جاهای دیدنی اطراف تهران و حومه در پاییز و زمستان

بالغ بر ۲۷۰ تالاب در کشور ما وجود دارد که ۸۰ مورد آنها از وسعتی درخور توجه برخوردار هستند که می توانند در سطح بین المللی نیز مطرح باشند اما تنها ۲۲ تالاب کشور در سایت رامسر به عنوان مهمترین تالاب های بین المللی به ثبت رسیده است که به رغم اهمیت بالای این ۲۲ منطقه در سطح جهان و قرار گرفتن اکثر این مناطق در فهرست مناطق چهارگانه و تحت الحفظ سازمان حفاظت محیط زیست، هیچیک از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست .

به گفته معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران، برخی از مراحل در نظر گرفته برای احیای دریاچه هامون، از جمله خراب کردن آب بندهای در مرز ایران و افغانستان، می تواند 20 میلیون متر مکعب آب را برای ورود به هامون آزاد کند. از طرفی احداث سد کمال خان در بالا دست حوضه آبریز این رودخانه در کشور افغانستان، نگرانیها پیرامون تشدید مشکلات زیست محیطی ناشی از اجرا نشدن معاهده 1351 را گستردهتر کرده است. محمد احسانی، فیلمساز، به مخاطبان این نشست گفت که در حال حاضر یک اراده جمعی و آگاهی عمومی در جامعه ایران برای حل مشکلات زیست محیطی وجود دارد.

شاید اگر مطالعه دقیقی صورت می گرفت مشخص می شد که نابودی هامون بزرگ ترین پدیده پناهندگی و آوارگان زیست محیطی در کشور را رقم زده است . این منطقه جنگلی و پارک حیات وحش آن دارای آبشارهای متعددی است که ارتفاع برخی از آن ها به هفتاد متر رسیده و پهناور ترین آن ها یک هزار پانصد متر پهنا دارد. دریاچه هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی جهان و بزرگ ترین دریاچه آب شیرین کشور تقریباً برای همیشه از روی نقشه جغرافیایی پاک شد . دوست داشتم مثل ماهیها همیشه در رودخانه زندگي كنم و شبها را در زیر صخرههای سرد و خیس رودخانه بخوابم و هرگز به خانههاي گلي كه هر از چندگاهي در آن سالهاي جنگ، صداي مهيب تفنگ سكوت آنها را در هم ميشكست و خاك سقف آنها را فرو ميريخت، بر نگردم.

اگر شستشوي تن مردان با آبزلال رودخانه «لذتِ خاصي دارد»، بنا بر اين به زنان نيز بايد حق داد كه با شناكردن در رودخانه از اين «لذتِ خاصي تابستاني» بهرهمند گردند. عاملی میباشد؛ تا هزاران مسافر هر ساله از این مسیر عبور نمایند، تا با زیبایی های منطقه آشنا گردند. شاعر در این شعر (از مرثیههای سرو کاشمر)، سرو کاشمر را میستاید و آنرا مایة درخشش و زیبایی همة دشتهای این سرزمین پاک و اهورایی میداند، مایة آرامش و افتخار همة مردم ایران، مایة آرامش تذروان و هزاران باغ و سرزمین که جایگاهشان بر آن درخت مقدّس است. بنابراین کوه خواجه از روزگاران گذشته و از عهد بززگی وسرافرازی ایران، پرستشگاه پاک دینان و مسکن پارسیان و جایگاه عبادت بزرگان دین مزدیسنا بوده و امروز نیز نزد مردم مسلمان سیستان از قداست خاصی برخوردار است.

13 اگر یک روز آب لوله کشی قطع شود چه مشکلاتی برای مردم به وجود می آید ؟ 8- ابرهای لایه ای چه خصوصیاتی دارند؟ دریاچه ای که سالانه ۱۲ هزار تن ماهی از آن صید می شد امروز یک بستر خشک و تفتیده است. وطن دوست، ص.، پیوندی، ن.، قلیزاده، م.، 1394. بررسی بیولوژی تولیدمثل سس ماهی کورا Barbus lacerta در رودخانه تجن (استان مازندران). بنابر روایات مذهبی زرتشتیان، عالم از بدو خلقت روح تا پایان به دوازده دوره هزارساله تقسیم می شود که دهمین هزاره(هزاره هوشیدر) سپس (هزاره هوشیدرماه) و در آخر (هزاره سوشیانت) است.

گذشته از کتب پهلوی، به تکرار در خود اوستا(کانس اویا) یا دریاچه هامون محل ظهور سوشیانت خوانده شده و در فقره های 92-96 زامیادیشت آمده که سوشیانت پیک اهورامزدا پسر (ویست تئوروئیری) بدان هنگام که از آب کیانسی بدرآید، گرزی پیروزمند در دست دارد. به عبارتی جشنهای نوروزی کوه خواجه که بسیاری به آنها اشاره دارند، شاید ریشه ای در زمان باستان داشته باشد، از زمانی که معتقدان زرتشتی به انتظار ظهور سوشیانت درآن جمع می شده اند و تا به امروز نیز باقی مانده است.

» است موافق نيستم، زيرا اگر مردان حق لذتبردن از رودخانه را دارند، حضور زنان را نيز بايد معمولي تلقي نموده و به آنان حق داد كه از شناكردن در اين رودخانه لذت ببرند. شبي از قضا فيلمي «نوستالژیا(nostalogia)» اثر آندرهتارکوفسکی را تماشا میکردم؛ سينماگر معروف كه اغلبِ صحنههاي فيلمهايش يادآور فضاهاي تار و غبارآلودي است كه داستايفسكي در داستانهايش توصيف ميكند. این مکان ۲۴ ساعته باز است و بهتر است از قبل بلیط ورودی را رزرو نمایید. دریاچه ای که تا کمتر از دو دهه قبل هر ساله پذیرای بیش از یک میلیون پرنده مهاجر بود .

پس از آن به غار بورنیک خواهید رسید که دهانه ای تقریبا مثلثی شکل به ارتفاع 8 متر دارد و طی تحقیقات باستان شناسی مشخص شده که در گذشته های دور محل زندگی انسان های اولیه بوده است. به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین «سعید خطیبزاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اظهارات مطرح شده در ارتباط با افتتاح سد کمال خان در افغانستان اظهار داشت: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شدهای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضا رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملاً مشخص بوده و دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است.

سابقه تاریخی این دریاچه نشان می دهد که در ایران قدیم از لحاظ مذهبی دارای تقدس بوده، چنانکه استاد پورداوود می گوید: شرافت هامون در این است که در آینده سه پسر از پشت پیغمبر(زرتشت) از کنار آن ظهور خواهندکرد که هر یک به فاصله هزار سال از همدیگر پا به عرصه وجود خواهندگذاشت. صداي هريرود در سكوت آن درهي تنگ برايم نوعي سرود وحدت بود و آهنگِ بیزاری از شرک و نفي هر آنچه كه جز هريرود است و همواره در گوشم اين ندا را آواز ميخواند كه «رود خانه ای جز هریرود وجود ندارد.» به هریرود ایمان داشتم و شنا کردن در آن برایم يك نوع آييندینی و پاکشدن از گناه بود، همانگونه که یک هندو در رود خانه گنگ «گناهان» را از تن فروشسته و خویشتن را تقدیس مینماید، من با هريرود گناهانها را از خود دور ميكردم، تا همچون ماهيها با سرشت پاك در آبهاي زلال شنا كنم، همچون نيلوفر آبي كه تن به آب ميشويد تا به آسمان خيره شود و به روشني خورشيد.البته هریرود تنها مهر نیست، خشم نيز هست، اگر کسی به آن بياحترامی کند غرق خواهد شد، مخصوصا در فصل اول بهار كه فصلِ جنون ديوانگي آن است وهريرود لبريز است از غرور و طغيان و مستي.

هريرود برايم مطلق بود؛ هرچه جوي آب بود از هريرود سرچشمه ميگرفتند و تمامي چشمههاي سرد و زلالي كه از چشم كوهستانها فرو ميريختند، به هريرود ميپوستند. هريرود، آن روزها برايم همهچيز بود، با کوبیدن بر دیوار صخرهها برایم آواز میخواند و مرا از موسيقي بينياز ميساخت، از «باخ»، «موتسارت»، «كيتارو»، «ونجليز» و «سرود غمانگيز در ستايشِزندگيِ» آهنگساز چون «الني كاريندرو» كه سخت دوستش دارم؛ هريرود، آن روزها با لبان سرشار از لذت امواج، تنم را میبوسید، هنوز لذت آن بوسهها را در تنم احساس میکنم. به ياد روزهايي كه همچون اولیس، انسان چرخشهاي بيپايان و در يانورد ماجراجو، با شادي سرشار از معصوميتِكودكانه خود را از روی صخرهها در آغوش آب زلال و صاف هریرود میانداختم.

چه مهربانانه این رود مرا در بر میگرفت و با دستان زلال و پر مهر امواج خويش در آغوش میفشرد. بايد اين شرك پليدي را كه نسبت به هريرود مدتي در روحم رخنه كرده بود و همچون مرض خورهاي كم كم مرا نابود ميكرد، با آب زلال عشق و ايمان شستشو داده و دو باره به همان معصوميت كودكانهام برگردم، به آغوش هريرود كه يگانه و «لاشريكله» است و در جهان جز او «رودخانه»اي وجود ندارد.

به هريرود شرك ميوزيدم، كافرشدم و اين گناه كفرآميز مرا تا مرز نيستي و پوچي سوق داد. يك قطره آب بزرگتر، نه دو قطره آب» تاثير اين شهود عارفانه آندرهتاركوفسكي بر من آنچنان بود كه به ترديد كفرآميز كه هر روز مرا از هريرود دورتر و بيگانهتر ميكرد، پايان داده و نوستالوژيايي بازگشت به هريرود را كه «خويشترين» خويشتنم است، پس از سالها در دلم آواز داد، زيرا بر اساس هستيشناختي كه در اين فيلم مطرح ميگردد، آب، وحدت ذاتي دارد، آب يگانه است، ما در جهان آبداريم و آبها نداريم؛ هستيِ آب، هستيِ تشكيكي است. اين تصور شركآميز مرا از هريرود كم كم بيگانه ميكرد.

اما هنوز بيايمان مطلق نشده بودم، و باخود ميگفتم آيا شركورزيدن به هريرود گناه نيست؟ اما واقعیت این است که کارهای بیشتری باید انجام شود. این مسافت، در حدود ۴ تا ۵ ساعت قایقرانی بر روی آب دارد و به طور معمول دو توقف در مسیر برای پذیرایی بین راهی و سکوی پرش انجام می گیرد. دمرده زنی: هموار کردن بهتر زمین با ماله دستی که بعد از لت زنی انجام می شود تا زمین کاملا هموار شده و آب به طور یکسان در زمین قرار گیرد. تفاهم نامه ساخت پل دوم میلک روی رودخانه هیرمند امروز بین کشورمان و افغانستان در شهرستان هیرمند امضاء شد.

هریرود تنها همدلی نیست، عصيان نيز هست، کشتزارها را خراب ميكند، خانهها را و پل های فرازش را. هریرود رودخانه مشترک سه کشور افغانستان، ایران و ترکمنستان است. به گزارش ایسنا، عیسی بزرگزاده با اشاره به حضور هیئت بیش از ۲۰ نفره افغانستانی در ایران اظهار کرد: این هیئت به مدت یک ماه در زابل مستقر خواهند بود و در این مدت اکیپهای فنی دو کشور با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانستانی وارد عرصه کار میشوند. وزیر کشور در مصاحبه با خبرنگاران در فرودگاه زابل گفت: با دیپلماسی، پیگیر حق آبه رودخانه هیرمند هستیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید