سنجش کیفیت آب در بزرگترین آکواریوم رودخانهای اروپا – دانشنامه ردرونیک

روزگاری تونل اول کوهرنگ اضافه شد چون زایندهرود در برخی مقاطع فصلی دچار کمآبی میشد، اندکی بعد در اوایل دهه ۵۰ سد زایندهرود احداث شد تا در فصلهایی که آورد رودخانه زیاد است، برای مواقع کمبود ذخیره شود. قزلآلای خال قرمز، قزلآلای رنگین کمان، ماهی خیاطه، سس ماهی و ماهی سرمخروطی سیاه فلس از جمله ماهیان موجود در رودخانه کرج هستند. آبزیان: قزل آلای خال قرمز، قزل آلای رنگین کمان، ماهی خیاطه، سس ماهی یا لب پهن، ماهی سر مخروطی سیاه فلس، سیاه ماهی و ماهی سفید. همچنین چشمه های مهم تامین کننده آب این رودخانه عبارتند از: چشمه های سوتک، سفید سوتک، شیرکمر، سیکنو، کریم چال، وارنگه رود، نمرک، قل قل چشمه سرزیارت، شاهی خور، هفت چشمه، چشمه دره، قصرناصرالدین شاه، بیدار چشمه باغستان و پی کنار.

طالقان رود، رودخانه مهم شهر طالقان است که از کوه های کندوان و کهار بزرگ در شمال تهران سرچشمه گرفته و با جهت شرق به غرب، پس از عبور از حاشیه جنوبی شهر طالقان و ۱۱ کیلومتری غرب روستای شهرک به رودخانه های اندج و الموت می پیوندد و در نتیجه پیوستن این رودها به طالقان رود، رودخانه پرآب شاهرود به وجود می آید. در حاشیه رودخانه جنگلهای انبوه شمالی و طبیعت زیبا با چشمانداز لذتبخشی را پدید آورده است. اگر به داستان آفرینش در کتاب مقدس توجه کنیم، در نگاه اول،تصویری از زن را در آن میبینیم که عامل شرّ و هبوط معرفی شده و خلقتش پستتر از خلقت مرد است؛ چراکه یهوهابتدا آدم را خلق کرد و سپس برای اینکه خلأ وجود آدم پر شود و از تنهایی بیرون بیاید، حوّا را از دندههای او آفرید.

سرچشمه شاخههای اصلی کارون (ارمند و بازفت)، زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است ولی شاخههای فرعی آن از کوههای مختلف سرچشمه میگیرند مانند خرسان از دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دز از ارتفاعات لرستان. کارون از شهرکرد، بروجن، لردگان، ایذه، مسجد سلیمان، شوشتر، اهواز و خرمشهر، استانهای چهار محال و بختیاری و خوزستان میگذرد. وی در ادامه افزود: رودخانه کارون تأمینکننده اصلی آب شرب استان است که نه تنها آب شرب شهرهای حاشیه این رودخانه بلکه بسیاری از شهرهایی که در حوزه آن قرار ندارد را نیز تأمین میکند. رود مند از شمال غربی شیراز جریان پیدا میکند و به خلیج فارس در نزدیکی بندرعباس فرو میریزد.

زرینه رود یا چغاتو، از طولانی ترین رودهای استان آذربایجان غربی، است که با طول ۲۳۰ کیلومتر در شمال غربی ایران واقع شده است. از منظر او، غده پینه آل به سه روش ممکن است حرکت نماید: (1) توسط «نیروی نفس»، در حالتیکه نفس در دستگاه وجود دارد، (2) توسط ارواح که بهصورت تصادفی در بطن­های مغز چرخش می­کنند، و (3) درنتیجه تحریک اندامهای حسی. در تفکر «تایلور» بین تفکر عقلانی بنیادی بشر و تکامل اجتماعی او در همه جنبههای فرهنگ، ارتباط وجود دارد.(پالس، 1389: 46) از نظر او برای درک چگونگی تکاملگرایی در شناخت بشری سه شیوه اصلی؛ روش جادویی، روش دینی و روش علمی وجود دارد.(Morris,1996: p.101) در واقع تکامل دینی و فرهنگی انسان ابتدایی تا انسان پیشرفته همان سیر تکاملی عقلانیت بشر است.

سپیده سعیدی :علی رغم پنهان کاری های برخی از مسئولان در خصوص آلودگی آب تهران ووجود برخی فلزات در آن ،بالاخره وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دولت دهم ،دکترمرضیه وحید دستجردی صحت این اخبارراابرازکرد .اینکه میزان نیترات در برخی مناطق تهران بالاتر از حد مجاز است.دکتر علیرضا مرندی وزیر سابق بهداشت و درمان وعضو کمیسیون بهداشت معتقد است وجود فلزات را نمی توان در آب تهران انکار کرد و بهتر است در این رابطه وزارت بهداشت و وزارت نیرو اقدامات جدی تری را نسبت به مهار آلودگی انجام دهند .

داستان بز زنگوله پا به فارسي از نسخه صبحي و روايت آلماني همين داستان را برادران گريم جمع آوري و حکايت کرده اند. مشلیوم، مسیریاب چند پروتکلی لیبیلیوم، در این پروژه برای جمع کردن داده از نقاط اتصال حسگر و ارسال آنها در ابر بکاربرده میشود. در حاشیه این رود تمدنهای بزرگی از ایران کهن شکل گرفتهاست. آب با شکل ظاهی و با وسعت محتوایی آن دنیای زنده دیگی است. این رودخانه ها عمدتا به صورت متوالی از ایران سرچشمه گرفته و با آورد سالیانه حدود 120 میلیون مترمکعب از کشور خارج می شوند حقابه ایران از آب این رودخانه ها طبق پروتکل های موجود عمدتا50 – 50 می باشد از وضعیت بهره برداری از آنها در حال حاضر اطلاع دقیقی وجود ندارد .

به گفته وی در این طرح تمام مصارف فعلی و آتی استان چهارمحال بختیاری تا نیم قرن آینده در نقطهای که سد زده میشود پیشبینی شدهاست. روز بعد تسو تمام خانه و زندگی چانگ را به آتش می کشد. را به همراه میآورد و به علت تماس با گرد و غبار و ذرات معلق در هوا همیشه مقادیر زیادی ناخالصی دارد. بالاخره زاینده رود پس از مشروب کردن زمین های بهلان،قورتان،رنگ ده،قلعه سيان بالا،شريف آباد،فيض آباد،فيلورجان،کرنشان،فخرآباد،کله سيج،بداغ آباد،چم يوسف علي و تعدادی دیگر از توابع اصفهان، در فاصله ۱۲۵ کیلومتر جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاو خونی می ریزد.

در ادامه مسیر رودهای دیگری به نام قرانقوش چای و میانه چای و هشترودچای و آبهای کوه سهند و همچنین بزقوش به سفید رود میپیوندند و بعد به سمت جنوب شرقی سرازیر میشوند. 3- نقد و بررسی جلوههای نمادین طبیعت در اشعار م. همچنین بسیاری از رودهای سرزمین ما ایران رودهایی دارد که در تمامی فصول سال پرآبند و ما میتوانیم براحتی از آنها دیدن کنیم. با توجه به این که کشور ما چندین سال به خاطر نادیده گرفتن معاهده الجزایر در زمینه تعیین خطوط مرزی با عراق بهویژه در مورد اروندرود که مرز مشترک دو کشور را تشکیل میدهد، توسط رژیم صدام با این کشور وارد جنگ شده است ولی هماکنون نیز نحوه بهرهبرداری از رودهای مرزی با عراق مورد مناقشه دو کشور است.

میزان شاخص (HQ) برای هر دو ماهی کپور معمولی و آمور به ترتیب برابر 348/0 و 244/0 و همچنین مقدار (HI) هر دو گونه ماهی نیز کمتر از یک به دست آمد. همچنین رودخانه سفیدرود از لحاظ مهاجرت و زاد و ولد آبزیان بخصوص گونههای ماهیان خاویاری و گونههای ماهیان استخوانی از رودخانههای منحصربه فرد در حوزه جنوبی دریای خزر است. رود اترک، از نظر مساحتی پنجمین رود بزرگ ایران به شمار می آید که براساس قرداد آخال بخشی از این رود در ناحیه چات، در سال ۱۸۸۱ میلادی، مرز رسمی ایران و اتحادیه شوروی در آن زمان شد و در سال ۱۹۲۶ میلادی به موجب قردادی مقرر شد حداقل ٪۵۰ این رود وارد خاک ترکمنستان شود.

به موجب شاهنامه، دیوان موجوداتی پلید و اهریمنی هستند که مبارزه با آنها نمودی چشمگیر دارد و «سرچشمة آنان معمولاً شمال است» (کرتیس، 1390: 23). حضور این موجود زشت و پتیاره در آیینهای گذر، حضوری قابل پیشبینی و ناگزیر است؛ زیرا نمادی از آیین گذر است. رودخانه جاجرود در شمال تهران واقع شده و یکی از مهم ترین رودهای دایمی استان تهران به شمار می آید. رودخانه تجن، همچنین، بزرگ ترین منبع آب سطحی دشت سرخس در شمال شرق استان خراسان رضوی، به شمار می رود که در شرق شهرستان سرخس جاری است.

رودخانه چالوس که از زیباترین و مهمترین رودهای ایران است؛ پس از پیمودن حدود ۸۵ کیلومتر و ملحق شدن به آب رودخانه زانوسی و دونا و همچنین دَهها چشمه و آبشار، از میان شهر چالوس عبور میكند و در میان دو روستای فرجآباد و محمدآباد به دریای خزر میریزد. رود بابل از میان شهر بابلسر عبور میکند و دو پل روی این رود ساخته شده است. وقتی رودخانه ی جاری و زیبا از روی سنگریزه ها عبور می کند، چه صدای دل انگیزی ایجاد می شود صدایی که به انسان آرامش می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید