رودخانه های مشهد – جاهای دیدنی اطراف مشهد

زمینهای اطراف دره فرحزاد در گذشته پوشیده از یونجه بود و به همین دلیل، دامداری در این منطقه رونق داشت.در حال حاضر دره فرحزاد تفرجگاهی زیبا در شمال غربی تهران است که گردشگران زیادی را به خود جلب میکند. میتوانید کاروانسرای تی تی را در لاهیجان ببینید. این جشن که همان جشن تیرگان ایران باستان می باشد در روز سیزدهم تیرماه برگزار می شد. این مراسم که به اشکال مختلف در ایران اجرا می شده در منطقه قزوین نیز به چند شیوه اجرا می شده است؛ بدین صورت که پیر زنی بوسیله پارچه و لباسهای کهنه، عروسکی کوچک درست می کند، آنرا دست گرفته و در کوچه ها به راه می افتد و بچه ها نیز پشت سر او حرکت می کنند آنها به هر خانه که می رسند صاحب خانه از وسایل تهیه آش چیزی به آنها می دهند مانند نخود، رشته و …

نوعی دیگر از مراسم طلب باران است و آن بدین صورت است که داخل یک قدح آب می ریزند و آن را به پشت بام می برند و با یک چمچمه کم کم آب داخل آن را به طرف آسمان می پاشند. روایات فراوانی که در بزرگی قزوین بازگویی شده و کارکرد زمامداران حکومت اسلامی در پشتیبانی از نگاهبانان قزوین ارج والای آن را مینماید. این روستای زیبا در شهرستان آمل و استان مازندران واقع شده و از چندین دهستان تشکیل شده است.

علیرغم جمعیت قابل توجه ترکها و تاتها در شهر قزوین، اغلب آنها بومی خود شهر نمیباشند و از نقاط دیگر استان به این شهر آمدهاند، بهخصوص که اکثر اهالی شهرها و روستاهای استان قزوین را ترکها و تاتها تشکیل میدهند. قزوین از نظر تعداد اثر تاریخی رتبه نخست در ایران و سوم در جهان را دارد قزوین پایتخت بزرگ خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف میتوان به میرعماد قزوینی اشاره کرد.در شهر قزوین آثار کهن و باستانی گوناگونی از جمله حمام قجر، کاخ چهلستون، امامزاده حسین، خیابان سپه (اولین خیابان ایران)قرار دارد. اما اخراج از معاهده قدم نخست است که برای هندوستان اختیار عمل می دهد تا اهداف خود را تعقیب نماید.

در ناحیه کمر تنگ، و دامن آن بسیار گشاد بود و در دو پهلو دارای چاک که تا کمر می رسید. با طی زماني در حدود دو ساعت و نیم میتوان ازمركز تهران به درياچه شورمست رسید. تن پوش دیگری که مردان قزوینی استفاده می کردند، ار خالق بسیار بلندی بود که تا انتهای پا می رسید. در واقع اگر از شاهراه شرق تهران یعنی اتوبان شهید بابایی راه افتاده و به سمت جاده سوهانک بروید، به لواسان میرسید و پس از آن فقط ۵ کیلومتر دیگر تا روستای افجه فاصله دارید.

در سالهای اخیر انرژی تولیدی سد ایتایپو پس از نصب آخرین دستگاه ژنراتور در سال 1991 چندین رکورد جهانی را شکسته است. همه آنها را جمع می کنند و آشی می پزند و بین اهالی تقسیم می کنند مردم معتقدندکه پس از چندی باران خواهد آمد. بنای شهر قزوین را به شاپور ذوالاکتاف نسبت داده و میگوید آنجا را شاد شاپور نامید. دیگران نیز در این زمینه شرحی نگاشتهاند از جمله حمدالله مستوفی در دیرینه گزیده به گفته از نسک البنیان قدری بتفصیل پرداختهاند و نوشتهاست شهر قزوین را شاپور بن اردشیر بابکان ساخته و آنرا شادشاپور نام کرد همانا آن شهری که در میان قزوین ساختهاند چنانچه رودخانه چند بر جنوبی آن روانست و رودخانه ابهر بر شمالی آن و از آنجا اطلال بار و پدیدارست.

عبدالکریم رافعی در التدوين في تواريخ قزوين به قزوین و زکریای بن محمد محمود ممکونی در آثارالبلاد و یاقوت حموی در معجم البدان به گفته ازاین فقیه و شاهزاده فرهاد میرزا معتمدالدوله در نسک هدایه السبیل و کفایه الدلیل باستناد شهرت قزوین را از بناهای شاپور ذوالاکتاف نگاشتهاند ولی ولی احمد بن ابی عبدالله برقی در نسک النبیان و خواجه حمدالله مستوفی درتاریخ گزیده و محمد حسنخان اعتماد السلطنه در نسک مرآت البدان و امین احمد رازی در هفت ا.

محمد حسنخان اعتماد السلطنه نیز در نسک مرآت البلدان به گفته از نسک البنیان این موضوع را تا اندازهای روشنتر به کلک آورده و میگوید قزوین را شاپور بن اردشیر بابکان ساخت و شاد شاپور نام نهاد و همانا آن شهری بود که میان رودخانههای خررود و ابهر رود میساختهاند و آنجا اطلال بار و پدیدار است و مردم آنجا در دیه نرجه که به اردشیر بابکان منسوب است مسکونند و مشهور است در نسک گردآوری رافعی مسطور که حصار شهرستان قزوین اکنون جایی است در میان شهر شاپور ذوالاکتاف ساسانی ساختهاست. این پل نیز روی زایندهرود ساخته شده است.

این پل در طول تاریخ دارای چندین نام بوده است، مانند پل لویی شانزدهم، پل انقلاب و در نهایت پل کنکورد. طراحی و معماری متفاوت این پل آن را به عنوان بزرگ ترین پل کابلی خاورمیانه شناسانده است. کدام تصویر مصرف درست آب را نشان میدهد؟ 57) گربه به کدام جانور شبیه است؟ قوچ، حیوانی وابسته به زایش و بارورکننده، ستبر، فربه و مناسب قربانی در بسیاری از ادیان است (ر.ک؛ مصطفوی، 1369: 85) و به عنوان فرّ و نمادی از لطف الهی در داستان ذبح حضرت اسماعیل(ع) و نیز در داستان اردشیر نمود یافتهاست. با این وجود نیز هر دو کشو از این قرار داد ناراضی بودند و طی اختلافاتی که داشتند این معاهده فسخ شد و خواستار مذاکره جدید برای تعیین مرز ایران و عراق شدند.

این مکتب تا اواخر دوران قاجاریه رایج بود، در آن زمان هنرمندانی مانند: اقبال سلطان ملقب به اقبال آذر که از اساتید مسلم آواز ایران به حساب می آید از قزوین به شهر تبریز مهاجرت می کنند. در میان سینه چپ از شانه تا زیر سینه چاکی داشت. كمیسر انگیسی عهدنامه 1783 را لفظ به لفظ تفسیر میكرد و اسرار داشت كه حدود منطبق بر خط منصفی باشد كه مبدا آن سواحل دریاچه ها و رودخانه هاست اما كمیسر امریكایی میخواست كه مرز از (( تالوگ )) بگذرد .

امنیت در کشور ارمنستان به طور کلی از اهمیت بالایی برخوردار است به طوریکه طبق آخرین آماری که از سایت numbeo به دست ما رسیده است این کشور از نظر امنیت بهتر است لهستان و هلند و حتی اسپانیا بوده و میزان جرم و جنایت در کشور ارمنستان در حدود 31 درصد اعلام شده است و شاخص های امنیتی در این کشور نیز در حدود ۶۸ درصد است این روال نشانگر است که کشور ارمنستان یک کشور بسیار امن است.

دیدگاهتان را بنویسید