جلوگیری از جنگ هدف قوا ست — در باره هنر جنگ سان تزو صحبت کنیم

در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین بیش از 780 غیرنظامی در اوکراین کشته شده ، 1252 غیرنظامی مجروح شده و 3 میلیون و 169 هزار و 897 نفر به کشورهای همسایه اینکشور پناهنده شدند. کشورهای غربی همچنان به دنبال تبدیل اوکراین به کشوری مخالف روسیه هستند. اسماعیل نژاد حالا هدف جدیدی در پیش دارد و آن هم تبدیل شدن به بازیکن اصلی بهروز عطایی در پست پشت خط زن است. این کتاب به چندین زبان مختلف ترجمه شده و به منبعی کلاسیک برای استراتژیست های نظامی و آموزش دفاع ملی در کشورهای مختلف تبدیل شده است و نیز درمیان سیاستمداران و تجار طرفداران بسیار زیادی دارد.

از توسعه نیروگاهها هستهای با تکنولوژی جدید تا منبعی برای انرژیهای تجدیدپذیر. با توجه به این درخشش خیره کننده اسماعیل نژاد، حالا دیگر می توان گفت یک جنگ بزرگ در والیبال ایران شکل گرفته است؛ دوئل در پر ترافیک ترین پست یعنی پشت خط زن که می تواند اتفاقات جذابی را در ماه های آینده رقم بزند. ارزشمندترین بازیکن لیگ والیبال ایران؛ عنوانی که شاید کم تر کسی در ابتدای فصل تصور می کرد که امین اسماعیل نژاد آن را در آخر لیگ از آن خود کند. یکی از درخشان ترین بازیکنان والیبال ایران در یک سال اخیر در لیگ امسال نتوانست عملکرد فوق العاده ماه های قبل را تکرار کند.

این ستاره با تجربه که بعد از رقابت های المپیک دیگر در ترکیب تیم ملی حضور پیدا نکرد، با انگیزه ای مثال زدنی در لیگ امسال ظاهر شد و گزاف نیست اگر بگوییم بهترین بازیکن سپاهان بود. در کمال ناباوری این تیم شایسته و فوق العاده مقاومت شهداب یزد بود که با پیروزی در مسابقه دوم فینال کار پیکان پر ستاره را یک سره کرد و به مقام قهرمانی دست یافت.

یک بار یادم هست گیشا را بمباران کردند. اگر تعداد شما کمتر از تعداد دشمن هست عقب نشینی کنید و اگر تعداد شما نظر به تعداد دشمن غیر قابل مقایسه است از آنها دوری کنید. سان تزو میگوید: ” فرماندهان شایسته یاور حاکم است. با یاوری خوب و جامع حکومت قدرتمند خواهد بود. در غیر این صورت، حکومت ضعییف خواهد بود. سان تزو همچنین میگوید: ” فرمانده شایسته باید عاقل، صادق، خیرخواه، شجاع و سختگیرباشد. در نتیجه حمله عراق به کویت اگرچه اتفاقی ناخوشایند و آتشافروزی جدیدی در منطقه بود و جمهوری اسلامی ایران نیز به سرعت آن حمله برقآسای رژیم بعث عراق را محکوم کرد، اما دستاوردهای سیاسی و ژئوپلیتیکی برای ایران داشت.

«جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید نیز با ادعای آنکه روسیه کوچکترین کاهش تنشی در اقدامات خود نداشته، تحریمهای بیشتر را گزینه آتی آمریکا دانست. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید پس توصیف بایدن از پوتین به عنوان یک جنایتکار جنگی، مدعی شد: اظهارات رئیس جمهور، خود گویای آن است. شبکه خبری المیادین به نقل از خبرنگار خود در واشنگتن گزارش داد، در راهروهای کاخ سفید درباره امکان ارائه موشکهای ضد هوایی دوربرد اوکراین صحبت میشود. در کنگره برای ارسال سامانههای دفاع هوایی دوربرد به اوکراین اتفاق نظر وجود دارد. آیا ایجاد منطقه پرواز ممنوع بشردوستانه در اوکراین درخواست زیادی محسوب می شود؟

شورای امنیت پیش از این در هفته گذشته جلسه مشابهی را به درخواست روسیه برگزار کرده بود. منظره زیبا و سر کوچه حجله شهید و تصویر شهید بود. بعضی از سرزمین هایی وجود دارد که نباید سر آنان جنگید و برخی از دستورهای حاکم هستند که نباید آنها را رعایت کرد.”سان تزو به قوماندان ها توصیه می دهد که باید بر منسوبین خود رحم آورند. وی میگوید: ” اگر یک قوماندان از عسکران خود مثل کودک مواظبت کند، آنها حاضر میباشند که همراه با قوماندان به هر کدام جای خطرناک بروند.

به عنوان مثال، بعضى عقیده دارند در هر انسانى تمایل به برترىجویى و سلطهطلبى وجود دارد که ناخودآگاه وى را به سوى جنگ مىکشاند. این امر نشان دهنده وجود مشکلات اجتماعی حتی در کشورهای غربی است. کشورهای غربی میکوشند ملتهای خود را متقاعد کنند که همه آنچه بر سر آنها میآید به سبب اقدامات خصمانه روسیه است، ولی همه مشکلاتی که میلیونها نفر در غرب با آن روبرو میشوند نتیجه اشتباهات حاکمان کشورهای غربی است. دیمیتری پسکوف به خبرگزاری تاس گفت که مسکو این لفاظیهای یک رئیس دولت را که بمبهایش صدها هزار نفر را در سراسر جهان کشته است، غیرقابل قبول و نابخشودنی میداند.

مفکوره امنیت نظامی کشورچین هزاران سال قدامت دارد که جوهر آن در کتابی نظامی باستانی “هنر جنگ سان تزو ” که در چین و حتی در سراسر جهان شهرت دارد پیدا می شود . بعدها، در آغاز دهه 1980، کاری را آغاز کردم که من آن را بشردوستی سیاسی خود می نامم. در جریان جنگ عراق با کویت، چون آمریکا و دیگر اعضای دائمی شورای امنیت طرفدار کویت بودند، تنها 7 ساعت پس از آغاز جنگ عراق علیه کویت، شورای امنیت دولت عراق را به عنوان متجاوز معرفی کرد و این تجاوز را نقض صلح و امنیت بینالمللی اعلام کرد.

خبرگزاری آرتی نوشت، مقامات اطلاعاتی سابق ادعا میکنند که این مأموریت که در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، با هدف آماده کردن نیروهای ویژه اوکراینی برای مقاومت در برابر فشار نظامی روسیه و ارزیابی توانایی آنها برای جنگ بود. به خانههایی که چراغ روشن بود به سمت خانه سنگ پرتاب میکردیم. مردی از همسایههای ما به سوی آسمان چراغ قوه میانداخت و بهصورت مورس زدن علامت میداد و من یادم میآید که مادرم معترض میشد و او هم میگفت دارم به عراقیها نشانی میدهم که بیایند و اینجا را بمباران کنند.

فراست رئیس مائو در حدی بود که بعضی وقتها قبل از اینکه دستور فرماندهی دشمن به واحد عملیات آن برسد، وی از آن آگاه میشد. مادر من هم باور میکرد و ناراحت میشد. استراتیژی و اندیشه هدایتگر نظامی رئیس مائو به شرح زیر است: “تو در راه خود بجنگ و من نیر در راه خود”. ابن ابی الحدید، عبدالحمید، شرح نهج البلاغة، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، ج۶، قم، مکتبة آیة الله العظمی المرعشی النجفی، ۱۴۰۴ق. ↑ ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغة، ۱۳۸۵ق، ج۱، ص۹. ↑ مسعودی، مروج الذهب، ۱۴۲۱ق، ج۲، ص۳۷۱؛ خلیفة بن خیاط، تاریخ خلیفة بن خیاط، ۱۴۱۵ق، ص۱۱۲؛ ابن أعثم كوفي، الفتوح، ۱۴۱۱ق، ج۲، ص۴۸۷.

↑ ابن أعثم كوفي، الفتوح، ۱۴۱۱ق، ج۲، ص۴۷۰-۴۷۱. ۵. ↑ ابن خلدون، تاریخ ابن خلدون، ج۱: مقدمه، ص۵۸. ۶۵. ↑ ابن خلدون، تاریخ ابن خلدون، ج۱: مقدمه، ص۲۷۱. ۱۰۲. ↑ کارل بروکلمان، تاریخ الشعوب الاسلامیه، ج۱، ص۸۰، نقله الی العربیه نبیه امین فارس و منیر بعلبکی، بیروت ۱۹۴۸ـ۱۹۴۹. ۴۱. ↑ محمود مسائلی و عالیه ارفعی، جنگ و صلح از دیدگاه حقوق و روابط بین الملل، ج۱، ص۳۰ـ۳۳، تهران ۱۳۷۳ ش. 46ـ محمود مسائلى و عالیه ارفعى، جنگ و صلح از دیدگاه حقوق و روابط بین الملل، مؤسسه چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، تهران، 1371، ص46. در اواخر این قرن و اوایل قرن بیستم، اجلاس های صلح لاهه نقش مؤثری در منع توسل به زور و پیشگیری از جنگ ایفا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید