تفاوت علائم سویه اومیکرون با سرماخوردگی، آنفلوانزا و سایر سویهها

اظهارات دکتر «گرگوری پولند» در حالی مطرح شده که توالی نشان میدهد سویه جدید اُمیکرون کرونا به نیمی از کل ایالتهای ایالات متحده راه یافته است. باید گفت امیدواریم کسی به فکر چنین دست کاری نیفتد، بخصوص دانشمندان چینی که آن را مطرح کردهاند، چون حدس دیگر این است که چنین دستکاری شاید باعث توانایی فرار ویروس حاصل از هر دو آنتی بادی خنثی کننده SARS-CoV-۲ و MERS-CoV شود. البته تا زمانی که فرد دست خود را به چشم و دهان خود نزند، به امیکرون یا حتی کرونا هم مبتلا نخواهد شد. محققان استرالیایی به تازگی دریافتهاند که سلولهای T در برابر امیکرون مقاومت بالایی دارند.

پروتئینهای خوشهای امیکرون به راحتی میتوانند از آنتی بادی افراد عبور کنند و برای همین است که واکسنهای فعالی مقاومت بالایی در برابر امیکرون ندارند؛ اما تجزیه و تحلیلهای جدید نشان داده است که سلولهای امیکرون نمیتوانند از سلول T فرار کنند و قابل شناسایی هستند. بیماری اومیکرون خفیف نیست و خطر بالایی برای افراد دارد و می تواند باعث بستری و حتی مرگ شود. به گفته دکتر طباطبایی ورود سویه جدید ویروس کرونا می تواند موج بسیار شدید بیماری را ایجاد کند و مرگ و میر و بستری بسیار بالایی را همراه داشته باشد.

همه این داستان ها از یک مقاله پره-پرینت (هنوز مرور و چاپ نشده) برخواسته است که آقای کینگ ژیونگ و همکارانش از انستیتو تحقیقات واکسن و ویروس شناسی نوین متعلق به دانشگاه ووهان چین در مورد یک فامیل ویروسی از نوع ویروس کرونا که بسیار به عامل MERS نزدیک است و در خفاش ها از گیرنده ACE2 برای ورود به سلول استفاده می کند، شروع شد. موش خانگی (Mus musculus) گونه ای است که به دلایل مختلف از جمله اندازه کوچک، مطیع بودن، نگهداری آسان، عمر و چرخه ی تولید مثل کوتاه و همچنین به دلیل آناتومی و فیزیولوژی به طور گسترده در تحقیقات مطالعات حیوانی، بافت شناسی، تحقیقات سلولی، مولکولی، ژنتیک، جنین شناسی و میکروبیولوژی مورد استفاده قرار می گیرند.

این موش ها در آزمایشاتی که احتیاج به موش های همزاد دارند مورد استفاده قرار می گیرند. موش ها پستانداران کوچکی متعلق به راسته جوندگان هستند که همراه رت ها تقریبا ۹۵% از کل حیوانات آزمایشگاهی را تشکیل می دهند. بنابرین باید به مردم اطمینان داد چنین سویه جدیدی هنوز وجود ندارد که انسان ها را سریعتر از کووید۱۹ مبتلا کند و مرگ و میر بالاتر از MERS نیز داشته باشد. همچنین در صورتن قص در عملکرد سوپاپ، تغییر شکل یا پاره شدن، آسیب به بندها، ایجاد مقاومت تنفسی و نیز ایجاد رطوبت زیاد در آن باید بلافاصله ماسک را عوض کرد.

به نقل از تسنیم، اومیکرون بازدوباره در عربستان شیوع پیدا کرد. دادههای اولیه نشان میدهد که خطر بستری شدن ناشی از اومیکرون نسبت به دلتا کمتر است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، شواهد اولیه نشان میدهد که این سویه سرعت انتقال بالاتری دارد، اما در این مرحله هیچ شواهدی مبنی بر آسیبپذیرتر بودن BA.۲ وجود ندارد و به نظر میرسد واکسنها به همان اندازه که علیه سویه اولیه اومیکرون مؤثر هستند، در برابر این سویه هم مؤثر هستند. «کریستن نوردلوند»، سخنگوی CDC میگوید: «در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر حادتر بودن بیماری حاصل از BA.2 نسبت به BA.1 وجود ندارد.» رئیس کمیته کشورهای اسکاندیناوی که وضعیت سویههای کرونا را تحت نظر دارد، میگوید BA.2 ظرف چند هفته توانست در دانمارک به عنوان سویه غالب جای سویه اولیه امیکرون را بگیرد.

یک نفر مبتلا به امیکرون میتواند 10نفر را درگیر این ویروس کند. این حیوانات برای مدل سازی بیماری های انسان، به منظور یافتن درمان های جدید و موثر تر استفاده می شوند. این این حیوانات در مطالعات رفتاری، پیری، تغذیه و ژنتیک نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به این صورت فرد هم به آنفلولانزا و هم به کرونا مبتلا شده است. در صورت بروز نشانه های ساده مانند سرماخوردگی بهتر است که افراد از داروهای مسکن و مایعات فراوان استفاده کنند.

نتایج بعضی آزمایشها نشان داده است که افراد مبتلا به امیکرون میتوانند از یک روز بعد ناقل این ویروس باشند. این خدمت در صفحه محصولات بیمه دات کام عرضه میشود. با توجه به بالا بودن هزینههای درمانی این بیماری، ما به شما خرید بیمه کرونا را پیشنهاد میدهیم. در ادامه هر کدام از سویه های کرونا که جزو گروه نگران کننده هستند و برخی از سویه های کرونا گروه مورد توجه را نیز مورد بررسی قرار داده ایم. همانطور که مشاهده میکنید هر چهار سویهی نگران کننده یعنی آلفا، بتا، گاما و دلتا در ایران حضور دارند. قدرت انتقال سویه آلفا: 40 الی 80 درصد قدرت انتقال بیشتر نسبت به سویهی وحشی.

چون جهشهای مختلف این گونه باعث افزایش قدرت انتقالپذیری آن شده است. ما در این مقاله تلاش کردیم به همهی پرسشهای احتمالی شما پاسخ بدهیم. اگر همچنان ابهامی در این باره دارید برای ما کامنت بگذارید. پس نمیتوان گفت که گروه خاصی درگیر این ویروس می شوند. سرعت انتشار Omicron حدود 3 برابر دلتا است و میتواند در مدت 17 روز کل کشور را درگیر کند. سویه اومیکرون میتواند در دو مدت زمان دو تا سه روز، دو برابر شود. فرد مبتلا به امیکرون می تواند تا 25 روز ناقل باشد.

دلتاکرون ترکیبی از سویه دلتا و امیکرون است که برای اولین بار در قبرس شناسایی شده است. دلمیکرون ترکیبی از دو سویه امیکرون و دلتا است که حتی میتواند سرعت انتشار بالاتری داشته باشد. از سوی دیگر، نرخ انتقال در بین افراد واکسینه نشده با BA.۲ در مقایسه با BA.۱ بیشتر بود، که نشان میدهد افراد واکسینه نشده حامل بار ویروسی بالاتری با BA.۲ بودند. این سویه خیلی زود در همه کشورهای دیگر از جمله ایران هم شناسایی و شایع شد و هر روز نیز افراد بیشتری را مبتلا میکند. البته هنوز خیلی زود است که بر اساس حدس و گمان در مورد ویژگیهای ویروسی، اپیدمیولوژیک یا بالینی سویه IHU قضاوت کنیم.

به گزارش تجارتنیوز، خیلی وقت نیست که پای مهمان ناخوانده امیکرون به ایران باز شده تا اینکه امروز خبر از ظهور سویه جدیدی از فرانسه به گوش میرسد. به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، محققان بهتازگی از حضور ترکیب جدیدی از ویروس کرونا خبر دادهاند که ویژگیهای ژنتیکی سویههای امیکرون و دلتا را دارد. امیکرون BA.1 و BA.2 از نظر جهشها تفاوتهای زیادی با یکدیگر دارند. تعدادی دیگر از بیماران مبتلا به کووید مثبت که در همان منطقه زندگی میکردند، از جمله چندین کودک نیز ترکیب یکسانی از جهشها را نشان دادند. چندین شرکت بزرگ داروسازی جهان در حال انجام آزمایشات درباره قرصهای خوراکی برای مقابله با کرونا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید