سوسمار دو سر وجود دارد؟

آخرین قرارداد تعیین و تامین حقآبه سیستان ایران توسط کشورافغانستان به سال ۱۳۵۱ برمی گردد که مقرر شد تحت هر شرایطی افغانستان ۳۲ متر مکعب آب در ثانیه (معادل ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال( حقآبه هامون را تامین کند البته در آن دوره بحث تامین حقآبه زیست محیطی هامون نبوده بلکه صرفا تامین حداقل آب شرب سیستان مطرح بوده است. رودخانه ی پرآب و خروشان ارس علاوه بر جذابیتهای ویژه گردشگری و تاثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت ارزشمندی از نظر ماهیگیری در فصول خاصی از سال را دارد، بخصوص شهرهای پلدشت، جلفا و سیه رود که در نزدیکی این رود واقع شدند هر ساله گردشگران قلاب به دست زیادی را در این مناطق مشاهده میکنید که در ساحل و حواشی رود ارس ماهیگیری کنند.

اتوبوسهای گردشگری مسافت ۴۰ کیلومتری (۲۵ مایل) را از کنار رودخانه گلآلود شهر ایچانگ (Yichang) طی کرده و در نهایت پس از گذر از ایستگاههای متعدد ایست بازرسی نظامی که این مرکز توریستی را کنترل میکنند، گردشگران را در برابر یکی از بزرگترین سازههای مصنوع و شاهکارهای مهندسی جهان قرار میدهند. رودخانه یانگ تسه دارای بزرگترین سد جهان است که بزرگترین نیروگاه برق آبی جهان را تغذیه می کند. نیروگاه برقآبی این سد به ترتیب در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی با تولید سالانه ۸۳.۷ و ۹۸.۸ تراوات ساعت (TWh) انرژی توانست گوی سبقت را از سد مشهور ایتایپو (Itaipu Dam) واقع بر رودخانه پارانا (Paraná Rivera) در حدفاصل مرز برزیل و پاراگوئه برباید و بدینترتیب هماکنون سد سه دهانه چین بزرگترین نیروگاه برقآبی در سطح جهان است.

سد سه دهانه بزرگترین نیروگاه برق آبی جهان را در قلب خود جای داده است. اگر کسی شک دارد که ساخت سد سه دهانه رودخانه یانگتسه چین به همان اندازه که در کسب پرستیژ ملی برای این کشور نقش داشته، در کنترل سیلاب و تولید انرژی هیدروالکتریک هم موفق عمل کرده، باید حتماً از این سد بازدید کند. سد سه دهانه چین (China’s Three Gorges Dam) واقع بر روی رودخانه یانگتسه (Yangtze) بدون تردید یکی از بزرگترین و در عین حال جاهطلبانهترین پروژهای مهندسی جهان است. ما وارد TOP 10 شدیم و متوجه شدیم که رودخانه کنگو ، به طول 4880 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافیک 3.680.000 کیلومتر مربع و میانگین جریان باور نکردنی 41.800 متر مربع بر ثانیه ، که آن را به دومین رودخانه بزرگ جهان تبدیل می کند ، پیشی گرفته است.

طول سیستم رودخانه آمور – آرگان 4،444 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافیک 1،855،000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 11،400 متر مربع بر ثانیه است. سیستم رودخانه Obi – Irtish دارای طول 5،410 کیلومتر ، حوضه آبریز 2،990،000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 12800 متر مربع در ثانیه است. طول رودخانه می سی سی پی 6،275 کیلومتر ، حوضه آبریز آن 2،980،000 کیلومتر مربع و متوسط جریان آن 16200 متر مربع بر ثانیه است.

تنها یک پنجم کل آب شیرین روی کره زمین را در خود جای داده استبه و حاوی آب بیشتری نسبت به رودخانه نیل ، یانگ تسه و می سی سی پی است. رود نیل دومین رودخانه طولانی جهان استبه طول آن 6،853 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافی 3،349،000 کیلومتر مربع (سومین بزرگترین جهان) و میانگین جریان 5100 متر مربع بر ثانیه است. این در کوه های آلپ استرالیا متولد شده و همیشه در اساطیر بومیان استرالیا حضور داشته استبه متأسفانه ، بهره برداری بیش از حد و معرفی گونه های عجیب و غریب ، تنوع بیولوژیکی آن را تهدید می کند.

از جمله گونه های ماهی موجود در این سد می توان به ماهی قزل آلا و کپور اشاره کرد. در مورد خشکسالی متوسط و شدید، این حالت نیز در قسمت­ های شمالی منطقه صادق است. این پل قدیمی روی رودخانه شاهرود قرار دارد و در دورههای زندیه، قاجاریه و پهلوی مورد مرمت قرار گرفته است. از میان روش های کتترل سیلاب مانند احداث سد مخزنی ،آبخیز داری ،احداث سیل بند های خاکی یا بتنی و انحراف سیلاب، دو مورد آخر یعنی احداث سیل بندهای بتنی یا خاکی و انحراف سیلاب جزو مباحث مهندسی رودخانه است.

محسوب می شود. این روستا با تپه های سرسبز احاطه شده است و از راوالپیندی و اسلام آباد هشتاد کیلومتر فاصله دارد. طول رودخانه مکونگ 4،880 کیلومتر ، حوضه آبخیز 810،000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 16000 متر مربع بر ثانیه است. ایران است که بر جزیرهای همنام خود در ۵۳ کیلومتری خلیج فارس در نزدیکی با مرزهای عراق و کویت جای گرفتهاست. رودخانه ای است که از الجزایر ، بنین ، بورکینافاسو ، کامرون ، چاد ، ساحل عاج ، گینه ، نیجر و نیجریه می گذرد و به خلیج گینه ختم می شود. جنبه نظری جادو، شامل مجموعه قوانینی است که سلسله حوادث را در جهان منظم میکند و انسان ابتدایی قادر به درک این قسمت نیست.

سولَقان و کَن ۲ روستا در قسمت شمال غربی تهران می باشد و اکثرا اسم آنها با یکدیگرهم بکار می رود.البته نام کَن سولَقان را با کن سولوقون میشناسند. بد نیست سری هم به ییلاق های غرب تهران بزنیم. پل های معروف زاینده رود در استان چهارمحال بختیاری به نام پل زمانخان و پل هوره میباشد. از مهمترین مراکز فرهنگی این منطقه میتوان به فرهنگسرای نیاوران و نگارخانه جماران، فرهنگسرای ملل، کاخ موزه سعد آباد، کاخ ملت و کاخ نیاوران و همچنین امامزاده صالح تجریش اشاره کرد. فقط توسط آمازون همچنین عمیق ترین رودخانه است ، زیرا برخی مناطق دارای عمق 230 متر هستند.

همچنین دارای هشتمین حوضه بزرگ رودخانه در جهان است. این سومین رودخانه طولانی آفریقا است و دارای دلتای باتلاقی بیش از 400 کیلومتر است. طول رودخانه ینیسی 5،539 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافیک 2،580،000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 19،600 متر مربع بر ثانیه است. تعیین فرم رویشی گیاهان منطقه بر اساس روش رونکیه انجام پذیرفت (21). برای ارزیابی آماری و رسم نمودارها، از نرم افزارهای SPSS statistics 19 و Excel استفاده شد. این منطقه منحصراً از طریق چین می گذرد و به دریای بوهایی ، خلیج اقیانوس آرام با ذخایر نفت و گاز می ریزد. از طریق کانادا و ایالات متحده عبور می کند و به خلیج مکزیک ، منطقه ای از دریای کارائیب ، در اقیانوس اطلس می ریزد.

از طریق چین ، مغولستان و روسیه می گذرد و به دریای اوخوتسک ، در شمال غربی اقیانوس آرام می ریزد. تنوع زیستی ماهی برای صید در سد طالقان، این منطقه را به پاتوق همیشگی بسیاری از ماهیگیران تبدیل کرده است. با اینكه برخی از مسوولان زیست محیطی كشور و استان های ساحلی ارس نیز از آلودگی ارس توسط پساب های صنعتی ارمنستان خبر می دهند اما هنوز در باره ارتباط بین این آلودگی با موضوع شیوع سرطان در منطقه اظهار نظری از سوی كارشناسان صورت نگرفته است. به گزارش دیدشهر؛ رودخانه ارس در شمال غربی کشور و در مجاورت کشورهای همسایه مانند ارمنستان، آذربایجان و نخجوان قرار گرفته است و به خاطر قرارگیری در استان آذربایجان شرقی از گذشته تا کنون از اهمیت بالای سوقالجیشی و تجاری برخوردار بوده است.

پل ایسی سو: این پل نسبتاً جدید ، در مجاورت سد شاه عباس ساخته شده و طول آن ۸۰ متر است. به شاه بی چون و چرا رسیدیم. مهرداد چون از اثر زهر چیزی احساس نکرد گردشی بسیار کرد تا مگر کمکی به زهر کند، این اقدام هم مفید نیفتاد و در این حال او به یکی از صاحب منصبان خود که گالی بود و بی توئی توس نام داشت، رجوع کرد و از او خواستار شد که آخرین خدمت را به او کرده نابودش سازد، تا نقشهء دشمنانش عقیم بماند (یعنی دشمنانش وجد و شعف بدست آوردن او را نداشته باشند) صاحب منصب مزبور از خواهش مهرداد در اندوه شد، ولی بالاخره نتوانست تمنای او را ردّ کند و شمشیر خود را کشیده در دل مهرداد فروبرد.

چون این غذاها علاوه بر دادن انرژی به بدن ، مواد لازم و بعضی از ویتامین ها را نیز به بدن ما می رسانند . در قلب جنگل گرمسیری در رواندا متولد شده است (اگرچه در بروندی یا دریاچه ویکتوریا ، تانزانیا نیز واقع شده است) ، علاوه بر رواندا ، بروندی ، مصر ، اتیوپی ، اریتره ، کنیا ، جمهوری دموکراتیک جمهوری کنگو ، سودان ، تانزانیا و اوگاندا و به دریای مدیترانه می ریزد. در کوههای بایکال ، در ارتفاع 1640 متری متولد می شود ، تا زمانی که به دلتایی سرازیر شود بیش از 16 میلیون لیتر آب در هر ثانیه به دریا می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید