شناسايي و بررسي ماهيان رودخانه مزدقان ساوه

در این روستا تا کنون ٣٨٠ نوع گیاه دارویی توسط گیاه شناسان معرفی شده که ٧٩ نوع آن از گونه ی نادر می باشد همچنین تنها جنگل بلوط شرق کشور که محل زندگی مرال (گوزن قرمز) متعلق به این روستا می باشد . رویش گیاهان دارویی در فصل بهار همچون آویشن، کاکوتی و گون موجب می شود تا تعداد زیادی از افراد ساکن در این استان برای جمع آوری این گیاهان به کوه، تپه، جنگل و مراتع این منطقه سفر کنند.

مادرم هم میگفت اگه در جمع کردن وسایل به من کمک کنی زودتر راه میافتیم. اولین بار بود که میخواستم به دیدار این رودخانه رویایی بروم، صحبت های پدرم حسابی من را به شوق آورده بود و دلم میخواست هر چه زودتر این رودخانه رویایی را از نزدیک ببینم. از جمله جاذبه های گردشگری که در این روستا مشهور هستند می توان به اثار تاریخی ارزشمندی از قبیل “قزلر قلعه” و سردابه هایی زیبا، سر چشمه های پر آب همچون آبشار کنگره زو ، ارتفاعات ، کوه های سر به فلک کشیده درختان جنگلی ، چشمه گلزار و چشمه سردار ، چشمه جنگلی ییلاق ، دره سرسبز کندریزو ، جنگل های فراوانش ، و در آخر مناطق ییلاقی کش گربه ، نرگسلو ، گولک ، تیغ بل با پوشش جنگلی سرسبز شان اشاره کرد.

برای اینکه به این روستا دسترسی داشته باشید باید خود را 30 کیلومتری شهر آشخانه، مرکز شهرستان مانه و سملقان و 70 کیلومتری بجنورد ، مرکز استان خراسان شمالی برسانید. در گذشته این رودخانه انشعابات فراوانی داشت؛ اما متأسفانه حجم آب بسیاری از انشعابات بهشدت کاهش پیدا کرده است. در اسطورههای سومری آمده است که دیلمون سرزمین پاکیزه و درخشانی بود که از هر جنبه برای زیستن آماده بود و بیماری و مرگ بدان راه نداشت، اما در آنجا آب کمیاب بود. ابراهیمی گفت: «یکی از پسرانم در حادثه تصادف کشته شد و همان عامل باعث عصبانیت و نگرانیهای من شد که در نهایت به بیماری اماس دچار شدم» (ابراهیمی، مصاحبه شماره 12). دهقانی نیز گفت: «علت بیماری خودم را ناباروری میدانم.

حتی برخی از کارشناسان محله های شهرک المهدی و محله نفت سیمون بولیوار را نیز جزو محله های پونک به حساب می آورند که این سخن سخنی است که با واقعیت های جغرافیایی و تاریخ پونک تطابق دارد ، چرا که این دو منطقه در شمال پونک قرار داشته و از نظر تاریخی با منطقه پونک در ارتباط بوده اند اما ، با مرزبندی های جدیدی که در این منطقه اتفاق افتاد ، این محله ها هرکدام به محله ای جداگانه تبدیل شده و خود پونک نیز به سه محله جداگانه تقسیم شده است. بیمه موضوع بسیار مهمی است که این روزها مورد ارزیابی قرار میگیرد به طوریکه افراد برای زندگی در هر کشوری باید خودشان را تحت پوشش بیمه در آورند و این موضوع بسیار مهم است و باید به شکل صحیح ارزیابی شود.

◄ ممکن است این گونه همان گونهء Squalius berak دیگر ماهی آب شیرین ایران باشد، در این مورد بین پژوهشگران نظر یکسانی وجود ندارد. روستا گردی علاقه بسیاری از گردشگران می باشد اگر شما از آن دسته از گردشگران علاقمند روستاگردی هستید به جرات می توان گفت روستای درکش می تواند همان روستای آرمانی و رویایی شما باشد روستایی که با جذابیت های بی بدیلش به عنوان یکی از زیباترین روستاهای ایران شناخته شده است. مسالۀ استفاده از آب رودخانه هیرمند، طی سالهای متمادی یکی از موضوعات مهم توافقات و مذاکرات بین دو کشور ایران و افغانستان بوده است.

در سایه یکی از این درختان تنومند، زیرانداز را پهن کردیم. این قدرتمندی تا اواخر دوران قاجار ادامه داشت اما با به قدرت رسیدن رضاخان اوضاع تغییر کرد. روزها,ماهها و تمامیِ اوقاتم را تا رسیدن خاموش ماندم! روزهای سرخوشی و بظاهر آرامم را خوابها خراب میکنند! گویلرمو وید، رئیس تالار بنادر و فعالیتهای دریایی آرژانتین در مصاحبه با رویترز گفت: امروز کشتیها ۲۵ درصد کمتر از آنچه در سالهای گذشته بارگیری میکردند محموله حمل میکنند. اگر چه این خبر در روزهای اخیر به یکی از خبرهای مهم تبدیل شده اما متن شعری که اردوغان در مورد رود ارس خواند و ریشه آن کمتر مورد بحث قرار گرفته است.

در این کشور فضای صخره نوری به صورت گروهی نیز فراهم شده است و یکی از بهترین تفریحات محسوب میشود. یکی از مهم ترین امکانات تفریحی این محله وجود بوستان نهج البلاغه است که خود به تنهایی جاذبههای تفریحی متنوعی دارد. مرکزی، جنگلی کهن­تر با بیش از یک میلیون سال قدمت هستند (1)، بنابراین این مطالعه میتواند از لحاظ جامعه­شناسی گیاهی و شناسایی تیپ واقعی جنگلهای اروپایی مؤثر واقع شود.

تنها مکان تفریحی روستای زیبای درکش است که از طبیعت زیبا و غیرقابل توصیف برخوردار است .این مجتمع ،در حاشیه های کوه های سربه فلک کشیده و مه آلود قرارگرفته .و رودخانه ای که از پایین آن میگذرد با درختان جنگلی و بلند که منظره ای حیرت انگیز را به وجود آورده اند که انسان از وصف زیبایی آن عاجز است. از جنوب این روستا به کوه های بلند 2455 متری و دره کنداب منتهی شده و رود خانه درکش از بین همه روستا که در دره قرار دارد عبور می کند.

شغل بیشتر مردم روستا زراعت و کشاورزی و باغداری و دامداری می باشد از محصولات آنها می توان به گندم ، یونجه ، جو، چغندر قند ، و ذرت و از محصولات باغی به گردو،انگور، سیب و هلو اشاره کرد. استدلال نیكاراگوئه آن بود كه نمی توان مصب یك رودخانه را به عنوان حد بین دو دولت تعیین كرد ، زیرا علاوه بر اشكالات دیگر برای كشتیرانی هم دشواریهای عمده ای پدید می آورد . از ورزشهای بومی و محلی این روستا می توان به کشتی با چوخه اشاره کرد که اگر در فصل زیبای بهار به این روستا سفر کنید حتما تماشا گر این ورزش مفرح خواهید بود.

فتیر مسکه نام نان سنتی بسیار خوشمزه ی این روستا می باشد که مخصوص این روستا است و در هیچ رستوان دیگری طبخ نمی شود ! با اینکه خیلی از این کار خوشم نمی آمد ولی چاره ای نبود. آنچه در نگاه اول به نظرتان می رسد این است که این بنا آنقدرها هم ایرانی نیست، گرچه نقش برجسته چند مرد قاجاری بر روی آن خودنمایی می کند ولی در معماری بنا یک جور معماری غریبه هم به چشم می خورد. برای آن هایی که رودخانه نقره ای را رودخانه می دانند، عریض ترین رودخانه جهان است که حداکثر عرض آن به 220 کیلومتر می رسد و برای دیگر وسیع ترین خور جهان.

او که از سرداران مظفرالدین شاه بود در جریان مشروطه جانب مخالفان را گرفته و نهایتا با قیام مردم و البته دخالت تعدادی از خوانین ماکو را به سمت قفقاز ترک می کند. از آن جا که رضاخان سعی در از بین بردن خوانین و قدرت های بخش های مختلف کشور و به دست آوردن ثروت آنان برای پرکردن خزانه خالی قاجارها داشت، طبق نقشه ای سردار ماکو را زندانی و تمام ثروتش را قبضه کرد.

من عاشق کار و حرکت هستم چرا که میدانم اگر یک جا بمانم و دست از رفتن بردارم به یک مرداب تبدیل خواهم شد. چکیده جریان رودخانهها از مهمترین پدیدههای دینامیکی در پوسته زمین هستند که نه تنها در تغییر سیمای زمین نقش دارند، بلکه شکل و نحوه زیست انسان در کرهی زمین را نیز تعیین مینمایند. شناسایی شد. ECو PH آب نمونه ها در آزمایشگاه تعیین گردید.در این مطالعه همچنین رابطه بین دبی و EC آبراهه ها محاسبه و درنتیجه میزان تاثیر هر آبراهه درشوری نهائی آجی چای درایستگاه ونیاز تعیین گردید.

در این تحقیق، اولویت بندی پارامترهای کیفیت آب، ارتباط بین آنها و همچنین موضوع معدنی یا غیرمعدنی بودن آنها در طول 3 سال (1385-1382) در رودخانه تجن مورد بررسی قرار گرفت. شاخهای بلند با شاخکهای منظم باعث شده تا این حیوان شبگرد و اجتماعی به عنوان یک حیوان نادر و زیبا خودنمایی کند .شاخکهایی که در ابتدا مخملی شکل بوده و با گذشت زمان تا زمان جفت گیری ، به صورت استخوانی درمی آید . این رودخانه، هفتمین رودخانه بلند در سرتاسر جهان به شمار میرود و ششمین رود بلند در آسیا است. با طولی 4880 کیلومتری، این رودخانه عظیم دومین رود بلند آمریکای جنوبی است.

خالقی افزود: در این عملیات متخلفین در محل حضور نداشتند و تور دیواری ضبط و به اداره منتقل گردید. 5- چه زمانی به جسمی نیرو وارد می کنیم؟ مصطفوی می گوید: ماکو شهری کوچک که در یک دره واقع شده و یک رودخانه آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند. روستای درکش، به عنوان یک روستای باستانی دارای آثار تاریخی فراوانی می باشد.برج تاریخی سبز علی خان قراچورلو و تپه های فراوان، تاریخی بودن این روستای باستانی را به رخ می کشد.جاذبه های طبیعی دیگر روستای درکش از جمله ، مراتع پهناور و سر سبز اطراف روستا ،کناره های رودخانه زومار و دره کندآب نیز بیانگر زیباییهای توصیف ناپذیر این روستا می باشند.

علی الخصوص که این روستا دارای چشمه های آب شیرین بسیاری نیز می باشد از جمله رودخانه ی درکش یا زوهار نیز در روستا جاری می باشد آبشارهای روستا هم زیبایی آن را چند برابر میکند و زبان را از توصیف قاصر می نماید .این روستا دارای جذابیت های زیادی برای گردشگری می باشد که هر کدام در نوع خود بی نظیر است . زبان مردم روستای درکش کردمانجی و مذهب آنها شیعه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید