سویه نوظهور دلتاکرون تا چه اندازه نگرانکننده است؟

سویه دلتا به صورت خاص کودکان را هدف قرار نمیدهد. باید گفت امیدواریم کسی به فکر چنین دست کاری نیفتد، بخصوص دانشمندان چینی که آن را مطرح کردهاند، چون حدس دیگر این است که چنین دستکاری شاید باعث توانایی فرار ویروس حاصل از هر دو آنتی بادی خنثی کننده SARS-CoV-2 و MERS-CoV شود. از طرف دیگر در کیستهای هیداتید جدا شده از بزها پارامترهای ریختشناسی یکسان نبودند و تعداد 20 کیست دارای الگوی مشابه بودند که از نظر این پارامترها با کیستهای هیداتید گوسفندان تفاوت معنیداری نداشتند و بیانگر سویه مشابه با گوسفندان بودند ولی تعداد 10 کیست باقی مانده الگوی متفاوتی با بقیه داشتند که بیانگر حضور سویه متفاوت با قبلیها بود.

در حالی که الگوی برش در تعداد 10 کیست هیداتید جدا شده از بزها با بقیه کیستهای جدا شده از گوسفندان و بزها یکسان نبودند که بر اساس الگوی وزن باندها سویه G6/G7 تشخیص داده شد. الگوی برش تعداد 20 کیست جدا شده از بزها با الگوی برش در کیستهای هیداتید گوسفندان یکسان بود که با توجه به الگوی وزن باندها سویه G1-G3 بود. بر اساس تعیین توالی انجام شده از این الگوها در کل کیستهای هیداتید جدا شده از گوسفندان و تعداد 20 عدد از کیستهای هیداتید جدا شده از بزهای این ناحیه سویه G1 و در تعداد 10 کیست هیداتید جدا شده از بزها سویه G6 مورد تأیید قرار گرفت.

از طرف دیگر مطالعات کمتری روی کیستهای هیداتید بز در نواحی مختلف ایران انجام شده است و اگرچه مشابه گوسفند سویه G1 بیشترین فراوانی را در بزها دارد ولی نکته قابل توجه در این مطالعات گزارش وجود سویه G6 و G7 از بزها میباشد. مروری بر مهم ترین اخبار مربوط به ویروس کرونا و البته اومیکرون است: ۱-اومیکرون به سرعت سفرهای خود را آغاز کرده است. NeoCov که این روزها توسط خبرگزاری هایی که دوستدار اخبار زرد هستند به یک شایعه نگران کننده تبدیل شده، نه یک سویه جدید از کووید۱۹ است و نه فعلا جای نگرانی دارد؛ البته این قابل درک است که جامعه نسبت به بیماری ویروس به اصطلاح هزار چهره کووید۱۹ نگران باشد اما تزریق ترس و اضطراب بی جا به مردم امری ناپسند و گاهی با آسیب های جدی همراه است.

از منابع مختلف و از قول دانشمندان چینی در خصوص پیدایش یک سویه جدید از ویروس کرونا اخباری انتشار یافته که حاوی مقداری مطالب علمی است اما مجموعه ایی از اخطارها و اخبار بی اساس و نامتناسب را هم منتقل میکند. با این حال این سازمان، جهانی حروف “نو” و “شی” را برای نامگذاری سویه جدید کرونا نادیده گرفت. در حال حاضر تنها اسمی از سویه جدید کروناویروس در اختیار کارشناسان و محققان است و هیچ ایدهای در مورد ویژگیهای آن وجود ندارد. در حال حاضر برخی از مبتلایان در خانه تحت درمان هستند اما ممکن است وضعیت برای کسانی که واکسینه نشدهاند، متفاوت باشد.

با این حال نوع دلتا نسبت به سایر سویههای کرونا مسریتر است و افرادی که از نظر اجتماعی فعالترند و کسانی که واکسینه نشدهاند، بیشتر در معرض ابتلا به دلتا هستند. وی معتقد است دوز بوستر (البته منظور ایشان فایزر و مادرنا در آمریکاست) میتواند بین ۳۰ تا ۴۰ برابر آنتی بادیهای خنثی کننده ویروس را افزایش دهد و ماندگاری اثر بوستر به نسبت دوزهای اولیه بیشتر است. محققان معتقدند که سویه امیکرون به داشتن بیش از ۵۰ تفاوت جهشی بین خود و سویه اصلی کرونا شناخته شده است، اما به نظر میرسد که این ویروس، توانایی جلوگیری از شناسایی سلول T را ایجاد نکرده است.

دلایل طولانی شدن علائم سویه اُمیکرون، واکنش التهابی مداوم در برخی از بیماران و در سایر بیماران یک فرآیند خودایمنی است که بر اثر کروناویروس ایجاد می شود و پس از بهبودی بیماری ادامه پیدا می کند. بر اساس نتایج ریخت شناسی میتوان به این نتیجه رسید که در گوسفندان کشتار شده در ناحیه مورد مطالعه یک سویه ولی در بزهای این منطقه دو سویه حضور دارد. همچنین “مارک پالن”، باکتریولوژیست و یکی از اعضای گروهی که در مورد نامگذاری سویه های کرونا تصمیم گرفتهاند میگوید که پیش از انتخاب الفبای یونانی، کارشناسان این سازمان، گزینهها و پیشنهادات متفاوتی را از نام خدایان و الهه های یونان گرفته تا اسامی گیاهان، میوه ها و حتی آیینهای گمشده را بررسی کردند.

برای مطالعه بیشتر، راهنماییهایی برای مراقبت از کودکان و نوجوانان در زمان شیوع ویروس کرونا را بخوانید. ولی تعداد کمتری از افراد واکسینه شده دچار بیماری کرونا میشوند، و این افردا معمولاً علائم ملایمتری خواهند داشت. بنابر جزئیات این مطالعه، پس از ابتلا به عفونت ناشی از سویه امیکرون، بیمار در سه ناحیه مختلف از بدن احساس درد بیشتری دارد که شامل سردرد، کمردرد و دردهای عضلانی میشود و مردم این روزها بیشتر از بروز این دردها شکایت دارند. اما موارد کمتری از تب، سرفه، تنگی نفس پایدار و از دست دادن چشایی یا بویایی (3 برابر بیشتر در دلتا نسبت به اومیکرون) با این سویه نسبت به بقبه سویه ها گزارش شده است.

همه این داستان ها از یک مقاله پره-پرینت (هنوز مرور و چاپ نشده) برخواسته است که آقای کینگ ژیونگ و همکارانش از انستیتو تحقیقات واکسن و ویروس شناسی نوین متعلق به دانشگاه ووهان چین در مورد یک فامیل ویروسی از نوع ویروس کرونا که بسیار به عامل MERS نزدیک است و در خفاش ها از گیرنده ACE2 برای ورود به سلول استفاده می کند، شروع شد. اظهارات دکتر «گرگوری پولند» در حالی مطرح شده که توالی نشان میدهد سویه جدید اُمیکرون کرونا به نیمی از کل ایالتهای ایالات متحده راه یافته است.

در سیکل اهلی مهمترین میزبان واسط گوسفند هست، که در بین سایر دامها نیز از نظر میزان باروری کیستها بیشترین درصد باروری کیست (88 درصد) را به خود اختصاص میدهد (4). با توجه به نتایج مطالعه حاضر، گوسفند نقش مهمی در بقای چرخه انتقال هیداتیدوز بین انسان و دام دارد. از سوی دیگر تاخیر در اثرگذاری تغییرات آماری در دو شاخص ابتدایی عاملی بوده تا در شاخص موارد بستری در بخش مراقبتهای ویژه روند کُند کاهشی آنهم ناچیز را تجربه کرده باشد به صورتی که ابتدای هفته 2921 مورد بستری در این بخش از مراکز درمانی ثبت شده است و روز گذشته این رقم با کاشی پنجاه نفره به عدد 2871 مورد رسیده است باشد و همین اتفاق یعنی روند بسیار کند کاهشی در موارد فوتی ناشی از کرونا داشته باشیم چون روز شنبه متاسفانه 120 نفر از هموطنانمان را از دست دادهایم و دیروز 114 مورد فوتی ثبت شده است.

در صورت تست مثبت طبق بخش قرنطینه بیماران عمل شود. با اینحال همان اقدامات پیشگیرانه قبلی، از جمله اجتناب از حضور در جاهای شلوغ، رعایت فاصله با دیگران و پوشیدن ماسک، همچنان دربرابر این سویه نیز عمل میکند. دانشمندان تنها هشدار دادند؛ این ویروس از طریق همان مکانیسمی که منجر به انتشار SARS-CoV-2 و بیماری کووید۱۹ می شود، در خفاش ها عمل می کند لذا شاید با تغییراتی بتواند آلودگی انسانی بدهد. ون کرخوف گفت: «متاسفانه، ما انتظار مشاهده این نوترکیب ها را داریم، زیرا ویروسها در طول زمان تغییر میکنند. بدین ترتیب، محققان شرکت آسترازنکا اعلام کردهاند که اثر طولانی مدت ترکیب آنتی بادی AZD۷۴۴۲ را در برابر گونههای جدید بررسی میکنیم و از آنجایی که این ترکیب شامل دو آنتی بادی مهم با فعالیتهای مختلف و تکمیل کننده در برابر ویروس است امیدواریم که اثربخشی خود را حفظ کند.

با این وجود، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که چنین ترکیبی از ویروس کرونا نگرانکننده نیست. پس از نامگذاری سویه جدید کرونا با عنوان امیکرون توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO)، کاربران شبکه های اجتماعی درباره نحوه این نامگذاری و جا انداختن دو حرف از حروف الفبای یونانی، پرسش هایی را مطرح کردند و این شکل نامگذاری، ظاهرا انتقاداتی را نیز به همراه داشته است. با این حال، کاربران رسانههای اجتماعی خاطر نشان کردند که این سازمان در ترتیبِ نامگذاری این سویه، دو حرف الفبای یونانی را نادیده گرفته و در پی آن نیز سوالاتی مطرح شده و حاشیههایی شکل گرفته است.

شکل 6 نمودار افزایش موارد سویهی دلتا را در مناطق مختلف جهان میدهد. به نقل از ایسنا، در حالی که به نظر میرسد شدت علائم بیماری کووید با سویه اُمیکرون خفیفتر است اما کارشناسان هشدار میدهند این مورد تضمین نمیکند که همه سویههای بعدی روند نزولی یکسانی را دنبال کند. میزان عفونت در همه گروههای سنی افزایش یافته است. همچنین در ابتدای همه گیری کووید ۱۹ ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز این گونه از کرونا را به دلیل آن که در ابتدا خبر شناسایی آن در شهر ووهان منتشر شد، ویروس چینی نامید. بنابرین باید به مردم اطمینان داد چنین سویه جدیدی هنوز وجود ندارد که انسان ها را سریعتر از کووید۱۹ مبتلا کند و مرگ و میر بالاتر از MERS نیز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید