زاینده رود از کدام شهر عبور میکند – ❤️ اسک 98

درافسانه ی مردم محلی نقل می شود که درزمان قدیم در این منطقه پهلوان و سرداری که بر این قلمرو حاکم بوده و در جایی بنام ” قلعه زنگی” که مشرف بر رودخانه است سکونت داشته است که فردی باهیکلی تنومند وصورتـــی چاق٬ پلک و ابروانی ضخیم و با چشمانی درشت بوده بطوریکه پیله چشمان و ابروانش (افتادگی و ورم پوست بالای چشم و پلک بالایی که مژه آن زیاد بوده )سنگینی کرده وبصورتش می ریخته که آنها را به وسیله گیره هایی بالا نگه میداشته وچون بر همه روستاهای اطراف پیله رود صدارت داشته با اشاره به ظاهر وی منطقه سکونتش را بدین نام خوانده اند که در لغت نامه هم پیله بمعنی چشم و پلک چشم آمده است .

محور چالوس – کرج از بی نظیرترین مناظر و چشم اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور می باشد که همین امر گاهی سبب ترافیک های سنگین در تعطیلات می شود. گچسر: این ده همانطور که از اسم آن پیداست، روی معدن گچ قرار دارد و حدود ۷۵ کیلومتری کرج قرار دارد. روستای خوش آب و هوای کندر در میان البرز مرکزی و در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی کرج واقع شده است و منظره های دلنشین و زیبا و باغ های گلابی و گیلاس در نگاه اول چشم هر بیننده ای را نوازش می کند و هر کسی یک بار پا بر این خطه بگذارد شیفته اش می شود.

دو برادر می گویند از طرف ارتش و سازمان اطلاعات آمده اند و این مدارک باعث جلوگیری از جنگ کشورهای منطقه هیمالیا می شود. فیلم سینمایی «فلورا و سنجاب شگفت انگیز» به کارگردانی لنا خان، شنبه ۲۸ اسفند ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. و بعد از آن به مساجد رفته و نهار را كه قبلا از طريق نذورات آماده شده صرف مي كنند و در شب شام غريبان هر محله اي دسته خود را به را انداخته و با نوحه سرايي به ديگر مساجد مي روند و در مساجد پذيرايي مي شوند و اين عمل تا ساعت 10 الي 11 شب ادامه مي يابد .

در ساحه تقریبا ۱۵۰ الی ۱۷۰ کیلومتر که از منطقه کهسان تا دهنه ذوالفقار را در بر میگیرد مجرای رود از نگاه توپوگرافی و طبقات الارضی در اراضی بسیار مختلف و متنوع به وجود آمده است . همچنین یاد بگیر که به مانند رودخانه هیچوقت به عقب بازنگردی، گذشته مربوط به گذشته است، حال و آینده را بنگر. هماکنون، میزان تخلیه آبهای زیرزمینی ایران در میان پرشتابترینهای جهان جای دارد، بهطوری که بر اساس محاسبات میشل، ۱۲ استان از ۳۱ استان کشور، تا پنجاه سال آینده تمام ذخایر سفرههای زیرزمینی خود را میخشکانند. مطیعی تهرانی: اگر رودخانه ای ببینید و دیدن آب در خواب که صاف و روشن دارد در آینده با مردی کریم و بزرگوار برخورد خواهید کرد و از او نعمت خواهید یافت و حمایت خواهید شدو اگر در خواب دیدید رودخانه ای در زمین شما جریان دارد و در عالم خواب احساس کردید که آن منطقه به شما تعلق دارد آن قدر جان و عزت مییابید که به کرامت معروف میشوید.

از 25 نفر مصاحبهشونده، 15 نفر زن و 10 نفر مرد بودند. کرزن در این باره مینویسد: «جادۀ کج دیگری هم بین شیراز و بوشهر از طریق فیروزآباد وجود دارد که مسافتش210 تا220 مایل است و از همین راه بود که لشکر ایران در جنگ 1857م توپخانۀ خود را به میدان نبرد آورد و در همان جا رها کرد» (کرزن، 1373: 279؛ رسولی، 1395: 47). بخش دیگری از راه گره و فیروزآباد، از ایلراه طایفۀ ششبلوکی قشقایی میگذشت. هریرود در قسمت علیای خود و یا درآغازگاه دارای سرعت و سرنشینی زیاد است ، چنان که از منبع خود تا ساحت اوبه متجاوز از ۲۵۰۰ متر از ارتفاع خود میکاهد و در اوبه ارتفاع آن به ۱۲۶۸ متر میرسد .

رودباران هرات از روزگاران بسیار قدیم در این خطه باستان جریان داشته و به سان شاهرگ های حیات بخش جسم فیاض این ولایت تر و تازه نگه داشته اند ، که هریرود به عنوان شاهرگ اصلی شایان توصیف افزون است . در قریه دهنه ذوالفقار از مربوطات حاکم نشین گلران هرات که ارتفاع رود از سطح بحر ۵۰۰ متر است .مسیر رود مزبور خط سرحدی و مرز سیاسی بین المللی افغانستان و ایران را تشکیل میدهد . در وادی هرات و دشتهای غوریان سرعت آن بسیار کم شده و خم و پیچها و جزیره های کوچکی در مسیر آن تشکیل میشود و زمانی که از شمال غوریان میگذرد خط سیر این رود به سوی شمال غرب امتداد یافته و در میان دشتهای ریگی و سنگچلزار غوریان جریان میابد .هریرود در منطقه کهسان از سطح بحر در حدود ۷۴۰ متر ارتفاع دارد .

یک ضعف بزرگ که اگر تقویتش نکنیم، خیلی زود تبعاتش بیش از آن چیزی خواهد شد که تصور میکنیم؛ آن هم در روزگاری که تغییر اقلیم و خشکسالی و کمبارشی بیسابقه هم دامنگیرمان شده است. پل سفید و عریض (LE PONT CHARLES DE GAULLE) مانند بال هواپیما بر روی رود سن بنظر میرسد که مسیرهای طولانی را به هم متصل کرده است. این ایستگاه­ها به ­وسیله زمین­های کشاورزی احاطه شده ­اند که از آفت­ کش­ها و علف­ کش­ها در مقیاس گسترده در آن­ها استفاده می­شود و در نتیجه ­ی آن زهاب کشاورزی حاوی آلاینده­ ها را به رودخانه سرازیرمی­کند. Fs غلظـت دبی مواد بستری Ct با توجه به مباحث ذکر شده می توان گفت که نیروی گریز از مرکز که از طرف ذرات آب درحـال حرکـت در طـول مسیر انحنایی اعمال می شود عامل تعیین کننده شرایط جریان در قوسها می باشد .

هرچقدر بیشتر فکر می کنم می بینیم رود نماد کامل بخشش است و ذره ای بخل و خساست نمی توان در آن یافت. در تمامی این فرمانها، تنها از اراده ی ملوکانه ی “رهبر کبیر” یاد می شود و نمی توان از او یاد کرد، بی آن که صفت یگانه و انحصاری “رهبر کبیر” حتماً در آن ذکر شود. این ده از قسمت شمالی منطقه شروع میگردد. پیله رود به ۱۴ روستا با اسامی ذیل بترتیب : فتح مقصود ــ نظر علی کندی ــ هشنه ــ خوش آباد مسجد محله سی ــ آقایارلو ــ یوزباشی قلعــه سی ــ پیرجوار ــ پیرزاده ــ قلعه ــ قاضی کندی ــ گودلر ــ صالح قشلاقی و ولی آباد اطلاق میگردد .پیله رود با داشتن حدود ۲۰ کیلومتر مرز مشترک ٬ همجواری با جمهوری آذربایجان را دارد کــه روستای ییلاقی فتح مقصود در چند صد متری مرز و جاده پاتران قرار گرفته است.

مجموعه روستاهای پیله رود از توابع استان اردبیل و شهرستان نمین و زیر مجموعه ای از بخش مرکزی (بخش ۳ نمین)می باشد که فاصله اش تا مرکز استان ۵۲ کیلومتر و با مرکز شهرستان در حدود ۳۵ کیلومتر می باشد که دو شهر نمین و عنبران سفلی در سمت شرقی پیله رود قـــــرار گرفته اند.منطقه پیله رود از شمال به کشور جمهوری آذربایجان و جنوبـاً به روستـا های کلندرق علیا ٬کلندرق سفلی و روستای علی کمر و شرقـاً به اراضی روستاهای عنبران علیـا و قشلاق (پیله زیر) و غربـاً به روستاهای دلیکلی داش ٬خواجه بلاغی٬ بویاغچلو وسرخانلومنتهـــی میگردد که در دوره های قدیم بیشتر این روستاها نیز به پیله رود تابعیت داشته اند.

بیلقان شهرکی در استان البرز است که در ۴ کیلومتری شهر کرج و در ابتدای جاده چالوس واقع شده و دهات حسینآباد، باغ پیر و بهمنیه از توابع شهرک بیلقان میباشد. این روستا در ۳۵ کیلومتری شهر کرج واقع شده و از توابع استان البرز می باشد. در ۸۳ کیلومتری کرج و نزدیک جاده ویترین قرار دارد. این ده هم در مسیر جاده آزاد بر و کنار رودخانه واقع شده است.

در این منطقه معدن آهک هم هست؛ به همین دلیل به آهکپزی هم اشتغال دارند. با توجه به برگزاری مسابقات داخلی و خارجی اسکی در این منطقه و افتتاح فروشگاههای لوازم اسکی و آموزش آن، هنوز عدهای به دامداری و باغداری اشتغال دارند. برخی از اهالی نیز که از اجداد خود شنیده اند بر این باورند که گذشتگانشان در کنار این رود خانــه بخاطر وجود آب مسکن گزیده و بدلیل اینکه منطقه ای جنگلی و پر از درختان توت بوده است به پرورش کرم ابریشم اشتغال داشته و از این طریق امرار معاش مینموده اند وبهمان خاطـــــر به این منـــطقه پیله رود گفته میشود .

دریغا از آن روز ک شیری بیفتد بخاک… خدایا نیاید آن روز که بیشه خالی از شیر شود،.. اکثر جوامع قدیمی و بسیار توسعه یافته در برخی از این رودخانه ها تشکیل و رشد کرده اند. بیشتر زمینهای لولمان جلگه ای و هموار است و خاک آن نیز مانند سایر نقاط جلگه ای گیلان بسیار حاصلخیز و اکثر آن نیز زیر کشت برنج میباشد. علت نامگذاری این روستا به نام گوراب این است که این روستا متبرک به آرامگاه یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بنام شاهزاده حسین می باشد و به دلیل اینکه موقعیت این قبر به گونه ای است که جوب آبی که از وسط روستا میگذرد از زیر امامزاده عبور کرده و پس از گردش دور قبر از قسمت دیگر خارج می شود این روستا را به نام گوراب نامگذاری کرده اند.

به عقیده بعضى از محققین، اساس این بنا ساسانى است و ریشه و پایه هخامنشى دارد ولی ساختمان های روی پل، از نمونه معماری اســلامی ـ دیلمی و سلجوقی تأثیر پذیرفته است. ولی گرگ هــا دستــه جمعــــی زوزه میکشنــــد … روستای وینه روستایی بکر با طبیعتی محدود ولی چشم نواز است که در ورودی آن تابلویی از جانب شورای اسلامی وینه جلب توجه می کند؛ با این مضمون که ورود افراد غیر بومی و وسایل نقلیه غیر ساکنین به داخل روستا اکیداممنوع می باشد! اصلاحات جدی در قانون اساسی در سال 2010 انجام شد که رئیس جمهور را از عزل نخست وزیر یا پارلمان منع کرد.

سی و سه پل یا پل الله وردی خان، پل خواجو پل جویی و پل مارنان و پل کله و پل فلاورجان و پل بابا محمود و پلهای اژیه و ورزنه از آن دسته پل های معروف اصفهان و ایران هستند. در قسمت خطرأس آبریز قله کندوان قرار دارد و بسیار سردسیر و برفگیر که بین کوههای سربه فلک کشیده قرار دارد و به دلیل سرمای شدید کاشت درختان میوه امکانپذیر نیست و کوهها از نظر پوشش گیاهی غنی است. نساء: به نظر نویسنده، چون قسمتی از آن آفتابگیر نیست و سایه است، نسام یعنی سرد و از نسیم گرفته شده است، به این نام معروف است.

از جمله مکانهای دیدنی روستای ارنگه، قبرستان باستانی ارنگه، آبشار ارنگه و دره هفت چشمه این روستا میباشد که جهت دسترسی به روستای ارنگه، پس از ورود به جاده چالوس از سمت کرج در کیلومتر ۱۸، در جهت راست تابلویی میباشد که شما را به سمت این روستا هدایت مینماید. در واقع آبشار به شکل J می باشد و ۸۰٪ آن مربوط به آرژانتین و ۲۰٪ آن مربوط به برزیل می باشد. روستای نمرک یکی از روستاهای شهرستان کرج می باشد که اخیرا به یک مرکز گردشگری تبدیل شده است. ارنگه روستایی از توابع بخش آسارا شهرستان کرج در استان البرز ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید