راه دسترسی به منطقه عباسآباد از جنوب بهشهر است

رییس سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به طرح های در حال اجرا بر روی رودخانه بهمنشیر گفت: با ااجرای این طرحها رودخانه بهمنشیر به مخزن آب شیرین درازمدت مناطق آبادان و خرمشهر تبدیل میشود و به عنوان یک مخزن بزرگ، آب شیرین را ذخیره میکند. رییس سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: در این طرح با احداث یک کانال در سد و جلوگیری از بازگشت آب دریا به رودخانه کارون، رودخانه بهمنشیر به مخزن آب شیرین درازمدت مناطق ابادان و خرمشهر تبدیل میشود و به عنوان یک مخزن بزرگ، آب شیرین را ذخیره میکند. به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، محمدرضا شمسایی در آیین آغاز عملیات اجرایی سد و قفل کشتیرانی مارد و پاییندست بهمنشیر و افتتاح شبکههای آبیاری، زهکشی نخیلات شمال شلمچه، اروندکنار و چوئبده که شامگاه گذشته، 19 تیرماه در آبادان برگزار شد، اظهار کرد: بیش از دو و نیم سال است که کشور دچار کمبود نقدینگی است و در این شرایط وزارت نیرو توانست از محل صندوق توسعه ملی برای تأمین منابع مالی پروژههایی که امروز آغاز میشوند، اعتباراتی جذب کند تا عملیات این پروژهها آغاز شود.

وی تعامل بین بخشی دستگاههای متولی را در پیشبرد اهداف طرح جامع گردشگری مهم بیان کرد و گفت: برای حمایت و جذب سرمایهگذار دستگاههای متولی همچون محیط زیست، سازمان آب و برق خوزستان، شهرداری، بندر و دریانوردی، بهداشت و فرمانداری باید تعامل داشته باشند تا به پیشرفت کار در این طرح کمک شود. وی ادامه داد: به همین منظور در تلاش هستیم که پرواز باری از استانبول ترکیه و سایر کشورهای خارجی به مقصد آبادان راهاندازی شود و مردم به واسطه خرید در این منطقه آزاد حضور پیدا کنند و در کنار آن از جاذبههای گردشگری سواحل رودخانه نیز استفاده کنند و این توجیهی برای جذب سرمایهگذار خواهد شد.

شمسایی ادامه داد: بنابراین بهمنشیر به یک مخزن آب شیرین تبدیل میشود که در درازمدت کل آب مورد نیاز در بخشهای شرب، کشاورزی و صنعتی آبادان و خرمشهر را تأمین میکند. این کارشناس گردشگری درباره امکان ورزشهای آبی نیز گفت: آبادان و خرمشهر ظرفیت تبدیل به قطب جت اسکی جنوب غرب کشور را دارند و باید در این خصوص بستههای سرمایهگذاری و مشوقهای لازم برای بخش خصوصی در نظر گرفته شود. اردکانیان درباره رودخانه هریرود هم گفت: این رودخانه یک رودخانه مرزی است و در انتها، ایران و ترکمنستان از این رودخانه فصلی بهره مند هستند.

قنبری یکی از معضلات اصلی منطقه آزاد اروند را نداشتن حاکمیت بر ادارات در این منطقه دانست و گفت: برخی ادارات همچون آب و برق زیرمجموعه منطقه آزاد اروند نیستند و به همین خاطر یک سرمایهگذار برای سرمایهگذاری در این منطقه با مشکل روبه رو میشود. قنبری با بیان اینکه بهترین راه برای سرمایهگذاری در جزیره شادمانی جذب سرمایهگذار است، گفت: زمانی سرمایهگذار در این منطقه جذب میشود که گردشگران نیز در این منطقه حضور داشته باشند و این در گره خلق یک جاذبه گردشگری است. یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: رودخانه بهمنشیر از جاذبههای جزیره آبادان و منطقه است و با توجه به اینکه این رودخانه از وسط شهر عبور میکند و به خلیج فارس میریزد نیاز است تا با بهره برداری و ایجاد بستر مناسب برای جذب گردشگران از سراسر کشور اقدام شود.

در کنار جاذبههای تاریخی و طبیعی آبادان غذاهای محلی با عطر و طعم تند از جذابیتهای این سفر است و گردش در بازارهای محلی این شهر اوقاتی خوش را برای گردشگران به وجود خواهد آورد. نیزارهای این جزیره زیستگاه مناسبی برای گرازهاست و نخلستانهای آن محل زندگی پرندگان بومی و مهاجر است. سیدمجتبی محفوظی بر لزوم برنامهریزی برای جذب گردشگر به ویژه از کشورهای همسایه با هدف ایجاد اشتغال و ارزآوری تاکید کرد و افزود: وجود ۲ خور بسیار زیبا و منحصر به فرد با جاذبههای فراوان گردشگری از جمله جزر و مد زیبا، آبشارهای گِلی طبیعی و زیستگاه ۱۶۷ گونه از پرندگان مهاجر از ویژگیهای رودخانه بهمنشیر است که شایسته توجه و نگاه ویژه ملی است.

تعبیر خواب رودخانه پر از ماهی شما با آبی گل آلود و طغیان اندوز و همچنین ماهی های مرده باشد یعنی می باشد که اتفاقاتی در آینده برای شما رخ خواهد داد که بسیار ناخوشایند و شامل درد و اندوه بسیار زیادی می باشد. انوری فر، ح.، فرحمند، ح.، نعمت الهی، م.، رحمانی، ح.، کرمی، م.، خلیلی، ب.، 1389. اثر سد شهید رجایی بر تنوع و تمایز ژنتیکی سیاه ماهی (Capoeta capoeta gracilis) در رودخانه تجن ساری با استفاده از انگشت نگاری RAPD. مدیر توسعه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه ساحلسازی کار پرهزینهای است، گفت: با شرایط حاکم بر منطقه و کشور فعلا نمیتوانیم طرح ساحلسازی را اجرا کنیم ولی به صورت نقطهای در حاشیه بهمنشیر به دنبال سرمایه گذار هستیم.

در دهه چهل، در اثر بروز خشکسالی شدید علیرغم اینکه آن زمان سدهای چندانی نداشتیم، مشکلات بسیاری در اثر پیشروی شوری آب دریا در این منطقه ایجاد شد. به دلیل کاهش شدید آب ورودی به این رودخانه و کم شدن جریان آب و عدم لایروبی به موقع و مستمر آن، چند سالیست که رسوبات باعث شده عمق رودخانه رو به کاهش بگذارد که با لایروبی میتوان زندگی تازهای به این رودخانه زیبا بخشید. در سالهای اخیر به دلیل سد سازی غیر اصولی و خشکسالی و کشاورزی سنتی و ورود پس آبهای شور و حاوی سموم از برخی مزارع کشاورزی بالادست کارون، مشکلات زیادی از جمله کم شدن سطح آب بهمنشیر و غلبه آب شور دریا بر میزان آب رودخانه و در نتیجه شوری بالای آب این رودخانه و تاثیر منفی بر کشاورزی و نخلستانهای منطقه گذاشته است.

بررسی نشان می­دهد که کم بودن کربن آلی در پای دامنه­ها به منزله در اختیار قرار گرفتن مواد دامنه­ای توسط آب های جاری است که این امر در نهایت موجب افزایش میزان TDS آب­های جاری است. نباید گذاشت آب شیرین هرز برود ولی هرگز نیاموختیم باید میزان مشخصی از آب در رودخانه باشد تا آب شور در رودخانه بالا نیاید. رییس سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: این کاهش حجم آب اروندرود موجب شد تا برگشت شوری آب دریا به رودخانههای اروند و بهمنشیر روز به روز افزایش یابد و نخیلات پیرامون این رودخانهها را با مشکل مواجه کند.

رییس سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: در پی این وضعیت مطالعاتی با موضوع شوری آب رودخانههای اروند و بهمنشیر آغاز شد. شمسایی عنوان کرد: در بحث شوری آب این منطقه، مطالعاتی از سال 46 توسط یک شرکت بینالمللی هم برای کشور ایران و هم برای کشور عراق آغاز شد، چراکه عراق هم با همین مشکل شوری آب اروندکنار در جنوب این رودخانه مواجه بود و نخیلات بیشتری در این منطقه داشت. یوسف پایگذار بیان کرد: با دستور مقام قضایی فردی که اقدام به نخالهریزی کرده بود شناسایی و مکلف شد تا نسبت به جمع آوری در کوتاهترین زمان ممکن آن اقدام کند.

از سویی باید کاری کرد تا کیفیت آب در این بخش مناسب باشد. شاخه دوم، رودخانه بهمنشیر را تشکیل میدهد که حدود 90 کیلومتر طول دارد و آب کارون را به سمت خلیج فارس منتقل میکند، ساحل بهمنشیر از سر سبزترین و خرما خیزترین نخلستانهای ایران به شمار میرود که با دارا بودن خاک آبرفتی حاصلخیز و آب مناسب از دیرباز محل تولید مرغوبترین خرماهای ایران بوده است. آنچه در نگاه اول به نظرتان میرسد این است که این بنا آنقدرها هم ایرانی نیست، گرچه نقش برجسته چند مرد قاجاری بر روی آن خودنمایی میکند، ولی در معماری بنا یک جور معماری غریبه هم به چشم میخورد.

ماده۱ـ طرفین از طریق سازمان های ذی ربط در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان در امر احداث و بهره برداری از نیروگاههای جریانی قره چیلر و مغری بر روی رودخانه ارس همکاری خواهند نمود. 2- سد خدا آفرين : اين سد بر روي رودخانه ارس در منطقه اصلاندوز و در نزديكي شهر مغان واقع شده است. وی اجرای مطالعات طرح جامع گردشگری را از اقدامات منطقه آزاد اروند بیان کرد و گفت: حوزه فنی منطقه آزاد اروند مطالعات طرح جامع گردشگری در منطقه که بخشی مرتبط با رودخانهها و سواحل و زیرمجموعه آن از جمله مطالعات ساحل رودخانه بهمنشیر است را انجام داده است.

ابراهیم پروین افزود: حکم قضایی دادستانی آبادان به فرد خاطی ابلاغ شد و وی از روزچهارشنبه نسبت به جمع آوری خاکریزی انجام شده در بستر رودخانه اقدام کرده است. مدیر آب ناحیه جنوب نیز به فعالیت ۶ گروه در آبادان و خرمشهر به منظور پایش رودخانههای کارون بهمنشیر و اروند اشاره کرد و افزود: با انجام گشت نامحسوس توسط اداره مهندسی رودخانه فرد خاطی به نام ( ع – ر ) که اقدام به خاکریزی با نخاله در بستر رودخانه بهمنشیر کرده بود شناسایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید