خرچنگهایی با شکمهای پر از پلاستیک، دستاورد آلودگی محیط زیست در انگلیس

از نظر تقسیمات اقلیمی منطقه حفاظت شده گنو در اقلیم بیابانی شدید قرار گرفته است. بعد از آن خط و حدها به یگانها واگذار شد و هر یگانی نیروهای اطلاعات عملیات و تخریبش آمدند در خط و حدهای خودشان مستقر شدند. شهردار شیروان گفت: برای نصب گاردریل بر روی پل رودخانه اترک این شهرستان، یک میلیارد ریال اعتبار هزینه شد. در یک نگاه، به سهولت سه طبقه متمایز رویشی با حضور آکاسیا و پرخ در دامنهها، بادام کوهی درارتفاعات میانی و ارس در قلل و ارتفاعات فوقانی قابل تشخیص اند که خود تشکیل زیر مجموعههایی نیز دادهاند.

VIII- منطقه حفاظت شده گنو مراحل مختلف زمین شناسی را از جمله ژوراسیک (رسوبات آهک خاکستری رنگ) ، کرتاسه (در سه قسمت تحتانی، میانی و فوقانی) دوران سوم و عهد حاضر طی نموده، لذا قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را در تطابق با بند هشت معیارها دارا میباشد. کوه های گنو در منتهی الیه جنوب شرقی سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و قدیمیترین رسوبات آن شامل رسوبات کامبرین، ژوراسیک ، کرتاسه، دوران سوم و عهد حاضر میباشد. IX- منطقه حفاظت شده گنو از آن جا که منابع اصلی ذخیره آبهای زیرزمینیاش حاصل رسوبات عهد حاضر در نتیجه تخریب و فرسایش ارتفاعات و ته نشست مواد حاصله است، لذا به عنوان نمونه برجستهای که نمایانگر تحولات مهم بوم شناسی و تکامل منابع آبی میباشد.

ارسباران با قرار گرفتن در میان سه آتشفشان مهم آرارات، سهند و سبلان و فعالیت های مکرر آن ها و تکتونیک فعال، به صورت مجموعه ای در هم تنیده در آمده است. به عنوان نمونه برجستهای که نمایانگر تحولات مهم بوم شناسی و تکامل منابع آبی میباشد، درتطابق با بند نه قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را دارد. تجمع عناصر متعلق به مناطق و پهنه های جغرافیایی گیاهی دور و نزدیک و حضور این عناصر در یک محدوده نه چندان وسیع، حاکی از ویژگی منحصر به فرد این کوهستان در برخورد با شرایط زیست اقلیمی و زیست جغرافیایی خاص آن است.

از جمله ویژگی خاص منطقه مسیل هائی با عرض زیاد بوده که گاهی به بیش از یک کیلومتر می رسد و بر اثر جریان سیلابها، مسیر آنها در دشت رسی تغییر می یابد. شرایط ویژه توپوگرافی باعث شده که این ذخیره گاه محیط مناسبی برای حیات وحش ایجاد کرده به نحوی که مناطق کوهستانی با شیب زیاد، تپه ماهورها، تپه های ماسه ای و کفه های رسی در منطقه مرکزی و اطراف آن وجود دارند. توران منطقه ای وسیع و بیابانی بوده که هسته اصلی آن را تپه های ماسه ای و دشت های رسی تشکیل می دهد.

تنها در کوهستانهای آهکی اطراف هسته اصلی چشمه های کم آب با کیفیت خوب و به صورت پراکنده وجود دارند که مورد استفاده مردم و حیات وحش می باشد. پارک ملی کویر به مساحت ٦٨٦۵۹٨ هکتار حدود ۵٠ کیلومتری جنوب تهران در منطقه ای خشک و بیابانی واقع شده و شهر های اطراف آن، ورامین در شمال، گرمسار در شمال شرق، کاشان در جنوب و قم در غرب می باشند. شمال هند، بخش وسیعی از کشور پاکستان و بنگلادش را دربر می گیرد. راه اصلی دسترسی به آن از ورامین صورت می گیرد. VII- منطقه حفاظت شده ارسباران به سبب داشتن چشم اندازهای ممتاز از جمله ابرهای سرگردان و هوای مه آلود، کوه های آتشفشانی، نیز چشمه سارهای فراوانی در درههای عمیق، فلورستیک و حیات وحش منحصر به فرد در تطابق با بند هفت معیارهای ثبت میراث جهانی دارای مناطقی برخوردار از زیبایی طبیعی جهت ثبت در فهرست میراث جهانی می باشد.

آنچه جالب توجه است همانا چاهی است که بر فراز کوه و در عرض راه قلعه در دل سنگ ها با آلات و ادوات روزگاران قدیم حفر گردیده اند. با توجه به تحلیل نتایج بدست آمده از کاربرد هوش مصنوعی در حوزه رودخانه تجن و پیش بینی های احتمالی، می توان از آنها در مورد ایمنی سد شهید رجایی بهره گرفت. این منطقه در بین دو ناحیه رویشی ایران و تورانی و صحارا – سندی دارای فلور خاصی است، به طوری که عناصر گیاهی ایران و تورانی و صحارا – سندی با هم در این منطقه دیده می شوند.

این پارک علاوه بر رودخانه دایمی و نهرهای متعدد دارای چشمههای فراوانی است که تنوع چشم اندازها را افزایش داده و شرایط مناسب برای شکل گیری اکوتوریسم فراهم میآورد. VII- منطقه حفاظت شده گنو به سبب تجمع عناصر متعلق به عناصر و پهنههای جغرافیای گیاهی دور و نزدیک و حضور این عناصر در یک محدوده نه چندان وسیع و نیز چشمههای آب گرم گنو نمونهوار بوده و مطابق بند هفت معیارهای ثبت میراث جهانی در برگیرنده پدیدههای ممتاز طبیعی واجد اهمیت جهت ثبت در فهرست میراث جهانی میباشد. این منطقه پر است از پلنگ و خوک و میمون های بازیگوش و یک محیط دیدنی برای کودکان محسوب میشود.

این مجموعه متعلق به دوران سوم بوده و بر اثر حرکات شدید کوه زایی آلپی به وجود آمده است و بازالت و تراکیت در آن فراوان دیده میشود. این رود بخاطر داشتن صخره های رویایی، قلعه های گمراه کننده و رودهای روان کوه های سوئیس که از راه آلمان غربی به سمت دریای شمال می آیند، به راین قهرمان تبدیل شده است. پناهگاه حیات وحش میانکاله در بخش مرکزی از تالاب میانکاله تشکیل شده که در منتهی الیه جنوب شرق دریای خزر واقع شده و طول آن حدود ٧٠ کیلومتر و عرض آن ۵/٦ تا ٧ کیلومتر می باشد.

این ذخیره گاه در جنوب سلسله جبال البرز و در شمال کویر بزرگ مرکزی قرار دارد. شمال محله فرحزاد تهران، بافت قدیمی را به خوبی حفظ کرده و خبری از خیابانهای طویل و عریض شهری در آن نیست. منطقه حفاظت شده گنو از نظر مکانی در شمال غربی شهر بندرعباس قرار گرفته و جاده اصلی بندرعباس به سیرجان از شرق و جاده اصلی بندرعباس به بندرلنگه از جنوب آن میگذرد. رودخانه مرزی هیرمند تنها منبع تأمین آب در منطقه و در واقع شاهرگ حیاتی آن است زیرا با توجه به مقدار کم بارندگی سالانه منطقه که طبق آمار 46 سال اخیر ( 2004-1959) ، بطور متوسط 6/60 میلی متر است ( 1) اقلیم حاکم بر منطقه « خیلی خشک » یا « فراخشک» می باشد و بنابراین وابستگی زیادی به جریان آب رودخانه هیرمند در ناحیه وجود دارد.

در این راستا، با توجه به ماهیت پوشش گیاهی، ساختار درختی و ویژگیهای توپوگرافی منطقه، از پلاتهایی به ابعاد 40×40 متر و روش ترانسکت-کوادرات استفاده گردید. وجود دارند که عموما از ایران سرچشمه گرفته و به صورت متوالی میباشند. قول آنهائي هستند كه پدرشان يموت و مادرشان از ولايت است. زیستگاه های منطقه نیز ازمناطق کوهستانی از ارتفاع ۱٠٠٠ – ٢٣۴٠ متر ( شیب های صخره ای و سنگی، شکاف صخره ها )، درهها وخاک های ماسه ای تشکیل شده است.

ارتفاع این منطقه حدود ۲۵۰۰ متر از سطح دریاست و جنگلهای زیبای آن یکی از جذابترین چیزهایی است که در سفر به لاویج از نزدیک خواهید دید. سطح حوضه رودخانه زایندهرود حدود 27 هزار کیلومتر مربع بوده که 1900 کیلومتر در استان چهارمحال و بختیاری و مابقی در استان اصفهان است. این موارد و جغرافیای سرزمین در شهرسازیهای ما با نگاه مدرنیته در نظر گرفته نشد. در برخی موارد تعداد این قطعات پلاستیکی در درون بدن تنها یک خرچنگ بیش از 100 قطعه بوده است. VII- پارک ملی منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش توران به سبب داشتن پدیدهها و چشم اندازهای بدیع طبیعی از جمله مناطق کوهستانی با شیب زیاد ، تپههای ماسهای و مسیل های با عرض زیاد که گاهی به بیش از یک کیلومتر میرسد و …

VII- پارک ملی کویر به سبب داشتن چشم اندازهای زیبا از جمله تپه ماهورها، دریاچه نمک، دشت های آبرفتی، و … نتایج نشان داد که در محل پل گریزه دبی اوج سیلاب ناشی از شکست سد و عمق آب به ترتیب برابر m3/s 79/4773 و m 10 است. در آزمايشات صورت گرفته «فعلاً» هيچگونه بيمارى يا مورد خاصى در ۱۷ گونه آبزى موجود در ارس مشاهده نشده است. ارسباران از نظر ویژگی های فلورستیک، اکولوژیک، حیات وحش، میراث فرهنگی و زیبایی شناسی دارای مشخصه های ممتازی است و محل انحصاری رویش گونه های نادری از گیاهان در ایران است. پارک ملی گلستان در زون گذار بین جنگل های هیرکانی، بیشه های ارس، کوهستان و استپ های درمنه قراردارد و از این رو به دلیل وجود رویشگاه های متنوع دارای تنوع گیاهی چشمگیری است.

بین جنگل های هیرکانی، بیشههای ارس وکوهستان و استپهای درمنه قرار گرفته و از طرف دیگر دارای منابع آبی متفاوت میباشد. در تطابق با بند هفت معیارهای ثبت میراث جهانی دارای مناطقی برخوردار از زیبایی طبیعی جهت ثبت در فهرست میراث جهانی میباشد. در تطابق با بند نه معیارها قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را دارد. اپرا گارنیه کاخ است، اما نه کاخی برای زندگی پادشاهان بلکه محلی به منظور اجرای نمایش و موسیقی. مصطفی مطورزاده توضیح داد: متقاضیان برای برداشت آب در جهت اجرای فعالیتهای صنعتی از رودخانههای کارون، دز، جراحی و بهمن شیر با مخالفت مواجه میشوند که از جمله دلایل مخالفت، کم بودن دبی آب رودخانه و یا نبود آب عنوان میشود و این در حالی است که ادعا میشود آب بسیار زیادی از رودخانه به دریا ریخته میشود، پس باید این آب انتقال یابد.

گلایفوسیت علفکشی سیستمیک، عمومی، بدون بقایای فعال در خاک و از نظر زیستمحیطی نیز بیخطر است که به طور وسیعی در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد و امروزه به عنوان پر مصرفترین علفکش مورد استفاده در کشاورزی شناخته میشود (Bernards, Thelen and Penner, 2005). از گلایفوسیت برای کنترل طیف وسیعی از گونههای علفی باریک برگ و پهن برگ یکساله، دوساله و چندساله و بوتههای چوبی و حتی گونههای درختی به صورت پیشرویشی، پسرویشی و پس از برداشت استفاده میشود (Tu, Hurd, and Randall, 2001). امروزه با توجه به تولید گیاهان تراریخته مقاوم به گلایفوسیت و افزایش سریع سطح زیر کشت این گیاهان، به طور وسیعی به عنوان علفکش انتخابی مورد استفاده قرار می گیرد (Menne and Kocher, 2012) و پیشبینی میشود مصرف آن در آینده بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

منطقه مرکزی از آبرفت های دوران چهارم زمین شناسی تشکیل شده و به طور عمده شامل رسوبات با بافت سنگین و دارای املاح گچ و نمک بوده که در مناطقی وسیع، پوشیده از ماسه های روان می باشد که به دلیل پوشش گیاهی اندک و وزش بادهای شدید، تثبیت نشده اند. VIII- پارک ملی توران منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش به علت آن که منطقه مرکزی آن از آبرفت های دوران چهارم زمین شناسی تشکیل شده (شامل رسوبات با بافت سنگین و املاح گچ و نمک) نمایانگر مرحله عمدهای از تاریخ زمین و نیز شکل ظاهری، قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را در تطابق با بند هشت معیارها دارا میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید