رودخانهای به رنگ خون که چشمها را خیره کرده است! +عکس – مشرق نیوز

در واقع سفیدرود از محل تلاقی این ۲ رود شروع میشود و در منطقه کیاشهر از توابع آستانه اشرفیه به دریای خزر میریزد. درب چوبی که به بی بی هیبت معروف است در قسمت غربی دیوار آستانه نصب شده است و اعتبار زیادی به آستانه 7 امام بخشیده است. حوضه پارانا منطقه ای است که دارای بالاترین ظرفیت نصب شده در برزیل است. رودخانه آمازون به عنوان طولانی ترین رودخانه جهان شناخته می شود این رودخانه دارای بزرگترین منبع طبیعی آب جهان است و یکی از قدیمی ترین رودخانه ای دنیا بشمار میرود.

این رود خانه یکی از پر آب ترین های بخش دودانگه بشمار میرود.آب این رودخانه از رشته کوه های البرز مرکزی و خطر الراس خرونرو که به آلپ ایران نیز معروف است تامین میشود.شیرین رود به علت اینکه از دل جنگل درختان در هم تنیده ی راش و ممرز میگذرد و نور آفتاب خیلی کمی به آن میتابد بسیار خنک و سرد بود است و دمای آن در اکثر اوقات 10 الی 15 در جه بالای صفر میباشد.این رود خانه زیبا در مسیر خود از میان صخره های دیدنی عبور میکند که باعث خلق شدن آبشار کوچک و بزرگ میشود.

عمق رود کارون در روزهای پر بارش با روزهای خشک متفاوت است. با استفاده از مدل Qual2kw می توان اثر سناریوهای آینده و استراتژی های بهبود کیفیت آب رودخانه را از نظر کمی و کیفی ارزیابی نمود. کانال های دارای قایق باریک مرسوم شامل کانال کنت (Kennet) و آون (Avon) که بین رودخانه های تیمز و آون واقع شده است و کانال شلوغ لینگولن (Llangollen) که از انگلیس به ولز می گذرد و به عنوان زیباترین کانال در بریتانیا شناخته می شود، هستند. علاوه بر این پل ها اصفهان دارای جاذبه های گردشگری شگفت انگیزی است برای آشنا شدن با آن ها از مقاله ی جاذبه های گردشگری اصفهان استفاده کنید.

بعضی از این آبشار ها پلکانی و بعضی دیگر دارای حوضچه های نسبتا عمیقی هستن که برای شنا و آب تنی مناسب است. انجام عمل زیبایی صورت از تخصصهای دیگر پزشکان شهر سوخته بوده، به طوری که آنها در حدود 4800 سال قبل یک چشم مصنوعی را برای یک بیمار خانم کار گذاشتهاند. همین موضوع سببب شد کم کم خوزستان به سرزمینی موعود تبدیل شود که مردم برای کسب و کار و فرصت از استانهای دور به آنجا مهاجرت کردند.

از چراغ نفتی که سوخت آن نفت بوده است و گاهی هم از چوب جهت گرم کردن استفاده می شد . به همین دلیل توسعه خوزستان عمدتاً بر پایه کشاورزی و نه فقط نفت بوده است. هنگامی که پایه دیوار فرسوده میشود دیوار ریزش کرده و سنگ ­ها نیز ریخته و در پایه دیوار قرار میگیرند. و با رسیدن به روستاهای دودانگه شالیزارهای آنان را سیراب کرده و در نهایت به دریاچه سد سلیمان تنگه میریزد.

پلیس اعلام کرده که این جمجمه به مردی تعلق دارد که 5600 سال پیش و در عصر نوسنگی زندگی میکرده است. شاید ترسناک باشد ولی حداقل ارزش یک بار ترسیدن و هیجان را دارد. و آن را در کتب اسلامی بحر بنطس نامند، و نام دولت پنت از همین لفظ ماخوذ است. در دهه 1960 ، دولت به دنبال ایجاد یک دشت در خاورمیانه با جذب مشاوران آمریکایی و ایجاد مجتمع های کشاورزی و صنعتی مدرن بود.

تونل با چراغ هاي نفتي روشن ميشد و براي استراحت اسبها جزيرهاي مصنوعي در وسط تونل در دريا در نظر گرفته شده بود. با توجه به فاصله اندک بین صخرههای عظیم و یکپارچه هر دو تنگه و همگنی آنها به نظر میرسد شکل گیری تنگه و مسیر رودخانه جاری در آن ناشی از ایجاد گسل باشد. از دیگر امکانات پارک ساحلی آفتاب مشهد قسمت بانوان، امکان استفاده از جکوزی، سونای بخار به همراه نمک های دریایی، حمام اسپوتا (قابلیت لایه برداری)، سونای ماسه و سالن یوگا است که بسیار مجهز به نظر میرسند.

رودخانه آمازون به اقیانوس اطلس می ریزد و از رشته کوه آند تا اقیانوس اطلس، بیش از ۲۰۰ رودخانه دیگر به رود آمازون می ریزند. سر چشمه رود خانه ی آمازون در کوههای آند، در فاصلهی ۱۶۰ کیلومتری اقیانوس آرام بوده و دهانهی این رود در اقیانوس اطلس در شمال شرقی ساحل برزیل قرار دارد. اراپیما (Arapaima) که در زبان محلی Arapaima gigas نامیده می شود بزرگترین و مشهورترین ماهی آب شیرین در جهان است که در حدود 4 متر طول و 200 کیلوگرم وزن دارد. شیرین رود،در روستای خرم آباد در بخش دودانگه شهرستان ساری واقع در استان مازندران قرار گرفته است .فصله ی آن تا شهرستان ساری 75 کیلومتر بوده.

دریاچه آویدر در استان مازندران و فاصله پنج ساعته از تهران واقع شده است. سرچشمه آبشار بل، چشمه ای است که در محل و زبان کردی به نام “کانی بل” معروف است و احتمالا نام خود را از خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشت گرفته است، در دو کیلومتری روستای هجیج و در فاصله کمی از دریاچه سد داریان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری پر خروش داده و به دریاچه می ریزد. شهرستان فريدن شهرستان فريدن در غرب اصفهان در حدود145 كيلو متر از اين شهر فاصله دارد .

میتوان گفت خوزستان بخش اعظمی از عظمت و بزرگی خود را مدیون رودهای پرآبی که در نقاط مختلف این استان جریان دارد است و چه بسا همین موضوع موجب شد تا خاک های حاصلخیز در خوزستان شکل بگیرد و به بنابراین قابلیت توسعه کشاورزی را داشت. روستایی پلکانی با ساختار جالبی از خانهها در گیلان از دیدنیترین نقاط گیلان است که هرگز نباید دیدنش را از دست بدهید. آبشار بل، در یکی از روستاهای منطقه اورامان کردستان و در نزدیکی مرز استان کرمانشاه، روستایی به نام “بل” واقع است. آب آبشار بل با حجم و فشار زیاد از شکاف کوهی بیرون میزند و چشماندازی باشکوه را خلق میکند.

سرچشمه آبشار بل از کجاست؟ رودخانه کرخه نیز از دیگر رودهای خوزستان است که از رشته کوههای زاگرس سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافت 900 کیلومتری سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم میرسد. در طی مسیر در حدود ۲۰۰ رود دیگر به رود آمازون میریزند و آب این رودخانه در هنگام ریختن به دریا بیشتر از مجموع آب ده رودخانه پرآب بعدی دنیاست. این رود از سرچشمه تا ناحيه جلفا در منطقه کوهستانی جاری بوده ، و شیب آن در این مناطق بیشتر است . از جمله در تفسیر قرآن کریم ترجمه «عبدالحمید صادق نوبری» آمده است: «رس همان نهر مشهور ارس است که در قفقازیه جاری می شود و با نهر کر (کور) مخلوط شده و به دریای خزر می ریزد.

دیدگاهتان را بنویسید