روزنامه ایران: هیرمند به هامون میرسد

مشورت و همکاری در زمینه توسعه منابع انسانی از ابتدا در بین کشورهای سارک جریان داشته است. مجموع شرایط طبیعی و انسانی منطقه مانند ناهمواری، اقلیم، پوشش گیاهی، منابع آب، تنوع فرهنگی و قومیت ها ( ترک ، لر و فارس )، اعتقادات و میراث مذهبی و سابقه تمدن و آثار فرهنگی چند هزار ساله و غیره باعث شده تا این شهرستان از مناطق بکر، منحصر به فرد و جاذب گردشگری و فرهنگی استان و حتی کشور قلمداد گردد و استقرار کانونهای فرهنگی تفرجی متعدد از جمله دهکده گردشگری زاینده رود به عنوان بزرگترین مکان استراحتگاهی و تفریحی در ناحیه ایران مرکزی، همچنین وجود مقبره امامزاده عبداله بن زید حسنی(ع) پدر بزرگوار حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (ع)، آرامگاه کاوه آهنگر اسطوره عدالت خواهی ایرانیان و دیگر بقاع متبرکه و مجتمع های فرهنگی تفریحی در ساحل رودخانه و دریاچه سد زاینده رود که روزانه پذیرای هزاران نفر از میهمانان و هم وطنان عزیز می باشد موید این ادعاست.

از جمله آیه «اولئک الّذین اشتروا الضلاله بالهدی فما ربحت تجارتهم و ما کانوا مهتدین» (بقره/16). در تابستان همه ی ما به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا هستیم تا چند روزی را در آن منطقه به مسافرت و تفریح بگذرانیم. در سال 2002 و در یازدهمین اجلاس سران نیز بیش از پیش به مسئله همکاری با دیگر سازمانهای منطقهای و بینالمللی جهت مبارزه با فقر تاکید شد؛ همچنین در این اجلاس کمیسیون مستقل کاهش فقر گزارش خود تحت عنوان “آینده ما، مسئولیت ما” را ارائه نموده و مطابق این گزارش برنامهای را برای فعالیتهای فقرزدایانه سارک تدوین نمود با عنایت به مشکلات کشورهای عضو سارک از جمله ازدیاد جمعیت و درآمد سرانه پایین، مسئله مبارزه با فقر همواره جز یکی از اولویتهای سارک بوده است.

البته، نکته حائز اهمیت این است که، مسئله آموزش و پرورش از آنجا برای سارک دارای اهمیت است که اساساً کشورهای عضو این اتحادیه با مشکل کمبود دسترسی مردم به امکانات آموزشی مواجه است و به همین خاطر در اکثر کشورهای عضو سارک تعداد کودکانی که در دوره ابتدایی ثبت نام میکنند، بسیار کمتر از سطح استانداردهای جهانی است و حتی بسیاری از این کودکان پس از چند سال به دلایل گوناگون از جمله دلایل اقتصادی و فرهنگی وادار به ترک تحصیل میشوند. در سال 2000 طبق “برنامه تکمیل عملکرد” و در جهت بهبود نتایج فعالیتها، سارک دو کمیته فنی “کشاورزی” و “توسعه روستایی” را تبدیل به یک کمیته فنی در حوزه “کشاورزی و توسعه روستایی” به ریاست نپال کرد(saarc organization,2012).

این کمیته با توجه به مشکلات منطقهای از اهمیت خاصی برخوردار است به نحوی که در آوریل 2004 به برنامه جهانی سازمان ملل برای مقابله با ایدز پیوست. نکته دیگر آنکه کشورها عضو سارک با افزایش همکاریهای اقتصادی بین خود میتوانند روند حاکم بر مبادلات تجاری در میان کشورهای عضو سارک که عمدتاً با کشورهای خارج از آن حوزه میباشد را اصلاح کنند. این اشتراک در ادیان سبب ظهور بینش های سیاسی و اجتماعی مشابهی در میان مردمان این کشورها گردیده است.

متعاقب آن در سال 2006 استراتژی منطقهای سارک در مورد ایدز با همراهی برنامه جهانی سازمان ملل برای مقابله با ایدز به اجرا درآمد. از این رو در ششمین اجلاس سران سارک (1991)، کمیسیون مستقل کاهش فقر، به منظور ارائه گزارش از وضعیت منطقه و همچنین برنامه ریزی برای آینده تشکیل شد. تمرکز اولیه کمیته فنی بر روی سلامت مادر و کودک، مراقبتهای اولیه به خصوص از افراد ناتوان و معلول، کنترل و مبارزه با بیماری های خطرناک در منطقه از قبیل مالاریا، جذام، سل، هاری و ایدز بود. در واقع موضوع سلامت و فعالیتهای جمعیتی جز یکی از پنج هدف اولیه کشورهای عضو پیمان سارک میباشد.

همین که ماهیت سیاست­گذاریهای بینالمللی از چارچوب تنگ و جزمی دولتها خارج میشود و در درون سه یا چهار منطقه جای میگیرد، مقدمات جهانی شدن فراهم شده است، چرا که مهمترین مانع جهانی شدن، دولتها هستند. همکاری با سازمانهای بینالمللی و منطقهای که دارای اهداف و مقاصد مشابه هستند. این رود از خروجیهای مختلف به تالاب بینالمللی هامون میریزد و بخش بیشتر آن نیز از رودخانه مرزی مجددا وارد خاک افغانستان میشود و در نهایت به بخشی از این تالاب که در خاک افغانستان قرار دارد، میریزد.

چند شهر بلند این استان عبارتند از فریدون­شهر که ارتفاع آن 2530 متر است و در دامنه­های شمالی رشته شاهان کوه و سمیرم که دارای 2460 متر ارتفاع است و در دامنه­های شمالی رشته کوه دنا قرار دارد.همچنین می­توان به شهر داران مرکز شهرستان فریدنشاره کرد که در دامنه غربی رشته کوه دالان­کوه واقع است و ارتفاع آن 2390 متر می­باشد. در واقع ذینفع کردن کشورها در اقتصاد و تجارت منطقه میتواند در بلند مدت به کاهش اختلاف نظرها و افزایش درک متقابل ملل ساکن در حوزه سارک بینجامد.

از سوی دیگر وضعیت خاص جغرافیایی طبیعی جنوب آسیا به گونهای است که کشورهای منطقه صرفاً از طریق اهمیت دادن به همکاری اقتصادی میتوانند به نیازهای متقابل یکدیگر پاسخ مناسب بدهند. موقعیت جغرافیایی و نزدیکی کشورهای حوزه جنوب آسیا باعث شده که سرنوشت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این کشورها به نوعی به یکدیگر پیوند بخورد. نزدیکی جغرافیایی سبب گردیده که امنیت یا عدم امنیت هر یک از کشورهای این حوزه به سایر کشورهای منطقه نفوذ نماید.

هشت کشور عضو سارک، به لحاظ جغرافیایی در منطقهای گسترده و با تنوع آب و هوایی قرار دارند. از زمان همکاری منطقهای در جنوب آسیا موضوع زنان به صورت مسئلهای اساسی در سارک خود را نمایان ساخت. در زمینه بهبود سطح آموزش عالی نیز سارک دست به اقداماتی زده است که از جمله مهمترین آنها میتوان به تصمیم اعضا مبتنی بر ایجاد دانشگاه جنوب آسیا در سال 2005 اشاره نمود. با توجه به اینکه سرنوشت انسان از قبل مقدر شده است، هر گونه تلاش برای تغییردادن و بهبود آن نه تنها خوب نیست بلکه ایستادن دربرابر حکم خدا تلقی میشود.

این همکاری به خصوص در زمینههای بهداشت کودکان و پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به فرزند، ایجاد امکانات تحصیل در مقطع ابتدایی، برای همه کودکان و بهبود کیفیت آموزش پررنگ تر بوده است. بر اساس گزارش های این کمیسیون، اجلاس هفتم سران مسائل مالی چون، مسئله احقاق حقوق کارگران و حق تحصیلات ابتدایی برای همه افراد را در اولویت قرار داد. یکی از مناطق دیدنی مالدیو بازار ماهی آن می باشد.این بازار در بخش شمالی جزیره و غرب میدان جمهوری قرار گرفته است.در بازار ماهی ماله زندگی روزمره مردم قابل لمس است و شما می توانید با مردم محلی آن جا بیشتر آشنا شوید.کار در بازار ماهی زمان مشخص و دقیقی ندارد اما اگر می خواهید در زمان شلوغ تری بروید و ماهیگیران بیشتری را ببینید،بهتر است هنگام عصر و غروب بروید.ماهی تن جزء محبوب ترین ماهی هایی است که در بازار عرضه می شود.غذاهای محلی دیگری را با رفتن به بازار می توانید تهیه کنید.حتما با تور مالدیو به این بازار سری بزنید.

دبیر شورای پژوهشی محیط زیست استان خوزستان درباره منابع آلوده کننده کشاورزی نیز توضیح داد: در بخش کشاورزی با معضل زهآبها مواجه هستیم. 5- آب های زیرزمینی و رودخانه ها چگونه آلوده می شوند؟ 2-یکی دیگر از سرچشمه ها رودخانه پلاسجان است که از ارتفاعات گلپايگان سرچشمه گرفته و در محلي بنام كميتك وارد درياچه زاينده رود مي شود. در آن زمان تصمیم بر آن شد تا با اطلاع رسانی، کنترل راه های انتقال و قرنطینه افراد مشکوک به ابتلا این همه گیری مهار گردد. بیشتر مساحت این رشته کوه در محدوده شهرستان بروجرد و در جنوب غربی تا شمال غربی شهر بروجرد قرار گرفته است، اما با این وجود، گرین با طول بیش از ۱۸۰ کیلومتر، بخش اعظم مساحت شهرستان های بروجرد، الشتر و نورآباد در استان لرستان، شهرستان نهاوند در استان همدان و نیز بخش هایی از استان کرمانشاهان را فرا گرفته است.

بخش اعظم مردم منطقه جنوب آسیا پیرو دو مذهب هندوئیسم و اسلام هستند؛ بطوریکه، حدود 400 میلیون نفر مسلمان در این منطقه وجود دارد که این خود نقطه قوتی در ارتباط این اتحادیه با جهان اسلام میباشد. از دید رهبران کشورهای عضو تنشهای سیاسی و اختلافات مرزی عاملی مهم در جدایی ملتها و کشورهای منطقه بوده است؛ به همین دلیل آنها امیدوار بودند که از طریق اهمیت دادن به همکاری در زمینههای سیاستهای ملایم مانند امور تجاری و اقتصادی به تدریج بتوانند بر چنین مشکلاتی که مانع همکاری و صلح و در منطقه است، فائق آیند. در این میان، توجه به امنیت زیست محیطی به ویژه حائز اهمیت بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید