رژيم حقوقي حاكم بر رودخانه مرزي ارس

بعد از حرارت دادن دانه ها بگذارید خنک شوند. اهداف دیگر از ساخت این سد عبارت است از حفظ حیات وحش، حفظ جنگل ها و کاربردهای تفریحی. البته به روی تاجِ سد هم رفتیم، اما سوار بر اتوبوس. در واقع با توجه به هزینه بالای سد سازی، عدم توجه کافی به ایمنی سدها می تواند موجب از بین رفتن سرمایه های ملی کشور نیز بشود. چشمههای غلمرزنکا، توسکا چشمه را میان همراه با دهها چشمه دیگر، آبشارهای دوزده، داراب کلا، زنگت و همچنین درههایزیبای رودخانه نکا و زارم رود و دریاچه استخر پشت در این محدود واقع هستند. دریاچه طبیعی روستای استخر پشت که در سی و پنج کیلومتری شهر «نکا» واقع است، روزگاری با نیزارهای حاشیه خود نزدیک به بیست هکتار از محیط اطراف را میپوشاند.

این دریاچه، در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر نکا و در حاشیه روستای استخرپشت واقع است. روستاهای سیکا و مرس، جنوبی ترین روستاهای شهرستان و بخش هزار جریب میباشد؛ که مسیر فرعی آن در محدوده سوچلما، از جاده استخرپشت – ارم جدا می گردد؛ روستاهای مرس کوچک و مرس بزرگ در ضلع شمالی کوه ببر چشمه، از مناطق چلم کوه واقع شده اند و روستای سیکا کمی پایین تر در شیب دره ای رو به جنوب قرار گرفته؛ که روبروی آن کوه های دراشه واقع شده است. یکی از معروف ترین جاذبه های زیارتی و گردشگری منطقه، آستانه امامزاده پنج تن ارم میباشد؛ که سالانه هزاران نفر از مشتقان و گردشگران زیارتی و سیاحتی را نزد خود دعوت مینماید.

همچنین از دیگر جاذبه های گردشگری روستا کوهسارکنده؛ می توان به امامزاده جعفر در این روستا اشاره نمود؛ که به جهت کوه پایه ای بودن و درختان آزاد اطراف؛ منطقه مناسبی برای سیاحت و زیارت محسوب میشود! چشمه آب معدنی قرمرض، یکی از مشهورترین نقطه گردشگری شهرستان نکا محسوب میشود. واقع شدن این امامزاده در نقطه زیبا و سرسبز در مسیر ارتباطی استخرپشت – ارم، و رودخانه زیبای ارم، این مکان را به یکی از معروفترین مکان زیارتی سیاحتی تبدیل کرده است.

در امامزاده پنچ تن، مقبره پنچ نفر از متدینین و امامزادگان شیعه واقع است. امامزاده یحیی سیکا، از اماکن مهم گردشگر پذیر منطقه هزار جریب بوده؛ که در منطقه جنگلی کوهستانی و ییلاقی روستای سیکا، بر روی کوه های ببر چشمه قرار گرفته است. به این معنا که به ازای تغییر مسیر رودخانه هامون که از سوی افغانستان صورت گرفته، میتوان از ظرفیت بادی شرق کشور استفاده و انرژی بادی تولید کنیم و در اختیار افغانستانیها بگذاریم و به این ترتیب یک بازار آب و انرژی در آن ناحیه تشکیل دهیم.

پاسخ: یخچال ها به طور کلی به دو دستهٔ قطبی و کوهستانی تقسیم می شوند.یخچال های عظیم قطبی در نواحی قطب شمال و جنوب کرهٔ زمین قرار دارند و یخچال های کوهستانی در نواحی مرتفع سطح خشکی ها تشکیل می شوند. در حدود یک کیلومتر بالاتر از عبور کرداب (جاده چلمردی به روستاهای بالا دست هزار جریب) چشمه زلال با آب خنک در منطقه زیبای جنگلی؛ تشکیل شده است. اما حالا این قلعه حیرت انگیز با قدامت دو هزارسال در حال فروپاشی است. در داستان اسکندر، آب حیات و آب شور دو نمونه از این آنمیسم به شمار میآیند. شهرستان نکا با دو بخش مرکزی و هزارجریب دارای جاذبه های فراوان گردشگری میباشد؛ که از جمله می توان به چشمه آب معدنی قر مرض، ساحل دریای مروارید، باغ نارنجستان، غار باستانی کمیشان، منطقه جنگلی کوهسار کنده و…

همچنین ساحل زاغمرز، گهرباران و دیگر سواحل دولتی و رسبز با درختان توسکا در اطراف ساحل مروارید، زیبایی خاصی به سواحل منطقه داده است! اما به هر ترتیب ساحل مروارید نکا، با امکانات مناسب و ساخت و سازهایی نظیر آلاچیق سرویس بهداشتی، دوش آب، امکانات اقامتی، قهوه خانه، پارک کودک، امکانات قایق سواری و … با وجود کارخانه سیمان، اسکله نفتی و نیروگاه تولید برق نکاء در ساحل دریا، وجود تنها سیلوی گندم مازندران، و مجاورت با ساری مرکز استان و بهشهر، هم اکنون وجه غالب اقتصاد منطقه کشاورزی و اشتغال روستایی میباشد. روش مستقیم (ایجاد سازه های طولی ): در این روش از سازه تثبیت کننده به طور مستقیم و به شکل پوشش بدنه بر روی ساحل استفاده می کنند.

و در دوره پایین جایی است که قبل از رسیدن به دهان شروع به از دست دادن و شکل گیری منحنی می کند. بنای امامزاده پنج تن، از بناهای معماری دوره قاجاریه میباشد. این خانه بزرگ از آثار معماری دوران قاجاریه میباشد و به دلیل پیچیدگی در معماری داخلی و … وجود درختان قدیمی در اطراف بنای امامزاده و نیز نما و معماری این مکان، جذابیت زیادی دارد! بقایای موجود در کنار امامزاده محمد، که وجود آرامگاه شیعیان مرزامن را نشان می دهد یکی از آثار آن میباشد. به طور کل، منطقه استخر پشت به دلیل قرار گرفتن در کنار استخر زیبا، کوههای سرسبز، رودخانه زیبای درم رود و نیز فاصله به نسبت نزدیکتر به مرکز شهرستان؛ از مکانهای معتبر گردشگری شهرستان در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح میباشد!

رود ارس که در ترکی آذری از آن با عنوان «آراز» نیز یاد میکنند، رودی پرآب و خروشان است که سرچشمه آن، کوههای «بینگول» در شبهجزیره آناتولی ترکیه محسوب میشود. منطقه زیبا و جنگلی و سرسبز اطراف روستای کوهسار کنده از تفرجگاه های مشهور شهرستان محسوب میشوند. روستای گرگتج و رمندانخیل؛ را می توان از روستاهای جذاب دهستان محسوب میشود. به گزارش خبرایران به نقل ازروابط عمومی معاونت سیما ، «رودخانه برفی» از سریال های موفق دهه 90 استرالیایی است که در 4 فصل ساخته شده است. مجموعه تالابی فوق، هر فصل از سال جلوه خاص و ویژه ای دارد.

بسیاری از مردم شهرها و روستاهای اطراف برای زیارت این امامزاده و نیز برای در امان ماندن از گرمای تابستان به اینجا مسافرت می نمایند؛ در سال های اخیر به خصوص ایام تعطیلات فصل تابستان، جنگل منطقه امامزاده یحیی، مملو از جعمیت برای اقامت موقت در شب ها و روزهای متوالی می گردد! جنگل زیبا و گاه درختچه های مرتعی و چشمه معروف ((قلقل چشمه))؛ (به معنی جوشش و فوران آب چشمه) منطقه ییلاقی و خنک کلنگاه را بوجود اورده است و به هر گردشگری که در گرمای تابستان به مسافرت رفته، جانی دوباره میدهد.

گذر رودخانه ای زیبا از این منطقه و نیز جنگلی سرسبز از درختان گونه خزری، پذیرای هزاران مسافر از سایر نقاط میباشد. این چشمه، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا؛ در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته؛ معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی (کلیوی) آب آن بوده، که بسیاری از هموطنان را وادار نموده؛ تا از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به منطقه سمسافرت مینمایند! یکی از نقاط مشهور گردشگری نکا، نهالستان چلمردی میباشد. این مسیر از کنار منطقه جنگلی و نهالستان ترویجی ((ونمک)) عبور میکند.

نهالستان و نمک دارای استخر مصنوعی و چشمه، محل رویش نهال های پژوهشی جنگلی میباشد. راه آسفالته ی دسترسی به دریاچه از شهر نکا، حدود ۶۰ کیلومتر بوده و مابقی نیز جاده ی خاکی میباشد. این دریاچه که در زبان محلی به «اسطل»، مشهور است؛ در ۷۵ کیلومتری شهر نکا (قسمت غربی روستای «کلا») و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. مهمترین دریاچه کشور ارمنستان دریاچه سوان است. وزیر نیرو به وضعیت آب ارس اشاره کرد و گفت که بنده بیشترین ارتباط را با مقامهای دولت ارمنستان داشتهام و بطور قاطع میگویم که آب رودخانه ارس هیچگونه آلودگی ندارد.

در ارمنستان شما اجازه کار به صورت رسمی را نیز دارید که می تواند برای شما بسیار ارزشمند باشد. نکا به صورت نی کا به لغت اوستایی به معنی چشمهً پایینی میباشد. منطقه بندر Right Bank که به Greve شهرت دارد، در اطراف ناحیه اوتل دویل امروزی گسترش یافت ، فیلیپ آگوست (۱۲۲۳-۱۱۸۰) از عایدی حاصل از تجارت برای ساختن قلعه ای به نام لوور ( باروهای پایینی آن هنوز زیر موزه امروزی دیده می شوند)، نوتردام، خیابان های سنگفرش، کانال های آب و فواره های آب شیرین استفاده کرد. امروزه پل هنر (LE PONT DES ARTS) شهرت جهانی دارد، به طوری که عاشقان قفل عشقشان را از آن آویزان میکنند و کلیدهایشان را نیز در رود سن میاندازند.

به گزارش ایرنا، رهاسازی فاضلاب صنعتی و انسانی، تصرف زمین های اطراف و توسعه کشت و کار از جمله مشکلات و دغدغه هایی است که دوستداران محیط زیست برای رود اترک بیان کرده اند. مرز 1 که بیان می دارد. به هر صورت برخی از پژوهشگران نظیراسپورلس (1941) تاکونیات (1980) نشان داده اند که تنوع و عدم تجانس لایه های زیرین بستر، عمق و سرعت جریان آب، به اندازه کیفیت آب ، در کمیت و کیفیت جمعیت آبزیان مؤثرند. با ۷/۳ درصد جمعیت مازندران در متون تاریخی آنرا نیکا، نیکاح و نکا نامیده اند؛ که به معنی سرزمین و آبادی و یا جایگاه ناهید میباشد.

این مقدار در مقایسه با مقدار لازم برای آشامیدن که بین 2 تا 5 لیتر است، قابل توجه است. برای عملکرد درست، بدن ، روزانه به ۱ تا ۷ لیتر آب نیاز دارد البته این میزان آب به مقدار فعالیت بدن ، دمای هوا ، رطوبت و دیگر عوامل بستگی دارد. ظرفیت گرمایی یک جسم، مقدار گرمایی است که به جسم میدهیم تا دمایش، ۱ درجه سانتی گراد افزایش یابد.

“بعد از تجن، رودخانهای که در سر راه قرار دارد؛ نیکا نام دارد که از شاه کوه شروع شده، در چهار فرسخی شمال جاده به دریا جاری میشود. بدین ترتیب ماشینها براحتی میتوانند از روی رود حرکت نمایند. این مفهوم خود علت حرکت است »(AT XI: 181). جدای از نوع ذکرشده که شامل حرکات بدن بوده و ناشی از حرکت غده پینه آل است، نوع دومی از حرکت نیز وجود دارد که رفلکس نامیده می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید