سراب گاماسیاب – رودخانه گاماسیاب- غار گاماسیاب – تصاویرواقعیت مجازی سراب وغار گاماسیاب

زمین لرزههای به ارگ آسیب زیادی وارد کردند. وی در مورد ظلم های بزرگان یهودی اعتراض کرد، به همین خاطر وی را سنگسار کردند. حسینیه اعظم برغان با مساحت ۱۲۰۰ متر مربع در تاریخ دوم بهمن ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۸۲۴ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. که میتوان از محلیها با قیمت مناسب تهیه کرد. کوه های ستبر و استوار این ناحیه روحیه مردمان کرد را یادآور میشود. همچنین چشمه غسلان بابایادگار که از آن به عنوان آب شفابخش یاد میکنند از زیباییهای منحصر به فرد این منطقه محسوب میشود. وسط روستای ریجاب قدیم (ریجاب بالا) مسجدی مستطیل شکل که از قلوه سنگ و ملاط ساخته شده، قرار گرفته است؛ مسجد عبدالله بن عمر علی الظاهر از بناهای قبل از اسلام بوده، که پس از ظهور اسلام در ایران به مسجد تبدیل و از نخستین مساجد ساخته شده در ایران به حساب میآیدیدآیدآال.

درههای کوهستانی هم عمدتاً در میان قلههای مرتفع قرارگرفته و جولانگاه رودخانه دایمی و خروشان الوند هستند، یکی از آنها درههونه است که برخی از اهالی به آن دره اژدها میگویند، چرایش را خدا داند! رودخانه کردان از شهرستان ساوجبلاغ و همچنین نظرآباد عبور کرده و در حوالی روستایی به نام نجم آباد، به رودخانه شور می پیوندد و در انتهای مسیر خود به دریاچه نمک استان قم که مقصد نهایی آن است می رسد.

این رودخانه در اوایل مسیر خود دارای بستری سنگی بوده که با سرعت زیاد و شیب تندی که دارد در مسیر خود حرکت می کند. پیشتر، مشایخ در اوایل حکومت صفویان زندگی میکردند و در نوار مرزی ایران و عثمانی به ترویج مذهب اهل حق اشتغال داشتند. اجاره ویلا استخردار کردان همیشه یکی از بهترین گزینه ها برای اقامت در کردان به شمار می رود. در ادامه و پس از تأییدِ مناسب بودن منطقه توسط زمینشناسان و دیگر متخصصان، در سال 1974 با ورود اولین ماشینآلات به سایت ایتایپو، مقدماتِ بنای سد مانند ساختِ دفاتر فنی و کارگاهها، منازلِ مسکونی، انبارها و جاده سازی فراهم آمد.

رود کردان یکی از مهمترین رودخانه های استان البرز به شمار می آید. دریاچه لفور در بین جنگلهای سوادکوه واقع شده و یکی ازقشنگترین جاهایی است که هرکس قبل از مرگ میتواند ببیند. پارک آبی این کشور یکی از بهترین گزینههای گردشگری تابستانی محسوب میشود. در این 70 سال، شهر از منطقهای دور افتاده که تمام زمستان ارتباطش را با دنیا از دست میداد به رفاه نسبی رسیده است. آخر هفته ها و یا ایام تعطیل بسیاری از افراد که به این روستای خوش آب و هوا و ییلاقی روانه می شوند، به دنبال اجاره اقامتگاه کردان هستند تا بتوانند یک الی چند روز را در آرامش و به دور از شلوغی و هیاهوی شهر سپری کنند.

این مسجد اگر از مسجد «تاریخانه» دامغان که قدیمیترین مسجد ایران است، قدیمیتر نباشد بعید نیست مقارن با بنای آن ساخته شده باشد. ویلاهای استخردار کردان به دو دسته تقسیم می شوند که با توجه به فصل سفر می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. در حوالی روستای دنگزلو از توابع بخش پادنای علیا در شهرستان سمیرم استان اصفهان غاری قرار دارد که باید برای بازدید و تماشای همه تالارها و بخشهای آن از قایق استفاده کنید. اما بهتر است بدانیم که برای فتح این قله باید از تجهیزات کامل کوهنوردی باید استفاده کرد.

در نقاطی مثل تهران، کرج، اصفهان و مشهد سهم بخش کشاورزی در مصرف منابع آب بیشتر است.وی در باره تمهیدات سازمان محیط زیست برای حل بحران آب گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بهطور مشخص متولی حفاظت از تالابها و رودخانههای کشور است اما تا پنج سال پیش هم ضرورت حفاظت از تالابها و رودخانهها به رسمیت شناخته نمیشد. در ابتدایی که به این رودخانه می رسید محلی به نام هرجاب وجود دارد که در آغاز جای دیدنی قابل وصفی ندارد. یکی دیگر از مهمترین خطراتی که ممکن است برای ساکنین محلی اطراف رودخانه وجود داشته باشد، سنگ ها و شن هایی است که گردشگران از اطراف این رودخانه بر می دارند که این می تواند مسیر اصلی رودخانه را تغییر داده و مشکلاتی را به وجود آورد.

به تازگی باستانشناسان در نزدیکی روستای بانزرده در محلی که به «گچ گنبد» معروف است بقایایی یافتهاند. رودخانه ی زیبایی به نام هزاربند در ارتفاعات استان البرز و در فاصله 8 کیلومتری از روستای دره که در بخش جنوبی این روستا وجود دارد، و از مسیر فاصله 5 کیلومتری روستایی به نام خچبره در طالقان کرج و در 10 کیلومتری از ارتفاعات قله کهار عبور کرده و به رود کردان که یکی از مناطق دیدنی کردان محسوب می شود می پیوندد. سبک این گچبریها با نقشهای برجسته از تصویر انسان و حیوان و برخی نقوش تزئینی به آثار دوره سلوکی و اشکانیان نزدیک است.

مصالح کلیه این آثار از قلوه سنگ و ملاط بوده و ساختمانها معرف کامل معماری عصر ساسانی است. این گروه سپس به دیدار از خانوادههایی میروند که در سال گذشته عزیزی را از دست دادهاند. باستانشناسان قدمت این بنا را به دوره ساسانی نسبت دادهاند. قدمت این اثر به قرن ۱۶ میلادی میرسد. این مجموعه از طرف شمال غرب با پرتگاه تندی به جلگه ذهاب میرسد و از طرف شمال و شمالشرقی به صخرههای پلکانی دالاهو منتهی میشود. عمق رود کارون اهواز در روزهای پربارش به حدود 21 متر در مناطق عمیق میرسد. طی این سالها چاههای زیادی زدند، چون باغ و زمین داشتند در گذشته روی 17 متر آب برمیداشتند و الان روی 70 متر آب برمیدارند.

به گزارش دیلی میل، دیناموی شعبده باز که نام اصلی اش استیو فراین است در منطقه برادفورد متولد شده و بعنوان یک شعبده باز جویای نام با راه رفتن روی رودخانه تیمز و در برابر ساختمان پارلمان انگلیس در لندن، چشم تماشاگران را به خود خیره ساخت. به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقهای اصفهان، محمود چیتیان، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقهای اصفهان با اشاره به انتشار فیلم در شبکههای مجازی مبنی جریان آب در رودخانه زاینده رود در منطقه درچه، اظهار داشت: این فیلم واقعیت ندارد. به گزارش سلام نو به نقل از ویزیت ایران، ریجاب یا همان “ریژاو” یکی از خاصترین شهرهای کرمانشاه، منطقهای کوهستانی و دارای آب و هوایی معتدل است و با وسعت ۱۲۰ کیلومترمربع در غرب این استان واقع شده؛ اگر دوستدار طبیعت بکر و گشت و گزار در میان سرسبزی مطلق هستید باید حتما سری به این شهر بزنید.

اگر میخواهید از این منطقه زیبا و به یاد ماندنی سوغاتی داشته باشید؛ چه چیزی بهتر از سوغاتی همجنس طبیعت وحشی و عطر گیاهان خاص آن . سرچشمه­ی زیبایی در ادبیات و به طور ویژه در شعر، به عوامل چندی از جمله موسیقی لفظی و معنوی آن منوط است و این دو گونه­ی موسیقی که ناظر بر صنایع لفظی و معنوی در شعر است، به فرم و محتوا ـ توامان ـ اشاره دارد. مقبره شیخ بایزی بستانی آتشگاه دیگری است که در داخل آن دو قبر اسلامی در کنارهم دیده میشوند که اهالی محل یکی از آنها را قبر شیخ بایزی معرفی میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید