جنگ، غيرنظاميان و حقوق بشردوستانه در اسلام

امام خمینى رحمهالله ضمن تأکید بر ماهیت دفاعى و عدم تهاجمى بودن اقدام ایران در جنگ تحمیلى، بر این نکته تأکید مىنمودند که شهادت عزیزان و دلاورمردان میهن اسلامى ایران، حکایت از مظلومیت مردمان این مرز و بوم دارد. همانگونه که باید براى انقلاب اسلامى و نظام جمهورى اسلامى ایران تعریف و جایگاه ویژه در نظر گرفت، باید جنگ تحمیلى را هم در یک طبقهبندى جدید و غیر آنچه که معمول است. «آرتاشیس تومانیان» سفیر جمهوری ارمنستان پیرامون نقش سازنده ایران در حل این مناقشه گفت: «در رابطه با ایران باید بگویم که این کشور همواره در جهت حل و فصل مسالمتآمیز مناقشه قرهباغ اقدام کرده است.

اگر قرار باشد، جنگی عادلانه باشد، باید تمام یا اکثر کشورها و مجامع بی المللی بتوانند عادلانه بودن آن و تهی المنفعه بودنش را برای کشور متخاصم، مورد تایید قرار دهند. حملات نیروهای ایران به نفتکشهای شوروی و آمریکا که در خدمت دولت کویت بودند و حمله غافلگیرانه یک جنگنده عراقی به کشتی جنگی آمریکایی که به آسیب شدید ناوچه یواساس استارک و مرگ ۳۷ سرباز آمریکایی انجامید، کشتیرانی بینالمللی را در معرض خطر قرار داده و زمینه مداخله بیشتر هر دو ابرقدرت را فراهم کرد به طوریکه هر دو از قطعنامههای شورای امنیت که از دو طرف درخواست آتشبس داشت، حمایت میکردند.

اگر به اذن خدا، شكست خوردند و گريختند، آن كس كه پشت كرده نكشيد، و آن را كه قدرت دفاع ندارد آسيب نرسانيد، و مجروحان را به قتل نرسانيد. شوروی یکی از دو ابرقدرت آن دوران از سال ۱۹۸۰ تأمین نظامی هر دو کشور را متوقف کرده بود اما از سال ۱۹۸۲ به منبع اصلی عراق برای خرید سلاحهای پیشرفته تبدیل شد. شواهد میدانی نشان میدهد که بازیگران فرا منطقهای در این مناقشه، به اهدافی به غیر از صلح فکر میکنند و موضوع وارد آمدن خسارتهای زیاد بهواسطه جنگ، اهمیتی برای آنان ندارد. ۳ (متشکل از ایران، ترکیه و روسیه بعلاوه آذربایجان، ارمنستان و گرجستان) میتواند بهعنوان سازوکار جدید میانجیگری و حل اختلاف، مناقشه قرهباغ را پایان دهد اما شواهد موجود دلالت بر این دارد که برخی از سرویسهای اطلاعاتی غربی به دنبال ناامنسازی این منطقه هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در کل ۸ قطعنامه در این خصوص صادر نمود که همگی به جز قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران رد شد. «احمد کاظمی» کارشناس مسائل قفقاز معتقد است که طرفین مناقشه قرهباغ با گذشت ۲۸ سال از فعالیت گروه «مینسک» و درک این واقعیت تلخ که گروه مذکور به دنبال حل مناقشه و حتی اجرای چهار قطعنامه ۱۹۹۳ شورای امنیت درباره مناقشه قرهباغ نیست، بهتر است از ظرفیتهای ایران برای حل دائمی و عادلانه مناقشه قرهباغ استفاده نمایند.

این منطقه تبدیل به محل مناقشه و زورآزمایی بازیگران خارجی شده و منافع مردم آذربایجان و ارمنستان قربانی این رقابتها شده است. این رژیم درصدد گسترش حوزه نفوذ خود در قفقاز جنوبی است و قصد دارد با سوءاستفاده از روابط نزدیک با آذربایجان و ارمنستان و دادن تجهیزات نظامی به این دو کشور، منافع نظامی امنیتی خود را تأمین کند و طبعاً معاملات تسلیحاتی همزمان اسرائیل با باکو و ایروان میتواند به افزایش درگیریهای نظامی دو کشور منجر شده و کشتار افراد نظامی و غیرنظامی و ویرانی شهرها و روستاها را درپی داشته باشد.

جنگ ایران و عراق از لحاظ استراتژیک یکی از مهمترین برخوردهای نظامی دوران معاصر بود، که منافع تقریباً همه کشورهای جهان را بدون استثنا تهدید کرد و تأثیر مستقیم آن بر کشورهایی وارد شد که بیشترین ذخایر نفتی جهان را داشتند. یقینا اين سفارشات براى مسلمانان پيام دارد و آن اين كه: هر چه بيشتر روى اين گروه از آيات كار كرده، و فرزندانشان را بيش از پيش با آن آشنا كنند. اما دشمن، حامل قرآن را به شهادت رساند.28 بدين سان، همه روزنه هاى اميد و نجات را بر روى خود بست.

در همین رابطه، «رادیو شام اف ام» در گزارشی عنوان کرد که ترکیه شبهنظامیان سوری را به خدمت میگیرد تا بهعنوان مزدور برای نیروهای نظامی آذربایجان علیه ارتش ارمنستان بجنگد. در سال ۱۹۳۵ و به عنوان اولین کشوری که جنگ را در اروپا آغاز کرد، ایتالیا به اتیوپی لشکرکشی کرد. در همین راستا یادداشتی از شیخ عبدالرزاق مهدی مفتی تکفیریهای پیرامون اعزام گروهی از اعضای ارتش آزاد سوریه به آذربایجان منتشرشده است و طی روزهای گذشته نیز، فیلمی از کاروان تویوتاها حامل تُرکمانهای تکفیری در جادههای اطراف قرهباغ خبرساز شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دولت فرانسه نیز اعلام کرد که ترکیه در حال اعزام شبهنظامیان، جنگجویان خارجی و «مزدوران سوری» به منطقه مورد مناقشه «قرهباغ کوهستانی» برای حمایت از آذربایجان است. نتیجه همکاری فوقالذکر را ارمنستان در جنگ چهار روزه ۲۰۱۶ چشید و پس از آن لابی ارمنی در خارج، به اسرائیل پیشنهاد همکاری دادند. درگیریها برای مدتی در اواخر جنگ به خلیج فارس کشیده شد و طی آن تعداد زیادی سکوی نفتی و کشتیهای تجاری و نفتکش با پرچم کشورهای گوناگون آسیب دیدند.

20- مغالطه: مغالطه شامل گزينش و استفاده از اظهارات درست يا نادرست، مشروح يا مغشوش و منطقي يا غيرمنطقي است، به اين منظور كه بهترين يا بدترين مورد ممكن را براي يك فكر، برنامه ، شخص يا محصول ارائه داد. همه از آن خبر دارند. همچنین نحوه اسکن اسمان توسط رادار نیز این میان اهمیت بسیار دارد مثلا اینکه تمام اسمان پیش رو را اسکن کند و یا توان خروجی خود را تنها به بخشی از سامان محدود کند که این کار باعث کاهش اسیب پذیری رادار در برابر جنگ الکترونیک می شود و یا اینکه امواج برای جستجو اهداف شخص متمرکز شود(البته این توان را تنها رادارهای ارایه فازی دارند).

کمپانی Infinity Ward سازنده بازی Call of Duty 2 هنگام ساخت این بازی دقت زیادی به فراهم کردن تجربهای واقعی از میدان نبرد کرده است و همچنین در زمینه جلوههای بصری و تکنولوژی هوش مصنوعی نیز سنگ تمام گذاشته است؛ تا جایی که این موارد در این بازی ویدیویی نسبت به عناوین زمان خود در مرحلهای بسیار بالاتر قرار دارند. ایران آخرین گروه از اسرای جنگی عراقی را در سال ۱۳۸۱ به عراق تحویل داد. فیلم سینمایی «کانال» در سال ۱۹۵۶ اکران شد و دومین فیلم از سهگانه جنگی آندره وایدا اولین اثری بود که به قیام سال ۱۹۴۴ شهر ورشو میپرداخت.

به دنبال خودداری طالبان از پذیرش خواست ایالات متحده آمریکا فرمان حمله به افغانستان در روز ۱۵ مهر سال ۱۳۸۰ صادر شد. ایران در سالهای دوم و سوم جنگ موفق شد بیشتر مناطق اشغالی از جمله خرمشهر را آزاد نموده و از سال ۱۹۸۴ جنگ را به داخل خاک عراق بکشاند. بنابراین پیشنهاد ما این است که اگر تا به حال سراغ ادبیات روسیه نرفتهاید، برای اولین کتاب، رمان جنگ و صلح را انتخاب نکنید. تاکنون تعریف مشخصی از جنگ های هیبریدی بیان نشده است چرا که حدود مشخصی برای این نوع جنگ مشخص نیست.

در گزارش منتشر شده از اجلاس امنیتی مونیخ در سال 2015، ملزومات یک جنگ هیبریدی هشت مورد ذکر شده است: دیپلماسی، جنگ اطلاعاتی و تبلیغاتی، حمایت از نابسامانیها و شورشهای محلی، نیروهای نامنظم و چریکی، نیروهای ویژه، نیروهای کلاسیک نظامی، جنگ اقتصادی و حملات سایبری. تصاویر شهدا و جانبازان جنگ ایران و عراق در سایت تالاب مشاهده میکنید جنگ عراق با ایران طولانیترین جنگ متعارف در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود که نزدیک به هشت سال به طول انجامید. البته جنگ روانى کاربردهاى دوسویه دارد: یعنى هم به نفع دشمن و هم علیه آن قابل استفاده است؛ ولى هر کشورى که از ابزارهاى تبلیغى فراوانترى برخوردار باشد، مؤفقیت آن نیز در جنگ روانى علیه دشمن بیشتر خواهد بود.

»، میگوید: در سالهای گذشته گروه «مینسک» نیز کاری انجام نداد که ما به آن امیدی داشته باشیم. «بنیاد حسیناف» سفیر جمهوری آذربایجان در پاسخ به سؤال «عملکرد گروه مینسک را چگونه ارزیابی میکنید؟ محسن پاکآیین دیپلمات سابق و سفیر اسبق ایران در کشورهای ازبکستان و جمهوری آذربایجان در این باره میگوید: «حقیقت این است که هدف تلآویو فروش تسلیحات به آذربایجان و ارمنستان با محوریت صرفه اقتصادی است. فیلم سینمایی پل جنون جنگ را به تصویر کشیده است و تعمقی است بر جایگاه و نقش نوجوانان در رابطه با سیاست و اجتماع در طول دوران جنگ.

در این مناقشه، نقش رژیم صهیونیستی بسیار پررنگ است و این رژیم قصد دارد بر آتش جنگ بدمد تا بتواند مرزهای شمالی ایران را بیثبات کند. هر دو طرف مناقشه میدانند که طرفین غربی به دنبال آتشافروزی بیشتر در این نزاع نظامی هستند و تمایلی به برقراری صلح در مرزهای شمالی ایران ندارند. از سوی دیگر کشورهای سوریه، کره شمالی و لیبی نیز از ایران حمایت تسلیحاتی و تکنولوژیکی کردند. ایران در فوریه ۱۹۸۶ موفق به تصرف فاو یکی از مهمترین بنادر صدور نفت عراق شد و در ۸ ژانویه ۱۹۸۷ عملیات عظیمی به نام کربلای ۵ را برای تصرف بصره دومین شهر بزرگ عراق به انجام رساند.

این جنگ در نهایت پس از حدود ۸ سال در مرداد ۱۳۶۷ با قبول آتشبس از سوی دو طرف و پس از به جا گذاشتن یک میلیون نفر تلفات و ۱۱۹۰ میلیارد دلار خسارات به دو کشور خاتمه یافت. این اتفاق برای بار دوم پس از پایان جنگ و توسط جیمی کارتر تکرار شد که در سال ۱۹۷۸ از نیجریه دیدن کرد. پیامبر برای زدودن روح انتقام جویی و جنگ طلبی از خلق و خوی اعراب، به عنوان نخستین مسلمانان، بسیار کوشید، از جمله در سراسر دوران مکه به جنگ و درگیری رضایت نداد و به دستور الهی در برابر آزار و اذیت مشرکان، یاران خود را به خویشتن داری و خودداری از جنگ سفارش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید