خاطرات تلخ و شیرین سالهای جنگ در کوچهپسکوچههای جوادیه

بله، يك گروه در جهان يافت مى شود كه جنگ و جهاد را به هيچ وجه ـ حتّى از نوع دفاعيش ـ قبول ندارد، و آن فرقه ضالّه بهائيت است. ملّت رشيد و شجاع ايران در مقابل ارتش عراق، كه تمام قدرتهاى منطقه و جهان از آن حمايت مى كردند، با توكّل بر خداوند و استعانت از ذات پاكش پيروز شد. طبق اين روايت قوّه، شامل رنگ مو و هر چيزى كه دشمن را بترساند و روحيه اش را تضعيف كند مى گردد و اين، دليل بر گستردگى مفهوم واژه قوّه است. اين آيه شريفه جنگ را تا زمانى كه دشمن به جنگ ادامه مى دهد مجاز مى شمارد.

خداوند متعال در اين آيه شريفه ما را موظّف ساخته كه براى دفاع از كيان اسلام و مسلمين از تمام قوا استفاده كنيم. پيشنهاد صلح كردند، خداوند براى شما راهى براى تعرض بر آنان قرار نداده است). ۵۳. ↑ محمود مسائلی و عالیه ارفعی، جنگ و صلح از دیدگاه حقوق و روابط بین الملل، ج۱، ص۱۴۷ـ۱۶۲، تهران ۱۳۷۳ ش. امانوئل کانت، صلح پایدار و مقالات دیگر در سیاست، ص ۱۰۸ـ ۱۰۹، تاریخ و اخلاق، تد همفری، ایندیاناپولیس ۱۹۸۳. آنها در بیانیه خود گفتهاند که روسیه با این «دروغها» تنها یک هدف دارد: «منحرف کردن اذهان از مسئولیت روسیه در این جنگ و فاجعه انسانی که مسبب آن بوده است».

پس از هجرت، که مشرکان آزار مسلمانان را از حد گذراندند، خدا به مسلمانان اجازه جهاد داد تا از حقوق مشروع خویش دفاع کنند و از انواع جنگ، تنها جنگ در راه خدا مشروع اعلام شد؛ یعنی، جنگ با انگیزه های خداپسندانه مانند دفاع از مظلومان، سرکوب کردن فتنه ظالمان و دفاع از سرزمین اسلامی نه برای رسیدن به اهدافی چون کشورگشایی، انتقام، ستم و برتری جویی. به عنوان نهمین بازی فهرست بازی های جنگ جهانی PC بازی ویدیویی Call of Duty WWII را برای معرفی به شما در نظر گرفتهایم.

شما نمیتوانید انتظار داشته باشید که کسی و یا قدرتی جلوی جنگ شناختی را بگیرید. کسی به کمک یک جامعه درگیر جنگ شناختی نمیآید. به اين آيه توجّه كنيد: «وَ قَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَ لاَ تَعْتَدُوا إِنَّ اللهَ لاَ يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ»؛ (و در راه خدا، با كسانى كه با شما مى جنگند نبرد كنيد؛ و از حدّ تجاوز نكنيد، كه خدا متجاوزان را دوست ندارد). اين كه ما به دنبال سلاح اتمى نيستيم و آن را حرام مى دانيم، ريشه در عقايد دينى ما دارد؛ سلاح اتمى بى گناه و گناهکار، زن و مرد، بيمار و سالم، بزرگ و كوچك، همه را مى كشد، و اسلامى كه اجازه جلوگيرى از آب آشاميدنى دشمن را نمى دهد، چگونه اجازه ساخت سلاح اتمى مى دهد؟

غفور در لیگ امسال نشان داد که همچنان در فرم فوق العاده ای به سر می برد اما دو ابهام در مورد او وجود دارد؛ اول این آیا قصدی برای بازگشت به تیم ملی دارد و دوم این که در صورت وجود چنین تمایلی آیا سرمربی تیم ملی از او دعوت به عمل خواهد آورد یا خیر. بنابراین جامعه از جنگ و تبعات آن در رنج است اما همچنان با توجه به اینکه در حال مدیریت شدن از سوی دشمن است خود را از درون از بین میبرد. اما از بین رفتن در جنگ شناختی به منزله این است که فرد ابتدا گرایشش به سوی دشمن کشیده شده است.

به این ترتیب با سوق دادن دیگران به سوی دشمن نیز نامحسوس قدرت دشمن را افزایش داده و نیروی های خودی را تضعیف کرده است. بدون شک شبکه های اجتماعی اصلی ترین ابزار این جنگ است. جنگ نمادی از ساختار اجتماعی اعراب بود، مگر در مواردی که میان دو یا چند قبیله توافق نامه صلحی منعقد شده بود. مگر اینکه خود جامعه با استفاده از چند سلاح پیشگیرانه و مقابله ای یعنی: ارتقای هوش اجتماعی و آگاه کردن جامعهای که مورد اصابت گلوله های جنگ شناختی قرار گرفتهاند از این میدان پیروز خارج شوند. نخبگان، جامعه، اعتقادات و نگرش های مثبت نسبت به کشور همگی نشانه های اصلی برای اصابت گلوله های دشمن هستند.

همچنین باید میزان خسارات وارد آمده در طول مداخله به قدری باشد که هر کس بتواند بر ضروری بودن آن صحه بگذارد و از طرفی آنقدر نباشد که مردم آن کشور را نسبت به آرمان عادلانه ی کشور متخاصم با بدبینی و بی اعتنایی مواجه کند. حزب اللّه لبنان با نفرات كم بر لشكر تا دندان مسلّح اسرائيل پيروز شد، چون بر خداوند توكّل كردند و خداوند به آنها كمك كرد. مگر اسرائيل با كمك و پشتيبانى آمريكا مسلمانان فلسطين را از وطنشان آواره نكرده است؟

مسلمانان خدمت پيامبر(صلى الله عليه وآله) رسيده، و از آن حضرت خواستند تا اجازه جنگ و مبارزه عليه دشمنان و مشركان را صادر كند. جايگاه بسيارى از انسانها در بهشت خواهد بود، ولى همه بهشتيان اين سعادت را ندارند كه در كنار پيامبر بزرگوار اسلام(صلى الله عليه وآله) باشند، امّا كمك كردن و يارى رساندن به مظلوم، و گرفتن حق او از ظالم، به قدرى مهم است كه انسان را در بهشت همنشين پيامبر(صلى الله عليه وآله) مى كند. آنها صريحاً مى گويند: «ما در جايى سرمايه گذارى مى كنيم كه منافعى داشته باشيم، اگر در بوسنى و هرزگوين صدها هزار نفر كشته شوند براى ما مهم نيست، زيرا منافعى در آن منطقه نداريم!

كسانى كه مى گويند: «اسلام با زورِ شمشير، پيشرفت كرده است» چه جوابى در مقابل اين آيات دارند؟ اسلام براى حمايت از مظلوم و نجات وى از چنگال ظالم، به مسلمانان دستور مى دهد كه با ظالم بجنگند؛ حتّى اگر مظلوم غير مسلمان باشد. براى روشن شدن اين بحث، به سراغ قرآن مجيد كه مهمترين و اصيل ترين منبع تعليمات اسلامى است مى رويم. اين آيه شريفه به صراحت مى گويد: «اگر به شما حمله كردند با آنها بجنگيد و از خود دفاع كنيد، و در عين حال در موقع جنگِ دفاعى افراط نكنيد».

يعنى مسلمانان از نظر امكانات نظامى و دفاعى در سطحى از آمادگى باشند كه ابهت و هيبت لشكر اسلام در دل دشمن ايجاد رعب و وحشت كند، به گونه اى كه حتّى فكر حمله به كشور اسلامى را از سر بيرون كند. شورای شهر محاصره شده ماریوپل در جنوب اوکراین روز جمعه در نخستین گزارش خود از حمله روسیه به ساختمان تئاتر این شهر که صدها نفر از شهروندان در آن پناه گرفته بودند، اعلام کرد بمباران این ساختمان تلفات جانی نداشته است. شورای شهر ماریوپل با این حال در تلگرام نوشت که در این رویداد یک نفر «به شدت» زخمی شده است.

و قطع رابطه دوستى تنها با دولتهايى است كه در حال جنگ با مسلمانان بوده، و آنها را از خانه و كاشانه خود آواره كردند. این وزارتخانه با این حال گفته از ۲ مارس ۲۰۲۲، بر اساس اطلاعات در دسترس عموم، تعدادی پرواز تجاری و خصوصی از کشورهای ثالث به روسیه را شناسایی کرده که همه آنها تحت مالکیت، کنترل، یا اجاره روسیه یا اتباع روسی بودهاند. اسلام به مسلمانان دستور مى دهد كه در مقابل ظلمِ ظالمان سكوت ننموده، بلكه بر عليه ظالمان قيام كنند، و اگر نفرات آنها كم بود از كمى نفرات نترسند كه خداوند به آنها كمك مى كند.

دیدگاهتان را بنویسید