جهیدن ، جهش. KUrdana N

که از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یککوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهاندشت به پایین میریزد.در ارتفاعات مشرف به روستای شاهاندشت آبشار اصلی شاهاندشت با ارتفاع ۵۱ متر بزرگترین آبشار استان مازندران به شمار میرود که این آبشار که دارای سه آبشار متعدد است در مجموعه ارتفاعی ۱۸۰ متری دارد. این سد همچنین به واسطه وجود نیروگاه ۱۰۵ مگاواتی (۳ توربین فرانسیس ۳۵ مگاواتی)، سالانه به طور متوسط ۲۳۴ گیگا وات ساعت انرژی تولید می کند. این آبشار در روستای شاهاندشت واقع در کیلومتر ۹۶ جاده هراز(در ۶۵ کیلومتری شهر آمل) بخش امیری قرار دارد و از سمت جاده نسبت به آن دید وجود دارد.

تخمین زده می شود که در حدود 212 گونه ماهی در آبهای آن وجود داشته باشد که در این میان ماهی کپور معمولی و گیاهخوار ، گربه ماهی ، سوروبیس ، پاتیس ، دورادو ، موجاراس ، دندانه دار ، پیرزن های آب ، ریکولا ، کوروینا ، تارپون و بوگاس خودنمایی می کنند. نور مازندران با چشم انداز بسیار زیبا در حاشیه جنگلهای انبوه همچنان سروقامت برافراشته از طبیعت سر سبز شمال که در فاصله ۱۵کیلومتری نور با جاده آسفالته و ۲۵ کیلومتری آمل به جاده آسفالته و ۱۴۰ کیلومتری ساری مرکز استان واقع گردیده است . البته به همت شوراهای اسلامی این دو محل، پلی به نام پل الزهرا بر روی رود ایجاد گردیده که میتوان پس از گذر از این پل به ((چهارده)) و سپس جاده زیبائی رسید که به شهرستان آستانه اشرفیه منتهی میشود.

برای رسیدن به اینجا باید از جاده اصلی خارج و به جاده قدیم وارد شوید و پس از طی مسافت کوتاهی به این منطقه و چشم انداز زیبای آن برسید. روش دسترسی به این سد و مجتمع تفریحی، جادهای به طول تقریبی ۵ کیلومتر است که از جاده اصلی (نوشهر به نور) منشعب میشود. این روش به صورت دقیقتر توسط کلاوسون و نیچ (17) گسترش یافت. بانوان هم در روزهای زوج میتوانند از ساعت ۱۲ ظهر تا ۹ شب به پارک آبی ایرانیان مراجعه کنند و به صورت نیمه وقت یا تمام وقت از خدمات مجموعه بهرهمند گردند.

حاکمان آنها صاحباختیار جان و مال اتباعشان بودند، در قلاع مستحکم میزیستند و اداره تمام امور، اعم از مالی و قضائی، را در اختیار داشتند (همان، ج 2، ص205). علاوه بر پرندگان كمیاب در این باغ وحش که توسط سازمانی غیر دولتی اداره و نگهداری می شود ، می توانید شاهد تعداد فراوانی از گونه حیوانی شامل انواع پستانداران ، پرندگان ، دوزیستان ، خزندگان و آبزیان بوده است. همچنین پوشش گیاهی این منطقه هم شامل بلوط ایرانی، زیتون، ارغوان، گلابی وحشی، بنه، زالزالک و زبان گنجشک است و حیواناتی نظیر شوکای ایرانی، گوزن مینیاتوری، پلنگ، سیاهگوش و گربه وحشی در آن زندگی میکنند.

جنگل آمل یکی از زیباترین جنگل ها در شمال ایران است که به خاطر تنوع گیاهی و درختی و چشم انداز طبیعی منحصر به فرد است. پارک جنگلی سی سنگان در‪ ۲۷ ‬کیلومتری شرق نوشهر واقع است و از نظر پوشش گیاهی و جذب گردشگر ، از پارک های شاخص کشور محسوب می شود .از ساحل دریای خزر تا ارتفاع‪ ۵۰ ‬متری از سطح دریا امتداد دارد و دارای آب و هوای مرطوب ، با زمستان ملایم است .پارک جنگلی سی سنگان یکی از بهترین و با ارزش ترین پارک های جنگلی شمال کشور است که بخشی از آن ذخیره گاه و بخش دیگر تفرجگاه در نظر گرفته شده است .

روابط بین الملل به این معنی نیست که ما در مقابل کشور های دیگر تسلیم می شویم باید فتیله ها را پایین کشید و تنش ها را کم کرد. حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) تشكیل داده است . این رودخانه پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور می كند و دوباره مرز مشترك میان ایران و جمهوری آذربایجان را شكل داده و در منتهی الیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارسآباد) وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه كورا و در نهایت به دریای خزر می ریزد.

این منطقه به واسطه گذر رود سپید رود دارای جذابیت و زیبائی خاصی است. گودال که آغاز ساری رود به آن متصل است،بطور حتم همان است که در زمان اسکندر ، چشمه ای خروشان بود . رشت اباد در زمان حکومت صفویه خرم لات نام داشت امروز نام لات در حاشیه سفیدرود از روستای خرم لات گرفته شده … این پل در زمان حکومت رضا شاه در ایران توسط آلمانی ها به رهبری مهندس اتریشی به نام والتر اینگر ساخته شد.عظمت این پل که در واقع دو کوه عظیم و سخت را به یکدیگر اتصال می دهد ستودنی است.

تماشاگه خزر كاخ رامسر یکی از نفیس ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است که به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره برداری رسید و تا انقلاب به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می شده است. مسجد رنگونیها دارای چهار گنبد کوچک و دو گلدسته است و داخل آن شبستانی رنگارنگ و محرابی زیبا وجود دارد که این محراب با نقاشیهای زیبا و خوشرنگ تداعی کننده نقشونگارهای بهشتی است. این موارد از تعابیر ماهی را میتوان از جمله شکست، رضایت، سود، اطلاعات غلط و خانه با سامان و صحت و سلامتی دانست.

است. از جمله سبزیهی معطر وخوراکی میتوان والک، لرچک، شورک وقارچ هایی که در فصل بهار با غرش آسمان زیر بوته های الرگ،کما وگرز بوجود میاین نام برد. از جمله درباره حضور برخی از گروه های شیعه زیدی در سند، گزارش هایی در منابع تاریخی نقل شده است. هرچند که به دلیل بعضی از مشکلات از جمله عدم مدیریت صحیح و عدم تخصیص بودجه لازم این منطقه به صورت طبیعی رها گردیده ولی منطقه زیبائی است که در صورت رسیدگی صحیح میتواند به یکی از قطبهای گردشگری تبدیل گردد. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشستهاست.

این سد و دریاچه پشت آن دریاچه در فاصلهای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شدهاست. از طریق بزرگراههای حکیم، ستاری، همت و اشرفی اصفهانی شما به سرعت به این محله در منطقه 5 میرسید و میتوانید از مکانهای تفریحی پونک بازدید کنید. فاز دوم هم در حد فاصل بزرگراه همت تا بزرگراه حکیم قرار گرفته و در سال ۹۲ به بهرهبرداری رسیده است. مهمترین راه دسترسی محله پونک به بزرگراه همت نیز ، پس از بلوار سردار جنگل ، خیابان عدل است. اگر قصد استفاده از تاکسی دارید میتوانید از تاکسیهایی استفاده کنید که از بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی تردد میکنند.

ساختمان کاخ در میان باغی به مساحت ۶۰۰۰۰ متر قرار دارد که اولین نهال های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده است و یکی از جالب ترین و متنوع ترین باغ های ایران است. سالها این بازی ادامه داشت. سالها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از میان رفته است. مکان پارک حیوانات ساری در ۱۰ كیلومتری ساری در منطقه ذغال چال در روستای طاهرده واقع شده است که یكی از جاذبه های تفریحی، توریستی و گردشگری استان مازندران محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید