شهر پلهای تاریخی ایران – مجله اتاقک

روند رو به افزایش رسوب گذاری، افزایش واحدهای صنعتی و کشت و صنعت ها، افزایش جمعیت و بالطبع زیادتر شدن پساب های صنعتی، شهری و کشاورزی و در نتیجه آلوده تر شدن این رسوبات پتانسیل آلودگی کارون را بالا برده و خطر مسمومیت های ناشی از غلظت بیش از حد عناصر آلاینده روبه فزونی می نهد. در این مسیر صخرههایی وجود دارد که بالا و پایین رفتن از آنها تجربهای جالب و هیجانانگیز را برای شما رقم میزند. در این جنگل رودها، جویها و آبشارهای زیادی وجود دارد که باعث زیباتر شدن این منطقه شده اند.

این آبشار که در شهرستان سوادکوه و در فاصله 25 کیلومتری از شهر زیراب واقع شده، در میان یک منطقه جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته است که بی شک دیدن آن برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود. خیابانهای اصلی محله پونک که از بهترین خیابانهای پونک هم هستن، عبارتند از میرزابابایی، اشرفی اصفهانی، شهید مخبری (گلستان)، سردار جنگل، همیلا، بلوار عدل، خیابان زیتون و بلوار کمالی. به گزارش ایسنا، حسن فرازجو اظهار کرد: با توجه به پیشبینی کلی سازمان هواشناسی، احتمال افزایش ابر، وزش باد، رگبار و رعد و برق در برخی از مناطق استان گلستان طی امروز و روزهای آتی دور از انتظار نیست.

در واقع بخش کن جز استان تهران است که در آن دهستانهای زیادی وجود دارد این بخش در شمال غرب استان تهران قرار گرفته و آب و هوای آن کوهستانی است. 11)چگونه با فرفره می توان فهمید که سرعت باد زیاد است یا کم؟ علاوه بر این دانمارک از جمله کشور هایی است که میزان مصرف آب در حد استاندارد قرار دارد. به این ترتیب چشمۀ سو از یک طرف به عنوان آب شفادهنده و زندگی­بخش و از طرف دیگر به عنوان نماد مرگ و ویرانی عمل میکند و نقش ویرانی او زمانی نمودار میگردد که منیت و ستم دوباره، یزدگرد را فرا میگیرد.

این سد که بین کوههای بندک و جاجرود قرار گرفته و آب جمع شده پشت آن 30 درصد آب مصرفی شهر تهران را فراهم میکند. رودخانه گاهی آهسته و بی رمق در حرکت است و گاهی آنچنان تند و باشتاب حرکت میکند که گویی مادری از وجود تهدید و خطری برای فرزندش آگاه شده و میخواهد هر چه سریع تر سنگ های مزاحم را کنار بزند و خود را به فرزند دلبندش برساند تا از آن محافظت کند.

او در تهران سکونت دارد و این قلعه را بهدلیل علاقه و با بهرهگیری از ایدههای خلاقانه و عجیب خود و البته کمک یکی از معماران مشهور ایران ساخته است. لواسان نزدیکترین ییلاق اطراف تهران بوده که طعم زندگی در آن بسیاری را به سمتش کشانده است. موزه اورسی گالری های معروف ترین شاهکارها را در خود جای داده است ، خصوصاً آثار مونه ، رنوار ، سزان ، گوگن و ون گوگ که نقاشی شب پرستاره آنها بیشترین جمعیت را از همه به خود جلب می کند. مناظر بسیار زیبای تپههای شنی، آسمان پرستاره شب و قدم زدن روی شنها تنها بخشی از جذابیتهای این کویر هستند.

برخی از پیران اسدآباد هنوز با گویش تاتی از نوع تهرانی که پیشتر در شمیران رایج بوده تکلم میکنند و بخشی از ساکنان آن از مهاجران بختیاری هستند. نوع خاصی از بستنی که بستنی گله نام دارد مخصوص روستای برغان بوده و به عنوان میراث فرهنگی ملی ایران به ثبت رسیده است. البته روستای کن و روستای سولقان از هم جدا هستند ولی به دلیل فاصله کمی که دارند نام آنها معمولاً با هم استفاده میشود. البته در ارتباط با رودخانه های مرزی وضعیت روشن است اما در این مورد که اگر سرچشمه رودخانه ای در کشور دیگری باشد تا چه میزان حق سد سازی وجود دارد و آیا می توان جریان کل رودخانه را مهار کرد و سد کرد؟

غراوی گفت: یک هزار متر مکعب برثانیه رودخانه اترک جریان دارد و از این ناحیه نگرانی داشتیم و اگر این میزان افزایش پیدا کند ممکن است شاهد سرریز آب در برخی روستاها در این منطقه باشیم. این منطقه دارای مساحت تقریبی 10 هکتار و بین دو سد ماملو و لتیان در مجاورت رودخانه جاجرود قرار گرفته و از مناطق رو به رشد و بکر ویلایی در اطراف تهران است. به گزارش خبرنگار مهر، خروجی سد زاینده رود دوازدهم تا بیست و چهارم بهمن ماه سال جاری به مدت ۱۲ روز به منظور توزیع نوبت اول آب برای کشت پاییزه دوم کشاورزان شرق اصفهان افزایش یافت و اراضی این منطقه زیر کشت گندم و گلرنگ رفت.

که شمال و جنوب اصفهان را به یکدیگر متصل میکند. به همین صورت یکی از دریاچههای اطراف تهران پشت این سد بزرگ بوجود آمده که سالهاست یکی از جاذبههای توریستی برای پایتخت نشینها است. آبی که از آسمان به صورت باران نازل می شود و گاه به شکل رودخانه ای بر روی زمین جاری می شود و طراوت و سرسبزی را به طبیعت هدیه می کند. کشد،چونان فرزندی که مادر خود را در آغوش می کشد. بهترین فصل برای دیدن این منطقه، اوایل و اواسط بهار است، چرا که در آن مناظر بسیار زیبای دشت سرسبز و گلهای شقایق را خواهید دید که در نوع خود بی نظیر است.

در قسمت مرکزی هر قایق چند بالشتک وجود دارد که رفتینگ سواران نباید بر روی آنها بنشینند و هر فرد باید در کنار قایق باشد تا پارور زدن به راحتی انجام بگیرد. به گزارش جی پلاس، آزیتا میرزایی سرپرست هیات کاوش حوضه آبریز رودخانه اترک ابا اعلام این خبرگفت: در مسیر طولانی این حوضۀ آبریز، تپه و محوطه­های باستانی زیاد و مهمی وجودداردکه برنامه­ریزی برای مطالعه عمیق­تر آنها در شناخت فرهنگ گذشتۀ ایران زمین بسیار حایز اهمیت است.

در حوضه خلیج فارس و دریای عمان جمعاً 29 رودخانه با مساحت آبریز بیش از 1000 کیلومتر مربع وجود دارد که یا به درون کشور عراق جریان مییابند و پس از پیوستن به رودخانه دجله به خلیج فارس میریزند و یا بطور مستقیم به خلیج مزبور و یا دریای عمان وارد میگردند. پیچ و خمهای رودخانه، جریانهای فرعی و نسبتاً راکد رودخانه و بخش تحدّب که رسوبات تهنشین میشوند، محلهای مناسبتری برای جستجو و پیدا کردن ناگت طلا هستند. بسیاری از افراد در فصل تابستان برای فرار از گرمی هوای پایتخت به این منطقه سفر میکنند تا روزی خوب را در هوای خنک این منطقه سپری کنند.

این روستا دارای آب و هوای نیمه خشک داخلی است که نوعی آب و هوای مدیترانهای به شمار میآید. آبشار شاهاندشت برای افرادی که به دنبال سفر یک روزه اطراف تهران هستند، قطعا مکان بسیار خوبی است. رسمیبندیهای آجری به زیباتر شدن مسجد کمک بسیاری کرده است. برای رفتن به این مکان شما باید به کیلومتر 96 جاده هراز رفته و در حدود فاصله 65 کیلومتری از شهر آمل به سمت روستای شاهاندشت بروید.

برای رسیدن به این آبشار شما باید حدود 40 کیلومتر جاده خاکی را با خودرو مناسب طی کنید و بعد از رسیدن به امامزاده گزو، خودروی خود را پارک کرده و با یک پیاده روی نیم ساعت به این آبشار برسید. کلر باید حداقل نیم ساعت در آب وجود داشته باشد تا خاصیت میکروب زدایی خود را داشته باشد. پس از اتمام مسیر باید مسیری را درون آب رودخانه سپری کند تا به آبشار زیبای تنگه واشی با ارتفاع 15 متر برسید.

این سد که روی رودخانه جاجرود ساخته شده، در گذشته فرحناز نام داشته و برای دیدن آن باید به فاصله 25 کیلومتری تهران و جنوب منطقه لواسان بروید. فاصله کم این دریاچهها تا پایتخت باعث شده که به یکی از بهترین گزینههای سفر یک روزه اطراف تهران باشند و گردشگران زیادی در ایام تعطیل و اواخر هفته به دیدن این مناطق بیایند. روستای ناتر تقریباً در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر چالوس قرار دارد و در دامنه کوه و رو به دشتی بزرگ بنا شده است. گنجايش كل مخزن 1350 ميليون متر مكعب و گنجايش مفيد مخزن 1166.5 ميليون متر مكعب است.

مساحت این دریاچه 36 هکتار میباشد و در فصلهای پر بارش، بخشهای عمیق این دریاچه حدود 50 متر عمق دارد. در این کشور در حال حاضر در حدود ۵۵ هزار نفر در حال حاضر بیکار هستند که با کاهش ۱۵ درصدی همراه بوده است. وسعت این منطقه در حدود 670 هزار هکتار است که 250 هکتار از آن به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته میشود. یکی از دریاچههای اطراف تهران که در طول سال گردشگران زیادی برای بازدید از آن میروند دریاچه سد لار است. اتوبان شهید بابایی جاده اصلی برای گذر به سمت لواسان است. شما می توانید به سمت خیابان شیرازی بروید و مسیر را به سمت خیابان آیت الله بهجت و بلوار کمیاب ادامه داده و با عبور از خیابان عابدی و رسیدن به بزرگراه شهید چراغچی ادامه دهید تا به بلوار اندیشه و خیابان اندیشه 81 و سرزمین موج های آبی برسید.

در مسیر تهران-چالوس یک جاده فرعی به روستای ناتر دیده میشود که اگر آن را ادامه دهید به طبیعت بینظیر این روستا میرسید. میتوان گفت که از روستاهای اطراف تهران برای زندگی لواسان بهترین محل برای شاغلین در تهران است. قیمت ملک در این منطقه متناسب با آبوهوا و سرسبزی آن بسیار گران است. همچنین در کنار این دریاچه یک دشت بسیار پهناور وجود دارد که به بزرگترین دشت ایران معروف است. حجم یک ماده ، مقدار جایی است که آن ماده می گیرد. اراضی کهمیز دره محصور میان دربند و دلخونک و اسدآباد شمال خیابان زعفرانیه تهران است. اسدآباد از روستاهای اطراف تهران برای زندگی با برجهای تهران محصور شده ولی هنوز هست.

دیدگاهتان را بنویسید