جنگ – ویکی فقه

روز 29 مرداد 1367 از سوی سازمان ملل آتش بس اعلام شد و به تدریج آتش جنگ در جبههها خاموش گردید. در بررسی عوامل شکست عراق در دستیابی به اهداف اعلام شدهاش، علاوه بر ایمان و اعتقاد رزمندگان ایرانی، عوامل دیگر از قبیل ناامیدی حامیان صدام از سقوط جمهوری اسلامی ، مردمی شدن جنگ و سرانجام پذیرش قطعنامه 598 از جانب ایران نیز بی تأثیر نبود. عموماً آغاز جنگ جهانی دوم را از ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ و با یورش آلمان نازی به جمهوری دوم لهستان میدانند که در نتیجهٔ آن فرانسه و بریتانیا هم به آلمان اعلام جنگ کردند.

دولتهای عرب حوزه خلیج فارس در آن سال، در حقیقت پاداش سیاست ده ساله خود را در دفاع یکجانبه از صدام دریافت کردند. در خلال این جنگ هیأتهای متعدد صلح از سوی سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب و جنبش عدم تعهد برای میانجیگیری به تهران و بغداد سفر کردند که غالباً داوری آنها به دلیل آن که فاقد اصل بیطرفی و گاهی عاری از عدالت و صداقت بود، به نتیجهای نرسید. با وجود اين، حضرت دست به حمله نزد و سه روز براى جبهه مقابل مهلت تعيين كرد، اما دشمن بر جنگ خود مصمم بود، به گونه اى كه چندبار به لشكر حضرت هجوم برد.

اما اميد به بخشش و شمول رحمت الهى بر هر دو گروه متخاصم هست. 2. تخطئه هر دو و اختصاص بخشش به صحابه:اين قول مانند قول پيشين، قايل به خطاى هر دو گروه متخاصم است، اما بخشش و رحمت الهى را اختصاص به صحابه از هر دو جبهه داده، غير صحابه را مستوجب كيفر اخروى مى داند. به گزارش خبرنگار ایمنا، تقارن اول مهرماه با هفته دفاع مقدس یادآور ایثار و از جانگذشتگی دلاور مردان ایران اسلامی است، آغاز ماه مهر بهار تعلیم و تربیت و شکوفایی هر چه بیشتر عقل و اندیشه و تفکر و علم همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یادآور ایثارگری و مقاومت و عزت و عظمت ملت ایران اسلامی و یادآور رشادتهای بزرگ مردان کوچک این سرزمین و هزاران دانشآموز شهید هشت سال دفاع مقدس است.

نتیجه آن شد که عراقیها 8 سال پس از شروع جنگ در همان نقطه اولیه آغاز قرار داشتند. به بهانه همکاریهای اقتصادی، سیاسی و نظامی 6 کشور عضو ـ امارات متحده عربی، بحرین، قطر، کویت، عربستان سعودی و عمان ـ به وجود آمد، عملاً کانونی برای گردآوری دلارهای نفتی منطقه و انتقال آن به بغداد برای تقویت بنیه نظامی عراق شده بود. در کنار فعالیت مستقیم کارخانجات جنگ افزار سازی وابسته به دولتها، مؤسسات خصوصی مختلف نیز در این راستا صرفاً جهت کسب درآمد هرچه بیشتر وارد معرکه شده و بدون توجه به قوانین داخلی هر کشور در مورد منع صدور ساز و برگ نظامی به کشورهای درگیر جنگ و حتی قوانین و کنوانسیونهای بینالمللی ناظر بر جلوگیری از تولید و فروش سلاحهای غیر متعارف، عراق را به صورت یک زراد خانه عظیم درآوردند.

بنا بر برخی روایات، خوارج در جنگ جمل و جنگ صفین، در سپاه امام علی حضور داشتند. در تحليل جنگ اول (جمل)، به سه عامل (داعيه حكومت و عدم تحمّل عدل علوى توسط طلحه و زبير و بهانه خون خواهى عثمان از سوى عايشه) اشاره مى شود و حقّانيت و مشروعيت جبهه امام(عليه السلام) به اتكا به روايات، عنوان «ياغى» و «محارب»، كوشش هاى حضرت در متاركه جنگ نشان داده مى شود. شاهاسماعیل، بر خلاف سلطانسلیم، او را با عنوان اسلامپناه خطاب کرد و مضامین نامناسب مکتوبات سلطان را حاکی از طرز نگارش منشیان تریاکی دربار تلقی کرد.

