علوم سوم دبستان درس10،11،12،13و جواب

این نوع سنگها در اثر تغییرات اقلیمی به خصوص در اثر بارش باران و برف از کوهها و تپهها و زمین به رودخانهها وارد میشوند و بهمرورزمان درون آب در اثر اصطکاک دچار شکستگی میشوند و زوایای موجود در آن ها صیقل داده میشوند و سنگهای زیبایی را به وجود میآورند، به این نوع سنگها، قلوهسنگهای رودخانهای گفته میشود. این حوضچهها در فصول کم باران و در زمان بادهای 120 روزه از هم جدا و در زمان های پرباران، دریاچه واحدی را تشکیل میدهند.

در زمانی نه چندان در آیین بعضی از مردم سیستان که در آبادیهای کنار دریاچه هامون خانه داشتند، این بود که شبی که فردایش نوروز بود، دختر زیبایی را بر اشتری آذین شده سوار میکردند و به کنار دریاچه میبردند. حتی اگر خانههایی بدون پارکینگ پیدا کنید، اصلا نگران جای پارک نخواهید بود. قلعه و شهر باستانی کلار که قدمت آن به 4000 سال پیش می رسد هم اکنون از آثار و بقایای آن تپه ای به جای مانده بنام تپه کلار که در ضلع شرقی دشت مرکزی در مجاورت آبادی لاهو واقع شده است.این تپه دارای مساحتی حدود 5 هکتار و ارتفاع آن از سطح دشت بین 7 تا 12 متر می باشد و به شماره 489 در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت گردیده است.

در طول جبهه ای از قله های سر به فلک کشیده تا حدود 35 کیلومتری دریای کاسپین (خزر)، ارتفاع همواره از 4000 متر تجاوز می کند.می توان گفت که در مساحتی بیش از 30 کیلومتر مربع ارتفاع ماسیف (Massif) بیش از 4000 متر است.در واقع ماسیفی با این عظمت فقط در کوههای آلپ مشاهده می گردد.به همین دلیل منطقه “علم کوه” و “تخت سلیمان” در بین کوهنوردان خارجی به “آلپ ایران” مشهور شده است . در آن روز خورشید در وسط آسمان بی حرکت میماند و بدین وسیله ظهور سوشیانت به جهانیان بشارت داده خواهدشد. قله علم کوه به ارتفاع 4845 متر بلندترین قله ایران پس از دماوند است.شکوه 58 قله بیش از 4000 متر،یخچال طبیعی و دائمی علم چال و اسپیلت و نیز دیواره 800 متری علم کوه،کوهنوردان را بدین جا رهنمون می سازد.

به عبارتی جشنهای نوروزی کوه خواجه که بسیاری به آنها اشاره دارند، شاید ریشه ای در زمان باستان داشته باشد، از زمانی که معتقدان زرتشتی به انتظار ظهور سوشیانت درآن جمع میشده اند و تا به امروز نیز باقی مانده است. رودخانه سردآبرود با آب صاف و زلال با شیبی تند از کوه های علم کوه و تخت سلیمان سرچشمه می گیرد و پس از عبور از محله های مختلف کلاردشت با بوجود آوردن مناظر بدیع و چشم نواز در اطراف مسیر حرکت خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد تا اینکه در دریای کاسپین ( خزر ) آرام گیرد.

مسیر این جاده از خیابان سردار جنگل (نصیری) شروع شده و پس از عبور از میان جنگل انبوه و زیبا به محوطه کاخ اجابیت وصل می شود.سکوت و طبیعت زیبایی که در اطراف این جاده حکم فرماست با آواز پرندگان می شکند.محیط مناسبی را برای پیاده روی و گردش بوجود آورده است. در حال حاضر، استرالیا مقدار کافی آب شیرین برای تأمین نیازهای خود دارد اما افزایش بینظمی بارندگی، تغییر آبوهوا و رشد شهرهای جدید شهری و جوامع روستایی که به سیستمهای آبی نیاز دارند، نگران کننده است.

در این نشست دو روزه، کمیساران آب ایران و افغانستان همچنین برای مطالعه در حوزههای آبی مشترک دو کشور گفتگو کردند. با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند میباشد و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم بوجود آورد. این دریاچه نقش اساسی در زندگی مردم منطقه داشته، علاوه بر اثرات مثبت طبیعی، اقتصادی و اجتماعی آن، در دین زرتشت نیز تقدس خاصی دارد.

یخچال های علم کوه از نوع یخچال های کوهستانی و دره ای هستند که روزانه با سرعتی به طور متوسط بین 30 سانتی متر تا یک متر در حرکتند و هر روز تغییر مکان می دهند.این یخچال ها متعلق به دوران سوم زمین شناسی (سنوزوئیک) هستند و 60 میلیون سال قدمت دارند.یکی از مهمترین این یخچال ها “علم چال” نام دارد که دارای 3000 متر طول و 750 متر عرض و 80 متر عمق می باشد.علاوه بر آن می توان از یخچال “اسپیلت” که متشکل از توده های بزرگ یخ است نام برد.این توده های عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده اند، منبع اصلی آبگیری رودخانه “سردآبرود” در کلاردشت هستند.

اما داده های منطقه ای نشان میدهد که دشت زابل بخشی از فرونشست داری رود افغانستان است که نقاط پست آن مانند دریاچه های هامون، پایانه و محل انباشت بخشی از روان آبهای هندوکُش و آبراهههای سرچشمه گرفته از خاک ایران است. در گذشتههای دور دریاچه هامون، دریایی بزرگ و پرآب بوده است. • دریاچه های فصلی، که بصورت نوار به نسبت باریکی پیرامون دریاچه های دائمی قرار دارند. به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران، احمد حسینزادگان امروز در جلسه بررسی مشکلات پارک ملل ساری، اظهار کرد: آزادسازی حریم رودخانه تجن بهزودی آغاز خواهد شد، این کار میتواند بستری مناسب برای سرمایهگذاری و رونق اقتصادی در مرکز استان باشد.

زیباترین جاده جنگلی کشور که دو شهر کلاردشت و عباس آباد را به یکدیگر متصل می کند.وجود درختان سرسبز،زیبا،بلند و کشیده در کنار جاده و جاری بودن سرچشمه های مختلف در دره های این جاده طراوت خاصی به آن بخشیده و طبیعتی پر جاذبه برای مسافران و مشتاقان منطقه پدید آورده است. در تصاویر زیر میتوانید دو مثال از دادههای پایششده را مشاهده کنید: دمای آب و رسانایی. یخچالهای طبیعی که در اطراف روستا قرار دارند و جزو اصلی ترین منبع تامین آب روستا هستند و آرامگاه امامزاده زید ابراهیم و همچنین گرمابه تاریخی روستا از مناطق دیدنی آن هستند.

رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و همچنین رودخانههای خاشرود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان نیز به هامون میریزند. از جاده زابل به نهبندان، سه راهی میل نادر پاسگاه نیروی انتظامی وجود دارد که باید از آن به سمت چاه خرما تغییر مسیر داد. تیمورلنگ نیز از این دریاچه چنین یاد میکند:امیر سیستان مرا سوار برکشتی کرد و روی دریاچه هامون گردش داد وبه من گفت که در دوره رستم وسعت این دریا بیش از این بود که میبینی. اختلاف سهامالدوله و ناتوانی دولت مرکزی در حمایت از ایشان و نیز اوضاع آشفتۀ فارس و شکایتهایی که از شیراز دربارۀ سختی وضع حکومت سهامالدوله شده بود (کتاب آبی، 1363: 4/810)، موجب شد او از حکومت فارس برکنار شود و تا ورود حاکم جدید، قوامالملک نایبالایاله شود.

خاندان سربندی سالهای سال در این منطقه حکومت کردند و قدرت و نفوذ آنان تا آنجا پیش رفت که با شاهزادگان قاجار وصلت کردند و حتی بخشی از این قلعه موسوم به (ملک سر) را نیز به عنوان مهریه و مخصوص ورود نوعروس قجری خود ساختند. تعبیر خواب آباگر به خلاف اين بيند، آن مرد ستمگر و فاسق تر بود. مولف حدودالعالم مینویسد:دریای زره به سیستان است که گرد آن سی فرسنگ است، اندر پهنای او هشت فرسنگ وگاه آب این دریا چندان بود که از رودی خیزد که از کرمان بگذرد وبه دریای اعظم ریزد.

دیدگاهتان را بنویسید