رود اترک ، پنجمین رودخانه پرآب کشور – رودخانه های ایران – سفر در ایران

در این زمان اراضی قریه پونک از شمال به «فرحزاد»، از جنوب به طرشت و از غرب به اراضی باغ فیض و «کن» منتهی میشد. حوضه آبریز رودخانه خرسان توسط ارتفاعات واقع در منطقه به چندین زیر حوضه تقسیم میشود. بخار آب حاصل در ارتفاعات در اثر تراکم و سرد شدن به ابر تبدیل می شود. مدیر کل مدیریت بحران استان درباره وضعیت این بلوار و چرایی ریزش آن میگوید: عدم رعایت بستر و حریم رودخانه در صدور مجوزهای ساخت و ساز، بی توجهی به حریم و بستر رودخانه و طرح تفصیلی و عدم رعایت اصول فنی شهرسازی در ساخت و سازها درسالهای گذشته باعث این بحران شده است.

مدیر کل بحران یادآوری کرد: اینکه چه کسانی زمین فروخته و یا مجوز و پروانه ساخت داده اند یک روی سکه است و روی دیگر آن شهروندانی هستند که خود و منازلشان در معرض خطر قرار دارند و باید با تدبیر مسئولان ارشد استانی، شهرداری و همکاری مردم این مساله به سرعت حل شود. بخشهای دیگری از حریم رودخانه نیز برای ایجاد طرحهای عمرانی و صنعتی واگذار شد که بارندگیهای فرودین ماه باعث شد رودخانه بشار تمامی ساخت و سازهای با مجوز و بدون مجوز را با خود به قعر خلیج فارس ببرد.

این رودخانه تقریباً در تمامی طول سال پر آب بوده و حتی در فصلهای بهار نسبت به دیگر بخشهای سال پرآبتر و حتی سیلابیتر میشود. به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،بشار، سرچشمه زندگی در منطقه دنا و حتی دیار زاگرس جنوبی ایران، رودی که زیستن را به دیار جنوبی ایران بخشیده و از طرفی دیگر باعث ایجاد شهرها و حتی روستاهایی زیادی در جوار این رودخانه پر آب شده است. سوال اینجاست که آیا کسی برای دیدن رودی خشک و از رونق افتده دوباره به اصفهان باز می گردد؟ صنعتی که با کمک مردم محلی، می تواند اقتصاد هر منطقه ای را متحول کند؛ مشروط بر آنکه دولت ها آن را به رسمیت بشناسند و نقشه راه را به صورتی طراحی کنند که مسیر گردشگران را باز کند.حمیدیه اگر چه صنایع بزرگ را در خود جای نداده است، اما همین مساله به اضافه مزارع وسیع، نقطه قوت شهرستانی شده است که در همسایگی اهواز، توانسته هوای پاک تر و مطبوع تری داشته باشد.

حداقلهای روزانه و ماهانه جریان برخی از رودخانه ها ی منظم وسیلابی منطقه مورد تجزیه و تحلیل فراوانی قرار گرفته و برای دوره های بازگشت تا 100 سال این حداقلهای برون یابی شده اند رابطه ای بین سیلابهای سالانه و پیک لحظه ای سیلابها ی تعداد زیادی از رودخانه های مهم منطقه بدست آمده است . وی گفت: رودخانههای استان در تابستان سال 97 شاهد کمترین دبی آب و در ابتدای سال 98 وقوع سیلاب هایی با دورههای بازگشت 25 ساله و گاهاً دبی لحظهای پیک سیلاب 100 ساله در بستر خود بودهاند که این اولین تجربه وقوع اوج دو پدیده طبیعی تغییر اقلیم اوج خشکسالی و وقوع سیلاب های مخرب در فاصله کمتر از 5 ماه بودهایم.

و البته باید اصفهانی باشید تا بفهمید رسیدن آب به زاینده رود چه معنا و مفهومی دارد و چقدر رنگ زندگی را تغییر می دهد. بررسی ها نشان می دهد سن بیشتر غرق شدگان رودخانه بشار به طور عمده در حدود ۱۵تا ۲۵ سالگی است به این معنی که اگر قرار است کار آموزشی درباره اقشار مسافران و گردش گران تابستانی استان کهگیلویه و بویراحمد صورت گیرد، باید در مورد افرادی که در این محدوده سنی قرار دارند شدت و عمق بیشتری داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، ساعتی پیش یک جوان ۲۵ ساله در آبهای منطقه چنار برم در حوزه رودخانه بشار بویراحمد جان خود را از دست داد. مسئول روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه و بویراحمد گفت: بنا به اطلاعات کسب شده تعداد ۳ نفر در رودخانه غرق شده بودند که با تلاش اهالی محل دونفر نجات یافتند و یک نفر به نام “صمد سعادت” ۲۹ ساله جان خود را از دست داد. محل تلاقی ساحل اقیانوس و حوضه آبریز رودخانه، دهانه یا مصب رود نام دارد. سوال کتاب:هوای آلوده چه اثراتی بر زندگی جانوران و گیاهان دارد؟ همچنین بازه های دوم و پنجم به ترتیب به میزان 4/8 و 4/6 هکتار در سال بیشترین نسبت بر افزایش را نشان داده است.

22-جزر و مد را به ترتیب تعریف کرده و علت تشکیل آن را بنویسید. ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ – ۲۲:۱۰ استانها کهگیلویه و بویراحمد نظرات – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، نشست مشترک دادگستری، شرکت آب منطقهای و ادارات منابع طبیعی و امور اراضی کهگیلویه و بویراحمد عصر امروز با دستورکار رفع تصرف از اراضی ملی و حریم و بستر رودخانه بشار در منطقه دهنوی یاسوج برگزار شد.

۲۷ آذر ۱۳۹۸ – ۱۶:۴۶ استانها کهگیلویه و بویراحمد نظرات – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، در پایین دست اراضی زراعی روستای مهریان و در حد فاصل اراضی زراعی و رودخانه بشار اراضی ملی وجود داشته و دارد که بخش زیادی از آنها دارای پوشش گیاهی اعم از انواع بوتهها و درختچههای بادام کوهی و ارزن بوده که به لحاظ زیست محیطی و منظر و چشم انداز طبیعی دارای ارزش زیادی است.

اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، وجود فضای سبز و پارک و بوستان در هر منطقهای میتواند زمینهساز ایجاد نشاط و شادابی در زندگی مردم باشد که به دلیل بی توجهی مسئولان مدیریت شهری در دورههای مختلف شاهد توزیع ناعادلانه پارکها در شهر یاسوج هستیم. رودخانه بشار در منطقه شترخون شهرستان دنا به علت غرق شدن جان خود را از دست داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز کهگیلویه وبویراحمد، مسئول روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه و بویراحمد از مرگ جوان ۲۹ ساله در رودخانه بشار واقع در روستای گِردَوَه تنگ سرخ به علت غرق شدگی خبرداد.

این روستا در پاییز با سیب های سرخ بر روی درختان خود نمایی میکند به همین دلیل بسیاری از افراد معتقدند بهترین ماه سفر به این روستا در پاییز است. همكاري دوستان در سفر عالي بود و بخصوص زحمات رانندگي هاي طولاني بر گردن محمد و خوب هم از عهده برآمد. بعد از پذيرايي و كمي مرور خاطرات شيراز، من و محمد جستجويي كرديم و گزينه هايي را ارائه داديم، نتيجه افتاد براي فرداي آن شب و بررسي بيشتر مقصد سفرمان. در اين تحقيق به منظور بررسي آلودگي و ارزيابي کيفيت فيزيکوشيميايي آب در رودخانه بشار تعداد پنج ايستگاه نمونه برداري در طول رودخانه تعيين شده است.

نمونه برداريها در فصول مختلف سال انجام شده و نمونه ها از نظر شاخصهايي عمده آلودگي آب نظير؛ اکسيژن محلول (DO)، pH، تقاضاي اکسيژن بيوشيميايي (BOD5) و مجموع جامدات محلول (TDS) مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفتند. این مطالعات شامل مطالعات زمین شناسی، خاکشناسی، مشخصات هندسی رودخانه، نمونه برداری از رسوبات کف و دیواره های عمودی دو طرف رودخانه و تعیین منحنی دانه بندی آنها، تعیین بارکف و معلق رودخانه وتعیین برخی از خصوصیات هیدرولیکی و هیدرولوژیکی رودخانه می باشد.

عوامل اثرگذار بر این مقدار شامل تغییرات دبی، مدت زمان دوره خشک قبل از بارش، زمان نمونه برداری از سیلاب و فاضلاب موجود در مجاری سیلاب رو می باشد که در این پژوهش تأثیر این عوامل مورد بررسی قرار گرفته است. یکی از روش های سازه ای کنترل سیلاب، ایجاد مانع در مسیر آبراهه با هدف کاهش دبی جریان و در نتیجه شدت سیلاب می باشد. یاسوج (پانا) – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به همراه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، مدیرعامل آب منطقه ای استان،مدیر کل دفتر فنی استانداری، مدیر کل دفتر اقتصادی استانداری و شهردار یاسوج از عملیات اجرایی طرح ساماندهی و حفاظت ترانشه رودخانه بشار در محدوده های رجاء و گلزار شهدای دارشاهی بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید