده ودر سال 645 هجری قمری پس از انقراض تمدن ئیلام توسط آشور بانی پال پادشاه آشور بر سر راه باستانی ساخته شده است.

یکی از شهرهای بزرگ ایران در باختر و مرکز استان و شهرستان قزوین است. چشمه هاي آبگرم با خواص درماني و گوگردي در فاصله 3 کيلومتري از شهر دهلران در دامنه کوه سياهکوه ونزديک به غارخفاش قراردارد. فشم دارای انواع رستورانها و کافههای سنتی و مدرن است که بسیاری از آنها در اطراف رودخانه فشم یا بر روی کوهپایههای فشم واقع شدهاند و منظرهای دیدنی برای بازدیدکنندگان به وجود آوردهاند. این آرامگاه در 25 کیلومتری شمال شرقی دره شهر،کنار روستای ارمو در دامنه ی تپه ای موسوم به چهار طاق قرار دارد.سبک معماری آن مربوط به دوره ایلامی است.

این غارها در ارتفاعات کبیرکوه به فاصله ی چهار کیلومتری از همدیگر در مجاورت روستای آکره بید زرین آباد قرار دارند.طول غار ملک 300 متر و طول غار کبوترلان حدود 400 متر است.ارتفاع غارها بین 5 تا 30 متر ودهانه ی آنها چاه مانند است ودر بعضی قسمتها دوطبقه با سقف سنگی یکپارچه وطبیعی میباشد.در نتیجه ی حفاری های غیر مجاز، از غار ملک ستونهای استالاکتیت واستالاگمیت در برخی از قسمتهای غار تخریب گردیده اند.ولی اهمیت غار بیش از این بوده وهنوز شناسایی کامل در دهلیزهای طبقات پایینی غار انجام نشده است. توضیحات بیشتر برای کسانی که معلومات گرامری شان کافی است، کسل کننده و غیر ضروری است.

روستای تنگ قیر در بخش مرکزی شهرستان شیروان چرداول واقع شده که دارای آب وهوای دره ای ومعتدل خشک میباشد.رودخانه ی چنار از شرق روستا میگذرد.خرم کوه در جنوب غربی و کوه بان هزار در شمال شرقی روستا واقع شده است،همچنین تنگ منصوری در شمال شرقی روستا است.وجود کوه ها،رودخانه،تنگ منصوری،پوشش گیاهی مناسب و وجود گیاهان دارویی و حیات وحش از جاذبه های طبیعی روستا می باشند. این دژ مستحکم که ساخته شده از سنگ وگچ می باشد دارای دیواری به پهنای 2متر و ارتفاع بیش از 4 متر بنا گردیده و در زمان خود از اهمیت نظامی برخوردار بوده است.درمسیر این دژ مستحکم بنای امام زاده ابراهیم و نیز قبرستان تاریخی بردی واقع شده است.

رامهرمز در شرق خوزستان مرکب از بخش های : مرکزی ، رامشیر و هفتگل می باشد و از شمال و شمال شرق به باغملک از شرق به استان کهگیلویه و بویر احمد از جنوب به بهبهان و بندر ماهشهر و از غرب به اهواز محدود است ، نواحی شرقی این شهرستان به ارتفاعات زاگرس منتهی می گردد. رودخانه اعلا : شعبه شرقی رودخانه رامهرمز است که از کوههای منگشت در شمال شرقی سرچشمه میگیرد و پس از گذر از ابوالعباس و باغملک به رود زرد پیوسته و در نهایت به مارون میریزد و آبهای جبهه شرقی زاگرس را تخلیه و رسوبات سنگین و تخته سنگهای بزرگی از آهک و سنگ شن و گچ را با خود به مناطق جنوبی حمل میکند .

رودخانه رامهرمز : در شهرستانهای ایذه و باغملک ورامهرمز به طول 130 کیلومتر جریان دارد و از 50 کیلومتری جنوب شرق ایذه از پشت کوه قارون سرچشمه میگیرد و به سوی جنوب غربی روان میگردد و قبل از رسیدن به رامهرمز بنام رود زرد خوانده شده که سدی به نام جره را پرآب کرده و در 22 کیلومتری جنوب رامهرمز به جراحی میریزد . دهلران سرشاز از معادن نفت وگاز وگچ میباشد.این منطقه دارای میدان های گازی عظیمی است به نحوی که در این شهرستان حاصل نفت آنها ازطریق لوله به خوزستان جریان دارد و چاه های متعددی از نفت وگاز در این شهرستان حفاری و آمده بهره برداری هستند.

در بستر هموار و مستقیم و در سرعتهای کم ، مسیر هر ذره آب یک خط مستقیم است که به آن «جریان ورقهای» یا خطی گفته میشود. این پروژه به جریان آب در مناطق پایین دست در مسیر اصلی رودخانه كابل صدمه نخواهد زد. منطقه ۴ شهرداری تهران با گستره دید دامنههای البرز و سطوح سبز گسترده در درون و حریم منطقه همچون درههای سد لار، لتیان و درههای سرسبز فشم، اوشان و میگون و مناطق ورزشی تفریحی دربندسر، شمشک و آبعلی را در شرق کلانشهر تهران قراردارد.

دیدگاهتان را بنویسید