در این جنگ امریکاییها نیز سهم خود را در یاری رساندن به ماشین جنگی صدام و دشمنی با جمهوری اسلامی ایران ایفا کردند: در اسفند 1360، نام عراق از فهرست کشورهایی که واشنگتن از آنها به عنوان «طرفداران تروریسم» یاد میکرد خارج شد و در آذر 1363، امریکا به تحریم سیاسی عراق خاتمه داد و روابط سیاسی با این کشور را برقرار کرد. حضرت باز هم دستور حمله صادر نكرد، تا آن جا كه حتى مورد اعتراض فرماندهان خود مانند ابن عباس قرار گرفت.27امام(عليه السلام) به عنوان آخرين روزنه براى ترك جنگ، به يكى از اصحابش قرآنى داد تا از دشمن بخواهد كه كتاب الهى را به عنوان داور و حكم بپذيرند.

جنگ و كشتار در آيين مقدّس اسلام تنها براى دفاع از خود و آيين الهى و به عنوان آخرين راه كار ممكن مشروع شمرده شده و اصل ريختن خون انسانى با قطع نظر از قيد مزبور، مذموم و مورد نهى قرار گرفته است. 2. عنوان «ياغى» و «محارب»:دومين دليل بر مشروعيت جهادهاى امام(عليه السلام) صدق عنوان «ياغى» و «محارب» به هر سه گروه مخالف و جنگ طلب است; زيرا حكومت حضرت با بيعت مردم تشكيل شد و يك حكومت كاملا الهى و مردمى بود و هرگونه مخالفت و برافراشتن پرچم سركشى و عناد و خارج شدن از اطاعت آن عنوان «ياغى» و «محارب» خواهد داشت.

تخطئه و بخشودن هر دو:سعدبن ابى وقّاص و بعضى از معتزله بر اين باورند كه هر دو جبهه، اعم از جبهه امام(عليه السلام) و جبهه ناكثان، در جنگ با يكديگر به خطا رفته اند. بازیکنان در این بهترین بازی جنگ جهانی دوم آزادی آن را دارند که در طی کمپینها داستانهای هر کدام از این سربازها را دنبال کنند و یا در طی یکسری نبرهای تاریخی به مصاف دشمنان و یا همدیگر روند. 5. حقّانيت يك گروه مجهول:برخى ديگر از معتزله مانند واصل بن عطا و عمروبن عبيد معتقد به حقّانيت يك گروه متخاصم هستند، اما در مقام اثبات، از تحقيق آن اظهار عجز و ناتوانى مى كنند.

جنگ باعث میشود تا داراییهای باثبات مانند طلا جان بگیرند. بعضى روايات به صورت مطلق، بر حق بودن حضرت دلالت مى كند; مانند روايت ذيل كه از طريق عامّه و خاصه نقل شده است: «علىٌّ مع الحق و الحق معَ علىٍّ اللّهمَّ ادر الحقّ مع على حيثما دار.»15 در اين روايت، به تساوى حضرت با حق در تمام لحظات تأكيد شده است. قیام این نسبت به ایران، قیام کافر بر مسلم است و قیام لشکر کفر بر لشکر اسلام است. از منظر دينى و سياسى امام(عليه السلام)، جنگ و جهاد نه ذاتى و قاعده، كه امرى عرضى و اضطرارى است.

من اما میخواهم آشتی بیاموزم نه نفرت، عشق بیاموزم نه جنگ». حال اين سؤال مطرح مى شود كه چه عاملى موجب شد حضرت از اين قاعده دست بردارد و در دوره كوتاه پنج ساله حكومت خويش، در سه جنگ، نه با كفار و مشركان، بلكه با مسلمانان به نبرد بپردازد؟ در اين مقاله، به اثبات مى رسد كه جنگ هاى سه گانه داخلى در حكومت نوپاى علوى، على رغم ميل باطنى حضرت، بر ايشان تحميل شد.

حمله به پایانهها و چاههای نفتی ایران در خلیج فارس و ساقط کردن هواپیمای مسافری ایرباس ایران بر فراز این منطقه و کشتار 300 مسافر و خدمه آن، دو نمونه از این حملات بود. افزون بر این، شاهاسماعیل به صورت آشکار و نهان از مدعیانِ سلطنت عثمانی حمایت میکرد، چنان که سلطان احمد را به مخالفت با برادرش، سلطان سلیم اول، ترغیب میکرد و چون سلطان احمد کشته شد، شاه اسماعیل پسر او، سلطان مراد، را در ایران پناه داد و حکومت قسمتی از فارس را به او واگذار کرد.

یک واحد از نیروهای بلژیکی گردانی با نام «شکارچیان آردن» بود که بخشی از آن با تنها ۴۰ سرباز در مقابل نیروهای عظیم در حال پیشروی آلمانی از جمله واحد هفتم زرهی پانزر که تحت فرماندهی ژنرال اروین رومل بود مقاومت کرد. برخی آن را پدیده ای فراتر از حقوق و شماری دیگر بیگانه از حقوق دانسته اند، اما به نظر بیشتر آنان میتوان جنگ را، به عنوان یک واقعیت، دارای مفهوم حقوقی دانست. این بازی ویدیویی که از لایقین عنوان بهترین بازی جنگ جهانی دوم محسوب میشود در ژانر MMO ساخته شده است و در آن با کاربران واقعی از سراسر جهان خواهید جنگید.

اگر به دنبال دانلود بازی جنگ جهانی دوم برای کامپیوتر باشید و به ژانر استراتژیک نیز علاقمند باشید بازی Hearts of Iron IV جزو بهترین گزینهها برای شما محسوب میگردد. دانلود کتاب رمان جنگ و … دانلود رایگان مجموعه کتابهای الکترونیکی لئو تولستوی. این بیانیه نیز سندی از مجموعه اسناد حقانیت جمهوری اسلامی ایران درجنگ بود. تزو بیش از آن که بخواهد در مورد جنگ شما را راهنمایی کند، با استفاده از مجموعه تکنیکهای کاربردی که ارائه میدهد خواهان حل مشکلات است. آن دو به عایشه یادآوری کردند که به امر خدا و همچون دیگر همسران رسول (ص)، باید در خانهات بمانی.

در تحليل جنگ دوم و سوم (صفيّن و نهروان) اشاره مى شود كه با وجود نافرمانى معاويه و سركشى و شورش خوارج، حضرت با راهكارهاى گوناگون كوشيد شعله جنگ را خاموش كند، اما حضرت به مقصود خويش نرسيد و آن دو جنگ بر ايشان تحميل شد. طلحه و زبير پس از خروج از مركز خلافت حضرت و شكستن بيعت خود، با همراهى و تشويق عايشه اولين جنگ را بر حضرت تحميل كردند. در روايت ديگرى، پيامبر خصوصيات بيش ترى از اسامى مزبور ارائه مى دهد و در پاسخ سؤال امّ سلمه، كه اين سه گروه مخالف كيستند، فرمود: «ناكثان» كسانى هستند كه در مدينه با حضرت بيعت مى كنند، اما در بصره آن را مى شكنند، «قاسطان» معاويه و اصحابش در شام هستند.

تنشهای اخیری که در مرز اوکراین با همسایه شرقی آن رخ داده، اگرچه آسمان این کشور را از تردد پروازهای تجاری پاکسازی کرده، اما به دلیل وابستگی دولت کییف به غرب، هنوز نوتام (هشدارهای هوانوردی) هایی در خصوص ممنوعیت تردد از آسمان اوکراین از سوی ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) و EASA (آژانس امنیت پرواز اروپا) صادر نشده است. قسم دوم از روايات پيامبر(صلى الله عليه وآله) در خصوص جنگ و قتال با حضرت است كه از روايات پيشين خاص تر و شفّاف تر است. روايات فراوانى از پيامبر گزارش شده كه در آن ها جنگ با حضرت على(عليه السلام) جنگ با خدا و پيامبر(صلى الله عليه وآله) توصيف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید