سفر به سرزمین فوتبال و قهوه (برزیل) – قسمت 2

محمود نواصر راهاندازی ایستگاههای تاکسی آبی، میان آبادان و خرمشهر از طریق رودخانه اروند و رودخانه بهمنشیر را یکی از ظرفیتهای ویژه قلمداد کرد و افزود: راهاندازی تاکسی آبی در این رودخانهها، علاوه بر تسهیل آمد و شد شهروندان میتواند به یکی از جاذبههای گردشگری این منطقه تبدیل شود. پس از سماجت های یکی از خواستگاران خود، پسری به نام کیومرث که از اقوام دور مادر گلاله هم بود، به عقد او در آمد. در عین حال عهدنامه به دولتی كه بر اثر این تغییر بخشی از سرزمین خود را از دست میدهد ، اجازه داده است ظرف چهار سال ، پس از آگاهی از تغییر بستر رودخانه را به بستر سابق باز گرداند .

بررسی عملکرد مدل هیبریدی ماشین بردار پشتیبان-الگوریتم گیاهان مصنوعی در تخمین جریان روزانه رودخانه ها (مطالعه موردی: حوضه دز). در دشت ها و مناطق باز به راحتی می توان شدت جریان باد را حس کرد. به همین دلیل همه ی آن ها دستگیر شدند اما چند روز بعد شوهر مبینا به قتل او اعتراف کرد. هاینس (1971) در بررسی های خود به این نتیجه می رسد که پوشیده شدن سنگ های بستر بوسیله مواد رسوبی ریزدانه باعث اندود شدن زیستمندان رودخانه ای (Rheophilous) شده و مکانسیم های استقرار این گونه ها را را بی اثر می کند زیرا این مکانسیم ها برپایه وجود سطوح سخت و زبر شکل گرفته و زیستمندان رودخانه ای دارای ابزاری شده اند که بتوانند در روی این سطوح سخت استقرار یابند.

این نتیجه بر رد شدن فرض H0 تحقیق مبنی بر برابری میزان سرمایههای مالی در دو زمان قبل و بعد از اجرای سد داریان دلالت دارد. امپراتوری عثمانی همواره بر روی آبادان و خرمشهر ادعای مالکیت داشت و در دوره ناصرالدینشاه این دو شهر را اِشغالِ نظامی کرد. امیرکبیر به نمایندگی از دولت ایران به مذاکره با امپراتوری عثمانی برای بازپس گرفتن خرمشهر و آبادان رفت. به گزارش خبرنگار ایسنای خوزستان، روند شتابان اجرای پروژههای گران انتقال آب از سرچشمههای رودخانههای مهم خوزستان را در حالی شاهد هستیم که بسیاری از پروژههای مهم در رابطه با احداث سدها، ساماندهی و لایروبی رودخانههای خوزستان، جمع آوری ورودیهای عظیم فاضلاب به این آبراهها و حتی تامین آب مطلوب برای بسیاری از مردم خوزستان به دلیل تامین نشدن هزینه یا از روند اجرایی کندی برخوردار است و یا به دست فراموشی سپرده شدهاند.

این رودخانه در شهرستان ساری قرار داشته و از رودخانه های مهم مازندران و حوزه آبریز دریای خزر بحساب می آید. طرح جزیره شادمانی آبادان با هدف ایجاد قطب گردشگری و جذب سرمایه در خوزستان، در ۴۷ هکتار از زمینهای حاشیهای رودخانه بهمنشیر کلید خورد و قرار بر این بود تا با اجرای آن تحولی در بخش اقتصاد و اشتغال مردم این شهرستان ایجاد کند که با کمتر از پنج درصد پیشرفت کاری متوقف شده است. در شهریور سال ۹۹ قرار بود عملیات اجرایی ساحلسازی رودخانه بهمنشیر آبادان با هدف زیباسازی و توسعه گردشگری انجام شود ولی این پروژه همچنان متوقف است.

وی ادامه داد: مردم این منطقه تفریحی ندارند و بیشتر اوقات فراغت خود را در ساحل بهمنشیر سپری میکنند و هم اکنون منتظر راه اندازی و تکمیل این پروژه هستند. وی راهاندازی ایستگاه ماهیگیری را یکی از مزیتهای نادیده در ساحل رودخانههای اروند و بهمنشیر بیان کرد و گفت: یکی از ظرفیتهایی که باید برای آن به شیوه اصولی برنامهریزی شود، ماهیگیری است چون ماهیگیری رشتهای آرامبخش و بینهایت مفرح است و فردی که یک بار آن را امتحان کرده باشد به طور قطع آن را ادامه میدهد.

این شهر در تاختن اعراب به خوزستان به کلی نابود شده و یک پادگان به جای آن برپا شد. یکی از بزرگترین پالایشگاههای نفت جهان ( پالایشگاه نفت آبادان ) در این شهر قرار دارد. همان زمان یکی از بستگان مبینا گفته بود ما او را کشتیم. به گفته ی یکی از بستگان نزدیک مبینا، به دنبال این شایعات تعدادی از اقوام مبینا به همراه شوهرش او را به کوههای اطراف روستا بردند و با روسری خفه اش کردند. وی اظهار داشت: کشاورزان سودجو در سال هایی که سطح آب افت پیدا می کند، نسبت به تصرف خاک های اطراف تالاب و کشت و کار اقدام می کنند.

چون که نخستین فرمانده این پادگان مردی بنام عباد ابن حصین حبطی بود، شهر کوچکی در اطراف این پادگان ایجاد شد، به این مرد منصوب شده و عبادان نام گرفت. از نظر محمد ابن سیرین اگر در خواب خود رودخانه بسیار بزرگ و فراخی را دیدید، این خواب تعبیرش مردی را نشان میدهد که بسیار بزرگوار و دریا دل می باشد. به گزارش ایرنا شهرستان آبادان به دلیل واقع شدن در مجاورت ۲ رودخانه بهمنشیر و اروندرود از ظرفیت مناسبی برای توسعه گردشگری آبی و جذب گردشگر به منطقه بهرهمند است که متاسفانه کمتر به آن توجه شده و مردم این شهرستان نیز از آن بیبهره هستند.

یکی دیگر از اهالی ساکن در حاشیه رودخانه بهمنشیر آبادان گفت: رودخانه بهمنشیر به لحاظ داشتن ۲ طرف ساحل و نخلستانهای سرسبز چشمانداز بینظیر و زیبایی دارد و میتواند موجب جذب گردشگران در فصول سرد و بهاری سال شود. رودخانه، کارون به غیر از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی تولید برق مصرفی دارای مواهب دیگری نیز است، از جمله بستر مناسبی، برای جذب سرمایهگذاری و ایجاد مکانهای تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالا هست؛ به علت آن که از طریق آن میتوان کالاهای تجاری و صادراتی ایران را با استفاده از حمل و نقل آبی، از اهواز و حتی شوشتر تا بنادر بینالمللی خوزستان مانند خرمشهر و آبادان منتقل کرد.

البته اگر سه تونل کوهرنگ را نادیده بگیرید که آب را از سرچشمههای کارون به زاینده رود منحرف میکنند. رود کارون با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رود ایران است. رود کارون ۱۱۷اُمین میراث طبیعی ایران است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. رودخانه پارانا (به پرتقالی: Rio Paraná) با 4880 کیلومتر طول، دومین رود بزرگ آمریکای جنوبی بعد از رودخانه آمازون است، که پس از سرچشمه در برزیل، در مسیری به سوی جنوب غربِ کشور پیش میرود و پس از آن به سمت جنوب جریان مییابد و پیش از برخورد با رودخانه ایگواسو (به پرتقالی: Rio Iguaçu)، مرزی آبی بین دو کشور پاراگوئه و برزیل را پدید میآورد.

از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمیترین منطقهٔ فلات ایران محسوب میشود، که پیشینهٔ سکونت انسان در آن به ۲٬۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکلگیری تمدن عیلام در هزارهٔ سوم پیش از میلاد ، بازمیگردد. برخی مورخان بر این باورند که پیش از روزگار تاریخنگار یونانی هرودت ، منطقهٔ آبادان سکونتپذیر بودهاست. وی بیان کرد: در برخی از شهرها که رودخانه ندارند با ایجاد دریاچه مصنوعی و رهاسازی ماهی، مردم را به ماهیگیری تشویق میکنند اما در آبادان و خرمشهر با وجود اینکه رودخانههای طبیعی و بکر وجود دارد ولی تاکنون در این خصوص گامهای عملی برداشته نشده است.

با نوسازی و توسعه صنعت لنجسازی موجود در برخی قسمتهای رودخانه بهمنشیر و ایجاد مراکز قایقرانی، میتوان در راستای ایجاد اشتغالزایی دایمی و فصلی در این شهرستان گامهای مهمی برداشت. بخش اعظم این رودخانه در شهرستان پاوه قرار دارد. رودخانه بهمنشیر در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان واقع شده که مهمترین منبع تامین آب شرب و کشاورزی شهرستانهای خرمشهر و آبادان است. این شهر همچنین دارای فرودگاه و بندر است و به دلیل داشتن پالایشگاه نفت و پتروشیمی راهبردی بودن و هممرزی با کشور عراق ، از زمان جنگ جهانی دوم یکی از مهمترین شهرهای خاورمیانه و ایران بودهاست.

یکی از اهالی ساکن در حاشیه رودخانه بهمنشیر به خبرنگار ایرنا گفت: پیشتر ساحل بهمنشیر به دلیل داشتن چمن طبیعی، شاهد حضور گردشگران و اهالی به ویژه در ایام نوروز و سیزده بدر بود ولی از زمانی که برای جاده سازی این ساحل در محدوده ایستگاه ۱۲ کوی بهار، اقدام و سپس نیمه کاره رها شد کمتر کسی در این ساحل حضور پیدا میکند. مسوولان شهرستان آبادان در دولت دهم، طرح گردشگری فرهنگی و ورزشی را در محدوده جزیره شادمانی ساحل بهمنشیر مطرح کردند که در عمل توفیقی در اجرای این طرح حاصل نشد.

برداشت بی رویه سالیانه آب در بالادست رودخانه در محدوده سد تا پل کله توسط پمپاژ که به تنهایی بیش از کل میزان آبی است که سالانه توسط تونل دوم و تونل چشمه لنگان وارد حوضه زاینده رود میشود. برای دیدن آبشار زیبای هشتر خان باید از جاده زنجان- طارم وارد راه خاکی و ناهمواری شد و پس از عبور از امامزاده حسن مثنی و روستای امام بهآبادی لار رسید و از آنجا تا آبشار را حدود دو ساعت پیاده پیمود. عظمت رودخانه زایندهرود پس از الحاق آب كوهرنگ به آن، مشخص میشود. سرانجام ، می توان رودخانه ها را از طریق ذوب شدن یخچال های طبیعی در کوه های مرتفع تشکیل داد.

برای تمدد اعصاب و دور شدن از فضای شهری، چند روزی به اولسبلنگاه بروید و از همنشینی با روستاییان در این طبیعت سبز لذت ببرید. روستاهای واقع در۲سوی رودخانه بهمنشیر فرصت مناسبی برای اجرای طرحهای اشتغالزا، با رویکرد گردشگری است و مسوولان شهرستان آبادان و استان خوزستان میتوانند با اجرای طرحهای گردشگری به اقتصاد خانوارهای روستای کمک کنند. یک کارشناس گردشگری در خصوص ظرفیتهای گردشگری آبی آبادان و خرمشهر بیان کرد: این شهرستانها به دلیل برخورداری از رودخانههای کارون، بهمنشیر و اروند میتوانند ظرفیتهای عظیمی را در عرصههای مختلف اقتصادی و فعالیتهای گردشگری داشته باشند که با وجود این نعمت بزرگ الهی اما تاکنون بهره بسیار کمی از این ظرفیتها شده است.

اما طبیعی است که به عنوان یک شرکت گردشگری فعال و نوآور در زمینه برگزاری تورهای هدفمند از این توصیه واضح هم غفلت نکنیم! همچنین در این شهر، چندین ایستگاه مختلف تفریحات آبی در کارون تعبیه شده است که به شما اجازه میدهند تا قایقسواری در کارون را نیز تجربه کنید. این رودخانه از انشعابات رودخانه کارون بوده که در حاشیه آن به دلیل داشتن نخلستانهای زیبا، ظرفیت مناسبی برای گردشگری روستایی و آبی است. با ذکر موارد بالا، لغو معاهده برای دهلی جدید نتیجه مطلوب که همانا «سخت گیری پاکستان بالای تروریستان ضد- هند » می باشد، ببار نمی آورد.

دیدگاهتان را بنویسید