جنگ های هیبریدی؛ شیوه جنگ نوین

در طول این جنگ کشورهای مختلف تمام توان اقتصادی و علمی خود را بر محور ساخت تسلیحات جنگی متمرکز کردند. فیلم برای فضای غمانگیز، ویرانکننده و تاریک خود مورد توجه قرار گرفت. روسها به حدی به فرانسه علاقه دارند که در مهمانیهای خود اغلب به زبان فرانسوی صحبت میکنند و دوست دارند فرزندان خود را برای تحصیل به فرانسه بفرستند. اگرچه جنگنده های پیشرفته غلاف جنگ الکترونیک حمل میکنند برخی نیز دارای جنگ الکترونیک داخلی هستند .

جنگ الکترونیک در شناورهای دریایی نیز بسیار موثر دارد. تالستوی خود اذعان دارد که اندکی خصلتهای فردی را فدای طرح تاریخی رمان کرده است. ایران نیز برای مواجه با این نوع از جنگها، با انتخاب استراتژیهای سیال و تغییرات تاکتیکی در عرصه نبردهای نظامی و دیپلماتیک، توان خود را برای دفاع پرقدرت هیبریدی افزایش داده تا این تهدیدات را خنثی کند. سرهنگ میگفت که بیانیه اعلان جنگ در پترزبورگ منتشر شده و یک نسخه از آن همان روز با پیک مخصوص به فرماندار نظامی مسکو ابلاغ گردیده و خودش هم آن را دیده است.

به خاطر دلایل مذکور است که این تقسیم را برگزیده و به توضیح آن مىپردازیم. شما درگیر آن شده و از بین میروید. اگر تعداد شما کمتر از تعداد دشمن هست عقب نشینی کنید و اگر تعداد شما نظر به تعداد دشمن غیر قابل مقایسه است از آنها دوری کنید. افراد مختلف درباره ناپلئون صحبت میکنند که چگونه در اروپا ناآرامی ایجاد کرده است و به دنبال کشورکشایی در جهان است. سبک زندگی فرانسوی را دنبال میکنند و در بیشتر زمینهها راه فرانسویها را دنبال میکنند اما حالا باید تصمیم بگیرند که به جنگ با آنها بروند.

امروزه حتی هواپیماهای پنهانکار نیز از سیستم جنگ الکترونیک استفاده میکنند و یا اینکه توسط هواپیمای جنگ الکترونیک پشتیبانی می شوند این سیستمها در شرایطی که جنگ ها روز به روز الکترونیک تر می شوند اهمیت روزافزونی یافته اند . در واقع تا دو دهه پیش جنگ الکترونیک معمولا توسط یک هواپیما بر ضد هواپیما و یا پدافند انجام می شود ولی با گسترش استفاده از پدافند زمینی ،سیستم های جنگ الکترونیک زمینی نیز برای ایجاد اختلال روی ارتباط های ماهواره ای، رادار ها و اواکسها و یا حتی شناورهای دشمن از روی زمین مورد استفاد قرار میکرند.

همچنین اینکه چقدر رادار در برابر جنگ الکترونیک صدمه پذیر کمتری داشته باشد به نوع باند رادار و نوع فرکانس و همچنین توان تغییر فاز و یا فرکانس و یا طول موج خود و همچنین قابلیت رایانه ان برای تفکیک بین امواج برگشتی بر میگردد. تجهیزات جنگ الکترونیک برای نیروی زمینی برای ایجاد اختلال روی مکالمات دشمن و یا ارتباط ماهواره ای است . نویسنده ای مشهور پی می برد که همسرش که خبرنگار جنگ است، ناپدید شده و اثری از او … امروزه کشورهای پیشرفته دست به توسعه سیستمهای تسلیحاتی زده اند که در قالب شبکه های ماهواره ای ارتباطی با هم ارتباط دارند و اطلاعات به دست امده را به سرعت با هم در میدان نبرد به اشتراک میگذارند .

این سیستم باید دائما در برابر دشمن ارتقا یابد برای نمونه غلفا مشهورALQ-218 که یکی از مشهورترین و قویترین غلاف های جنگ الکترونیک هان است در امریکا روی هواپیماهای پراولر و امروزه روی گراولر(نسخه بهبود یافته سوپر هورنت) سوار می شوند. امروزه حتی رادار های جدید مانند رادار اف35 توان جنگ الکترونیک را دارند . همچنین نحوه اسکن اسمان توسط رادار نیز این میان اهمیت بسیار دارد مثلا اینکه تمام اسمان پیش رو را اسکن کند و یا توان خروجی خود را تنها به بخشی از سامان محدود کند که این کار باعث کاهش اسیب پذیری رادار در برابر جنگ الکترونیک می شود و یا اینکه امواج برای جستجو اهداف شخص متمرکز شود(البته این توان را تنها رادارهای ارایه فازی دارند).

او از پیروان مکتب بسط و اقتباس در ترجمه بود و به پروراندن داستان در ترجمه اعتقاد داشت؛ نکتهای که باعث شده بود بسیاری از منتقدین از جمله رضا براهنی و حسینعلی مستعان نقدهای جدی به او وارد سازند. برای نمونه یمنی ها چند بار دست به شلیک موشک ضد کشتی به طرف ناوهای امریکایی در سال 2017 در تنگه بابالمندب زدند که تنها با استفاده از جنگ الکترونیک این موشک ها به درون اب سقوط کرد. در حالی که در سال 1965 و1966 ارتش امریکا برای اولین بار با سامانه پدافند هوایی در ویتنام روبرو شد تلفات بسیار بالای داد ولی به سرعت دست به تجهیز جنگنده های خود به غلاف جنگ الکترونیک زد.

در ادامه سرکوب پدافند در ویتنام اغاز شد و تنها شامل جنگ الکترونیک نمی شود در واقع قبل از اغاز جنگ الکترونیک مسئله حمله به سکوهای پدافندی و نابودی سیستم دفاعی بود. مثل مشهور “در جنگ حلوا خیرات نمی کنند” در واقع اشاره به اخلاق بردار نبودن روابط انسانی در شرایط جنگی است؛ چرا که در شرایط جنگی، تمامی اصول اخلاقی که وجدان جمعی انسانی را در طول سالیان شکل داده اند، محکوم به نابودی در اولین لحظه ی استشمام تهدیدی بیشتر از آنچه انتظار داشتیم، می باشند. ولی جهاد اسلامی از نظر اهداف و شرایط از آن متمایز است.

هنوز هم میتوان خوشبخت بود و در سختترین شرایط و در بدترین جنگها هنوز هم میتوان عاشق شد و به زندگی امید داشت. در اجلاس امنیتی مونیخ 2015، هشت ابزار جنگ هیبریدی اعلام شد. اين امر، پيش از آنكه يك امر شرعى و دينى باشد، يك مسئله عقلى و بديهى است؛ چه اينكه اين افراد به عنوان حاملان پيامها و نامهها هستند و در ايجاد تفاهم، صلح، مبادله اسرا و مباحث ديگرِ حقوق بشردوستانه نقش ارزندهاى ايفا مىكنند.

این بحث درست یا غلط نیست؛ مسئله اهرم است. همچنین از اعلامیههای جنگ میگویند و اینکه آیا باید در جنگ احتمالی شرکت کنند یا نه. ما از راهى که شکست عراق است به لبنان برویم، عراق را نگذاریم سر جاى خودش بایستد و جمع کند خودش را و دیگران هم به او کمک کنند و مرزهاى خودش را قوى کند و بعد هم یک حمله ناگهانى به ما بکند، بازگردد به آن چیزهایى که از اول بود. نتايج بيانگر آن است که فضاي جنگ در آينده بيشتر فضايي مجازي، سيال، نرم افزاري و خارج از حواس انسان خواهد بود که به استعاره مي توان آن را ذهن ناميد.با بررسي آثار و ديدگاه برخي از نظريه پردازان نظامي غرب و رهنامه نظامي آمريکا، مشخصات زيادي براي جنگ هاي آينده قابل استخراج است که در اين نوشتار به مواردي همچون: عمليات سريع و قاطع، راه اندازي ائتلاف و انجام عمليات مرکب، انجام عمليات تاثير محور، هم زمان سازي قدرت، انجام عمليات غيرخطي، به کارگيري نيروهاي ويژه، ارزيابي همه جانبه اطلاعاتي، درگيري هم زمان در سطوح سه گانه، انجام عمليات پيش دستانه، استمرار عمليات تحت هر شرايطي، توسعه صحنه نبرد، تکيه بر عمليات رواني، حمله به مراکز ثقل، آفند مسطح، تهاجم هوايي و موشکي دقيق، مديريت زمان، کاهش هزينه هاي جنگ، مديريت آستانه تحمل ملت ها و تغيير در نوع مانور اشاره شده است.بايد خاطر نشان کرد که اغلب نظريه پردازان نظامي غرب غالبا با بيان برتري نظامي و نشان دادن توانايي، قابليت ها، فناوري، اقتدار علمي، صنعتي و نظامي خود سعي دارند خود را قدرت برتر نشان دهند.

رادار دشمن که امواج خود را تولید و به طرف هدف میفرستند در هنگام بازگشت امواج تولید خود با حجم زیادی از امواج دورغین مواجع می شود که باید همگی را پردازش کرده و امواج کاذب از امواج غیر کاذب را تفکیک کند. این غلاف ها محصول دهه 1970 هستند ولی دست کم 10 مورد ارتقاء سخت افزاری و نرم افزای داشته اند و با پیشرفت شبکه رادار و پدافندی دشمن رشد یافته اند .

تاثیر پذیری بودن جنگ الگترونیک به شدت بر میگردد به ،به روز بودن سخت افزار و یا نرم افزهای ان. در بخش اول، جنگ عادلانه را در مقام اثبات بررسی می کنیم؛ یعنی قبل از تحقق هرگونه بروز عملی جنگ، در مورد امکان اینکه آیا اساساً جنگی می تواند عادلانه باشد یا نه بحث می کنیم. هواپیمای که با نام جاسوس الکترونیکی و یا النت شناخته می شوند وظیفه جمع اوری علائم الکترونیک دشمن و فرکانس های رادارهای دشمن را دارد . جنگ رقابتی همراه با خونریزی است که در آن طرف غالب حریف خود را به برآوردن خواست های خود وا می دارد.

جنگی که رنج و بدبختی زیادی با خود به همراه داشت و نویسنده در بخشهای مختلف درسهای مهمی از این موضوع تقدیم خواننده میکند. فیلم درباره یک ژنرال بحثبرانگیز آمریکایی به نام جرج پاتن در طول جنگ جهانی دوم است همراه با نظرات و ارادهی قدرتمندش در هدایت نیروهای خود. این وابستگی گسترده متقابل باعث شده است تا امنیت عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی در بازار جهانی نیز تحت تأثیر قرار گیرد.

با شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی وارد بخش جنوبی شبهجزیره کره و نیروهای شوروی وارد بخش شمالی آن شدند و خط معروف به مدار ۳۸ درجه به عنوان مرز دو طرف تعیین شد. افرادی که شخصیتهای کلیدی رمان محسوب میشوند و اگر خواننده با دقت روابط آنها را زیر نظر داشته باشد در طول خواندن رمان با مشکل مواجه نخواهد شد. صلح و آرامش در همهجا برقرار است و خواننده در این مهمانی با برخی از شخصیتهای مهم کتاب آشنا میشود. و در ادامه همین درس تاریخی را در قالب داستان پیش روی خواننده قرار میدهد، چیزی که باعث میشود از خواندن کتاب لذت ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید