تفریحات، مناطق گردشگری، رودخانه و جاهای دیدنی لواسان – وبلاگ شب

بخش عمدهی این تقاضا به بخش کشاورزی اختصاص یافته است که ۷۰ درصد از مصرف آب شیرین جهان را شامل میشود. رودخانه جاجرود با گذر از دروازه، حمامک و پارچین نهایتا به سمت ورامین رفته و از آب آن برای مصارف کشاورزی و … بررسی میدانی خبرنگار ایرنا، نشان می دهد که عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکت های آب منطقه ای استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار دارد.

مهمترین و معروفترین رودخانه ناحیه هورامان در کردستان است و مسیر نسبتاً طولانی و پرپیچوخمی دارد. سیروان پس از طی مسیری در میان دره کوههای کوچکخرمال، شاهو، و سالان وارد کردستان عراق شده و به دریاچه سد دربند خان میریزد. هنگامی که این رودخانه از ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد، تعداد زیادی از شاخه های فرعی منتهی به زاینده رود که مهمترین آنها عبارتند از کوهرنگ، چشمه دره، چشمه دیمه، دره خرسانک وچشمه های متعدد آهکی از نوع کارستیک، به صورت زایشی موجب افزایش آب رودخانه می شوند. از دیگر آثار باستانی موجود در منطقه ریجاب، قلعهگه (قلعه کوچک)، زندان دوناب، پل دروازه، قلعه ویرانه، گمه ملک (گنبد ملک)، قلعه تاش خزی، قلعه سرآب کُنار، برج ریجاب، گنبد کلایی (ساسانی)، باباشیخ (ساسانی)، نهر گبری(جوگوری)، نقاره خانه، آشیابا و چند کتیبه حجاری شده در دره هونه و پل دروازه مربوط به دوره ساسانی، دیدنی وقابل تامل هستند.

به قدری تعداد و وزن قفل ها زیاد شده بود که شهرداری پاریس مجبور شد تا نرده های مربوط به پل را تعویض کند. اما در حال حاضر به خوبی ثابت شده است که داروهای ضد بارداری می توانند بر رشد و تولید مثل ماهی تاثیر بگذارند و کارشناسان نگران هستند که افزایش میزان آنتی بیوتیک ها در رودخانه ها بتواند اثربخشی این گروه از ترکیبات درمانی را به عنوان دارو محدود کند. آلودگی آب چگونه بر انسان تاثیر می گذارد؟ گردنه قوچک گردنه ای است در بخش لواسانات شهرستان شمیرانات که تهرانپارس(خیابان استخر) و شهر شمیران (تجریش، اراج و مینی سیتی) را به شهر لواسان و جاهای دیدنی لواسان و نیز رودبار قصران (جاده فشم) متصل می سازد و در سر حد جنوبی شهرستان شمیرانات واقع شده است.

رودخانه سیمینهرود در استان آذربایجان غربی و شهر میاندوآب ایران قرار دارد. مجموعه بناهای یادمانی قلعه یزدگرد در ۱۵ کیلومتری سهراهی ریجاب به سر پل ذهاب قرار دارد. صادق رحمتی از فعالین محیط زیست با بیان اینکه پدیده نگران کننده کم شدن حجم آب رودخانه که با طرح انتقال آب رودخانه، سال ۱۳۷۴ در پی طرح بسته هراز که قرار بود آب رودخانه چالوس به سمت آمل برای آبیاری شالیزارها وباغات مرکبات و آب شرب آشامیدنی انتقال پیدا کند، گفت: قرار بود از ۴۵۸ متر مکعب آب رودخانه فقط ۳۵۸ متر مکعب انتقال یابد اما این میزان بیشتر شد.

بارانی بودن هوا و خیس شدن زمین، ممکن است سفرتان را سخت کند. این منطقه در طول اعصار یکی از مهمترین نواحی در غرب ایران به حساب میآید و جمع شدن چندین جاذبه در یک جا، ریجاب و منطقه را به مکانی استثنایی و ارزشمند بدل کرده است. در دوران اسلامی نیز شاهد بناهایی هستیم؛ ابودجانه نام یکی از صحابه پیامبر، مقبرهای واقع شده درریجاب که نسبت به بقیه آثار شناخته شدهتر و بهمراتب سالمتر مانده است و مربوط به صدر اسلام است. مقبره شیخ بایزی بستانی آتشگاه دیگری است که در داخل آن دو قبر اسلامی در کنارهم دیده میشوند که اهالی محل یکی از آنها را قبر شیخ بایزی معرفی میکنند.

گفتنی است در اطراف این روستا، بخشهایی از کوهها به علت عوامل جوی و محیطی اشکال زیبایی پدید آمدهاند که دیدن آنها خالی از لطف نیست. برای دیدن دریاچه ارواح یا ممرز باید به روستای ملا کلا بروید. فرهنگستان ایران نام سفیدرود را برای تمام این رود مقرر کرد ولی اکنون از سرچشمه تا منجیل به آن قزل اوزن میگویند. از نظر معماری، این بنا به صورت فضای مربع شکل کوچکی است و بر روی آن گنبدی مخروطی شکل قرار گرفته است. علاوه بر آن حفاظت بخش هایی از منطقه باعث شده که هنوز بقایای رویش های گذشته به شکل طبیعی قابل مشاهده می باشد .

وسط روستای ریجاب قدیم (ریجاب بالا) مسجدی مستطیل شکل که از قلوه سنگ و ملاط ساخته شده، قرار گرفته است؛ مسجد عبدالله بن عمر علی الظاهر از بناهای قبل از اسلام بوده، که پس از ظهور اسلام در ایران به مسجد تبدیل و از نخستین مساجد ساخته شده در ایران به حساب میآیدیدآیدآال. مصالح کلیه این آثار از قلوه سنگ و ملاط بوده و ساختمانها معرف کامل معماری عصر ساسانی است. پل خواجو با زیباییها و معماری بینظیرش بهراحتی میتواند شما را جادوکند؛ از عجایب این پل، پدیدهای است که به شمع پل خواجو معروف شده است.

دشت هویج که به گویش محلی آن را «گرچال یا گهچال و یا گیاه چال» مینامند، یکی از زیباترین جاذبههای روستای افجه است که در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا واقع شده است. تمامی این شرایط دستبهدست هم داده تا با رودخانهای روبهرو باشیم که از کنار آن بهراحتی نمیتوان گذشت. شما هم فکر میکنید که غذاهای رستوران خاور خانم واقعا خوشمزه است؟ این مسجد اگر از مسجد «تاریخانه» دامغان که قدیمیترین مسجد ایران است، قدیمیتر نباشد بعید نیست مقارن با بنای آن ساخته شده باشد. اما جنبه عملی جادو که انسان ابتدایی از آن استفاده میکند مجموعه قواعدی است که انسان برای رسیدن به خواستههایش با شرایط خاص رعایت میکند.

در بررسي بحث پايداري آب بايد به استفاده از آب در كشاورزي توجه خاصي شود؛ زيرا 70 درصد تمام آبهاي شيرين که قابلیت بازيافت برای شرب را دارند، در كشاورزي مصرف ميشود. رنگهایی که در نژاد این اسب وجود ندارد شامل قهوهای کمرنگ یا خاکی، پوست گوزنی، کاراملی و ابرش است. شینا انصاری در گفت وگو با ایرنا افزود: اكنون پایش های سازمان محیط زیست در 17 ایستگاه نمونه برداری رودخانه ارس شامل پنج ایستگاه آذربایجان غربی، هفت ایستگاه آذربایجان شرقی و پنج ایستگاه در اردبیل به طور فصلی انجام می شود و بر اساس بررسی های انجام شده وجود منابع آلاینده صنعتی در بالا دست مانند معادن مس، مولیبدن ، سدهای باطله (مكان هایی برای جمع آوری و نگهداری پساب ها و مواد باطله كارخانه های فرآوری مواد معدنی)، تخلیه باطله معدنی و پساب به رودخانه ارس، همچنین فعالیت های كشاورزی و بقایای سموم و كودهای شیمیایی و فاضلاب های خانگی و زهاب های كشاورزی از عوامل بالقوه تهدید كننده این رودخانه محسوب می شوند.

از نظر او مردم دیندار به جای قوانین تماس و تقلید جادوگرانه، معتقدند که قدرتهای واقعی ورای جهان طبیعی ذهنی نیستند، بلکه آنها را شخصیتها و موجودات فوق طبیعی مانند خدا و فرشتگان میدانند. ولی از آنها عبور میکنیم تا به محمودآباد برسیم. سپیدرود) خواندهاند و در سدههای میانه تمام این رود به نام سپیدرود یا سفیدرود معروف بود ولی بعدها فقط به بخشی از آن که از منجیل تا دریای خزر فراردارد سفیدرود میگفتند. منطقه ریجاب دارای بیش از ۳۰ اثر باستانی است؛ از جمله این آثار وجود راه باستانی ساسانی در این منطقه است که این راه فقط با پای پیاده قابل عبور بوده و از جمله راههایی است که عشایر برای عبور و مرور خود از آن استفاده میکنند.

وطن فدا در خصوص وضعیت کنونی رها سازی آب هیرمند اظهار کرد: نهری به نام لشکری در میانه راه هیرمند به سمت ایران وجود دارد و بر اساس اطلاعات، آب از این نهر به سمت ایران عبور کرده و شاید ۲۰ کیلومتر نیز پیش روی کرده است، اما میزان آب رها شده کفایت نمیکند. ایران مناطق زیبا و دیدنی زیادی دارد. این مقبره در روستای بان زرده قرار دارد. این زیارتگاه بیشتر مورد توجه اهل تسنن است. از دیگر مقبرهها و اماکن خاص عرفانی که مریدان از مناطق مختلف ایران و جهان به زیارتش میشتابند، مقبره بابایادگاراست که از بقاع متبرک و زیارتگاههای پیروان اهل حق محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید