رود هایی که به خزر می ریزند

وی درباره اینکه چرا در سال های ترسالی برنامه ریزی برای سال های خشکسالی نمی کنیم، میگوید: در حوضه آبریز زاینده رود عدم تعادل بین منابع و مصارف آب و بارگذاری بیش از ظرفیت منابع آبی، عامل مهمی در خشکی زاینده رود است. معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به دسته بندی عوامل موثر در بروز عدم تعادل بین منابع و مصارف آب، می گوید: برخی عوامل مردم زا و دسته ای دیگر عوامل طبیعی هستند که به نوعی طبیعت در آن نقش دارد. ثانیاً، مردم باستان مصر را به عنوان بخشی از آسیا طبقه بندی می کردند.

رودهایی روشن. که صورت سربازهای شکستخورده را. این پل قدیمی که بر روی رودخانه کارون ساخته شده است، ازجمله جاذبه های شهر اهواز است. بابک ابراهیمی با بیان اینکه بیشترین آسیب ناشی از بی آبی و خشکی زاینده رود، متحمل کشاورزان اصفهان شده است، تاکید می کند: با بررسی شرایط هواشناسی حوضه طی هشت سال گذشته، می توان مشخص کرد که در این سال ها چه میزان آب در حوضه زاینده رود تولید شده، میزان حق آبه کشاورزان چه میزان بوده و چه میزان از آن به کشاورزان تحویل داده شده است. به ازای میزان آبی که از بدن دفع می شود، نیاز به دریافت آب داریم.

وی می گوید: اگرچه توسعه شبکه های نوین آبیاری در برخی حوضه ها مناسب و اصولی است، اما اجرای این قبیل طرح ها در حوضه خشکی همچون زاینده رود به خصوص در بخش های میانی و انتهایی جای اشکال دارد. وی می گوید: اگرچه فعالیت های فنی مهندسی مانند طرح های آبخیزداری با هدف کنترل رسوب ورودی به سدها و جلوگیری از فرسایش خاک مورد تاکید است، اما فعالیت های غیراصولی آبخیزداری با هدف کنترل آب و توسعه مصارف بخش کشاورزی خود تبدیل به یکی از عوامل موثر بر خشکی رودخانه شده است؛ این قبیل فعالیت ها در حوضه های باز مانند کارون با رعایت برخی مبانی مفید است، اما حوضه های بسته ای مانند زاینده رود می تواند باعث بارگذاری بیشتر بر حوضه و در نهایت خشک شدن رودخانه و تالاب شود.

ذرات درشتتر به دلیل وزن بیشتر خود زودتر از ذرات کوچکتر مانند ماسه رسوب میکنند و در نهایت ذرات رس از آب آرام رود جدا میشود. آبهای جاری دائماً سنگهای سطح زمین را فرسایش میدهند و سپس مواد فرسایش یافته را حمل میکنند و در صورت کاهش نیروی جریان آب، ذرات حمل شده را رسوب میدهند. ذراتی که توسط رودخانه حمل میشوند، به دلیل برخورد با یکدیگر به مرور زوایای تیز خود را از دست میدهند و به شکل کروی نزدیک میشوند. لذا فرسایش رودخانهای در قسمتهای پر شیب رود صورت میپذیرد و باعث میشود که مسیر خود را حفر کند و به پایین فرو رود.

هنگامی که باران دریاچه Okeechobee ، در جنوب فلوریدا را پر می کند ، دریاچه به سیستم فیلتراسیون آب به عرض 50 فوت و 1.5 میلیون هکتار سرریز می کند و حدود یک متر در ساعت به سمت خلیج مکزیک ، در انتهای جنوبی ایالت سانشاین جاری می شود. 2. در رودخانه ای پر پیچ و خم ، آب بیشترین سرعت را در امتداد خم بیرونی یک پیچ ، و کندترین جریان در پیچ داخلی دارد.

اما مسالهای که شاید کسی انتظارش را نداشته باشد این است که قرلآلا هم در دریاچه شهیون وجود دارد. ابراهیمی درباره اینکه برخی وجود سد زاینده رود را عاملی برای خشکی این رودخانه می دانند، می گوید: برخی سدها در جهان و شاید در کشور همانند بسیاری از ابزارها و سازه ها ممکن است به اشتباه احداث شده باشند، اما معتقدم که سد زاینده رود جزو بهترین سازه های آبی در منطقه خشک ایران مرکزی است. رسوبات سیلت از رود نیل، زمین های اطراف را حاصلخیز می کرد، زیرا رودخانه سالانه از سواحل خود طغیان می کرد. با اینکه در سال های اخیر اعلام کرده اند که ایران جزو خشک ترین کشورها در جهان به حساب می آید اما این مورد که ما هیچ گونه روخانه ای در ایران نداریم و نمی توانیم برای تفریحات به آنجا برویم اشتباه محض به حساب می آید.

1. رود نیل: طولانی ترین رودخانه جهان. 3. رودخانه یانگ تسه: طولانی ترین رودخانه آسیا. عمیق ترین رودخانه جهان کدام است؟ بزرگترین رودخانه جهان کدام است؟ 2. رود آمازون: دومین طولانی ترین و بزرگترین جریان آب است. به طور کلی ، قدیمی ترین رودخانه های جهان بیش از 300 میلیون سال قدمت دارند و در زمان فعالیت زمین شناسی بالا شکل گرفته اند. در حال حاضر، کاهش عمق و حجم آب رودخانه کارون نگرانی بسیاری از علاقهمندان به محیط زیست را برانگیخته است. آراپیما موضوع چندین پروژه حفاظت از محیط زیست در آمریکای جنوبی است، که شامل چندین منطقه ماهیگیری ممنوع و محدودیت در ماهیگیری میشود.

با اینكه برخی از مسوولان زیست محیطی كشور و استان های ساحلی ارس نیز از آلودگی ارس توسط پساب های صنعتی ارمنستان خبر می دهند اما هنوز در باره ارتباط بین این آلودگی با موضوع شیوع سرطان در منطقه اظهار نظری از سوی كارشناسان صورت نگرفته است. به طور مثال و طبق آمار منتشر شده توسط برنامه عمران سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶، میانگین میزان آب مصرفی در ایالات متحده حدود ۵۷۵ لیتر و در اروپا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر در روز برای هر شخص میباشد، درحالی که در کشور موزامبیک این رقم حدود ۱۰ لیتر میباشد.

تأثیرپذیریواژگانی: «بعضی بر نهرهای تذبذباند» (همان: 172) برگرفته از آیه 143 سوره نساء که خداوند در شرح حال منافقین میفرماید: «مذبذبین بین ذلک لا الی هؤلاء و لا الی هؤلاء و من یُضلل اللهُ فلن تجد له سبیلاً» آنها افرادی بیهدفاند. در 19 / مارس 1912 وزير امور خارجه نيكاراگوئه اعتبار و جنبه الزامي اين راي را مورد اعتراض قرار داد و پس از مذاكرات نافرجام ديگر ، بالاخره هندوراس در اول ژوئيه 1958 عرض حال مقدماتي خود را به ديوان بين المللي دادگستري تسليم كرد .

آیا رود نیل تا به حال خشک شده است؟ تاریخ بنای این کلیسا به سده نهم میلادی میرسد. شما با این کار هم در حق طبیعت لطف میکنید و هم نوعی فرهنگسازی انجام میدهید که قطعا در جامعه تاثیرگذار خواهد بود. وطن فدا ادامه داد: پیگیریهای متعددی در سطوح مختلف انجام شده است، وزیر نیرو چندین جلسه حضوری و گفت و گوهای تلفنی متعدد با وزیر آب و انرژی افغانستان داشتهاند و طرف مقابل پذیرفته است که معاهده را اجرا کند. نگارندگان این مقاله، براساس الگوی گارسس در هر چهار سطح، جلوههای ضعف و قوت ترجمۀ رمان مذکور را نقد و بررسی و میزان موفقیّت مترجم را در سطوح مختلف با رسم نمودار تبیینکردهاند.

دیدگاهتان را بنویسید